Aprecierea mea pentru Hagi vine in primul rand din modul in care a aparat culorile ros-albastre in meciurile cu spurcatii. Pentru Steaua in acele partide a fost precum Maradona la CM 86, adica un factotum. In cei trei ani si jumatate a reusit 5 goluri de generic in derbyuri ,dar antologice raman "crosetarile" sale , pur si simplu ii umilea pe maidanezi . Daruirea sa exceptionala venea si din stelismul pe care il avea in sange inca de mic si de regretul ca nu ajunsese sa joace mai devreme acele derbyuri cu echipa sa de suflet. De alltfel , si eliminarea sa din meciul pierdut cu 3-0 din septembrie 89 ,venea tot din frustrarea ratarilor mari din acel meci si de faptul ca nu putea sa accepte acel deznodamant dureros din partida cu dusmanul de moarte.
Dupa 90, in finala de Cupa pierduta cu spurcatii ( 6-4 ) , meci in care Stelei i-a lipsit din diverse motive toata linia defensiva, Hagi n-a jucat nici el. Un cartonas rosu primit la Craiova l-a impiedicat. Pentru ca se temea de el ca draq de tamaie, "cel mai bun antrenor roman" a facut presiuni la federatie sa schimbe peste noapte regulamentul si astfel cartonasele din campionat contau mai nou si in meciurile de cupa. Astfel Hagi a pierdut si ultima ocazie sa mai ridiculizeze niste maidanezi inainte de transferul la Real, care fusese deja parafat.
Despre antrenorul Hagi, am vazut diverse pareri, unele pro altele contra....ma rog!
Eu spun doar atat : spre deosebire de alti antrenori , mandatul lui Hagi la Steaua NU POATE FI APRECIAT IN NICI UN FEL ! Motivul este simplu : Este cineva pe acest site care ar putea da un examen cu un picamer duduind langa el si cu picioarele intr-un lighean cu apa rece ? Sa zicem ca da, dar nota finala reflecta in vreun fel nivelul de pregatire pentru acel test?
Sa fie clar : Hagi a fost adus la Steaua doar pentru a fi umilit, injosit de catre un om (avand motive vechi, din tinerete poate) care prin organigrama ii devenea superior .
Altfel cum va explicati ca INCA DE LA PRIMIL MECI OFICIAL ,cel cu Ceahlaul , in min 12 Nemernicia Sa a plecat din loja nervos ca e 0-1 (parca se pierduse titlul) si ca nu a bagat jucatori ceruti de el ? Era repet, doar primul meci, deci nu se putea face vreo apreciere asupra competentei profesionale a antrenorului. Apoi, dupa meciul de la Cluj din etapa 4, meci cu arbitraj potrivnic, inferioritate numerica si ghinionul ruperii lui Plesan, desi ramasesem pe primul loc , Nemernicia Sa a declansat iarasi un atac demn de Balaceanca . Astea-s doar episoade principale, cele mai vizibile, dar va dati seama si de alte sicane si intepaturi pe care nu le stim noi.
Astfel, ii intreb pe "specialistii" care n-au vazut ei scheme, partituri ,desi inteleg perfect fotbalul fiindca au sute si sute de meciuri urmarite "live" , cum vroiati sa isi faca meseria Hagi daca fusese luat la shtanga inca din prima etapa ? Ce conditii de lucru a avut el cu un patron dement care-i strica atmosfera in vestiar si-l face de comanda in fata intregii tari ?
Eu nu zic ca Hagi ar fi mare antrenor, ca in conditii normale ne-ar fi dus peste mari si tari. Poate ar fi fost la fel de penibil, sau mai penibil decat Lacatus, care de un an si jumatate, avand trei pregatiri in intersezon la activ, ne arata ca putem juca mult mai rau decat ceea ce crdeam noi ca e "cel mai rau ". Dar Hagi-antrenorul nu trebuie judecat pentru "perioada Steaua" pentru ca e practic imposibil daca am avea o urma de logica si de bun simt .