@1974OFF
Intrebarea mea era pus intr-un mod mai general a.i fiecare sa se intrebe: eu cer performanta etc de la Steaua dar eu ce ofer in schimb Stelei?
@1974OFF
Intrebarea mea era pus intr-un mod mai general a.i fiecare sa se intrebe: eu cer performanta etc de la Steaua dar eu ce ofer in schimb Stelei?
@Bodanel.
Scuze daca am raspuns cu ceva concret generalitatilor tale. Dar problema de fond era alta ? La aceea cine poate oferi raspuns ?
@Piece
Eu nu sunt pentru conflicte intre noi de niciun fel. Eu sunt pentru respect din partea tuturor, transparenta atat cat se poate, fara intrigi, barfe, discutii, ipoteze si mai ales sunt pentru unitate, a noastra a suporterilor daca vrem s-o scoatem la capat cumva, fara ambitii personale inutile.
Tocmai ca sintem dezinformati, am rugat AISS sa se implice cu un comunicat. Meciul cu Buzaul a fost duminica. Azi e vineri, ce s-a asteptat pina cum ??? Ce se mai asteapta inca ???
S-a discutat. Se discuta inca. Cand se va ajunge la un numitor comun, va fi emis comunicatul. De unde atata graba? Si de ce?
O sa vina si un comunicat din partea AISS. Numai ca trebuie redactat, concept, etc. In linii mari s-a stabilit deja pozitia adoptata, trebuie sa fie adusa la o forma finala. Oricum, mii de multumiri "binevoitorilor" care deja au inceput sa arunce cu noroi. Plm, e mai usor sa acuzi decat sa te implici.
O sa vina si un comunicat din partea AISS. Numai ca trebuie redactat, concept, etc. In linii mari s-a stabilit deja pozitia adoptata, trebuie sa fie adusa la o forma finala. Oricum, mii de multumiri "binevoitorilor" care deja au inceput sa arunce cu noroi. Plm, e mai usor sa acuzi decat sa te implici.
care e problema? trebuie semnat de Jiji? sau nu v-a primit in audienta?
existati de mai bine de 2 ani si nu ati realizat nimic in afara de niste bannere si cateva coregrafii
@dr.Adrian, vad ca esti in forma azi maestre, ai gasit in AISS cauza tuturor relelor. Nu-ti place ? Fa-ti AISSul tau, fa ce crezi ca trebuie facut, organizeaza miting. Te opreste cineva ? Din spatele tastaturii toti suntem zmei.
Hai ca te las, ma duc sa-mi iau banii de la Gigi...
@dr.adrian9
Tot ce a realizat AISS se gaseste pe www.AISS.ro la sectiunea de realizari. Nici mai mult, nici mai putin.
dr.Adrian-care e problema? trebuie semnat de Jiji? sau nu v-a primit in audienta?existati de mai bine de 2 ani si nu ati realizat nimic in afara de niste bannere si cateva coregrafii
Si tu o freci aiurea prin Germania si vii sa ne dai noua sfaturi despre ce si cum ar trebui sa facem. E bine, mah? Sa dai din fleanca de la 3000 km si sa stii ca nu suporti nicio consecinta? Odata cu implicarea intr-o problema, vin si responsabilitatile, responsabilitati pe care noi, spre deosebire de fitilistul de tine, suntem gata sa ni le asumam.
Ciao!
S-a discutat. Se discuta inca. Cand se va ajunge la un numitor comun, va fi emis comunicatul. De unde atata graba? Si de ce?
Ti se pare graba ? Recunoastem cu totii ca situatia nu e pe roze, se incinge destul de tare, pe masura ce trece vremea, apar tot felul de speculatii etc. "De ce ?" Cred ca e o intrebare retorica.
@bodanel
"Asta nu se face asa "pac-pac" ca sa il citez pe un coleg din AISS."
asta n-a fost prea inspirata
despre ce "coleg" e vb?
lasand gluma la o parte va rog nu-i mai faceti pe plac faraonului si nu va mai certati ca chiorii, altfel ii dati satisfactie si isi indeplineste scopul "divide et impera"
1. oamenii care mai scriu pe aici merg constant la meciuri. aici ma dau exemplu pe mine. chiar daca doar de 3 ani merg pe stadion (pt ca de atata timp sunt in buc) merg la fiecare meci si vreau sa subliniez cu tarie ca de la meciul cu lens (care a fost primul) nu am cunoscut bcurie mai mare decat sa sustin frenetic din peluza echipa, prin tot ce presupune asta. asadar nu toti cei ce-si dadu cu parerea aici si sunt contra anumitor chestii n-au habar de ce se intampla.
2. referitor la acest "pact" cu diavolul nu stiu ce a spun. pe de o parte e dubios si seamana din multe pc de vedere cu precedentul....pe de alta parte articolul asta imi spune destule lucruri bune...acum ramane de vazut
eu astept orice forma de protest, orice miscare si voi fi acolo. pentru ca Steaua merita mult mai mult decat toate porcariile astea..
desi nu-i suport pe astia de la Poli, liderul lor a dat dovada de mai mult caracter decat noi. aveti mai jos comentariile lui inainte de evenimentul "Gigi, suporterii, palatul si biletele"
-----
Cristi Brancovan
Oct 30th, 2008 at 12:56 pm
Aveti o sansa imensa sa-l faceti praf pe cioban…si anume campania electrorala. Amintiti-va cum a pierdut el alegerile europene….scandalul Hagi. Cam in toate sondajele era cotat ca intra cu 5%. Un nou scandal acum i-ar putea fi fatal. Nu mai sunt decat vreo 4-5 saptamani pana la alegeri. Toata lupta e la nivel mediatic, daca reusiti sa gestionati situatia bine, el sigur o sa aibe de pierdut. Nu aveti nevoie decat de unitate - nord- sud si de ce nu si tr 1 si tr a 2a pt ca sunt convins ca toti gandesc la fel despre oier. De data asta nu mai tine placa cu "huliganii" pt ca toti vad ca suporterii nu gresesc cu nimic contestand masura lui de inlocuire a lui Lacatus.
Daca acum v-ati intelege cu dinamovistii ( pt ca oricand pot sa fie si ei in acceasi situatie cand nu o sa-i mai tina atata Borcea in brate) si ati face rost de 500 de bilete pt a incuraja Steaua si a demonstra ca Steaua e a suporterilor nu a unui parvenit, efectul mediatic ar fi puternic.
La meciurile de acasa poate inchide peluzele….asa si? va luati bilete in tribune. Daca permite accesul la tr 1 si a 2a doar pe baza de abonament incercati sa faceti o campanie prin care sa-i determinati si pe restul abonatilor sa nu mai vina la meciul respectiv. Urmariti cate puncte se pierd atunci cand echipa joaca cu portile inchise (la toti ce au jucat asa). Becali nu-si poate permite acest lucru.
Oricum s-ar termina acest scandal el ar avea mult de pierdut…puncte in clasament, procente in campanie si daca sunteti perceputi drept victime si daca iesiti cu bine din asta. Macar ne-ati salva si pe noi de stresul de-al vedea pe cioban 4 ani prin parlament. Am scapat de Mitica ….Jiji ne-ar mai trebui….
-----
Cristi Brancovan
Oct 30th, 2008 at 1:49 pm
Puteti incerca si asa………..Liderii peluzeilor sa contacteze rapid o firma interesata sa proiecteze pe un ecran imens meciul, mergeti mai apoi la primarie, autorizati manifestarea(aveti personalitate juridica deci e f simplu….dar trebuie depusa cererea cu 48 de ore inainte), mediatizarea e garantata si incercati sa strangeti cel putin atatia oameni cati se strang la un meci de campionat. Cum noi la TM am strans 2000 de oameni in 4 ore pe mess si prin telefoane, eu zic ca ati putea strange si voi cateva mii pana la meci. Ma rog e decizia voastra….variante sunt o gramada. Important e sa faceti ceva…
------
Cristi Brancovan
Oct 30th, 2008 at 5:14 pm
Fratilor totul ni se trage din usurinta cu cate toate cluburile astea s-au rupt de istoria lor. Steaua este si trebuie sa fie legata de ministerului apararii, Dinamo nu poate fi un brand Borcea & Vasilica, el trebuie sa fie in continuare legat ministerului de interne (a trecut ursinea de a fi club departamental), Universitatea Craiova nu poate sa nu aibe nicio legatura cu institutia de invaramant superior al carui nume il poarta, Poli Timisoara nu poate sa fie in mana unui macaronar si exemplele pot continua.
Din pacate la noi dupa revolutie FRF a furat majoritatea echipelor din campionat. Sa va explic cum…..simplu a impus cluburilor sa se organizeze in societati nonprofit rupandu-se total de fondatorii lor. Si s-au strans 21 de membrii fondatori, cu secretara, cu femeia de servici, cu portarul de la club si 2-3 jucatori care s-au trezit proprietari peste noapte peste Politehnica Timisoara, UTA Arad, Universitatea Cluj, Petrolul Ploiesti etc. de aici a pornit totul. Restu e doar in functie de norocul fiecarora. Unii au dat peste oameni de bine si functioneaza fara probleme si acum, altii datorita dezinteresului si nepasarii celor 21 de "membrii fondatori" au ajuns sa se lupte cu macaronarii precum noi, sau sa se lupte intre ei precum Petrolul. ABSOLUT TOTUL PORNESTE DE LA MOMENTUL 91-92 CAND FRF NE-A CONFISCAT CLUBURILE SI LE-A DAT PE MANA UNOR PERSOANE FIZICE.
Credeti ca ar mai putea niste tarani precum Jiji, Vasilica sa se laude ca ei investesc bani si ca au toate drepturile sa distruga niste branduri pe care nu ei le-au cladit? Daca istoria, palmaresul si locul in clasament nu ar fi fost confiscate de FRF acum titularii acestor drepturi ( MApN, MI, Politehnica, Universiatea etc) ar spune: STOP voi acesti investitori nu faceti cinste culorilor acestui club, din acest moment contractul de colaborare dintre noi s-a reziliat ! Sunteti liberi sa va luati lotul de jucatori, autocarele, mingile si plasele ce le-ati adus deacasa si la revedere!
Multi au ras de noi Timisoara, ca s-a facut Zambon un club dupa ce a plecat din Timisoara si l-a numit Politehnica iar acum ne face de ras, diferenta in cazul de fata este doar ca in cazul vostru ciobanul nu mai vrea sa plece (la fel ca Zambon si el si-a facut o societatea noua denumita Steaua pe care tot FRF a recunoscut-o drept continuatoare )
Fratilor buba e la FRF…..o zic de nu stiu cand dar nimeni nu e curios pana se loveste de acceasi problema.
------
Cristi Brancovan
Oct 31st, 2008 at 1:19 am
Nu am fost niciodata adeptul mesajelor anonime lasate pe ziduri, personal mi-as fi dorit sa-l tineti pe Hagi si Lacatus cat mai mult (s-a vazut valoarea lui Hagi la Tm si a lui Lacatus la Arad), insa atata umilinta nu cred ca as putea suporta. E a n-spea oara cand Jiji va face praf, nici nu mai conteaza de unde a pornit totul. E chiar atat de greu sa-l fi lasat fara sprijin o scurta perioada pt ca tot el va chema inapoi si altfel puneati problema. Eu chiar ii compatimesc pe cei 600, nu as suporta umilinta.
-------
pe langa tonul propagandistic omul spune si cateva chestii buna. cel mai mult m-a suparat faptul ca am vazut la el o dorinta de lupta impotriva lu' Jiji mai mare decat o vad la multi dintre noi... si nici macar nu e stelist!
@lecce: ai ca.cat steagul cu rply-ul tau... da' urat de tot.
eu sunt din provincie si nu merg la atatea meciuri ca si tine, motivele nu cred ca mai trebuie sa ti le spun, pt ca vreau sa cred ca le intelegi si tu. dar iti spun atat: asta nu te faci mai stelist ca mine sau ca altii care sunt in situatia mea. eu cand merg la meciuri si nu vb de cele de pe Ghencea am multe de indurat. voi veniti grupati, va baga politia pe stadion si tot ei va duc la autocar sau tren. eu trebuie sa-mi fac loc prin multimea chitita pe linsat stelisti si de cele mai multe ori sunt fugarit sau batut. (de la an la an pe unde merg oamenii sunt mai agresivi cu noi. de ce? din cauza lu' Jiji? si e normal, toleram un analfabet la Steaua... nu-i de mirare ca suntem asociati cu niste oi). cand ajung la filtrul de militieni trebuie sa ma rog de ei sa ma lase sa ajung la galerie unde incepe alta distractie, nu am buletin de Bucuresti nu am voie pe stadion. baga milogeala ca sa poti intra si tu la un meci, cauta pe cineva care sa-ti vanda un bilet. intru pe stadion si cant tot meciul cu exceptie cand se striga **** moldoveni, **** ardeleni, **** olteni, **** banateni etc. ne laudam ca suntem echipa cu cei mai multi suporteri uitand ca 70% dintre suporterii Stelei sunt din provincie si 30% din capitala... procentele fiind mult exagerate in favoarea celor din capitala. la stadion de cele mai multe ori desi sunt venit sa cand pana ragusesc mai sunt si gazat, imbrancit, batut de jandarmi. si de ce? pt ca o parte dintre ai vostri, astia veniti din Bucuresti, iar au spart un magazin, iar au ciordit una si alta. nu toti fac asta dar sunt destui analfabeti ce imi provoaca scarba cand ii vad, veniti doar la bataie, injurat si furat. si cand ii mai aud cu comentariile lor de super stelisti imi vine sa-i pun la zid si sa-i impusc. la mine 2 deplasari pe Ghencea fac cat plateste un ultras dã Bucuresti pt abonamentul pe 2 sezoane. tare imi e ca daca schimb locul cu multi dintre ultrasii prezenti la intalnire de ieri cu Jiji nu ar face nici macar jumate din deplasarile, putine oricum, pe care le facem noi.
aaaa, da... de la 14 ani de cand am mers in prima deplasare cu Steaua (plecat nebun de acasa) nu am primit un leu de la club, nici pt drum, nici pt bilete, pt nimic. totul a fost din buzunarul meu, incepand de la alocatia mea si a bunicului. voi?
nu-ti face griji, cand o sa ne vedem in tribuna o sa vin sa-ti spun si in fata toate astea... doar ca sa vad cum o sa reactionezi. o sa pui baietii sa ma bata (adoptand modul de viata becalist) sau o sa-mi argumentezi, mult mai bine decat scris, de ce a mers si sudul la palat.
am zis eu cumva ca AISS e raul Stelei ?
eu doar atat am cerut. sa iasa lumea in strada impotriva lui Becali. dar daca atat liderii de galerie tac si se preling si AISS nu organizeaza nimic Steaua se duce dracului.
sa-mi bag pl stam si ne certam pe internet. hai sa iesim in strada in fata stadionului si sa strigam "jos Becali". cand vom fi 30000 de fani infocati in fata stadionului nu cred ca Jiji mai misca in front.
Daca nu ai sub 20 de ani, sii bine ca asa ceva e foarte usor de cerut si pe atat de greu de pus in practica.
Daca nu ai sub 20 de ani, sii bine ca asa ceva e foarte usor de cerut si pe atat de greu de pus in practica.
in Timisoara au iesit fara mare organizare 10 000 de timisoreni in strada pt echipa. puturosilor.
In tm au iesit impotriva LPF, FRF, draci-laci. A fost cu totul alta situatie. Si totul a pornit de la peluze. La noi, peluzele au considerat ca sustinerea echipei in meciul cu dinamu primeaza celoralte probleme. Scurt.
Bai, ia nu mai cere tu nimic. Cine esti TU sa ceri proteste si mitinguri? Ce treaba ai TU? Termina odata cu tampeniile astea... Puturos esti tu ca nu vii acum cu banner de protest sa ne arati ce mare si tare esti...
in Timisoara au iesit fara mare organizare 10 000 de timisoreni in strada pt echipa. puturosilor.
din pacate noi nu ne putem compara cu cei de la Timisoara..
nu suntem in stare sa facem asa ceva niciodata...
Bai, ia nu mai cere tu nimic. Cine esti TU sa ceri proteste si mitinguri? Ce treaba ai TU? Termina odata cu tampeniile astea... Puturos esti tu ca nu vii acum cu banner de protest sa ne arati ce mare si tare esti...
repet dovediti-mi ca ma insel in privinta voastra!!!!!!!!!!
jii lasa-ne!!!!
Nu trebuie sa-ti dovedeasca nimeni nimic! Vino tu maine si organizeaza mitinguri, incearca sa obtii aprobari, aduna oameni si mai vorbim. Pana atunci termina odata cu posturile astea arogante.
lege vizand organizare de miting:
Legea nr. 60/1991 privind organizarea si desfasurarea adunarilor
publice
(publicata in Monitorul Oficial nr. 192 din 25 septembrie 1991)
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.
CAP. 1
Dispozitii generale
ART. 1
Libertarea cetatenilor de a-si exprima opiniile politice, sociale sau
de
alta natura, de a organiza mitinguri, demonstratii, manifestatii,
procesiuni si orice alte intruniri si de a participa la acestea este
garantata prin lege.
Asemenea activitati se pot realiza numai pasnic si fara nici un fel de
arme.
Adunarile publice - mitinguri, demonstratii, manifestatii, procesiuni
si
altele asemenea - ce urmeaza sa se desfasoare in piete, pe caile
publice
ori in alte locuri in aer liber se pot organiza numai dupa declararea
prealabila prevazuta de prezenta lege.
ART. 2
Adunarile publice trebuie sa se desfasoare in mod pasnic si civilizat,
cu protectia participantilor si a mediului ambiant, fara sa
stinjeneasca
folosirea normala a drumurilor publice, a transportului in comun, cu
exceptia celor autorizate, functionarea institutiilor publice sau
private, a celor de invatamint, cultura si sanatate, a unitatilor
economice ori sa degenereze in actiuni turbulente de natura a pune in
primejdie ordinea si linistea publica, siguranta persoanelor,
integritatea corporala, viata sau bunurile acestora ori ale domeniului
public.
ART. 3
Nu trebuie declarate, in prealabil, adunarile publice al caror scop il
constituie manifestarile cultural-artistice, sportive, religioase,
comemorative, cele ocazionate de vizite oficiale ori care se desfasoara
in incinta sediilor ori imobilelor persoanelor juridice de interes
public sau privat. In cazul in care organizatorii unor astfel de
adunari
publice detin indicii sau date ca desfasurarea lor s-ar putea solda cu
acte de dezordine ori ar putea sa duca la manifestari violente, au
obligatia sa solicite, din timp, primariilor si organelor locale ale
politiei, sprijin de specialitate.
ART. 4
Primariile municipale, orasenesti sau comunale si organele locale ale
politiei sunt obligate sa asigure conditiile necesare in vederea
desfasurarii normale a adunarilor publice, iar organizatorii au
obligatia sa intreprinda actiunile ce se impun pentru ca acestea sa se
desfasoare in conformitate cu prevederile art. 2.
ART. 5
Organizarea si desfasurarea adunarilor publice sunt interzise in
imediata apropiere a garilor, porturilor, aeroporturilor, statiilor de
metrou, spitalelor , obiectivelor militare, a unitatilor economice cu
instalatii, utilaje sau masini cu grad ridicat de pericol in
exploatare.
De asemenea, este interzisa desfasurarea simultana a doua sau mai multe
adunari publice distincte, in acelasi lor sau pe aceleasi trasee,
indiferent de caracterul acestora.
CAP. 2
Declararea prealabila a adunarilor publice
ART. 6
Organizarea adunarilor publice se declara la primariile municipale,
orasenesti sau comunale, pe teritoriul carora acestea urmeaza sa se
desfasoare.
ART. 7
Organizatorii adunarilor publice vor depune declaratie scrisa la
primarie, cu cel putin 3 zile inainte de data desfasurarii acestora, in
care trebuie sa mentioneze denumirea sub care este cunoscut grupul
organizator, scopul, locul, data, ora inceperii si durata actiunii,
traseele de acces si de dispersare, numarul aproximativ al
participantilor, persoanelor imputernicite sa asigure si sa raspunda de
masurile de organizare, serviciile pe care le solicita din partea
primariei si a organelor locale ale politiei, potrivit modelului din
anexa.
ART. 8
Primariile, in cazuri justificate, cu acordul organizatorilor, pot sa
modifice unele elemente cuprinse in declaratia prealabila a acestora.
ART. 9
Sunt interzise adunarile publice prin care se urmareste:
a) propagarea ideilor totalitare de natura fascista, comunista,
rasista,
sovina sau ale oricaror organizatii terorist-diversioniste;
b) organizarea unei lovituri de stat sau altei actiuni contrare
sigurantei nationale;
c) incalcarea ordinii, sigurantei sau moralitatii publice, a
drepturilor
si libertatilor cetatenilor ori punerea in pericol a sanatatii
acestora.
ART. 10
Primariile pot, cu consultarea organului local al politiei, sa
interzica
organizarea adunarii publice, daca detin date din care rezulta ca
desfasurarea acesteia ar duce la incalcarea prevederilor art. 2 sau
daca, in perioada, locul si pe traseele unde aceasta ar urma sa aiba
loc, se executa lucrari edilitargospodaresti de amploare.
ART. 11
Decizia prin care se interzice desfasurarea adunarii publice se
comunica
in scris organizatorului, cu aratarea motivelor care au determinat-o,
in
termen de 48 de ore de la primirea declaratiei scrise.
CAP. 3
Obligatii privind organizarea si desfasurarea adunarilor publice
SECTIUNEA 1
Obligatiile organizatorilor si participantilor la adunarile publice
ART. 12
Organizatorii adunarilor publice sunt obligati:
a) sa inregistreze declaratiile de desfasurare a adunarilor publice la
organele de politie din localitatea unde urmeaza a avea loc acestea cu
cel putin 48 de ore inainte;
b) sa stabileasca persoanele responsabile pentru conducerea adunarilor
publice;
c) sa asigure un dispozitiv propriu de ordine, format din personal
purtind insemne distinctive, stabilite impreuna cu organele de politie;
d) sa delimiteze spatiul de desfasurare a adunarilor publice, prin
semne
distincte si vizibile, iar cind acestea se desfasoara in deplasare sa
ia
masuri pentru limitarea spatiului de circulatie ocupat;
e) sa achite anticipat, pe baza de deviz, contravaloarea serviciilor si
amenajarilor solicitate primariilor, pentru desfasurarea normala a
adunarilor publice;
f) sa stabileasca traseele de afluire si defluire a participantilor si
sa ia masuri ca ocuparea spatiilor destinate desfasurarii adunarii
publice sa se faca cu putin timp inainte de ora inceperii
activitatilor,
iar parasirea lor sa aiba loc imediat dupa ora limita stabilita;
g) sa interzica participarea la adunarile publice a persoanelor care au
asupra lor, la vedere sau ascunse, bauturi alcoolice, arme de orice
fel,
materiale explozive sau incendiare, substante iritant-lacrimogene sau
cu
efect paralizant, ori alte obiecte ce pot fi folosite pentru actiuni
violente sau de tulburare a desfasurarii normale a acestora;
h) sa ia masuri pentru indepartarea participantilor care, prin modul de
manifestare, tulbura ordinea si linistea publica, iar cind acestia nu
se
supun, sa-i semnaleze organelor de politie;
i) sa intrerupa imediat adunarea publica atunci cind constata ca au
intervenit fapte de natura celor mentionate in art. 2.
ART. 13
Participantii la adunarile publice sunt obligati:
a) sa respecte recomandarile facute de organizatorii adunarilor
publice,
imputernicitii acestora sau organele de ordine;
b) sa se abtina de la actiuni de natura a impiedica desfasurarea
normala
a adunarilor publice si sa nu incite la asemenea actiuni prin viu grai,
manifeste sau alte mijloace audiovizuale;
c) sa nu introduca sau sa posede, in timpul adunarilor publice, la
vedere sau ascunse, obiecte de natura celor prevazute in art. 12 lit.
g);
d) sa paraseasca imediat adunarile publice sau locul unde acestea se
desfasoara, cind au fost somati de catre organizatori, imputernicitii
acestora sau organele de politie;
e) sa nu participe la adunari publice in stare de ebrietate, sa nu
consume si sa nu distribuie bauturi alcoolice sau droguri.
ART. 14
Este interzis ca persoane sau grupuri de persoane care nu au legatura
cu
adunarile publice organizate sa se infiltreze in rindul
demonstrantilor,
cu scopul de a tulbura normala desfasurare a acestora.
SECTIUNEA 2
Obligatiile primariilor
ART. 15
Primariile municipale, orasenesti sau comunale sunt obligate:
a) sa stabileasca prin decizie si sa aduca la cunostinta publica, in
termen de 5 zile de la publicarea prezentei legi, locurile ce cad sub
incindenta dispozitiilor art. 5;
b) sa asigure, contra cost, serviciile si amenajarile tehnice
solicitate
in vederea desfasurarii normale a adunarilor publice;
c) sa interzica desfacerea bauturilor alcoolice destinate desfasurarii
adunarilor publice, in imediata apropriere sau, cind considera necesar,
chiar in intreaga localitate, pe toata durata acestora.
d) sa intreprinda orice alte masuri legale de natura a asigura
caracterul pasnic si civilizat al adunarilor publice;
e) sa restituie sumele avansate potrivit art. 12 lit. e), daca adunarea
publica a fost interzisa din alte motive decit cele prevazute in art. 9
sau care nu sunt imputabile organizatorilor.
CAP. 4
Asigurarea ordinii pe timpul desfasurarii adunarilor publice
ART. 16
Comandantii organelor locale de politie si jandarmerie sau persoanele
desemnate de acestia au obligatia de a asigura protectia
participantilor
si de a stabili impreuna cu organizatorii masurile ce trebuie luate
pentru desfasurarea adunarilor publice declarate, in conditiile de
deplina ordine.
ART. 17
In cazul care adunarile publice isi pierd caracterul pasnic si
civilizat, politia si trupele de jandarmi vor interveni pentru
impiedicarea sau neutralizarea manifestarilor ce tulbura grav ordinea
si
linistea publica, pun in pericol viata, integritatea corporala a
cetatenilor, a trupelor de ordine sau ameninta cu devastari ori
distrugeri de cladiri si alte bunuri de interes public sau privat.
ART. 18
In cazurile prevazute de art. 17, organele de ordine vor interveni
folosind, in conditiile legii si in raport cu situatiile create,
mijloacele tehnice din dotare.
ART. 19
Interventia in forta a organelor de ordine va fi decisa de prefect,
primar sau inlocuitorii acestora, din localitatea in care se desfasoara
adunarea publica, la solicitarea sefului organului local de politie sau
imputernicitului acestuia desemnat sa asigure masurile de ordine la
locul manifestatiei.
ART. 20
Folosirea mijloacelor tehnice din dotare se va face numai dupa
avertizarea si somarea participantilor de a se dispersa, de catre
ofiterul de politie desemnat ca sef al dispozitivului de ordine sau
sefii sai ierarhici. Pentru executarea dispersarii, se lasa la
dispozitia participantilor un timp corespunzator, determinat in raport
cu numarul acestora si caile de defluire.
Avertizarea si somarea nu sunt necesare in cazul in care asupra
organelor de ordine se exercita violente ori acestea se afla intr-un
pericol iminent.
ART. 21
Avertizarea consta in folosirea de semnale sonore sau luminoase si
atragerea atentiei participantilor, prin mijloace de amplificare
sonora,
asupra necesitatii dispersarii lor si respectarii legii.
ART. 22
Daca, dupa avertizare, participantii nu s-au imprastiat, se spun prin
mijloace de amplificare sonora cuvintele "Prima somatie: Atentiune, va
rugam sa parasiti..., vom folosi forta", urmate de semnale sonore si
luminoase.
Daca, dupa trecerea perioadei de timp necesara pentru imprastiere, se
constata ca prima somatie a ramas fara rezultat, se trece la folosirea
ultimei somatii, prin rostirea cuvintelor "Ultima somatie: Parasiti...,
se va folosi forta", urmate de semnale sonore si luminoase.
Pentru perceperea somatiilor de catre toti participantii, inainte de
folosirea mijloacelor de impiedicare sau constringere, se emite un
semnal luminos prin racheta de culoare rosie.
ART. 23
In caz de absoluta necesitate, cind se impune folosirea armelor de foc
de catre organele de ordine, in conditiile legii, se repeta, in
prealabil, ultima somatie si semnalul luminos prin racheta de culoare
rosie.
ART. 24
Folosirea mijloacelor de impiedicare sau constringere va inceta de
indata ce s-a realizat degajarea spatiilor, imprastierea
participantilor
si s-a restabilit ordinea publica.
CAP. 5
Sanctiuni
ART. 25
Incalcarea dispozitiilor prezentei legi atrage, dupa caz, raspunderea
disciplinara, contraventionala, civila sau penala.
ART. 26
Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu sunt savirsite in
astfel de conditii incit, potrivit legii penale, sa intruneasca
elementele constitutive ale unor infractiuni:
a) organizarea si desfasurarea de adunari publice nedeclarate,
neinregistrate sau interzise;
b) nerespectarea orelor de desfasurare, traseelor de deplasare sau
locului si perimetrului destinat adunarii publice;
c) neluarea de catre organizatori a masurilor de intrerupere a adunarii
publice, cind constata ca au intervenit fapte de natura celor prevazute
in art. 2;
d) participarea la adunari publice nedeclarate sau interzise si urmate
de refuzul parasirii locurilor de desfasurare a acestora, la
avertizarile si somatiile organelor de ordine facute potrivit legii;
e) introducerea sau portul de catre persoanele participante, in
locurile
destinate desfasurarii adunarilor publice, a armelor de orice fel,
materialelor explozive sau incendiare, a substantelor
iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, ori a altor obiecte ce se
pot utiliza in actiuni de violenta;
f) instigarea prin orice mijloace, initierea sau recurgerea la actiuni
violente sau alte manifestari, cu intentia de zadarnicire ori
tulburare,
in orice mod, a adunarilor publice;
g) opunerea cu violenta organizatorilor sau imputernicitilor acestora
ori impiedicarea lor de a-si exercita atributiile legale privind
asigurarea ordinii in desfasurarea adunarilor publice;
h) refuzul de a parasi imediat adunarea, daca masura a fost dispusa de
conducatorii actiunilor;
i) organizarea sau participarea la contramanifestatii desfasurate in
acelasi timp si in acelasi loc cu adunarile publice declarate,
indiferent de modul lor de exprimare;
j) introducerea sau desfacerea bauturilor alcoolice in locurile
destinate desfasurarii adunarilor publice, pe toata durata acestora; ca)
refuzul de a parasi imediat adunarea la solicitarea organelor de
ordine,
potrivit legii.
Contraventiile prevazute la lit. a) - c) se sanctioneaza cu inchisoare
contraventionala de la una la 6 luni sau cu amenda de la 50.000 la
200.000 lei, iar cele prevazute la lit. d) - ca) cu inchisoare
contraventionala de la una la 3 luni sau cu amenda de la 10.000 la
50.000 lei.
Pentru contraventiile de la lit. a) - c) se sanctioneaza dupa caz,
organizatorii sau persoanele fizice responsabile pentru conducerea
adunarilor publice.
ART. 27
Contraventiile prevazute la art. 26 se constata de catre primari sau
imputernicitii acestora anume desemnati, ofiterii si subofiterii de
politie si jandarmerie.
ART. 28
Dispozitiile prezentei legi, referitoare la constatarea si sanctionarea
contraventiilor, se completeaza cu cele ale Legii privind stabilirea si
sanctionarea contraventiilor si ale Legii pentru sanctionarea faptelor
de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii
publice, in ce priveste inchisoarea contraventionala.
CAP. 6
Dispozitii finale
ART. 29
Prezenta lege intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial
al Romaniei.
Pe aceeasi data se abroga Decretul-lege nr.2/1990 cu privire la
organizarea adunarilor publice si Decretul-lege nr.39/1990 privind
unele
masuri referitoare la desfasurarea adunarilor publice, precum si orice
alte dispozitii contrare.
* * *
- ANEXA -
Model de declarare prealabila
Nr.....din................
DENUMIREA ORGANIZATORULUI
Catre, (primarie) - domnule primar
Va facem cunoscut ca in ziua
de.............. luna............. anul......... intre
orele.............. si................ in localitatea...............,
judetul..................
se va desfasura o adunare publica organizata de catre noi.
La adunare vor participa
circa.................................persoane.
Traseele de acces spre locul adunarii, precum si cele de dispersare vor
fi:
..........................................................................
Scopul adunarii publice il constituie manifestarea (aprobarii,
adeziunii
sau protestului) in legatura cu:
................................................................................
................
Va asiguram ca adunarea se va desfasura in mod pasnic si civilizat.
Din partea noastra sunt inputerniciti sa asigure si sa raspunda de
masurile privind buna organizare a adunarii, astfel incit aceasta sa se
desfasoare in conditii pasnice, civilizate si sa nu degenereze in acte
de violenta, domnii:
-....................................................
-....................................................*)
Personalul desemnat de noi sa execute masuri de ordine pe parcursul
desfasurarii
adunarii si pe trasee va purta urmatorul insemn
destinctiv:
...................................................................
In sprijinul bunei desfasurari a adunarii, solicitam din partea
primariei si a organelor de politie luarea urmatoarelor masuri:
.........................................................................
.........................................................................
Semnatura si stampila organizatorului ..........................
*) Se vor indica numele, prenumele, alte date de identificare ale
persoanelor imputernicite sa raspunda de organizare.
cine e din Bucuresti si ma poate ajuta cu pregatirea acestui miting. ma ocup eu sa fac hartogaria (sa o redactez), sa dau telefoanele ce trebuie date pt aprobari samd. tu, cel care vrei sa ajuti, trebuie doar sa mergi cu ele sa le depui. presupun ca nu exista un sistem online de inscriere.
nu e nevoie sa fie cineva de la nord, sud sau AISS, ajunge sa fie un stelist care nu mai vrea ca Steaua sa mai fie legata de numele Becali.
daca ni se accepta mergem in fata stadionului si macar lasam sa se vada clar ca pt noi, cei prezenti indiferent de numeri, Becali nu e o solutie pt Steaua.
nu pot sa raspund in numele tuturor dar pt mine sacrifiul suprem ar fii sa numai vin pe stadion,adik ma refer in sensu ca dak as stii ca Steaua ar avea de castigat ca eu numai vin pe stadion nu as mai venii...
Exact. Tocmai de aceea nu poti spune despre baietii care au fost la Gigi s-au sacrificat pentru echipa. Deoarece sacrificiul care chiar a fi contat nu l-au facut. Ba mai mult, s-au dus cu jalba in portap la Finantator tocmai pentru a nu face acest sacrificiu.
@Vandorsky
sa ne luam un exemplu de la acest mare stelist.
Vandorsky, frumoasa initiativa, insa organizatorul ar trebui sa fie o persoana juridica, deci altcineva ar fi trebuit sa se sesizeze.
( Pice of mind: scuza-ma ca am indraznit sa ma exprim. Multumesc anticipat)
Vandorsky, frumoasa initiativa, insa organizatorul ar trebui sa fie o persoana juridica, deci altcineva ar fi trebuit sa se sesizeze.
gasim si o asociatie sa puna stampila si semnatura ca sa-l organizam. in cel mai rau caz gasim o asociatie/ong printre suporterii timisoarei si ii punem pe ei sa dea cu batul. cine stie poate ca o sa fie dornici sa vina sa protesteze in fata lu' Becali, care nu e o jignire doar pt Steaua ci pt tare asta!