FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Rapid - Steaua 0 - 0

«1234»
dee10.11.2008 17:42

@bodanelu

nu incerca sa fii sarcastic, pentru ca esuezi lamentabil. (bine, e o obisnuinta la tine)

Nu trebuie sa fii prieten, sa te infratesti cu rapidistii, dinamovistii etc. insa un minim de respect ar putea exista intre galerii. Daca am avea de asemenea mai mult respect pentru propria persoana am sti cum sa ne comportam si cum sa reactionam. Din pacate multi se complac cu statul de primata inferioara.

fiara710.11.2008 17:58
Intr-o statistica a GSP-ului, Steaua este echipa care a jucat cel mai in viteza in acest sezon din Romania.

 Aici se discuta despre petarde, fumigene, si cum sa fii smecher in peluza, nu despre fotbal. Esti offtopic. =))

 

 

 

rezistenta_ultras10.11.2008 18:00
Ai dreptate, se injura peste tot .Tin minte ca la meciul CFR-Dinamo eram la T2 iar in fata mea au nimerit un grup izolat de 3 dinamovisti. Nimeni n-a indraznit sa-i loveasca, s-au limitat la mici injurii si rafuieli verbale. Instigari la violenta sunt peste tot, insa asta nu inseamna ca trebuie sa te si pretezi la violenta.

ce cautai la CFR-Dinamo?

makavelli1910.11.2008 18:04
daca e dupa dee, trebuie sa-i luam in brate si pe rapidisti si pe javre si sa ne pupam cu ei... sa ne bucuram impreuna la goluri.. etc..

 

Ma tem ca intelegi gresit fenomenul fotbal. Nu e despre ura, violenta, subcultura, etc. E doar un joc, un sport, care ofera publicului un spectacol (mai mult sau mai putin reusit). Ca sa-ti spun o poveste adevarata, anul acesta am urmarit CFR-Steaua de la tribuna a 2a, in mijlocul suporterilor clujeni. Eram cu niste amici care tineau cu CFR, dar nu ne-am certat pe nici o faza si am plecat aceasi prieteni. Mai mult, la golul lui Dayro am sarit in aer ca orice stelist, fara sa ma gandesc ca as putea supara poate niste indivizi, care ar fi putut sa-mi arate cine sunt gazdele. Si ca mine, au fost si altii, chiar daca, stelistii eram infimi pe langa CFR-isti. Si crede-ma in spatele meu erau niste necivilizati de care aminteam intr-un post mai sus, dar nu m-a batut nimeni pe spate sa-mi atraga atentia.

Cam asa vad eu comportamentul in tribune...

grizzly10.11.2008 18:08
Intr-o statistica a GSP-ului, Steaua este echipa care a jucat cel mai in viteza in acest sezon din Romania.

daca statistica aia a lor cum ca am fi echipa cu cele mai multe suturi la poarta o mai cred cat de cat, asta mi se pare chiar aiurea. poate viteza daca socotim cu cati kilometri la ora alearga Banel si compania. aia poate. dar cu Lovin, Dayro, p.Marin, Goian, Ghionea, thiago sau Radoi numai in viteza nu jucam. raman la parerea ca se refereau la kilometrii la ora pe care ii prind Banel, Stancu sau Semedo cand alearga fara cap si fara minge.

redondo10.11.2008 18:15
Da' Maftei ce e? Neamt?

Maftei e neamt,cand e si Petre Marin suedez :))

Harald10.11.2008 18:34

am auzit ca la Grozavesti a fost ceva "actiune"...

maye10.11.2008 18:52
Da' Maftei ce e? Neamt?

nu...e ..indian...

alaturi de steaua10.11.2008 18:59
Ma tem ca intelegi gresit fenomenul fotbal. Nu e despre ura, violenta, subcultura, etc. E doar un joc, un sport, care ofera publicului un spectacol (mai mult sau mai putin reusit). Ca sa-ti spun o poveste adevarata, anul acesta am urmarit CFR-Steaua de la tribuna a 2a, in mijlocul suporterilor clujeni. Eram cu niste amici care tineau cu CFR, dar nu ne-am certat pe nici o faza si am plecat aceasi prieteni. Mai mult, la golul lui Dayro am sarit in aer ca orice stelist, fara sa ma gandesc ca as putea supara poate niste indivizi, care ar fi putut sa-mi arate cine sunt gazdele. Si ca mine, au fost si altii, chiar daca, stelistii eram infimi pe langa CFR-isti. Si crede-ma in spatele meu erau niste necivilizati de care aminteam intr-un post mai sus, dar nu m-a batut nimeni pe spate sa-mi atraga atentia.

Cam asa vad eu comportamentul in tribune...

 

 

 

asta pentru ca CFR nu are suporteri care sa fie trup si suflet alaturi de echipa, la ei sunt 10-15 suporteri care isi tin sus echipa!,in rest sunt oameni carora le place sportu si merg la meci doar ca ii o echipa din Cluj...

Uitate la meciurile din deplasare ce galerie are CFR,sau la meciurile cu echipe mai slabe.

 

poate ai vazut meciu de cupa CFR-"U" Cluj .unde au fost suporterii CFR-ului? ca au fost in jur de 100-200! si nu uita ca sunt in CJ la ei acasa.

 

 

 

 

 

 

 

Forza Steaua

alaturi de steaua10.11.2008 19:04
ce cautai la CFR-Dinamo?

 

 

 

 

 

 

dee sa infectat cu CFR!

Joga Bonito10.11.2008 19:14
ce cautai la CFR-Dinamo?

 

Ceea ce cautam si eu la Poli - UTA. Bataie! :laugh:

 

 

Stanici10.11.2008 19:21
insa un minim de respect ar putea exista intre galerii
.

Exista. Dar nu cunosti tu o gramada de faze. Vorbiti degeaba despre civilizatie, luat limba in gura cu tiganii si cu potaile atata vreme cat nu ati facut vreo deplasare intre scarbosii aia, atat vreme cat mergi pe langa podul grant si te trezesti cu pietre in cap si asa mai departe.

 

Lasati-ma cu expresii de tipul "giboni" sau alte alea - gibonii aia fac in asa fel incat sa nu fie "preadreptii suporteri" omorati in bataie de catre gruparile adverse - ca fapt divers.

bodanelu10.11.2008 19:25
Nu trebuie sa fii prieten, sa te infratesti cu rapidistii, dinamovistii etc. insa un minim de respect ar putea exista intre galerii. Daca am avea de asemenea mai mult respect pentru propria persoana am sti cum sa ne comportam si cum sa reactionam. Din pacate multi se complac cu statul de primata inferioara.

Cum sa fiu prieten cu unul care ma astepta in gag sa-mi dea in cap? cum sa fiu prieten cu cei care ma alearga in crangasi cand ma duc la meci?

Da, am prieteni dinamovisti si rapidisti cu care ma "cert" in argumente, fiecare sustinandusi echipa. Dar pentru unul care arunca cu bolovanul spre mine, ii raspund cu aceasi moneda.

Si crede-ma, habar n-ai cum e sa fi campion la 500 m garduri printre blocurile din cragasi/belvedere, cu fularul ascuns, cand primatele inferioare te ataca 10 pe unul.

 

ce cautai la CFR-Dinamo?

tine cu U, cauta incidente :D

 

Ma tem ca intelegi gresit fenomenul fotbal. Nu e despre ura, violenta, subcultura, etc. E doar un joc, un sport, care ofera publicului un spectacol (mai mult sau mai putin reusit). Ca sa-ti spun o poveste adevarata, anul acesta am urmarit CFR-Steaua de la tribuna a 2a, in mijlocul suporterilor clujeni. Eram cu niste amici care tineau cu CFR, dar nu ne-am certat pe nici o faza si am plecat aceasi prieteni. Mai mult, la golul lui Dayro am sarit in aer ca orice stelist, fara sa ma gandesc ca as putea supara poate niste indivizi, care ar fi putut sa-mi arate cine sunt gazdele. Si ca mine, au fost si altii, chiar daca, stelistii eram infimi pe langa CFR-isti. Si crede-ma in spatele meu erau niste necivilizati de care aminteam intr-un post mai sus, dar nu m-a batut nimeni pe spate sa-mi atraga atentia.

Cam asa vad eu comportamentul in tribune...

 

nici eu nu sunt o persoana violenta, intodeauna m-am ferit, dar cand sunt tratat cu violenta raspund cu aceasi moneda. Si la Cluj e altceva, suporterii CFR-ului sunt suporterii fotbalului modern, ei iubesc banii. Sunt aparuti in peisaj ca are CFR-ul performante.

Poti face asta la un meci U-Steaua? Nu prea cred.

NU FOTBALULUI MODERN!

 

Stanici10.11.2008 19:30

Eh, pe la Belvedere au stat foarte invers lucrurile aseara. Ti-o spun cu mana pe inima :)) .

bodanelu10.11.2008 19:35

Stiu.. mi s-a povestit. Eu am avut ghinionul sa fiu in carefour la cumparaturi aseara si sa nu vad totul. Dar mi-au facut rezumat vecinii din camin...

Si cand ma refer la alergat prin zona belvedere/stadion sportul, nu ma refer aseara. e o perioada de acum 3-4-5 ani...

dee10.11.2008 19:35
Poti face asta la un meci U-Steaua? Nu prea cred.

 

DA,poti ! bine, atata timp cat nu stai in galeria lui U :)

 

Stanici10.11.2008 19:39

Toate ca toate, lasati-o in balarii cu atitudinea prietenoasa fata de adversari ca nu e a buna. Gata, au explodat niste petarde in preajma catorva ciori si incepem sa ne lamentam ca vai, saracii. Din partea mea, sa sara in aer de infecti subumani!

MoWeed10.11.2008 19:44
Din partea mea, sa sara in aer de infecti subumani!

Subscriu, acei frustrati care meci de meci scuipa antrenorii si jucatorii echipelor adverse nu au de ce sa planga. Macar nu s-a aruncat cu bolovani sau telefoane mobile de provenienta incerta cum se arunca dinspre tribuna 0 unde sta "clubul aristocratic".

 

Au fost incidente mult mai grave pe stadioanele patriei, dar, ca de obicei, fiind vorba de galeria Stelei, incidentul acesta e supra-mediatizat...

makavelli1910.11.2008 20:03
nici eu nu sunt o persoana violenta, intodeauna m-am ferit, dar cand sunt tratat cu violenta raspund cu aceasi moneda. Si la Cluj e altceva, suporterii CFR-ului sunt suporterii fotbalului modern, ei iubesc banii. Sunt aparuti in peisaj ca are CFR-ul performante.

Poti face asta la un meci U-Steaua? Nu prea cred.

 

Cat timp suporterii de la CFR se comporta astfel, eu zic ca mergem inspre bine, nu conteaza cum au aparut.

Si am fost si la U-Steaua si crede-ma ca nici acolo n-am cautat sa ma ascund ca sunt stelist. Iti dai seama ca n-am facut nimic ostentativ, dar m-am bucurat cand a dat Steaua gol. Am fost la tribuna I si pot sa spun ca lumea s-a comportat decent.

Stiu ca galeria U e mai "infierbantata" si in preajma lor nu e absolut deloc indicat sa-ti manifesti vreo simpatie contrara U. Ultima deplasare a Stelei la U s-a lasat cu sange, spun asta pentru ca am vazut cu ochii mei un suporter stelist cu capul spart. Si chiar nu e normal ce s-a intamplat acolo! Cand esti in preajma unor incidente de genul, iti dai seama ca ceea ce se intampla nu mai are nici o legatura cu fotbalul.

(Si vizavi de galeria lui U, pot spune mai multe, pentru ca am amici implicati in fenomen, dar deja deviem).

 

Mi se pare ca deja discutia aluneca inspre polemici inutile si nu cred ca mai are rost sa continuam. Eu mi-am spus parerea si au fost alte cateva opinii in directia pe care am urmat-o si eu(vezi DanV, 1947OFF, mdionis si altii), foarte bine punctate. Sper ca aceste opinii sa aiba un ecou pozitiv si in randul galeriei si sa aratam tuturor ca suntem intr-adevar superiori.

 

Si nu uitati, ultrasi sau simpli suporteri care merg pe stadion sau vad meciul de-acasa, noi inca avem o problema care ne roade rau. Acum mai putin adanc ca e in campanie electorala, dar va reveni...

Stanici10.11.2008 20:59
Cat timp suporterii de la CFR se comporta astfel, eu zic ca mergem inspre bine, nu conteaza cum au aparut.

 

Mie imi pare rau ca au aparut. Oamenii aia nu sunt suporteri, sunt prostituate. Adica isi ofera sprijinul contra unor rezultate de moment. Nu au pasiune, nu ii intereseaza istoria clubului, traditia, etc - sunt "pe interes". Plus ca sunt frustrati si au boala pe tot ceea ce e din Bucuresti - nu o sa uit niciodata sincronul cu "mwe Steaua" realizat de marii civilizati. Si nu stiu de ce am impresia ca nu o sa fie loc de pacepepamant la meciul retur.

bodanelu10.11.2008 21:00

@makavelli19 este opinia ta si ti-o respect. Dar imediat dupa un meci in care se aprind 10 torte, marii specialisti apar si zic domne astia sunt huligani. De cand aprinderea unei torte este act huliganic? Da, arderea unui suporter advers (vezi cazul militianului ars de suporterii Stelei Rosii Belgrad) este un act huliganic. Dar nu aprinderea unei torte.

Si presa imediat amplifica asta, s-au aprins 20 de torte, huliganii, afara cu ei din tara.

 

maye10.11.2008 21:07
nu sunt deacord cu ce spui, daca Steaua nu ari mai intra in grupele champion league arfi mult mai grav. ce conteaza sa fie campiona intr-un campionat fara valoare??

 

si daca nici o echipa romaneasca nu mai va juca in Champions League atuncia e clar ca campionatul e fara valoare.

 

 

Dinamo e pe primul loc si cei???

 

javrele nu o fost instare sai scoata pe nijmegen si sunt pe primul loc in Romania.

 

ce p....a mea e asta?

 

Steaua TREBE SA JOACE IARA UN ROL INPORTANT IN EUROPA...

pai de cand ma stiu Steaua joaca cel mai important rol in Europa...sincer pe mine ma intereseaza doar campionatul...Liga nu ma intereseaza pentru simplul fapt ca face parte din marea mizerie a globalizarii...eu vreau doar sa castigam campionatul....in ziua castigarii campionatului eu unul innebunesc de fericire...

p.s....al naibii de grea romana asta...

 

@makavelli19 este opinia ta si ti-o respect. Dar imediat dupa un meci in care se aprind 10 torte, marii specialisti apar si zic domne astia sunt huligani. De cand aprinderea unei torte este act huliganic? Da, arderea unui suporter advers (vezi cazul militianului ars de suporterii Stelei Rosii Belgrad) este un act huliganic. Dar nu aprinderea unei torte.

Si presa imediat amplifica asta, s-au aprins 20 de torte, huliganii, afara cu ei din tara.

bodanelule...daca slugile astea de ziaristi ar merge si ar vedea niste grupuri organizate de huligani de afara...ar veni cu coada intre picioare acasa...javrele au aprins zeci de torte...ciorile la fel...noi am aprins o torta si am aruncat 2 petarde in flegmarii nr 1 ai tarii...si suntem cei mai rai...ar trebui sa ne obisnuim cu astfel de atacuri din partea slugilor din presa...eu personal am devenit imun la ele....

 

 

evita postarile consecutive. foloseste butonul EDIT

DanV10.11.2008 21:16

Eu as mai adauga doar cateva idei si cu asta inchei:

 

1. E clar ca nu se face primavara cu o floare, dar orice drum lung incepe cu un pas. Daca galeria in formare a CFR-ului se poate purta civilizat, daca apar si in Bucuresti mentalitati similare (si eu sper din tot sufletul sa fie la Steaua!) - atunci suntem pe un drum bun.

 

2. Haideti sa nu amestecam borcanele. Indivizii care au aruncat cu petarde in tribune nu erau sub asediu sau in legitima aparare in acel loc, la acel moment. Erau doar pusi pe "fapte mari".

 

3. Stiu ca nu putem transforma stadioanele in muzee sau spectacole de teatru. Nici nu mi-ar placea. Cred insa ca putem ajunge macar la nivelul unor stadioane din vest in care oamenii vin cu sotii si copii fara frica de a fi nevoiti sa asculte toate injuraturile posibile sau sa plece cu capul spart. Citind ce au scris unii pe aici ma bucur sa vad ca nu sunt singurul care gandeste asa.

 

4. Cred ca e bine sa evitam si cele mai mici greseli in situatia in care exista o evidenta campanie antiSteaua in presa de cativa ani buni, si pe care oricum prealuminatul nostru conducator o alimenteaza cu nonsalanta.

 

In rest bafta tuturor indiferent de gradul de "ultrasenie" si sper sa maturam terenul cu timisorenii.

Stanici10.11.2008 21:23

@1. Amice, se pare ca nu ai urmarit cu sonor ultimul meci chefere- Steaua. Mostra de civilizatie servita de pestenoptistii aia m-a facut sa le pun un sincer gand rau respectivilor.

@2. Nu erau in legitima aparare. Parerea mea e ca le-au facut bine cioroilor care la fiecare meci cu noi varsa cate o tona de flegma pe banca de rezerve. Haideti sa nu amestecam borcanele, exact! Daca se facea asa ceva asta in deplasare la Iasi, sa spunem, unde oamenii de la tribuna nu au asemenea antecedente, as fi gasit si eu ca gestul e reprobabil. Dar asa.. inca odata, din partea mea, sa sara toate scarbele alea in aer!

@4. Perfect de acord cu tine. Nu stiu de ce am eu impresia ca tot de la giboni se asteapta un semn.

MoWeed10.11.2008 21:29
Cred insa ca putem ajunge macar la nivelul unor stadioane din vest in care oamenii vin cu sotii si copii fara frica de a fi nevoiti sa asculte toate injuraturile posibile sau sa plece cu capul spart.

Chiar si in vest, astfel de stadioane sunt rare. Oriunde se injura la meciuri; daca nu auzi in transmisiunile televizate nu inseamna ca nu se injura.

 

LE: Legat de "extraordinara" galerie a CFR-ului, pot sa iti zic din surse sigure ca, cel putin jumatate din scandarile lor in meciul de la Brasov erau injuraturi la adresa Stelei. Extraordinar de civilizati dom'ne....

«1234»