Jignire era daca te faceam vaca. Sau pe axl idiot. Sau pe mrs retardel. Imi pot exprima dezgustul fata de cetatenii model UE, cu false impresii de civilizatie si fara a jigni.
Jignire era daca te faceam vaca. Sau pe axl idiot. Sau pe mrs retardel. Imi pot exprima dezgustul fata de cetatenii model UE, cu false impresii de civilizatie si fara a jigni.
"Jignirea" are multe conotatii, insa intre o palma si o jignire, suport intotdeauna mai bine o palma. (jignirile le taxez)
Un subiect care are ca principala cauza tiganii ,a dezbinat si a facut sa se certe o mana de romani!
Si voi vreti sa ne mearga vreodata bine??
(
ps:ma intreb cateodata daca la istorie nu ne-au pacalit astia cu Stefan cel Mare,Mihai Viteazul si alti domnitori,ca daca te uiti astazi la societatea romaneasca ti se par povesti,basme!!
Vineri 20 februarie, mars in memoria lui Marian Cozma. Plecarea, la ora 20, din spatele statuilor de la Universitate, spre parcul din Piata Unirii, unde se vor aprinde lumanari. Veniti cu lumanari si intr-o vestimentatie adecvata unei astfel de comemorari.
ma intreb cateodata daca la istorie nu ne-au pacalit astia cu Stefan cel Mare,Mihai Viteazul si alti domnitori,ca daca te uiti astazi la societatea romaneasca ti se par povesti,basme!!
Ne-au pacalit. Ne-au invatat povesti si basme. Si vorbesc serios.
Mai mereu articolele lui Somanescu au starnit controverse. Ceea ce mareste tentatia de a te implica si a-ti spune opinia. Radicalitatea lui e binecunoscuta, ce-are-n gusa si-n capusa. Mihai spune mereu ceea ce crede, iar ceea ce a scris e o luare de pozitie. Nu numai ca nu iubeste tiganii, dar are si un dinte impotriva lor. Si in mod sigur dreptatea ii apartine pentru ca ne-au facut tara de ras in intreaga Europa.
Cu toate acestea sunt foarte multi infractori si in randul romanilor. Protestul nu trebuie indreptat impotriva unei etnii, ci impotriva infractionalitatii in sine. Pentru inceput, masurile propuse de Adrian, desi foarte dure, ar stopa in mod sigur rata infractionalitatii.
Desi impresia generala e ca toti tiganii sunt la fel, vinovati de toate relele care se intampla, exista destui oameni cumsecade printre ei. In mod sigur statului ii apartine o mare parte din vina pentru ca nu a incercat implicarea lor in societate. Acum suferim cu totii.
Pe vremea lui Ceausescu tiganii erau angajati in campul muncii, e drept ca gunoieri, prestatori de serviciu, soferi, muncitori. Erau in permanenta tinuti sub supraveghere si se purtau ca niste mielusei.
Libertatea din democratie, lipsa de civilizatie si nerenuntarea la niste traditii vechi de sute de ani, i-au adus in aceasta situatie.