FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Istoria Fotbalului

«12345»
red&blue_boy15.07.2010 09:32

vladi_89 : sunt topuri facute de tine,in vizunea ta,sau le-ai luat de undeva?

 

Nici eu nu cred ca C.Ronaldo ar fi in primii zece jucatori all time de la United.Oricum,e greu sa faci astfel de topuri,depinde si de subiectivismul fiecaruia.

Alexandru H.15.07.2010 09:50
Pe Cristiano Ronaldo nu l-am bagat pentru ca nu il consider atat de apropiat de clubde istoria lui. Este un mare jucator dar nu cred ca as putea sa il consider neaparat o legenda a clubului iar pe scholes l-a m pus intr-un top 20 pe locul 11. Pe rooney l-am pus mai in fata pentru ca a marcat mai multe goluri intr-un timp mai scurt decat scholes cu toate ca scholes joaca ma retras. Oricum topurile se pot schimba. la cate legende a avut Manchester United e greu sa nu uiti pe cineva.

 

Mai, eu nu ti-am reprosat ca nu l-ai pus pe Ronaldo, ca nu merita sa intre in top 10 MU. Insa Scholes e langa Giggs, up there. Nu a ajuns Rooney la genunchiul lui din 2004, de cand joaca pentru diavoli. Nu suport United insa Scholes nu are cum sa lipseasca, recunosc asa.

Daniel-Ionut23.09.2010 15:51

Henrik Larsson

 

Atacantul suedez a reusit un adevarat tur de forță al Europei după ce a plecat de la Helsingborg, jucand la Feyenoord, Celtic, Barcelona si Manchester United. Între Barca si United, atacantul de culoare a revenit la prima iubire, ajutand-o să câștige Cupa Suediei.

(prosport)

 

 

De cand este Larsson negru? :w00t:

Lari08.03.2011 16:48

Pele, Brazil's greatest footballer, said he believed high salaries and greedy players were a danger to the modern game. Former New York Cosmos player Pele told a news conference held in Hong Kong to promote the reformed U.S. soccer club that players' loyalties now are where the money is.

 

"They go to Real Madrid or to Santos or to Manchester," he said. "They are presented with the shirt (and say) 'I love Manchester'. "Tomorrow they go to Madrid, they say 'I love Madrid'. They love who pays a little more. That is a danger for football."

 

Pele, 70, was named the joint best player of the 20th century alongside Argentine Diego Maradona by world soccer's governing body FIFA in 2000.

Daniel-Ionut14.04.2011 12:19

Lumea asteaptă cu sufletul la gură poate cel mai mare razboi din istoria fotbalului. Barca si Real nu vor juca un singur meci in această primavara ci de patru ori. Au trecut 95 de ani de la ultimul si singurul precedent cand cei doi granzi ai Spaniei s-au intalnit de patru ori intr-un sezon!

 

Santiago Bernabeu avea 20 de ani, iar starurile Messi si Ronaldo aveau si atunci un echivalent: Paulino Alcántara si Santiago Bernabéu.

 

S-au dus 80 de "Clasicos" jucate pe Bernabeu, scriu cei de la El Mundo Deportivo, care amintesc si de primul scandal monstru intre madrileni si catalani

 

În primul meci dintre cele două rivale, Barcelona a câștigat cu scorul de 2-1, iar in retur Realul a invins cu 4-1.

 

De necrezut pentru fotbalul din zilele noastre, in 1916 Barca a intrat in teren cu doi jucatori mai putin, acestia avand un accident in trenul cu care au venit spre stadion. Pană la urma Costa si Bru au intrat pe gazon in minutele 15 si 30.

 

Cum atunci nu se tinea cont de golaveraj, a fost nevoie de un meci de baraj. A fost un adevarat festival de goluri: după 90 de minute a fost 4-4, iar după 120 s-a terminat 6-6.

 

Cele două vedete ale celor două echipe, Alcantara si Bernabeu, si-au respectat renumele, marcand cate un hattrick. Și mai interesant este faptul că arbitrul acelui meci jucase cu câțiva ani inainte si la Barcelona si la Real Madrid!

 

În al doilea meci de baraj, Bernabeu a egalat pentru Real Madrid dintr-o pozitie de ofsaid, iar lui Alcantara i s-a anulat un gol valabil la scorul de 2-1 pentru Barca. La 2-2 a aparat un penalty executat de Bernabeu. În prelungiri, Arangueren a marcat pentru Real Madrid dintr-o pozitie suspectă de ofsaid, iar capitanul Barcei, Santiago Massana, si-a pierdut rabdarea si a scos echipa de pe teren!

Daniel-Ionut26.06.2011 18:54

River Plate - Belgrano 1-0 la pauza, iar majoritatea suporterilor au inceput sa planga la golul marcat de Pavone.

 

River poate sa retrogradeze pentru prima data in istorie dupa acest meci, in tur Belgrano s-a impus cu 2-0, dar la un rezultat de egalitate in cele doua manse (2-0 pt River azi), castig de cauza are echipa din prima Liga.

*Alecs*26.06.2011 19:17

Goooool Beelgraaanoooo

 

Si acum penalty pentru River in compensatie pentru unul neacordat in prima repriza...

 

RATEAZA PAVONE !

red&blue_boy26.06.2011 19:20

Sunt gata River...Ce-o sa fie dupa meci acolo !

Daniel-Ionut26.06.2011 19:39

Si au inceput incindenteleee...

Maye26.06.2011 20:42
logoRIBER.jpg
red&blue_boy27.06.2011 04:28
Ronnie29.06.2011 18:07

Un articol foarte interesant si foarte bun pe goal.com aparut acum cateva zile. Si exemplele pot continua.

Ronnie13.07.2011 12:15

N-as baga mana-n foc ca Zidane ar fi fost peste ce e acum Iniesta. Oricum, aceasta discutie se poate lungi la infinit.

Adrian13.07.2011 12:46
N-as baga mana-n foc ca Zidane ar fi fost peste ce e acum Iniesta. Oricum, aceasta discutie se poate lungi la infinit.

 

:))

 

Aahhahahahhahahhahahahahhah

 

Funny!!!

 

Si o sa si argumentez.

Sa ne uitam la Franta cu Zidane - campioana europeana si mondiala.

Franta fara Zidane - egal cu Romania :))

 

Acum scoateti-l pe Iniesta din echipa Barcei sau din cea a Spaniei. Gasesti repede 2-3 jucatori care sa ii ia locul. Ok, poate nu la acelasi nivel, pentru ca e foarte bun, nimeni nu neaga asta, dar la unul foarte apropiat. Fabregas imi vine acum in minte.

Ronnie13.07.2011 12:48
Si o sa si argumentez.

Sa ne uitam la Franta cu Zidane - campioana europeana si mondiala.

Franta fara Zidane - egal cu Romania :))

 

Daca asta inseamna argument... In fine, Spania cu Iniesta a iesit campioana mondiala si europeana (in premiera).

 

Sper sa nu dai report acum.

Adrian13.07.2011 12:50

Si va mai iesi multe lucruri, la ce echipa are. Tocmai de aia am zis. Daca il scoti pe Iniesta din echipa Barcei sau din cea a Spaniei, reusesti sa ii incetinesti un pic, foarte, foarte putin. Fara Zidane, Franta e fix...

Ronnie13.07.2011 12:53

Asta este o discutie fantezista. N-avem de unde sa stim cum e nationala Spaniei fara Iniesta. In plus, diferenta dintre Spania de acum si Franta 98-2000 este ca ibericii au in componenta si o echipa (mai toti sunt de la Barcelona). Asadar comparatia aceasta nu are nicio relevanta.

 

Sunt 2 jucatori foarte apropiati ca valoare individuala. Acum depinde de gust cand alegi care-i mai bun. Fiecare are argumente.

RedScorpyON13.07.2011 12:56

Nu stiu cu ce v-a gresit voua Adrian,dar sa spui numai prostii doar de dragul de a te contrazice cu el... Iniesta e mare,dar pana la Zidane mai are multa paine de halit,chiar si statistic vorbind. Plus ca mie,si cred ca nu numai mie,mi se pare ca Barca fara Xavi e mai praf decat fara Iniesta. Dar toate discutiile astea n-au niciun final,fiecare cu parerea lui.

 

 

PS: Sunt mare mare fan Barca inca de pe vremea cand nu erau mieji.

Adrian13.07.2011 13:01
Sunt 2 jucatori foarte apropiati ca valoare individuala.

 

Fals!

Zidane era un jucator decisiv. Iniesta nu e inca un jucator decisiv. Poate sa fie, pe langa valoarea mare are potential de a mai creste, dar inca nu e.

 

Poate gresesc dar singurul jucator din perioada aceasta pe care il vad sa se apropie de Zidane e Cristiano Ronaldo. Din punctul meu de vedere seamana foarte mult cu francezul. Sunt inalti, tehnici, buni in jocul aerian, sut bun si amandoi sunt decisivi.

 

Barca fara Xavi e mai praf decat fara Iniesta.

 

CLAR!

Ronnie13.07.2011 13:19

Zidane a fost un jucator fenomenal, departe gandul meu de a-i minimaliza performantele. Pentru mine ramane memorabil stilul sau elegant de a controla mingea si de a-si pune in valoare coechipierii. Totodata este poate cel mai bun produs european din anii 2000 si poate omul cheie al Realul Madrid galactic. Pe langa o tehnica ireprosabila avea si un fizic foarte bun care-l ajuta enorm.

 

In Iniesta de astazi il vad exact pe Zidane de atunci. Aceleasi miscari, acelasi fotbal, performante la nivel maxim. Tot. Trebuie sa fii putin naiv sau rau intentionat sa spui ca Zidane este mai bun sau Iniesta este mai bun. Ambii jucatori sunt senzationali, fantastici, trebuie sa fim mandrii ca am fost contemporani cu ei.

 

"Dezavantajul" lui Iniesta il reprezinta faptul ca face parte din aceiasi generatie cu Xavi si Messi. Dar faptul ca se discuta despre Barcelona actuala ca fiind probabil cea mai bun echipa din istorie ma face sa-l consider cu atat mai bun pe Iniesta. Spaniolul a fost unul dintre elementele esentiale pentru Spania si Barcelona in castigarea marilor trofee. Nu stiu daca fara el cele 2 echipe mai aveau atatea trofee in vitrina.

 

In fine, cum am zis si la inceput. Comparatia Zidane - Iniesta este de prisos. Si nu o poti face decat daca esti subiectiv.

 

 

stockton13.07.2011 16:36

Ronnie....Zidane e un monument, nu poate fi comparat cu unul ca Iniesta....acum, argumente nu prea exista ca vine chestia de parere, dar individual Zidane era ceva rar intalnit. Iniesta e un om de echipa, nu poate nici in 1000 de ani sa faca individual ce facea Zidane.

Ronnie13.07.2011 17:19

Adevarat, Zidane era un monument, dar nu il vad pe Iniesta mult mai jos decat el.

gio_stgloria13.07.2011 22:08

De unde pana unde comparatia asta a lui iniesta cu zidane ? Iniesta e departe de geniul si elegantul zidane. Eu nu am mai vazut un alt jucator in afara de zidane care sa mangaie mingea. La zidane o simpla preluare era magie. Zidane, dupa cum zicea cineva mai sus era liderul unui grup, pe cand iniesta este o rotita intr-un mecanism.

stockton06.09.2011 14:23

Ne aflam intr-o perioada a fotbalului monopolizata de antrenori a la Justin cu camasi cambrate care sunt "tari" deoarece castiga multe trofee. Cand se vorbeste despre rivalitati, toata lumea aduce in fata ba Guardiola vs Mourinho, ba Ferguson vs Wenger etc... Eu voi vorbi despre una care s-a stins poate in timp, dar care a avut fata in fata 2 uriasi antrenori si gentlemani.

 

In zona mea televiziunea prin cablu ajunge prin 94...cam de prin 91 deja nu mai prindeam nimic la sarbi din cauza razboiului si eram "infometat" de fotbal....era dificil cand aveam numai TVR-urile. Invazia canalelor nemtesti era mana cereasca....fotbal din plin si mai ales emisiunea de sambata dupa-amiaza de pe Sat1, Ran-fussball. Dupa etapa, care si atunci incepea la 16.30 erau acolo prezentate rezumatele. Dupa o lupta pe viata si pe moarte in mai 95 aveam sa aflam campioana Germaniei...se duelau Werder Bremen, echipa antrenorului-miracol, Otto Rehhagel si Borussia Dortmund echipa metematicianului Ottmar Hitzfeld. Werder juca la Munchen contra Bayernului si avea nevoie de un egal....nu-l va obtine, va pierde cu 3-1 si titlul va merge catre Dortmund. Cei 2 antrenori intra in direct si vorbesc prin intermediul emisiunii. Otto lauda echipa campioana, iar Ottmar ii multumeste ca i-a dat ocazia sa concureze la acest nivel!

 

Otto Rehhagel ajunge antrenor la Bremen in 1981 echipa fiind nou-promovata. Isi arata rapid clasa si inca din primul an o duce in cupele europene. Anul urmator pierde titlul la golaveraj in fata campionilor din Hamburg, care aveau ca castige in acel an si CCE. Dupa un loc 5 in sezonul 83-84, urmeaza doua locuri 2, invinsi de Bayern Munchen atat in 85 cat si in 86, ultima data la golaveraj...sa pierzi doua campionate la golaveraj nu te faceau cel mai norocos antrenor, nu? Ei bine, Otto n-a renuntat! Dupa un nou loc 5 in 87 urmeaza in sfarsit mult-visatul titlu de campioana RFG in 88, echipa devansandu-i pe munchenezi cu 4 puncte. A urmat un loc 3 in 89, un 7 in 90, un alt 3 in 91 plus o Cupa. Dupa o deceptie in campionat in 92, urmeaza un alt titlu obtinut in ultima etapa in dauna lui Bayern Munchen in 93 si o alta Cupa in 94.

 

De ce era o echipa miracol? Datorita revenirilor spectaculoase. In toamna lui 87 pierde in UEFA la Moscova cu 4-1 in fata celor de la Spartak....urmeaza ceva senzational la Bremen..6-2!

 

 

In acel sezon echipa va merge pana in semifinale, opriti acolo de Leverkusen care aveau sa si castige trofeul.

 

Anul urmator 88-89, urmeaza rivalii din RDG, Dinamo Berlin in CCE. In prima mansa, Werder e zdrobita cu 3-0...in retur, 5-0!

 

 

In sferturi cedau la limita in fata Milanului, datorita unui penalty transformat de Van Basten. E inutil sa mai spun ca Milanul care se calificase la penaltyuri in fata Stelei Rosii in turul 2, avea sa distruga Realul si Steaua in semifinala si apoi in finala.

 

In UEFA 89-90, Werder se oprea in semifinale in fata altor italieni, Fiorentina lui Robby Baggio, dupa 1-1 la general, Marco Nappi aducand calificarea cu un gol de poveste. In turul 3 facuse praf Napoli lui Maradona cu 8-3 la general!

 

http://www.youtube.com/watch?v=eqBnA...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=njPZt...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=fQTWa...eature=related

 

Urmeaza in sfarsit un trofeu european, Cupa Cupelor in 92 dupa 2-0 in finala cu AS Monaco. In primul tur intalnisera pe Bacau (11-0) la general.

 

 

In sezonul 93-94 in grupele CL, la pauza erau condusi cu 3-0 pe propriul teren de Anderlecht. Craciunescu a avut ocazia sa arbitreze atunci poate cel mai dramatic meci al carierei. Era o ploaie torentiala, dar o oaie (sau capra) statea pe pista, fiind mascota cred a gazdelor. In min. 66 se marcheaza pentru 1-3...in final va fi 5-3! Din pacate nu gasesc pe youtube filmuletul. Mai tarziu in grupa Porto venea si administra gazdelor un 5-0 sec la Bremen, tot pe ploaie...Otto se juca in noroiul din fata bancii de rezerve...

 

Ottmar Hitzfeld ajunge pe banca Borrusiei in 91 si creeaza acolo cea mai tare echipa din istoria clubului! Si el pierde un titlul la golaveraj...inca din primul an, 91-92 in fata celor de la Stuttgart. In anul urmator termina doar pe 4, dar duce echipa in finala UEFA unde insa este batuta mar cu 6-1 la general de prea puternica Juventus dirijata magistral de Robby Baggio.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Hi0vF7J5kwQ

http://www.youtube.com/watch?v=qrzFT...eature=related

 

Doi ani mai tarziu, in 94-95 castiga titulul national, elimina in UEFA nume grele ale momentului ca Deportivo sau Lazio (ambele eliminate cu gol la Dortmund primit in ultimul minut), insa in semifinale este oprita inca o data in semifinale de marele Juve a lui Baggio si Vialli. Oricum, la general 3-4, nu 1-6!

 

 

 

Dupa 95, Otto pleaca la Bayern dupa 14 ani la Bremen, unde duce echipa in finala UEFA lasand acasa Benfica (7-2 la general), Nottingham (7-2 la general) sau Barcelona lui Hagi (4-3 la general) in semifinale. In urma unor probleme interne este inlaturat, Beckenbauer conduce echipa in finala de pe banca unde se impune lejer 5-1 la general cu Bordeaux unde evolua marele Zidane. In campionat Bayernul pierde in ultima etapa la Schalke si campioana iese...Borussia Dormund! Asadar pentru Hitzfeld se repeta istoria din urma cu un an, numai ca la Munchen, Otto Rehhagel nu a fost lasat pana la sfarsit.

 

In CL, 95-96, Borussia nimerea iar cu Juve si ambele cu Steaua...echipa nostra va face acasa egal cu ambele. Borussia era insa iar electrocutata de Juve care avea sa si castige trofeul...plecase Robby Baggio la Milan, dar se nastea o noua stea, Alessandro Del Piero.

 

 

Hitzfeld avea sa mai stea un an la Dortmund....poate pentru a infaptui visul suprem, de a castiga CL si de a se razbuna pe Juventus, echipa care ii omorase mereu visul european. Soarta a facut ca echipele sa joace in finala CL din 97...Desi pleca ca o mare favorita, desi ii avea pe Del Piero si Zidane, Juve va fi ingenunchiata cu 3-1! Finala se juca la Munchen!

 

 

Otto pleca umilit in vara 96 la marea dragoste Kaiserslautern, acolo unde evoluase ca jucator.. Nu l-a deranjat ca echipa tocmai picase in B...a promovat si apoi si-a aratat inca o data valoarea uriasa de antrenor cucerind campionatul imediat dupa promovare, in 98! Performanta istorica! Pe locul 2 la doua puncte in spate...Bayern Munchen...razbunare perfecta! Va sta pana in 2000, apoi va prelua nationala Greciei pe care o antreneaza si in prezent.

 

Ottmar ajungea in vara 98 la Bayern dornic sa cucereasca si cu ei tot ce cucerise cu Borussia...va sta 6 ani. Intern a luat titlul de 4 ori, detasat in 99, la golaveraj in fata lui Leverkusen in 2000, la un punct in fata lui Schalke in 2001 si in 2003 din nou detasat...il va pierde in 2002 contra Borussiei si in 2004 contra lui Werder.

 

In Europa va pierde dramatic finala CL din 99 in fata lui Manchester United...o va cuceri in 2001 la penaltyuri in fata Valenciei si va avea in CL in cei 6 ani dueluri clasice cu Real Madrid. A mai revenit la Bayern in 2007 in primavara, a eliminat din nou Realul dar n-a ramas multa vreme. Antreneaza in prezent nationala Elvetiei, fiind singurul care la mondiale in 2010 batea Spania. Una peste alta, un antrenor norocos care castiga titluri in ultima etapa, care castiga o finala CL la penaltyuri, dar care a si platit pentru norocul sau proverbial in finala 99.

 

Otto va savarsi miracolul-miracolelor la nationala Greciei, una din acele nationale care nu avea ce cauta la turneele finale. Mai fusesera in 80 la EURO si la CM 94, unde terminau cu 3 infrangeri si golaveraj 0-10. In preliminariile EURO 2004 va bate Spania in deplasare, apoi la turneu va bate si-n deschidere si-n finala puternica tara gazda Portugalia cu 2-1 si 1-0....1-0 si cu Franta in sferturi si cu Cehia in semifinale...mereu gol cu capul in eliminatorii! Incredibila performanta cu o nationala fara valori individuale. Antrenorul ghinionist, care ratase suficiente trofee la golaveraj sau fiind inlaturat inaintea unei finale avea acum norocul suprem de partea lui!

 

Sunt multe de spus, inchei aici, mandru ca am prins asemenea antrenori uriasi, care au creat de la 0 echipe mari, care au lucrat cu fotbalisti slab cotati transformandu-i in mari vedete si care s-au respectat intre ei...de aceea si istoria ii va respecta mereu!

red&blue_boy07.09.2011 10:24

Aflat la Roma,la o conferinta universitara, antrenorul lui Manchester United, a acordat un interviu pentru cotidianul "Corriere dello Sport", in care lauda echipa Milanului din perioada lui Arrigo Sacchi. Fost adversar al Milanului cu Manchester United, de la amicalul din mai 1988 (3-2 pentru Milan pe Old Trafford) la confruntarile din Liga Campionilor (doua calificari ale rossonerilor si una a englezilor), Ferguson compara echipa Barcelonei din aceasta perioada cu Milanul de acum doua decenii: "Barcelona de astazi va intra cu siguranta in lista celor mai bune echipe din istorie. Insa mai este si Milanul lui Baresi, Ancelotti, Donadoni si a olandezilor, era o echipa fantastica. Milanul era atunci, spaniolii sunt acum. Cu siguranta sunt ambele echipe de aplaudat, fara sa alegem care este cea mai puternica din istorie". Valoarea rossonerilor s-a datorat in special lui Sacchi, "care a schimbat fotbalul italian, a eliminat catenaccio-ul propunand un pressing inalt, cu un Maldini care urca pe lateral. Era o schimbare de mentalitate, acest lucru intamplandu-se si la echipele lui Cappelo."

«12345»