dee si Marius, sa va tuf in gura (pe Marius) pe dee in alta parte, ca ati transformat topicul intr-o incaierare de 2 bani, fara sa aveti macar vreo treba cu istoria.
redondo bravo tata, imi place enorm topicul asta, este o super idee de a promova si istoria fotbalului.
Legat de chestiunea Ardealului din 1940 este o problema foarte spinoasa, care nu se poate transa in alb sau negru, si nu se poate face referire doar la conflictul dintre noi si unguri. Problema granitelor era una foarte complicata in acele vremuri, mai ales ca dupa ce s-a semnat pacea la Versailles in 1919 tarile infrante in razboi au contestat noile frontiere. Printre aceste tari s-a aflat si Ungaria, dar si rusia, bulgaria, italia si evident Germania. Oricum in ultima parte a anilor 30 era evidenta ca europa va suferii modificari in ce priveste granitele si asta era de asteptat pentru ca in 1936-Germania reinstaura controlul militar intr-o zona neutra, 1938 ingloba Austria, 1938-1939 au luat teritoriile cehoslovaciei si le-au impartit asa cum ele apartineau inainte de razboi.
De aici si problema Ardealului, adica in epoca se cam credea ca ar trebui sa trebuie sa fie dat ungurilor pentru ca a fost al lor inainte de razboi si de pace, care acum (suntem in anii '38-'40) realizam ca a fost cam bizara. Oricum discutia este una foarte complexa.
Si nu romani au cerut arbitrajul de la Viena, asta este o inventie bozgoreasca, adica ei isi legitimau luarea 'legala' a Ardealului tocmai prin neimplicarea lor, faptul ca Romania a cerut un arbitraj, ceea ce este evident un non-sens istoric. Romania nu avea de ce sa ceara un arbitraj asupra propriului teritoriu. Inainte de arbitrajul ala blestemat, au fost runde de negociere intre 16-24 august la Turnu Severin, unde Romania a sustinut un schimb de populatii, fara vreo modificare teritoriala, adica ungurii din Romania pleaca in bozgaria iar romanii nostri de peste tisa revin in tara. Negocierile au esuat din partea intransigentei ungurilor si a pretentiilor lor exagerate, au cerut in prima faza 69.000 km², suprafata pe care locuiau 3,5 milioane de oameni, dintre care 1,2 milioane de maghiari.
In urma arbitrajului, intrat in istoriografia roman ca "Dictatul de la Viena" Romania pierdea 43.000km² din Ardeal, peste 1,3 miloane de romani, 1 milion de unguri, 450.000 locuitori de alte nationalitati. De iure, Romania si-a recuperat aceste teritorii in 1947 prin Tratatul de la Paris, fe facto in martie 1945 in timpul guvernului Groza, dupa acceptul Uniunii Sovietice.
Oricum Romania nu isi mai putea permite sa piarda vreo palma de pamant pentru ca cu nici 2 luni in urma, la 26 iunie 1940 deja basarabia si bucovina fusesera pierdute, asa ca porcaria aia istorica cu romanii au vrut arbitrajul este o aberatie maghiarofila, explicata in linii mari si de ce.
daca vreti sa aprofundati problema va recomand cateva carti:
1.Manoilescu Mihail, Dictatul de la Viena. Memorii: Iulie – august 1940, Bucuresti, Editura Enciclopedica
2.Simion Aurica, Dictatul de la Viena, Cluj Napoca, Editura Dacia
3.Marinescu Aurel Sergiu, Inainte si Dupa Dictatul de la Viena, Bucuresti
4.Cosma Neagu, Dictatul de la Viena (30 august 1940)
5.Matichescu Olimpiu, Opinia Publica Internationala despre Dictatul de la Viena, Cluj, ed Dacia
PS: sorry pt "lectia de istorie" da uneori trebuie clarificate anumite aspecte, mai ales ca ele constituie subiecte foarte sensibile si care din pacate multa lume le abordeaza dintr-o perspectiva complet gresita (mai ales semidoctii din prima linie a postului).