Nu sunt fan Gigi Becali in nici un caz, dar asta e o mare ciolanie. In citiva genarali de carton s-a trezit subit spiritul stelist, dar numai la fotbal. Armata nu are bani sa tina alte sectii care necesita chetluieli insignifiante in comparatie cu fotbalul. Multe sectii s-au desfiintat. Baschetul a retrogradat, s-a desfiintat, si s-a s-a reinfiintat de curind, dupa citiva ani. Voleiul a fost intr-o situatie asemanatoare. Acum citiva ani, Jan Pavel si un grup de baieti cu o situatie financiara putin peste medie plateau echipamentul echipei de hochei si salariile strainilor, pt ca acestia nu puteau fi angajati in Armata. Si astea sunt doar citeva exemple. Armata nu a fost in stare sa tina ASA. Tg. Mures si vrea Steaua.Armata este cea care a supt toti banii de la sectia de fotbal timp de 8 ani. A vindut jucatori din '90 pina in '98 , a facut tribuna si nocturna, pe care nu le-au platit. Cind s-a spart buba, generalii- baieti buni- l-au scos putin in fata pe Otelea, si dupa accea totul s-a musamalizat, semn ca s-au impartit banii cum trebuie. Acum, alti generali s-au gindit ca poate reusesc si ei sa dea un tun. Unde erau generalii in '98-'99, cind echipa era pe la mijlocul clasamentului, si clubul era inglodat in datorii? Acum, ca totul e pe plus, s-a trezit stelismul in ei. Doar ca pt ei stelism insemna milioane peste noapte. In cazul in care cistiga, ei spera sa gaseasca pe cineva care sa vina cu bani multi si sa ia echipa. Ideea e ca daca vor cistiga, numele, culorile, sigla si jucatorii sunt ai lui Gigi, deci posibilul nou finantator ar trebui sa o ia de 0, adica sa vina cu 50-100 mil, si sa porneasca cu alt nume, alte culori, alta sigla, din divizia D. Nimeni din lumea asta n-ar face asa ceva in acest moment din mai multe motive. 1- pt ca este o mare prostie sa risipesti atitia bani, fara nici o garantie ca ar putea fi recuperati vreodata. 2- cine are bani, tine de ei datorita crizei financiare globale.
bine punctat
