Steaua si generatia lui Hagi sunt singurele exceptii acum cu Mutu contra Chivu Becali Argaseala stiucani si radulesti ne-am intors la normal adica la mediocritate si pentru aceasta mediocritate este vinovat doar Piturca pentru ca este printre putinii care a inceput sa ignore presa spurcata
sa plece Piturca sa se desfinteze Steaua sa raman doar ziaristii si lucestii sa-si planga de mila unii altora despre cum au fost egali de palop in ultimul minut sau despre cum au fost eliminati de Steaua cu ajutorul unui cantalejo potrivnic
Piturca nu este vinovat pentru faptul ca echipele de club sunt conduse de niste nenorociti ordinari, nu este vinovat pentru mizeria din fotbalul romanesc la nivel de club.
Este vinovat in primul rand pentru selectia facuta pentru verii Becali. Inteleg ca aria de selectie este oarecum redusa dar mi se pare o nesimtire si o sfidare la adresa microbstilor romani sa ignore jucatori precum:
-Lazar: spuneti ce vreti ca e de la ciori, dar este unul din putinii, daca nu singurul, inchizatori romani care sunt in stare sa si construiasca nu numai sa distruga
-Galamaz: Unirea a fost numai pe primele 2 locuri de cand a inceput campionatul; este un fundas in forma foarte buna
-Danciulescu: cel mai prolific marcator in activitate din Liga 1, unul din putinii atacanti de o oarecare valoare din Liga 1
-Ghioane: probabil cel mai tehnic mijlocas roman; joaca la o echipa care inca mai este in Cupa UEFA si este titular in multe meciuri
In schimb ne omoara cu zile cand vedem ca baga panarame gen:
-Cocis: de la meciul cu Cehia nu a avut 2-3 meciuri in care sa fie bun, mai mereu a fost printre cei mai slabi. Plus ca este rezerva la Lokomotiv
-Tamas: unul din cei mai prosti fundasi din prima Liga; este intr-o forma execrabila, la spurcati face gafe meci de meci. Dar este impresariat de cine trebuie...
-Codrea: desi joaca titular la Siena, ultimele meciuri la nationala au fost catastrofale
-Dorel Stoica: ce cauta baiatul asta la nationala e greu de inteles. Sunt multi alti fundasi mai buni ca el
-Banel: dupa ce ca este praf in mod normal, acum trece si printr-o forma proasta. Nu are ce cauta la nationala, in special in doua meciuri in care se considera ca trebuie sa castigam cu orice pret. Nu e un jucator capabil de constructie, este mai bun cand echipa se apara pentru ca isi ajuta fundasul de pe partea lui. Nu era cazul acum, cand trebuia sa castigam ambele meciuri
-Marius Niculae: nu e nici intr-o forma extraordinara, nu e nici macar un jucator foarte bun. De la spurcati era Danciulescu intr-o forma mult mai buna
-Gigel Bucur: in conditiile in care fundasii sarbi sunt masivi si noi nu avem mijlocasi capabili sa joace pe jos in viteza era clar ca vom juca cu mingi lungi. Ori nu vad cum ar putea piticania aia de Bucur sa se lupte la un duel aerian cu Vidic sau Dragutinovic. Este bun pentru meciuri cu echipele mai slabe sau cu echipele obligate sa ne atace, cand are spatii mai mari.
Dar Piturca nu poate accepta parerea altcuiva; nu poate accepta faptul ca si el mai greseste si ca si el este vinovat pentru rezultatele acestea execrabile. Pentru el toti care ii critica selectia o fac din interes(ori vor sa-i ia locul, ori au ceva personal cu el). De altfel dupa meciul cu Serbia invoca un penalty numai de el vazut si ghinionul, nu jocul nostru execrabil.
Nu asteapta nimeni sa avem rezultate extraordinare cu echipa asta. Dar microbistul roman vrea si el sa se uite cu placere la meciurile nationalei, sa vada si el un fotbal frumos. Nu bambiliciul asta chinuit in care ne aparam in draci si speram sa faca ceilalti o greseala(eventual sa-si dea si autogol).
Eu vreau o nationala formata din cei mai in forma 11 jucatori romani. Nu vreau o nationala formata din jucatorii care cotizeaza sau din jucatorii impresariati de Becali!