FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Armata vrea sa ia Steaua de la Becali

«1345679»
ebonyc08.12.2008 13:13
Nu sunt fan Gigi Becali in nici un caz, dar asta e o mare ciolanie. In citiva genarali de carton s-a trezit subit spiritul stelist, dar numai la fotbal. Armata nu are bani sa tina alte sectii care necesita chetluieli insignifiante in comparatie cu fotbalul. Multe sectii s-au desfiintat. Baschetul a retrogradat, s-a desfiintat, si s-a s-a reinfiintat de curind, dupa citiva ani. Voleiul a fost intr-o situatie asemanatoare. Acum citiva ani, Jan Pavel si un grup de baieti cu o situatie financiara putin peste medie plateau echipamentul echipei de hochei si salariile strainilor, pt ca acestia nu puteau fi angajati in Armata. Si astea sunt doar citeva exemple. Armata nu a fost in stare sa tina ASA. Tg. Mures si vrea Steaua.

Armata este cea care a supt toti banii de la sectia de fotbal timp de 8 ani. A vindut jucatori din '90 pina in '98 , a facut tribuna si nocturna, pe care nu le-au platit. Cind s-a spart buba, generalii- baieti buni- l-au scos putin in fata pe Otelea, si dupa accea totul s-a musamalizat, semn ca s-au impartit banii cum trebuie. Acum, alti generali s-au gindit ca poate reusesc si ei sa dea un tun. Unde erau generalii in '98-'99, cind echipa era pe la mijlocul clasamentului, si clubul era inglodat in datorii? Acum, ca totul e pe plus, s-a trezit stelismul in ei. Doar ca pt ei stelism insemna milioane peste noapte. In cazul in care cistiga, ei spera sa gaseasca pe cineva care sa vina cu bani multi si sa ia echipa. Ideea e ca daca vor cistiga, numele, culorile, sigla si jucatorii sunt ai lui Gigi, deci posibilul nou finantator ar trebui sa o ia de 0, adica sa vina cu 50-100 mil, si sa porneasca cu alt nume, alte culori, alta sigla, din divizia D. Nimeni din lumea asta n-ar face asa ceva in acest moment din mai multe motive. 1- pt ca este o mare prostie sa risipesti atitia bani, fara nici o garantie ca ar putea fi recuperati vreodata. 2- cine are bani, tine de ei datorita crizei financiare globale.

 

bine punctat

fredysteaua08.12.2008 13:32

frumos onyx...dupa atat timp s-au trezit 2,3 generali de la Armata ca vrea Steaua ...

daca era ceva aparea pe la TV etc...vrajala...oricum nu cred ca ar fii foarte bine...am pierde din palmares !

La jucatori va-ti gandit? :| cand jucau bine unii dintre voi strigati la bine si la rau ... unde sunt cuvintele astea acum? le-ati uitat..

adi_steaua08.12.2008 13:38

In sfarsit o veste buna. Sper sa se materializeze ceva si sa vina la Steaua oameni care stiu ce inseamna mandria, onoarea, spiritul unic al echipei Steaua.

 

Norocul Steiei pana acum ceva timp s-a nimit Mihai Stoica, se pricepea la fotbal si era singurul capabil s-ai tina in frau prostia lui Becali. Cum a plecat, cum s-a ales praful. Steaua nu va fi niciodata pe drumul cel bun cu Becali. E posibil ca sa Steaua sa faca transferuri, sa dea afara, sa ia decizii Virgil Becali?

Toate neamurile, toti incompetentii sunt la Steaua.

 

Becali datoreaza Stelei jumatate din avere!!!

de ce?

atat valoreaza imaginea si notorietarea ce i-a adus-o Steaua. Fara Steaua Becali era un nimeni, un zero barat, un personaj caraghios pe care nu-l baga nimeni in seama.

Becali e dependent de echipa asta.

Becali habar nu are istoria Stelei, mai grav e ca nici nu se sinchiseste sa o afle. El nu iubeste Steaua, nu are niciun plan managerial cu ea. El vrea doar sa se vada la TV. Atat. Se joaca intr-un mod golanesc cu emotiile a 7 milioane de suporteri de care nici macar nu se sinchiseste.

 

Meritam la echipa alt om. Afara cu Becali!

 

 

bodanelu08.12.2008 13:41
Cei care se bucura ca generalii bolsevici il vor deposeda pe Gigi de palmares sunt pur si simplu inconstienti.

bine ai venit printre cei opusi tie :)

 

In primul rand ca vom avea 2 echipe Steaua. Una in Liga a 4-a fara jucatori care s-ar numi Steaua si una in Liga I care se va numi altfel. Se va produce o mare confuzie si o separare a suporterilor; unii vor tine cu Steaua care se bate in LC si altii vor tine cu Steaua din Liga a 4-a pentru ca n-ai ucm sa tii cu 2 echipe.

Numai bine. Dispar toti suporterii de carton, care tin cu Steaua ca joaca in CL si castiga campionate puse sub semnul intrebarii.

 

 

Virgil,Il Soldatino,MoWeed,Bodanel,Azzido, Adrian,Lari,Marius

pe mine nu m-ai trecut. :ce_oameni:

 

 

Pentru restul care spun raspicat ca Armata nu poate tine sectiile celelate: La cate meciuri de hochei, baschet, handbal ati fost? Steaua hochei nu are sponsori pentru ca nu are suporterii care sa vina sa vada acei sponsori. e ca un cerc vicios: spectatori-sponsori-bani. Dar voi preferati CL-ul...

RedStar08.12.2008 13:41

Daca Steaua va fi gestionata de Armata ea va fi dezafilitata de la FRF si UEFA in secunda 2 pentru simplul motiv ca nu se permite ca un club profesionist de fotbal sa fie patronat de stat.

 

 

 

andyro08.12.2008 13:51

Cat de infantil gandesc multe persoane de pe aici. Ca o discutie principiala, inferent de existenta sau inexistenta acelei intentii din partea MApN :

 

- situatia MApNului si a celor de acolo e diferita de cea existenta in 1990-1998, prin orice prisma priviti situatia - ca oameni, ca buget, ca interese - , la fel de diferita precum era divizia A fata de Liga I. La ce nivel era fotbalul in Romania in anii '90 ? TOATA LUMEA vindea jucatori, majoritatea cluburilor aveau datorii, blaturile erau la ordinea zilei, campionatul se rezuma la 4-5 meciuri pe sezon, bani din televizare nu existau, in publicitate se vehiculau cu totul alte sume, din bilete se obtineau alte sume, de diferentele din Liga nici nu mai vorbesc.

 

- un club de fotbal nu se poate compara niciodata cu un club de hochei, prin prisma spectatorilor, audientei TV, publicitatii atrase, posibilelor castigari financiare; a spune ca MApN nu poate sustine sectia de hochei(polo, baschet, volei, etc) si, in concluzie, ca nu va putea sustine nici o eventuala sectie de fotbal, e ca si cum ai spune ca trustul Intact nu a avut succes cu revista Felicia si, deci, nu va putea avea succes cu o televiziune. Nu se poate face o comparatie intre orice sectie deja existenta si o sectie de fotbal.

 

- pe langa punctul de mai sus, cum spunea si Catalin, nimeni nu stie care e ideea MApNului. Poate fi vorba de transformarea Stelei intr-o societate pe actiuni, de vanzarea catre o terta persoana privata, de finantare partiala a MApN, etc; pana la urma, parerea mea e ca nici nu conteaza, pentru ca mai rau decat acum NU SE POATE.

 

- daca se va intampla ceva, singurul lucru care va "disparea" vor fi jucatorii (si eventual palmaresul 97-98 pana in prezent). Va fi o situatie asemanatoare cu cea de la Craiova de acum cativa ani - si iata ca cei de acolo si-au revenit (fara a avea tot ce inseamna acum Steaua in spate - suporteri, imagine, trecut, palmares, oameni care sa intervina cu bani) in cativa ani. Sincer, dupa plecarea lui Radoi, sunt maxim 5 jucatori pe care i-as regreta din actuala echipa.

 

- nu ma intereseaza ca generalii fac asta din cauza ca sunt stelisti sau din cauza ca o sa fie eclipsa de luna peste 7 ani, atat timp cat o fac, si cat timp asta ar insemna sa scapam de Becali.

Lari08.12.2008 13:54

MApN nu poate sustine financiar nici macar o echipa de Liga a II-a. Armata are mari probleme financiare, abia isi plateste oamenii proprii, abia au cu ce sa-si incalte soldatii, de unde sa dea peste 10 milioane de euro pentru Steaua?

 

Singura solutie este un alt investitor, sau un grup de sponsori.

 

@bodanelu

Suporterii sunt doar o parte a problemei. Lista cu echipele falimentate care aveau tribunele pline este extrem de lunga.

 

 

Marius08.12.2008 13:54

Spunea cineva aici ca un parteneriat public-privat nu va merge niciodata. Ei bine, la sectia de handbal el merge de cativa ani. Si merge foarte bine, baietii reusind sa castige un trofeu european, au facut fata cu brio in Liga Campionilor. Se poate.

Zerg08.12.2008 13:57
de observat ca toti astia care il apara pe fecali au cate 15-17 postari. Ce nu inteleg jegurile lui fecali este ca noi nu tinem cu Steaua pentru performanta si nu suntem dispusi sa mai facem acest compromis nenorocit sa ni se terfeleasca imaginea si istoria, sa fie batjocorit si intinat tot ce inseamna Steaua din cauza unui nenorocit cu deprinderi grobiene, scapat de la balaceanca.

 

Off-topic!

 

Am foarte putine postari...

 

71 postari (0.07 postari pe zi), acum te rog frumos, lumineaza-ma, in ce categorie ma aflu? Sustinator si aparator al lui Becali? Doar pentru faptul ca nu postez la fel de des ca si tine: 502 postari (0.87 postari pe zi)?

 

Doamne cat urasc lucrul asta, ce repede va puteti da voi cu parerea despre unul si altul, chiar daca nu aveti nici cel mai mic habar despre acea persoana.

 

Concluzia ta: Sub 100 de posturi - un jeg de om, fan Becali; peste 500 de posturi - ultras pana la moarte!

 

Nu stiu exact de ce am intervenit, o fac foarte rar, doar cand simt cu adevarat nevoia, nu postez doar de dragul de a strange un numar mare de postari (apropo se da vreun premiu pentru asta?), dar pur si simplu detest si nu suport cand vad cum faceti diferente intre oameni!

rezistenta_ultras08.12.2008 14:05

sunt curios cati dintre cei care ati postat mai sus ati scandat "zisule sa-ti dam la m..e!" acum cativa ani cand Armata era in conflict cu Gigi...se intampla la un Steaua-modena daca nu ma insel...fara sa vrem am fost chiar direct partasi la conflictul de atunci,si mai grav...am fost de partea lui Gigi...acum ne vedem toti atat de curati si moralisti de parca n-am avea nicio vina...

ytse jam08.12.2008 14:07

dupa toate argumentele aduse de suporteri, totul pare a fi o mare vrajeala.

 

totusi, stau si ma intreb... daca Steaua ar fi preluata de Armata, iar Steaua actualului creditor ar ramane in prima divizie, cum s-ar imparti suporterii?

 

ma gandesc ca nu am dormit nopti intregi cu gandul la Steaua. imi aduc aminte de dubla cu Rapid din Cupa UEFA, cand aveam tot felul de insomnii, imi aduc aminte de returul cu Middlesbrough cand imi venea sa plang de ciuda si de meciul cu Dinamo cand am luat bataie acasa cu 4-2 cand am intrat in carantina 2 saptamani, imi aduc aminte de superbele meciuri cu Valencia, Lens, Galatasaray, nu stiu daca dubla cu Aston Vila a fost in perioada armatei sau nu, dar am amintiri cu si despre Steaua care nu se vor putea uita niciodata. cum sa uit meciul cu FC Aarhus, atunci cand la sfarsit comentatorul Ionel Stoica plangea in microfon de fericire ca un copil mic, sau durerea din suflet de dupa meciul cu Royal Anvers?... cum as putea sa sterg cu buretele toate aceste amintiri?

 

apoi stau si ma gandesc la multi dintre suporterii care s-au batut pe stadioane cu jandarmii, sau pe strazi si in tramvaie cu suporterii rivali pt ACTUALA Steaua. cum se pot uita pumnii pe care suporterii Stelei actuale (sau chiar Stelei din trecut) i-au dat sau i-au luat?

 

tot ce imi doresc este ca cel mai titrat club din Europa de Est sa aibe un nou finantator care sa nu aiba nici o legatura cu clanul actualului creditor (cu riscul de a ajunge in diviziile inferioare). si sunt convins ca asta ne dorim cu totii

andyro08.12.2008 14:07
Daca Steaua va fi gestionata de Armata ea va fi dezafilitata de la FRF si UEFA in secunda 2 pentru simplul motiv ca nu se permite ca un club profesionist de fotbal sa fie patronat de stat.

 

As fi curios si eu sa stiu de unde ai scos-o si pe asta. Sunt extrem de multe cluburi unde statul sau comunitatea locala (primaria, etc) detin un pachet (majoritar) de actiuni, si n-am auzit sa fie cineva dezafiliat din cauza asta. Cel mai simplu exemplu e Zenit, castigatoarea supercupei, detinuta (atentie, detinuta, nu sponsorizata) de GazProm, companie care apartine statului. De altfel, in detalierea procesului de licentiere a unui club se specifica foarte clar :

 

"For licensing purposes, the legal form adopted by football clubs is not relevant. Clubs are organised differently throughout Europe, depending on statutory regulations, national laws or on their specific business opportunities. Clubs are most commonly organised under the form of associations, frequently as incorporated companies, regularly as specially defined sporting forms and, in some cases, as stock exchange listed or as state-owned.".

 

Tot acolo o sa gasesti si o statistica facuta de UEFA - cam 3% din cluburile inscrise in sezonul 2007-2008 sunt state/municipal owned/funded, iar la nivel european, exista 20 de cluburi apartinand statului sau primariilor.

Protasov08.12.2008 14:10
Cat de infantil gandesc multe persoane de pe aici. Ca o discutie principiala, inferent de existenta sau inexistenta acelei intentii din partea MApN :

 

- situatia MApNului si a celor de acolo e diferita de cea existenta in 1990-1998, prin orice prisma priviti situatia - ca oameni, ca buget, ca interese - , la fel de diferita precum era divizia A fata de Liga I. La ce nivel era fotbalul in Romania in anii '90 ? TOATA LUMEA vindea jucatori, majoritatea cluburilor aveau datorii, blaturile erau la ordinea zilei, campionatul se rezuma la 4-5 meciuri pe sezon, bani din televizare nu existau, in publicitate se vehiculau cu totul alte sume, din bilete se obtineau alte sume, de diferentele din Liga nici nu mai vorbesc.

 

- un club de fotbal nu se poate compara niciodata cu un club de hochei, prin prisma spectatorilor, audientei TV, publicitatii atrase, posibilelor castigari financiare; a spune ca MApN nu poate sustine sectia de hochei(polo, baschet, volei, etc) si, in concluzie, ca nu va putea sustine nici o eventuala sectie de fotbal, e ca si cum ai spune ca trustul Intact nu a avut succes cu revista Felicia si, deci, nu va putea avea succes cu o televiziune. Nu se poate face o comparatie intre orice sectie deja existenta si o sectie de fotbal.

 

- pe langa punctul de mai sus, cum spunea si Catalin, nimeni nu stie care e ideea MApNului. Poate fi vorba de transformarea Stelei intr-o societate pe actiuni, de vanzarea catre o terta persoana privata, de finantare partiala a MApN, etc; pana la urma, parerea mea e ca nici nu conteaza, pentru ca mai rau decat acum NU SE POATE.

 

- daca se va intampla ceva, singurul lucru care va "disparea" vor fi jucatorii (si eventual palmaresul 97-98 pana in prezent). Va fi o situatie asemanatoare cu cea de la Craiova de acum cativa ani - si iata ca cei de acolo si-au revenit (fara a avea tot ce inseamna acum Steaua in spate - suporteri, imagine, trecut, palmares, oameni care sa intervina cu bani) in cativa ani. Sincer, dupa plecarea lui Radoi, sunt maxim 5 jucatori pe care i-as regreta din actuala echipa.

 

- nu ma intereseaza ca generalii fac asta din cauza ca sunt stelisti sau din cauza ca o sa fie eclipsa de luna peste 7 ani, atat timp cat o fac, si cat timp asta ar insemna sa scapam de Becali.

 

Am incercat sa scot un citat din ce ai scris tu, dar nu am reusit deoarece consider foarte sintetic textul tau. Asa incat o sa-l citez pe tot. Dealtfel am revenit pt ca doream sa raspund cu aceleasi argumente.

Adaug remarca mea si anume - nu cred ca oamenii astia sunt infantili ci mai degraba rau-intentionati.

Personal prefer ca Steaua sa joace la matineu vreo doi ani daca asta este pretul care trebuie platit pt a ne spala pacatele din perioada transhumantei.

Gestul generalilor daca este autentic este remarcabil.

Cred ca singurul demers cu adevarat semnificativ ramane protestul galeriei si al tribunei. Daca acesta nu va continua nimic bun nu are sa se intample.

xray_rom08.12.2008 14:11

@Lari

 

In linii mari am inteles ca esti de acord cu mine. Referitor la ce ai scris vreau sa fac unele precizari.

1) In parteneriat public privat autoritate publicã și antreprenorii privați își pãstreazã identitatea, personalitatea juridicã și responsabilitãțile directe.

La contractul de asociere in participatiune, fiecare vine cu aport de capital. Armata cu infrastructura si investitorul cu banii. Functie de valoarea aportului participa si la ditributia cotei de profit care revine fiecaruia.

Daca valoare infrastructurii la Steaua este de 100 mil E, atunci investitorul trebuie sa vina cu 100 mil pt a avea cote egale.

 

Dar...!

 

Clubul Steaua nu este o fabrica. Armata vine cu fabrica, investitorul cu capital cash 100 mil E, preia managementul si in 5-6 ani sa treaca pe profit.

 

Un contrat de asociere nu inseamna ca se formeaza o noua firma(joint venture company) in care cele 2 parti sunt actionare. Deci, oricand poate fi atacat si contestat de alti generali, ca-n telenovela autostrazii Bechtel. Si acolo era vorba de o mare companie americana, nu de un "nesemnificativ" investitor in raport cu statul!!!

 

Daca se face un "joint-venture company" cu capital mixt, se va intampla cam cum s-a intamplat cu toate cele infiintate dupa '89. Privatul a falimentat firma mixta prin capusarea ei cu firme in care era actionar 100%. Asa a pus mana si pe bani si pe firma mixta(daca a mai fost interesat) la pret de nimic, dupa falimentare si lichidare. Am zeci de exemple!

 

In fotbal e cu atat mai usor si se face din condei:)

Cateva posibilitati banale:

- Face transferuri supra-evaluate si va incasa "underground" comisione de la firma care miloceste transferul (vezi cazul Elton, in care comisionul era 1,8 mil)Nu mai intru in detaliile mecanismului...

- Pt achizitii va contracta credite bancare girate cu logistica. La scadenta neonorata, banca va executa datornicul si va scoate la vanzare logistica cu care a girat.

 

In fine. Care-i solutia optima??

Ca Steaua-clubul de fotbal sa aiba un viitor trebuie sa fie proprietate privata.

Armata sa detina doar palmaresul, brand-ul si stadionul pe care sa-l concesioneze pe 25-50 de ani, cu drept de reziliere in cazul in care se incalca o clauza.

Armata va incasa anual doar o redeventa modica, fara NICIO implicare in conducerea clubului. Va veghea doar la respectarea contractului de concesionare. Punct!

Asa se va asigura continuitate pe acel stadion si la palmares si la brand, indiferent de investitor! Palmaresul si brandul nu va mai fi nici la mana lui Becali, Tiriac, etc...sau cum se va numi acel investitor!Va fi nemuritor, pt ca Armata nu dispare niciodata!

Unde este proprietar si statul si se implica in actul decizional, apare si coruptia si contra-performanta, iar privatul nu va avea garantia ca ce semneaza azi mai este valabil maine!

 

 

2) Ai spus:

"Chestia cu DNA-ul ar fi o problema doar daca ala ar fi inregimentat politic. Altfel nu vad sa existe probleme. ABSOLUT TOATE afacerile mari cu statul sunt dubioase. Sa nu fim naivi?

Intrebarea este:

Care om de afaceri cu bani nu are puternice conexiuni politice la vedere sau mai "ascunse"??:))Toti sunt pe statele de "platitori" la un partid!Ce suntem copii si nu stim??:))

Lari08.12.2008 14:12
sunt curios cati dintre cei care ati postat mai sus ati scandat "zisule sa-ti dam la m..e!" acum cativa ani cand Armata era in conflict cu Gigi...se intampla la un Steaua-modena daca nu ma insel...fara sa vrem am fost chiar direct partasi la conflictul de atunci,si mai grav...am fost de partea lui Gigi...acum ne vedem toti atat de curati si moralisti de parca n-am avea nicio vina...

 

Atunci, informatiile au circulat exclusiv unilateral. Zisu si Armata nu au facut eforturi sa explice mare lucru. Ba mai mult, Zisu nu e nici el un model pentru MApN.

 

Imi aduc aminte de acel meci, a fost jocul in care galeria a amenintat ca va dormi pe stadion daca nu se rezolva problema cu Ghencea, nu?

 

Problema e ca niciuna dintre parti nu este imaculata, astfel ca sunt de parere ca vom mai fi martorii unor astfel de magarii.

 

Adrians08.12.2008 14:14

1. LPF = Liga Profesionsita de Fotbal.Prin urmare este imposibil ca MApN in calitate de reprezentant al statului roman sa fie patronul unei echipe.

2. Presupunind prin absurd ca se reuseste acest lucru,ce urmeaza ? Evident ca un vid total deoarece noua echipa nu are decit palmares si - atentie - doar parte din stadion.Tot lotul de seniori plus echipele de juniori plus academia de fotbal sunt ale lui Becali.Din stadionul actual,statul nu mai are decit vorba cuiva,doar oficiala,desi nici pe asta nu sunt sigur.Restul au fost cumparate de catre Becali de la creditorii lui Paunescu.Ati uitat deja scandalul de acum 7-8 ani cu procesul intentat de Tehnorob echipei de fotbal in contul datoriilor pentrunocturna si tribuna oficiala ?

3. MApN nu are bani pentruniste blindate mai acatarii sa nu ne mai moara soldatii in Irak si Afganistan sau pentruciteva avioane second hand de la americani.Cum bine spunea cineva aici,sectiile de sport ne mor una dupa alta si acum vor echipa de fotbal ? Vasile Stinga declara saptamina trecuta ca echipa de handbal este pe punctul sa se desfiinteze si generalii viseaza cai verzi pe pereti ?

4. Fie ca niste inconstienti se joaca cu focul,fie ca un strateg f.inteligent doreste sa faca din Becali un erou si ne atrage atentia ca rau e cu rau dar si mai rau ne va fi fara rau.

DanStan08.12.2008 14:14

Proiectul de buget al Ministerului Apararii prevede ca in 2009 ca Ministerul va aloca pentru activitati sportive 11,4 milioane RON = aprox 3,1 milioane euro. E vorba de absolut toate activitatile sportive ce tin de M.Ap. Posibilitatea ca ministerul apararii sa sustina (fie si in parteneriat) un club de fotbal de prima divizie e egala cu zero.

Protasov08.12.2008 14:23
Proiectul de buget al Ministerului Apararii prevede ca in 2009 ca Ministerul va aloca pentru activitati sportive 11,4 milioane RON = aprox 3,1 milioane euro. E vorba de absolut toate activitatile sportive ce tin de M.Ap. Posibilitatea ca ministerul apararii sa sustina (fie si in parteneriat) un club de fotbal de prima divizie e egala cu zero.

 

Cand in '90 mergeam an de an in LC sectia de fotbal sustinea financiar toate celelalte sectii. Pe asta era bazat si protestul suporterilor atunci. Sigur si pe suspiciunea ca generalii fura din bugetul Stelei. Apoi a venit aceasta boala numita Becali si am ajuns sa vedem toti ce inseamna furt organizat in gradina noastra dar de data asta la vedere, fara nici o perdea. Sa nu ai impresia ca daca scapam de aceast maimutoi debil nu se vor gasi resurse. continui sa repet, prima dintre ele sunt banii cheltuiti de suporteri pt sustinerea echipei. Clubul este de fapt al nostru, al suporterilor pt ca noi platim tot. E de asteptat ca punctul nostru de vedere sa fie respectat. Aici pe forumuri se intampla sa posteze fel si fel de oameni. Dincolo de asta spiritul tribunei este cel autentic. Iar acolo lucrurile sunt clare.

rezistenta_ultras08.12.2008 14:39

@Lari

iti amintesti perfect...am fost cu totii manipulati impotriva armatei si am fost implicit de partea lui Gigi in acel razboi...si tind sa cred ca am fost decisivi in acel conflict...dupa protestul nostru Armata a lasat-o moale cativa ani...si culmea,coincidenta sau nu,si-au adus aminte sa intervina chiar in aceste momente cand avem o lupta deschisa cu patronul...asta nu are cum sa nu ma puna pe ganduri...

interesele sunt mari si desi imi place sa cred ca nu e asa,cred ca suntem folositi la nevoie drept arma...poate suntem noi prea naivi...

Azazello08.12.2008 14:42

 

"Sa nu ai impresia ca daca scapam de aceast maimutoi debil nu se vor gasi resurse. continui sa repet, prima dintre ele sunt banii cheltuiti de suporteri pt sustinerea echipei"

 

 

Banii cheltuiti de suporteri (cu toata stima pentru cei care fac asta intr-adevar) nu reprezinta decat un graunte de nisip pentru bugetul unui club cum e Steaua.

 

Vrem sa plece Becali ? OK, dar sa vina un investitor puternic, capabil sa duca acest club. Cu salarii de sute de mii de euro, prime, deplasari, facturi la utilitati de zeci de mii, etc. Din acesta perspectiva, nu putem pune baza pe MAPN, unde o sleahta de generali s-au reinventat brusc drept mari stelisti.

Piece of Mind08.12.2008 14:45

Pentru toti cei care au ochi sa vada si minte sa priceapa, uitati aici un articol senzational:

 

http://blogsport.ro/naum/2008/12/08/dimineata-generalilor/

Protasov08.12.2008 14:46
@Lari

iti amintesti perfect...am fost cu totii manipulati impotriva armatei si am fost implicit de partea lui Gigi in acel razboi...si tind sa cred ca am fost decisivi in acel conflict...dupa protestul nostru Armata a lasat-o moale cativa ani...si culmea,coincidenta sau nu,si-au adus aminte sa intervina chiar in aceste momente cand avem o lupta deschisa cu patronul...asta nu are cum sa nu ma puna pe ganduri...

interesele sunt mari si desi imi place sa cred ca nu e asa,cred ca suntem folositi la nevoie drept arma...poate suntem noi prea naivi...

 

 

Adica avem de ales, nu? Raul cel mai mic intre Armata si Becali. Care sa fie alegerea? Despre ce interese vorbesti? Cati bani ar putea fi deturnati fie de generali fie de Becali daca nu i-ai mai putea vinde pe Radoi sau Goian? Suporterii nu sunt naivi, nu au fost nici atunci si nu sunt nici acum. Au facut ce au crezut ca e mai bine pt club intotdeauna.

Piece of Mind08.12.2008 14:47
Sa nu ai impresia ca daca scapam de aceast maimutoi debil nu se vor gasi resurse. continui sa repet, prima dintre ele sunt banii cheltuiti de suporteri pt sustinerea echipei. sunt clare.

 

 

Cand te trezesti din reverie, te rog anunta-ne, ca nu mai putem de ras, citindu-ti enormitatile!

 

Voi nu sunteti in stare sa dati 10 RON/luna pentru a face sa creasca AISS-ul si visati la sustinerea echipei!

 

Vai de capul nostru...

radone08.12.2008 14:51
@Lari

iti amintesti perfect...am fost cu totii manipulati impotriva armatei si am fost implicit de partea lui Gigi in acel razboi...si tind sa cred ca am fost decisivi in acel conflict...dupa protestul nostru Armata a lasat-o moale cativa ani...si culmea,coincidenta sau nu,si-au adus aminte sa intervina chiar in aceste momente cand avem o lupta deschisa cu patronul...asta nu are cum sa nu ma puna pe ganduri...

interesele sunt mari si desi imi place sa cred ca nu e asa,cred ca suntem folositi la nevoie drept arma...poate suntem noi prea naivi...

comm tau imi aduce in minte un citat din Alexandru lapusneanu si anume "prosti da multi".noi am fost hotaratori atunci noi vom fii si acum.suntem folositi ca artileria grea stiut fiind de ambele parti ca cine are tribunele poate sa rastoarne orice.noi trebuie sa invatam cum sa nu mai fim folositi ca noi sa dictam ce se intampla.am inteles ca la clubul sevilia patroni sunt suporteri.dc nu incercam si noi la fel?

Adrian08.12.2008 14:56

1. NU MAI CAUTATI SCUZE PT becalii!!!

Vad ca pe aici vin niste oameni care tot zic ca daca pleaca becalii, sa vina un investitor puternic.

NU!

SA PLECE becalii!!!

Atat vreau.

Si daca Steaua o sa se duca in mormant fara el, asa sa fie.

Prefer sa se desfiinteze Steaua si sa nu mai merg niciodata la un meci de fotbal sau sa ma uit la un meci de fotbal decat sa mai vad cum jegul asta murdareste in fiecare zi tot mai mult simbolul asta.

Poata ca gandesc in extreme.Asta e.

Am ajuns la capat.

 

2.

interesele sunt mari si desi imi place sa cred ca nu e asa,cred ca suntem folositi la nevoie drept arma...poate suntem noi prea naivi...

 

Pai asta si suntem: ARME, SOLDATI, DRONE.

Altceva nu putem fi daca vrem sa luam parte la "razboiul" asta.

Probabil ca daca am fi mai uniti am putea fi mai mult de atat.Dar asa...

 

Si pana la urma nici nu cred ca vrem sa fim altceva.

E bine sa fii o drona.Faci doar ce ti se spune si, daca o dai in bara, ai scuza: "Am fost dezinformat" sau "asa mi-a zis ala".

 

E bine insa ca suntem multi.

Cand mergi la razboi e bine sa ai multi soldati.Cel mai bine e sa ai mai multi soldati decat adversarul.

Acum ramane sa alegem noi o parte.

Din cate vad insa aici, unii inca sunt nehotarati.

 

Eu mi-am spus parerea mai sus.E timpul sa va decideti si voi.

Vreti Steaua Bucuresti sau FC becalii?

«1345679»