FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Desteapta-te romane ! Pana nu e prea tarziu...

«12345»
MoWeed01.02.2009 10:52
Chiar si asa, e posibil ca pasapoartele biometrice sa nu fie infailibile. Dar intre o bucata de carton (fostul pasaport) si un pasaport mult mai greu de falsificat, tu ai alege bucata de carton doar pentru ca pasapoartele biometrice nu sunt "perfecte" ?

Cartonul nu contine atatea date personale care pot fi scanate de orice fraier cu un scanner luat de pe e-bay.

Sau pe cealalta parte: de ce sa se cheltuiasca milioane de euro pentru implemetarea unei tehnologii care nu este cu mult mai sigura decat cea precedenta? Poate pentru ca sa castige bani cine trebuie, adica corporatiile care produc aceste cipuri.

De ce sa nu se astepte pana se perfectioneaza aceasta tehnologie?

Matteo01.02.2009 11:04
O sa ma opresc doar la "in primul rand", pentru ca restul sunt speculatii fara nici o acoperire. N-am chef sa stau si sa te pun sa imi DEMONSTREZI ca va contine in viitor o proba de ADN sau ca va fi implantat, pentru simplul motiv ca n-ai cum.

intrii pe situl corporatiei care produce aceste microcipuri sau citesti presa si observi ca implanturile la oameni deja se petrec din anul 2002.

Deci, eu sunt nevinovat si ma amprenteaza. Care e problema aici ?.

eu cred ca ai o problema de logica, tocmai asta e problema de ce sa fii amprentat daca esti cinstit, unde e prezumtia de nevinovatie, asta e unul din pilonii principali intr-o democratie, vrei stat totalitar unde intrii la puscarie sau te omoara nevinovat ?

Atat timp cat nu am facut si nu intentionez sa fac ceva ilegal, nu cred.

politia e una dintre cele mai corupte institutii din lume, nu e nevoie sa faci ceva ilegal ca sa te ridice, si acum te vor gasi sigur oriunde te-ai ascunde. (remember securitatea, acum insa va fi de securitatea la puterea 1000)

Tu ai citit linkurile alea ? Primul iti spune ca pasapoartele se pot clona, adica se pot copia, nu modifica. Al doilea da exemplul unei fotografii care poate fi modificate, dar nu spune nimic despre elementele principale de siguranta - amprenta, respectiv amprenta irisului.

Chiar si asa, e posibil ca pasapoartele biometrice sa nu fie infailibile. Dar intre o bucata de carton (fostul pasaport) si un pasaport mult mai greu de falsificat, tu ai alege bucata de carton doar pentru ca pasapoartele biometrice nu sunt "perfecte" ?

aceste rahaturi biometrice pot fi clonate in 10 minute iar ulterior alterate esti greu de cap ? nu sunt cu nimic mai sigure decat astea care le avem acum, ba din contra iti imaginezi cata lume va avea pasapoartele clonate de acum incolo si odata cu ele absolut orice informatie despre persoana respectiva ?

Speculatii.

realitatea.

Blureman01.02.2009 11:12

Periculos..

Nu pentru acum..deocamdata nu ne forteaza nimeni sa facem asta ci peste cativa ani cand vom fi fortati sa ne facem noile pasapoarte biometrice, cu scuza autoritatilor(pe motiv de securitate)pentru cei ce nu stiu..exista deja la vama un sistem sofisticat de control al pasapoartelor...imposibil de trecut de el care scaneaza actualele pasapoarte ;),urmand sa pregateasca terenul pentru adevarata sclavie..si anume implantul sub piele(subcutanat)al cipului(care sa faca tot..sa platesti cu el..sa calatoresti cu el..sa fim ca niste cobai sub ochiul cercetatorului) asta-i de fapt puntul terminus al experimentului actual...Cine are cap sa gandeasca..

 

andyro01.02.2009 11:27
intrii pe situl corporatiei care produce aceste microcipuri sau citesti presa si observi ca implanturile la oameni deja se petrec din anul 2002.

 

Esti dus rau. Daca o companie internationala a facut nu-stiu-ce experimente, asta inseamna ca Guvernul Romaniei va adopta asta ca masura obligatorie ? =))

 

eu cred ca ai o problema de logica, tocmai asta e problema de ce sa fii amprentat daca esti cinstit, unde e prezumtia de nevinovatie, asta e unul din pilonii principali intr-o democratie, vrei stat totalitar unde intrii la puscarie sau te omoara nevinovat ?

 

Nu stiu care dintre noi doi are o problema de logica. Tot nu mi-ai explicat cu ce ma deranjeaza pe mine ca sunt amprentat. Ma acuza cineva de ceva, ma baga la inchisoare, ma bate ? Nu, imi ia o amprenta, la fel cum imi ia un specimen de semnatura, de exemplu, sau o proba de sange la spital. That's all.

 

politia e una dintre cele mai corupte institutii din lume, nu e nevoie sa faci ceva ilegal ca sa te ridice, si acum te vor gasi sigur oriunde te-ai ascunde. (remember securitatea, acum insa va fi de securitatea la puterea 1000)

 

Paranoia grava. Ce-ar fi sa-mi urmezi sfatul de mai devreme si sa te duci sa traiesti in desert impreuna cu tribul Tuti, unde nu exista politie, nu exista pasapoarte sau telefoane mobile, nu te urmareste nimeni si poti sa fii "liber" (asa cum intelegi tu cuvantul asta)

 

aceste rahaturi biometrice pot fi clonate in 10 minute iar ulterior alterate esti greu de cap ? nu sunt cu nimic mai sigure decat astea care le avem acum, ba din contra iti imaginezi cata lume va avea pasapoartele clonate de acum incolo si odata cu ele absolut orice informatie despre persoana respectiva ?

 

Pot fi alterate anumite date de pe ele, dar nu amprenta umana sau amprenta irisului. Tu intelegi ce inseamna clonat, adica copiat identic cu originalul ? La ce iti foloseste tie sa ai pasaportul pe numele lui x, cu amprenta lui x si datele lui x ?

 

realitatea

 

Bine, atunci realitatea e ca in cipurile de la telefoanele mobile sunt de fapt semnale catre extraterestrii din galaxia GH2015, prin care ei intercepteaza convorbirile telefonice, urmand ca ulterior sa trimita niste semnale prin care sa ne controleze telepatic si sa ne foloseasca drept sclavi sexuali.

 

N-am nevoie sa demonstrez nimic, e realitatea pentru ca asa zic eu.

 

Btw, daca esti atat de inflacarat, n-ar fi trebuit sa fii la miting acum ?

 

bodanelu01.02.2009 11:36

@andy, matteo... fara atacuri la persoana si jigniri. Va rog :)

SSK01.02.2009 11:45

Cred ca foarte multi oameni de-aici pleaca de pe pozitii ireconciliabile, drept pentru care nu ar fi deloc rezonabil sa spere ca se pot convinge unii pe altii de ceva. Poate si de aceea, ar fi bine ca discutia sa fie un pic mai asezata, mai ales daca suntem constienti ca lucrurile cu adevarat importante in viata nu se "promoveaza" prin argumente rationale, carteziene.

 

E destul de clar ca pentru cei care sunt credinciosi, solutia aceasta e inacceptabila. Asta pentru ca in Apocalipsa se spune clar ca la Judecata de Apoi unii oameni vor purta "semnul Fiarei" fie pe frunte, fie pe mana, si ca cei care vor refuza sa poarte acel semn vor fi prigoniti si nu vor mai putea, de exemplu, sa cumpere lucruri sau sa calatoreasca.

 

E in acelasi timp de bun simt sa admitem ca pasapoartele biometrice sunt atat de periculoase nu prin ele insele, ci prin faptul ca reprezinta doar un pas intermediar catre acele cipuri despre care se vorbeste si care vor fi implantate in corpul uman. Incercarea de-acum este menita doar sa acomodeze oamenii cu ideea. Peste 50 de ani, prin urmare, nimanui nu i se va parea ciudat daca i se va impune (sub motiv de comoditate, de exemplu...de ce sa risti sa n-ai buletinul la tine sau sa-l pierzi?) sa poarte "actul de identitate" implantat in deget. Ar fi si cool sa poti sa te legitimezi dand cu degetul prin fata unui scanner, nu? (intre noi fie vorba, exista deja locuri in lume unde astfel de cipuri exista si sunt implantate in oameni)

 

Personal, sunt impotriva acestor metode. Pe de alta parte, faptul ca Noua Dreapta (o organizatie in care n-am deloc incredere) s-a lipit ca de obicei de un astfel de miting, e un motiv suficient sa nu particip.

 

@andy

 

Afirmatia ta despre "declaratiile unui calugar nebun si molestator de copii din varful muntelui care n-a vazut televizor sau calculator in viata lui" nu-ti face deloc cinste, pentru ca este:

 

1) rodul unei manipulari (doar pentru ca presa reda, periodic, stiri despre calugari care molesteaza copii - NU DIN Romania, de obicei - tu iti permiti sa extinzi aceasta informatie asupra tuturor calugarilor....deci cam ce se intampla si cu suporterii)

 

2) falsa si rautacioasa (in fond, tu nu stii nimic despre parintele Iustin Parvu...dar pentru a-ti sustine afirmatiile ataci direct persoana...ceea ce, scuza-ma, este o tactica tipic comunista :) )

 

Intr-o discutie civilizata, e bine ca astfel de afirmatii profund ofensatoare sa fie lasate de-o parte, daca vrem sa pastram un anumit nivel.

greenyes01.02.2009 12:24

 

Stau si ma gandesc de unde ai gasit puterea sa fii impotriva jijiotului????

 

Vorbeste de guvernul Romaniei (in care vad ca ai incredere odata ce afirmi ca nu crezi ca "toti tradatorii de neam" de acolo or sa inceapa sa ne stanteze ca pe vite, ca de ei nu au nici un interes) ca si cum nu ai vorbi de ramasite fosti comunisti dovediti, de rude de fosti criminali comunisti care ne au ingropat tara asta pana peste cap, ca si cum ar fi ingerii pe pamant iar noi saracii nu ne dam seama, plus vad ca ai aruncat sa un ouc de praf de uitare, "trecutul care nu se mai intoarce".

 

Spre surprinderea ta trecutul chiar se intoarce dar sub alte forme. stalin si lenin chiar asta vroiau, sa controleze oamenii, sa faca toti ca unul in numele "laptelui si mierii comuniste", cine nu a vrut a luat calea siberiei, Spre surpinderea ta, in siberia au murit peste un milion de ROMANI, adica oameni din neamul din care faci parte.

 

Si nu a m a obligat nimeni sa citesc Jurnalul fericirii, stai linsitit, l am descoperit dintr o pura intamplare fericita, la fel ca pe istoria neamului romanesc, istorie care pe tine nu te intereseaza., si e ISTORIA scrisa nu de roller si totii atarantorii, e istoria dureroasa, plina de sange varsat nu prin razboie de cucerire de noii teritorii, ci de sage varsat prin puscariile comuniste, prin siberia, prin Ardeal sub baionetele lui horty si toti ungurii cu "dragoste" pentru romani (mai ales pentru copii romanilor, ale femeilor insarcinate, care au nascut fortate cu baioneta...dar nu i asa ...pe tine nu te intereseaza)...

 

Vad ca nu intelelgi ceva (sau nu vrei), tu care nu ai nici o problema sa fii stantat esti bine mersi, noi ceilalti NU AVEM DE ALES, asta da LIBERTATE.

 

Dar cum pe tine nu te intereseaza ca romanii basarabeni au fost macelariti de UNII EVREI (aia infierati in numele ciobotei bolsevice) si preaslavesti holocaustul evreiesc (ce conteaza ca au murit peste UN MILION de romani si multi dintre criminali erau chiar evrei) de ce te ar interesa o "banala stantare" care contravine religiei ortodoxe a neamului din sanul caruia te ai nascut DAR cum ti a explicat si Moweed contravine si lucrurilor materiale; Roamania e vai de ea, oamenii sunt vai de ei, prinsi in jocul grijii zilei de maine, dar DE, DACA NU AU CIP.

 

Tu sa stai linistit, masoneria nu exista, sionistii nu exista, tradatorii de neam nu exista...tu esti liber, noi suntem liberi, neamurile pe pamant nu exista, razboiul din palestina nu exista, noi trebuie sa ne uitam istoria ca face rau in vremurile noastre sa ci aduci aminte ca fratii tai, au murit in chiinuri luptand pentru tara, nu frate...trebuie sa fim cu totii alienati in numele ......... alegi tu aici.

 

Pentru ce ai spus despre Parinte Iustin Parvu ti a explicat SSK de ce ai gresit. Apropo si acest ROMAN are al activ ani grei de puscarie comuniste, a gustat si el din "mierea si laptele comunist" servit de toti analfabeti si pleava societatii romanesti care au imbratisat ciobota comunista.

 

Dar ce conteaza....."trecutul nu se mai intoarce"......trebuie sa l uitam..nu i asa......????

 

andyro01.02.2009 12:28

@SSK, daca imi explici rationamentul logic si dincolo de orice indoiala care te duce la concluzia, pornind de la faptul ca acum vom avea pasapoarte biometrice, ca peste 50 de ani vom avea implantate cipuri, sunt de acord cu tine. Pana atunci, e doar povestea cu "drobul de sare".

 

Cat despre calugari (sau biserica in general), e o institutie care si-a pierdut de mult timp credibilitatea, incepand cu, sa zicem, colaborationistii din timpul regimului comunist si terminand cu recentele si din ce in ce mai intalnitele cazuri de homosexualitate si pedofilie. In momentul in care o sa consider ca parerea unui calugar e mai argumentata si mai realista decat a unui grup de experti, it's gonna be a rainy day in hell (ca sa ma mentin pe specificul topicului)

 

later edit,

 

@greeneyes,

 

Inteleg ca e un post prin care iti refulezi multe alte dileme existentiale, incepand cu ura pentru guvern, evrei, masonerie, unguri, tradatori de neam, sionisti, samd. Un post fascinant, dar aproape total fara legatura cu subiectul topicului.

 

Ideea nu era ca trecutul nu se mai intoarce in sensul ca lucrurile nu se repeta, ci ca unii dintre noi trebuie sa trecem peste rationamentele medievale si sa intelegem ca progresul este inevitabil. Sau greu evitabil, si reiterez ideea cu Sahara si triburile de acolo. In rest, chiar n-am ce sa comentez la postul tau, daca vrei sa vorbim de pasapoate biometrice, posteaza ceva la obiect.

Marius01.02.2009 12:29

Bai, voi realizati ca vorbim de pasapoarte? Pasapoarte pe care 90% din voi n-o sa le aveti niciodata? :)

SSK01.02.2009 13:09

@andy

 

In mod evident, despre lucruri viitoare care vor fi rezultate ale unor actiuni omenesti nu poti spune niciodata 100% ca se vor intampla...ca nu vorbim de matematica sau de legea gravitatiei. Eu am spus deja in primul post care este rationamentul rezonabil: intai, important e ca oamenii sa nu se simta "in pericol" daca date ultrapersonale (gen ADN, amprenta, amprenta irisului) li se stocheaza pe actele de identitate. De-aici incolo, daca noi avem totusi retineri, copiii care au 10 ani si al caror prim pasaport/buletin va fi de genul asta nu vor avea nimic de comentat (asa cum si mie mi s-a parut cool sa am direct carte de identitate, nu si buletin). Li se va parea ca e in mersul lucrurilor.

 

O data ce nu va mai exista, deci, o problema de principiu cu stocarea unor astfel de date in interiorul unui act, pasul urmator e logic si simplu: de ce sa mai facem buletine care se pot pierde, deteriora, uita etc, cand - foarte simplu, la indemana si mai sigur - am putea avea actul la noi, permanent? Mental, pasul va fi unul mic.

 

Ai cumva impresia ca lumea de azi se indreapta catre timpuri in care guvernele doresc o mai slaba putere de supraveghere a oamenilor? Crezi cumva ca cei din fruntea statelor (nu de la noi, ai nostri pur si simplu imita ce fac altii) sunt preocupati sa mareasca libertatea persoanelor? Daca da, atunci nu te pot convinge de nimic. Daca nu, atunci ti se va parea si tie logic si rezonabil ca se cauta metode prin care sa fim cat mai bine controlati si monitorizati.

 

Retine, cum s-a mai spus, ca in SUA exista firme unde angajatii au fost obligati (nu au avut dreptul sa aleaga) sa-si implanteze cipuri in deget, intrucat cardurile lor de acces erau mai costisitoare datorita deteriorilor si a pierderii/uitarii lor. Cat mai e pana rationamentul va fi extins?

 

In plus, cum ramane cu libertatea celor care nu doresc sa li se stocheze datele acestea?

 

Cat despre parintele Iustin Parvu, nu mi-ai demonstrat nimic, decat ca practici un dublu standard. Il consideri aprioric un "molestator de copii", la fel cum altii ne considera aprioric pe noi "huligani", "vandali" etc. N-are sens sa explic mai multe, stii bine ca am dreptate, doar ca nu vrei sa recunosti :P

 

 

 

Ca fapt divers, iata unul din cele mai triste bancuri pe care le-am primit acum vreo saptamana (ca tot se leaga de ce vorbim):

 

Clientul - Alo, buna ziua, doresc sa comand doua pizza.

Telefonista - Multumim ca ati sunat la Pizza Hut. Puteti sa-mi dati numarul dvs. de identitate (NIDN - national ID number), domnule ?

Clientul — Numarul meu de identitate nationala…da, un moment. 6102049998-45-54610.

Telefonista - Multumesc, dle X. Vad ca locuiti la1742 Meadowland Drive si aveti tel. 494-2366. Telefonul dvs. de la serviciu la Lincoln Insurance este 745-2302 iar numarul de celular este 266-2566. Adresa de e-mail este x***@***. Corect?

Clientul - Mmda.. Da' de unde aveti toate informatiile mele?

Telefonista - Suntem legati, ca orice companie, de HSS.

Clientul — HSS, ce dracovenie mai este si asta?

Telefonista - Suntem legati electronic de Homeland Security System, domnule.

Clientul — (oftand) Asta e. Vreau sa comand doua pizza, Specialul All-Meat.

Telefonista - Nu cred ca este o idee prea buna, domnule.

Clientul - Cum adica? Este vreo problema cu pizza cu carne?

Telefonista - Domnule, analizele dvs. medicale arata ca aveti tensiunea arteriala crescuta si un colesterol destul de mare. Conform dosarului medical, compania de asigurari nu va permite alegerea pizzei cu carne.

Clientul - Ceee ? Si atunci ce-mi recomanzi?

Telefonista - Ati putea incerca Pizza cu Soia care are procentul de grasimi foarte scazut. Ar trebui sa va placa.

Clientul - Ce te face sa crezi ca o sa-mi placa?

Telefonista - Ei bine, vad aici pe monitor ca saptamana trecuta ati fost la biblioteca si ati citit o carte de Retete Culinare cu Soia.

Clientul - Bine, bine. Da-mi atunci doua pizza marime pentru familie.

Telefonista - Da, marimea este potrivita pentru dvs., sotie si cei patru copii, iar ceea ce ramane puteti sa dati celor doi caini. Totalul dvs. este $49.99.

Clientul - (strigand in casa) Nevasta, adu-mi te rog credit cardul!

Telefonista - Imi pare rau domnule, dar trebuie sa platiti cash. Credit cardul dvs. este blocat pentru depasirea limitei.

Clientul - Dau o fuga la o masina ATM si voi scoate niste bani inainte sa ajunga pizza la mine la usa .

Telefonista - Imi pare rau domnule, dar nici asta nu va fi posibil. Vad aici ca nu aveti nici un ban in contul dvs.

Clientul - Da , bine, n-are nimic. Trimite pizzele si gasesc eu niste bani in casa pana ajunge. In cat timp imi vine pizza?

Telefonista - Suntem putin in intarziere, as zice cam 45 de minute. Daca va grabiti, puteti veni dvs. pana aici sa ridicati personal comanda, dupa ce faceti rost de bani. Pe de alta parte, este putin mai jenant sa carati

pizza pe motocicleta.

Clientul - Da de unde stii ca merg cu motocicleta?

Telefonista - Pai scrie aici la informatii despre vehicol. Ati avut o masina care vi-a fost luata de compania de imprumut pentru ca nu ati platit la timp. Alaturi scrie ca Harley-ul dvs. este cu plata la zi si in plus i-ati umplut aseara rezervorul cu benzina.

Clientul ——–(cenzurat)

Telefonista - V-as sfatuiesc sa fiti atent cu vocabularul ca sa nu o patiti din nou. Vad ca ati fost arestat pentru ca ati injurat un politist, apoi judecatorul cu care v-ati certat v-a dat 90 zile de puscarie. Vad ca de-abia v-ati intors in societate de cateva zile si asta este prima pizza pe care o comandati.

Clientul — . (fara cuvinte)

Telefonista - Mai doriti altceva, domnule?

Clientul - Da, am un cupon pentru o sticla de 2 litri de Cola, gratis.

Telefonista - Imi pare rau, dar trebuie sa cititi mai bine. Pe cupon si in reclama noastra scrie ca persoanele care sufera de diabet nu se califica

dee01.02.2009 13:14

Daca ceri rezidenta in alta tara esti amprentat, daca mergi in SUA esti de asemenea amprentat, Iranul amprenteaza turistii occidentali ... cu timpul, pentru a preveni infractionalitatea, cam toate tarile vor introduce amprentarea la granita. In acest context, pasapoartele cu cip-uri biometrice sunt necesare. Nu-mi place insa ca ne-am grabit, fiind (cred) a doua tara care deja a decis aplicarea acestei masuri, prima fiind Germania. Era mai normal sa fie o data precisa pentru toti, in care sa fie aplicata masura, insa atata timp cat unele tari refuza, nu vad de ce noi am fost mai "breji".

 

Eu, una,9 ani stau linistita, iar pana atunci vom vedea daca a fost deschisa cutia Pandorei de care unii se tem atata :) app, studentii de la ASE (Bucuresti) sunt amprentati la intrarea in camin? sau inca mai e loc de mici "fraude"?

Matteo01.02.2009 13:22
Daca ceri rezidenta in alta tara esti amprentat, daca mergi in SUA esti de asemenea amprentat, Iranul amprenteaza turistii occidentali ... cu timpul, pentru a preveni infractionalitatea, cam toate tarile vor introduce amprentarea la granita. In acest context, pasapoartele cu cip-uri biometrice sunt necesare. Nu-mi place insa ca ne-am grabit, fiind (cred) singura tara care deja a decis aplicarea acestei masuri. Eu, una 9 ani stau linistita :)

 

app, studentii de la ASE (Bucuresti) sunt amprentati la intrarea in camin? sau inca mai e loc de mici "fraude"?

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=wWS1dqCd0Cc

bodanelu01.02.2009 13:55
app, studentii de la ASE (Bucuresti) sunt amprentati la intrarea in camin? sau inca mai e loc de mici "fraude"?

La ASE nu stiu, dar la Poli inca merge. Chiar daca au pus camere de supraveghere si in interiorul caminelor :)

cristian01401.02.2009 14:02

Nu amprenteaza nimeni pe nimeni in caminele ASE-ului. :blink:

Si merg micile fraude. :thumbsup:

dee01.02.2009 14:10

@matteo

 

Aparenta naivitate cu care unii trateaza problema se pune pe seama constientizarii ca aceasta n-are in fond nici o implicatie negativa asupra celor onesti, ratiunea spunandu-le ca nu se justifica agitatia paranoica, in schimb ce instinctual moral ii indeamna la un dezacord strict din principiu.

Si cum, de cele mai multe ori, ratiunea si capacitateaea vizionara e mai puternica decat instinctul, aleg sa stea de o parte, sa nu pozeze in agitatori, revoltati, indignati. Neimplicandu-se, sunt perceputi ca si necunoscatori, idioti, tampiti … naivi. Fiecare are dreptul sa-si aleaga cauza pentru care merita sa lupte!

Matteo01.02.2009 14:44
@matteo

 

Aparenta naivitate cu care unii trateaza problema se pune pe seama constientizarii ca aceasta n-are in fond nici o implicatie negativa asupra celor onesti, ratiunea spunandu-le ca nu se justifica agitatia paranoica, in schimb ce instinctual moral ii indeamna la un dezacord strict din principiu.

Si cum, de cele mai multe ori, ratiunea si capacitateaea vizionara e mai puternica decat instinctul, aleg sa stea de o parte, sa nu pozeze in agitatori, revoltati, indignati. Neimplicandu-se, sunt perceputi ca si necunoscatori, idioti, tampiti ? naivi. Fiecare are dreptul sa-si aleaga cauza pentru care merita sa lupte!

 

lucrurile stau tocmai invers. Din instict esti tentat sa ignori existenta unei probleme, apoi esti tentat sa negi, iar intr-un final cauti dovezi. Diferenta intre ratiune si instict este ca ratiunea trece peste primii 2 pasi direct catre al 3-lea.

 

incerci sa dai o explicatie siropoasa si aberanta ingorantei si prostiei. Cum iti explici ca voi "rationalii" credeti absolut tot ce vine din partea unei autoritati dar ridiculizati si ignorati absolut orice viziune alternativa care nu vine din aceeasi sursa. De unde stii tu ca oamenii onesti nu vor avea nici o repercusiune negativa ? cine te-a asigurat pe tine ca sa fii asa sigura si ce dovezi ti-a oferit de esti atat de convinsa !? Vaccinurile Gerdasil au fost garantate ca sigure de catre stat, apoi s-a dovedit ca de fapt sunt foarte controversate peste tot in lume si ca am fost alesi drept cobai . Poti alege sa fii ignorant dar macar nu incerca sa convingi si pe altii sa fie la fel doar ca sa te simti tu bine.

 

The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

axl01.02.2009 14:47
The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

Asta e o sabie cu doua taisuri. Adica e valabil in ambele sensuri. Unii au impresia ca stiu ce e drept si corect, altii au impresia ca ei stiu ce e drept si corect. Asa a fost de la Adam si Eva, asa o sa fie pana la sfarsitul lumii, daca va fi vreodata sfarsitul lumii. Si acuma depinde ce intelege fiecare prin sfarsitul lumii.

Matteo01.02.2009 14:50
Asta e o sabie cu doua taisuri. Adica e valabil in ambele sensuri. Unii au impresia ca stiu ce e drept si corect, altii au impresia ca ei stiu ce e drept si corect. Asa a fost de la Adam si Eva, asa o sa fie pana la sfarsitul lumii, daca va fi vreodata sfarsitul lumii. Si acuma depinde ce intelege fiecare prin sfarsitul lumii.

 

de obicei varianta mai putin credibila e cea adevarata, asa a fost intotdeauna ;)

dee01.02.2009 14:54
De unde stii tu ca oamenii onesti nu vor avea nici o repercusiune negativa ? cine te-a asigurat pe tine ca sa fii asa sigura si ce dovezi ti-a oferit de esti atat de convinsa !?

 

Frica iti cam roade logica. Totusi, nu inteleg care-i problema ta pana la urma. Ce tot incerci aiurea sa-mi deschizi mie (si altora care nu te aproba) ochii? te asigur ca vad extrem de bine. Lupt pentru ceea ce cred eu si nu pentru ceea ce gandesc altii in locul meu.

Nu te impiedica nimeni sa militezi mai departe. bafta!

 

p.s. e o diferenta intre ignoranta si dezacord.

Matteo01.02.2009 15:02
care-i pana la urma problema ta, ca nu mai inteleg nimic. Ce tot incerci aiurea sa-mi deschizi mie (si altora care nu te aproba) ochii? te asigur ca vad extrem de bine. Lupt pentru ceea ce cred eu si nu pentru ceea ce gandesc altii in locul meu. Nu te impiedica nimeni sa militezi mai departe. bafta!

 

nu incerc sa conving pe nimeni nimic, sunt doar on-topic. nu-mi pasa ce crezi tu sau altul doar ca n-ai reusit sa-mi raspunzi la niciuna dintre intrebari...Bafta !

MoWeed01.02.2009 15:06
Bai, voi realizati ca vorbim de pasapoarte? Pasapoarte pe care 90% din voi n-o sa le aveti niciodata? :)

1.N-ai de unde sa stii cati dintre cei care am discutat pe acest topic au/vor avea pasapoarte.

2.Se poate ca un om sa fie pur si simplu scarbit de o tehnologie controversata si inutila fara sa fie afectat direct. Plus ca am enumerat mai sus rationamentele economice pentru care introducerea cipurilor in pasapoarte nu ar fi potrivita la momentul actual. Si cand este vorba de cheltuirea banului public, TOTI cetatenii romani ar trebui sa fie interesati...

Vad ca toti cei care sunt de acord cu implementarea cipurilor n-au de zis decat "voi suferiti de teoria conspiratiei" nefiind in stare sa raspunda la o simpla intrebare: Din punct de vedere economic, se renteaza introducerea acestor carduri?

In definitiv, rationamentul economic este primul care iti sare in minte si cel care este valabil pentru toata lumea(nu toti oamenii sunt credinciosi si exista inca oameni care cred in bunele intentii a comunistilor de la putere)

axl01.02.2009 15:40

Din punctul meu de vedere ambele legi au fost prezentate de presa intr-un mod care numai judicios nu e. E exact ca in gluma aia televizata, nu mai tin minte cine a facut-o, in care un reporter intervieva lumea pe strada cu textul "Stiati ca apa potabila din Bucuresti contine de doua ori mai mult hidrogen decat oxigen? Vi se pare normal?" si bineinteles ca majoritatea raspunsurilor erau ceva de genul "Nu mi se pare normal, cineva ar trebui sa ia masuri." In asta consta mitingul asta, dupa parerea mea, luarea de masuri.

dee01.02.2009 15:48

@matteo

hai sa nu amestecam merele cu perele. Era vorba despre cipurile biometrice, nu? ca ai avut tu dupa insolenta sa-mi arunci pastila cu Badea sau alte cazuri e altceva.

 

Nu sunt de acord din principiu cu "amprentarea", pentru ca aceasta e indeosebi atribuita infractorilor , deci, injositor pentru mine intr-o prima instanta, insa ,in acelasi timp ,pot sa inteleg motivele pentru care se doreste aplicarea ei, iar din punctul asta de vedere mi se pare justa.

lucrurile stau tocmai invers. Din instict esti tentat sa ignori existenta unei probleme, apoi esti tentat sa negi, iar intr-un final cauti dovezi. Diferenta intre ratiune si instict este ca ratiunea trece peste primii 2 pasi direct catre al 3-lea.
Deci, din instinct moral spun "nu", nu vreau, nu sunt infractor, insa ulterior, ratiunea ma face sa analizez si motivul - eliminarea fraudelor.

 

De asemenea ,consider ca introducerea cip-urilor in Romania, se inscrie in trend-ul actual in care se incearca implementarea acestei masuri la nivel global. Nu vreau sa fim noi exceptia de la regula, insa nici premergatori. Daca toate tarile (cel putin europene) vor pune in aplicare masura incepand cu data X, atunci mi se pare normal sa o facem si noi. Acum 8 ani am fost amprentata si nu mi s-a intamplat absolut nimic. Deci, daca pana acum am avut garantia ca nu se intampla nimic rau, de ce sa ma opun eu acum progresului? Ai cumva tu certitudinea ca ti se va intampla ceva rau? Prefer sa pasesc cu curaj prin frica si sa nu ma las dominata de ea. Am sa ma opun intodeauna din cauze obiective nu din pur subiectivism asa cum ai facut-o tu pana acum ( "vai, ce-om fi si ce-om pati") Asa cum ti-am mai spus, esti liber sa militezi pentru ceea ce doresti cu sau fara motive, chiar nu ma intereseaza, insa nu-ti mai permite sa ma jignesti, citandu-l pe Badea.

tavimai01.02.2009 17:13
Ma scuzati dar n-am putut sa ma abtin sa nu dau un qoute aici. Cataline, nu te supara pe mine dar am ras vreo 5 minute, s-a speriat si frumu, a crezut ca fac vreo criza ceva.

 

 

Pai nu-i vorba sa-ti fie ascultate telefoanele. Nu ti le asculta nimeni, poate doar nevasta ca sa-ti prinda amanta. E vorba de cat de mult se pastreaza datele alea in baza de date, pentru ca datele alea oricum se pastrau si pana acum, dar nu atat de mult. Pe mine nu ma deranjeaza cu absolut nimic chestia asta, la fel si cu mail-ul sau istoricul paginilor de net pe care le-am folosit. Nu-i vorba ca nu am nimic de ascuns, poate ca din cand in cand mai dau si eu ca tot omul cate un telefon cu amenintare de bomba sau mai intru pe vreun site cu zoofilie, dar astea se puteau afla, daca vroia cineva, si pana sa apara legea asta.

 

 

Rahat, un binevoitor sa-mi lipeasca si mie posturile astea.

 

Ce garantii are omul de rand ca nu-i vor fi ascultate sau publicate convorbirile?Si apoi contractul cu telefonia respectiva are stipulat si un articol legat de confidentialitate care s-a dovedit in aceste zile ca se incalca cu varf si indesat !Se "fura can-codru" in tara asta dar nu e cazul ca sa fie privit fiecare roman ca un potential infractor! Ca infractorul, oricare ar fi el poate sustine ulterior ca "a facut caterinca la telefon acum sase luni cand vorbea despre cine stie ce subiect".Ce va iesi oare daca fiecare din noi ne vom spune la telefon unul altuia ca "am pus bombe pe strada x nr. 18 ieri ,pe strada y nr.27 alaltaieri,etc. ?Ca bomba aia poate fi o blonda,o sticla de vin sau chiar o stire !Serviciile secrete se vor tampi de tot si am putea avea 22 de milioane de infractori !Am ajunge in scurt timp o tara de teroristi banuiti unde adevaratii teroristi s-ar simti "ca pestele-n apa"!Ce se va reusi prin faptul ca se stie ca sunt inregistrate convorbirile?Adevaratii infractori vor sti sa se fereasca si vor comunica pe alte cai mai sigure iar omul de rand se va alege cu convorbirile inregistrate si cu sansa sa-si vada in ziare "intimitatile vorbite la telefon"!Telefonul va ramane un instrument de caterinca si va fi folosit mai putin de toata lumea !Rezulta ca se urmareste altceva legat de comunicatii si de felul cum se fac banii din asa ceva !Atata doar ca prin asta se atenteaza la dreptul de a comunica liber si confidentialitatea convorbirilor fapt pentru care omul de rand ,care se considera cinstit , ar trebui sa protesteze.Care este legea care da dreptul cuiva sa publice convorbirile private ale altcuiva?Este similar cu acceptarea ca cineva sa ne monteze in propriile case a unor dispozitive de filmare sau ascultare care un anumit timp sa inreginstreze ,iar inreginstrarile sa fie pastrate fara stirea ta un timp,fiind la dispozitia unor persoane pe care tu nici nu le cunosti !Este ceva oribil si de neacceptat mai ales ca sunt sanse ca totul "sa transpire in presa "!De ce nu se precizeaza nimic desre verticalitatea si corectitudinea celor ce au acces la aceste informatii,despre felul in care se "opereaza legal " cu acestea si raspunderi.Pe cine pot sa trag eu, om de rand , la raspundere de faptul ca intimitatile mele ajung in presa ?Si in ce conditii ?De ce sa fiu eu urmarit ca un infractor pentru simplul motiv ca am vorbit la telefon?Am incalcat cumva vreo lege?Ce libertate mai e si asta?Asta garanteaza constitutia ?Pentru asta s-a murit in 89?Nu eram urmariti destul inainte de 89 ?Personal ma pot detasa de aceasta idee si consider ca ma pot adapta noii situatii creeate dar o consider ca fiind o ingradire a unor drepturi care poate constitui inceputul unei ere similare celei de dinainte de 89 !Cu astfel de compromisuri si ingradiri treptate ,acceptate de popor mai usor sau mai greu, s-a ajuns la situatia de dinainte de 89 !

axl01.02.2009 17:48
Ce garantii are omul de rand ca nu-i vor fi ascultate sau publicate convorbirile?

Exact aceleasi ca si pana acum. Care-or fi alea, nu stiu.

 

Tavi, eu cred ca esti in eroare. Legea aia nu are legatura cu ascultatul convorbirilor. Ca sa asculti o convorbire telefonica, sau sa asculti telefonul unei persoane anume se poate si acum, dovada stenogramele astea care tot bantuie pe-aici. Legea aia doar impune companiilor de telefonie pastrarea, intr-un cadru organizat si legal, a anumitor date despre utilizatorii serviciului lor. Adica se pastreaza timp de 6 luni ora si durata apelului, numerele de telefon, chestii din astea. Nu convorbirea in sine. Nu continutul sms-ului. Nu continutul mail-ului. Pentru a fi ascultata si inregistrata o convorbire telefonica este nevoie de un ordin judecatoresc, este altceva, nu se face oricum, si de catre oricine. In fond datele alea despre care se vorbeste in lege erau pastrate de catre companiile telefonice, provideri de net, etc., si pana acum, numai ca nu exista un cadru legal, si uite, tocmai faptul ca totusi se pastrau aceste date fara sa fie un cadru legal ar trebui sa ne deranjeze.

 

Atasez aici, pentru cei interesati, legea 298/2008.

298_pe_2008.doc

«12345»