Steaua dispută în această seară ultimul meci din actuala stagiune a Ligii Campionilor. Partida începe la ora 21:45 şi este transmisă în direct de postul Pro TV.
Dorinel Munteanu se confruntă cu numeroase probleme de efectiv înaintea unei dispute care va decide calificarea în primăvara Cupei UEFA şi care ar putea salva parţial sezonul de toamnă al roş-albaştrilor. Cele mai mari probleme apar în defensivă, unde Ghionea tocmai s-a accidentat şi nu va evolua, Goian este suspendat, iar Ogăraru este incomplet refăcut. Nici în atac situaţia nu este mai roză, Kapetanos urmând să urmărească meciul din tribune, în timp ce Bogdan Stancu are aceeaşi soartă cu George Ogăraru. Asta după o săptămână în care Steaua s-a despărţit de Arthuro, un atacant care a bifat toate meciurile din Ligă sub comanda lui Lăcătuş şi care a marcat un gol împotriva francezilor de la Lyon.
Meciul este decisiv pentru ambele formaţii, italienii fiind avantajaţi de varianta egalului, care i-ar califica în dauna Stelei. Tot în această seară vom asista la revenirea lui Adrian Mutu în Ghencea. Din nefericire, liderul naţionalei s-a lăsat atras în caruselul declaraţiilor belicoase de dinaintea partidei şi va trebui sa înfrunte ostilitatea publicului stelist, care oricum nu nutreşte o simpatie deosebită faţă de fostul dinamovist. Ca o părere personală, mi-aş dori ca Mutu să fie ignorat în această seară, măcar de dragul contribuţiei lui la tot ce a însemnat echipa naţională din ultimii ani de zile (atât cât a fost). Tot ca o părere personală, cred că acest lucru nu se va întâmpla...
Având în vedere numeroasele indisponibilităţi, Steaua va începe probabil cu:
Zapata - Golanski, Baciu, Rădoi, Petre Marin - Lovin, Ovidiu Petre - Nicoliţă, Szekely, Semedo - Dayro Moreno
Forza Steaua! Hai băieţii!
Ovidiu
