Ronnie
Cum iti explici ca anul trecut Zapata era cel mai bun portar din Liga, Goian cel mai bun fundas central, Golanski cel mai bun fundas dreapta, Ovidiu Petre era "ceas", Dayro inscria de 5 ori in 10 meciuri, fazele fixe faceau gol,etc, dar acum suntem varza peste tot?
Cand forma ta e proasta, bineinteles ca primul care trebuie intrebat esti tu.
Insa, cand tot lotul de jucatori e intr-o forma execrabila, nu ai cum sa nu intrebi antrenorul.
Zapata nu a prins cea mai buna forma cu Lacatus.
Zapata a prins cea mai buna forma cu pregatirea facuta sub Hagi. Lacatus a venit si a continuat o munca deja inceputa. In momentul cand a trebuit sa ia totul de la inceput, si-a aratat valoarea ca antrenor.
0 faze fixe.
Jucatori cu pregatirea fizica foarte proasta.
0 pregatire tactica.
Forma individuala slaba pentru fiecare jucator.
Nu e nici o inventie si nici o poveste. Astea sunt lucruri reale.
Cand a luat gol in prima etapa de la Vaslui, Zapata a fost prins pe picior gresit.
Dar nu a fost singurul prins pe picior gresit.
Szekely si Ogararu stateau degeaba si l-au lasat pe mijlocasul stanga vasluian sa centreze, Goian si Ghionea erau aiurea in careu, Petre Marin se facea ca tine la Ljubinkovic si Banel se uita cum sarbul sare si inscrie.
Eu stiu ca Zapata te-a obijnuit cu mingi scoase din orice situatie dar nu e robot.
Ne place sa dam vina pe portar desi golurile luate vin din faze lucrate de adversar.
Daca puteam zice ca "aaaaa....pai au avut aia un sut la poarta si Zapata a scapat minge" atunci altfel stateau lucrurile.
Dar noi nu jucam nimic. Ofensiv suntem 0. Defensiv tot 0. Si atunci, doar Zapata e vinovat?
Nu v-ati intrebat de ce a luat Zapata atatea goluri pe coltul scurt?
Pai ia stati un pic si analizatisi veti vedea ca ajungeti la concluzia ca ala a luat atatea goluri pe acolo datorita faptului ca jucatorii adversi si-au facut culoar pe banda noastra dreapta si au intrat in careu.
Ca, daca aia erau blocati, nu intrau ei sa traga.
Aaaa....dar e vina doar a lui Zapata.Ca el trebuie sa fie si portar si fundas si mijlocas si si atacant.
Au ajuns tot felul de "specialisti" sa zica despre Rufay ca nu are ABC-ul.
Asta dupa ce anul trecut ziceau ca il are. Pai hotarati-va!
Il are sau nu?
Degeaba ma.
Eu va inteleg. E greu sa il pupi in fund pe Lacatus din picioare. De aia, trebuie sa stai aplecat. Si, cand stai aplecat, nu ai cum sa vezi ce se intampla in jurul tau.
Incercati sa va dezlipiti buzele de fundul lui. Poate asa o sa va dati si voi seama ce "mare" antrenor e.
p.s.
Ronnie
Iti amintesti discutiile pe care le purtam vara trecuta?
Iti ziceam atunci ca Lacatus e varza ca antrenor iar tu te rupeai in 14 numai ca sa faci lumea sa il ierte un an si sa il judece doar la sfarsitul acestui sezon.
Eu zic ca sezonul e gata.
Am avut sau nu dreptate?