FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ziua cu cele mai multe intrebari fara raspuns

«12345»
Bodanel31.10.2008 11:32

@1974OFF

Intrebarea mea era pus intr-un mod mai general a.i fiecare sa se intrebe: eu cer performanta etc de la Steaua dar eu ce ofer in schimb Stelei?

1974OFF31.10.2008 11:35

@Bodanel.

Scuze daca am raspuns cu ceva concret generalitatilor tale. Dar problema de fond era alta ? La aceea cine poate oferi raspuns ?

sabin130731.10.2008 11:38

@Piece

Eu nu sunt pentru conflicte intre noi de niciun fel. Eu sunt pentru respect din partea tuturor, transparenta atat cat se poate, fara intrigi, barfe, discutii, ipoteze si mai ales sunt pentru unitate, a noastra a suporterilor daca vrem s-o scoatem la capat cumva, fara ambitii personale inutile.

Marius31.10.2008 11:40
Tocmai ca sintem dezinformati, am rugat AISS sa se implice cu un comunicat. Meciul cu Buzaul a fost duminica. Azi e vineri, ce s-a asteptat pina cum ??? Ce se mai asteapta inca ???

 

S-a discutat. Se discuta inca. Cand se va ajunge la un numitor comun, va fi emis comunicatul. De unde atata graba? Si de ce?

Stanici31.10.2008 11:41

O sa vina si un comunicat din partea AISS. Numai ca trebuie redactat, concept, etc. In linii mari s-a stabilit deja pozitia adoptata, trebuie sa fie adusa la o forma finala. Oricum, mii de multumiri "binevoitorilor" care deja au inceput sa arunce cu noroi. Plm, e mai usor sa acuzi decat sa te implici.

dr.adrian931.10.2008 11:46
O sa vina si un comunicat din partea AISS. Numai ca trebuie redactat, concept, etc. In linii mari s-a stabilit deja pozitia adoptata, trebuie sa fie adusa la o forma finala. Oricum, mii de multumiri "binevoitorilor" care deja au inceput sa arunce cu noroi. Plm, e mai usor sa acuzi decat sa te implici.

 

care e problema? trebuie semnat de Jiji? sau nu v-a primit in audienta?

existati de mai bine de 2 ani si nu ati realizat nimic in afara de niste bannere si cateva coregrafii

andyro31.10.2008 11:48

@dr.Adrian, vad ca esti in forma azi maestre, ai gasit in AISS cauza tuturor relelor. Nu-ti place ? Fa-ti AISSul tau, fa ce crezi ca trebuie facut, organizeaza miting. Te opreste cineva ? Din spatele tastaturii toti suntem zmei.

 

Hai ca te las, ma duc sa-mi iau banii de la Gigi...

Bodanel31.10.2008 11:48

@dr.adrian9

 

Tot ce a realizat AISS se gaseste pe www.AISS.ro la sectiunea de realizari. Nici mai mult, nici mai putin.

Stanici31.10.2008 11:50
dr.Adrian-care e problema? trebuie semnat de Jiji? sau nu v-a primit in audienta?

existati de mai bine de 2 ani si nu ati realizat nimic in afara de niste bannere si cateva coregrafii

 

Si tu o freci aiurea prin Germania si vii sa ne dai noua sfaturi despre ce si cum ar trebui sa facem. E bine, mah? Sa dai din fleanca de la 3000 km si sa stii ca nu suporti nicio consecinta? Odata cu implicarea intr-o problema, vin si responsabilitatile, responsabilitati pe care noi, spre deosebire de fitilistul de tine, suntem gata sa ni le asumam.

Ciao!

1974OFF31.10.2008 11:53
S-a discutat. Se discuta inca. Cand se va ajunge la un numitor comun, va fi emis comunicatul. De unde atata graba? Si de ce?

Ti se pare graba ? Recunoastem cu totii ca situatia nu e pe roze, se incinge destul de tare, pe masura ce trece vremea, apar tot felul de speculatii etc. "De ce ?" Cred ca e o intrebare retorica.

twetwet31.10.2008 11:57

@bodanel

"Asta nu se face asa "pac-pac" ca sa il citez pe un coleg din AISS."

 

 

asta n-a fost prea inspirata :) despre ce "coleg" e vb?

 

lasand gluma la o parte va rog nu-i mai faceti pe plac faraonului si nu va mai certati ca chiorii, altfel ii dati satisfactie si isi indeplineste scopul "divide et impera"

 

1. oamenii care mai scriu pe aici merg constant la meciuri. aici ma dau exemplu pe mine. chiar daca doar de 3 ani merg pe stadion (pt ca de atata timp sunt in buc) merg la fiecare meci si vreau sa subliniez cu tarie ca de la meciul cu lens (care a fost primul) nu am cunoscut bcurie mai mare decat sa sustin frenetic din peluza echipa, prin tot ce presupune asta. asadar nu toti cei ce-si dadu cu parerea aici si sunt contra anumitor chestii n-au habar de ce se intampla.

 

2. referitor la acest "pact" cu diavolul nu stiu ce a spun. pe de o parte e dubios si seamana din multe pc de vedere cu precedentul....pe de alta parte articolul asta imi spune destule lucruri bune...acum ramane de vazut

 

eu astept orice forma de protest, orice miscare si voi fi acolo. pentru ca Steaua merita mult mai mult decat toate porcariile astea..

Vandorsky31.10.2008 11:57

desi nu-i suport pe astia de la Poli, liderul lor a dat dovada de mai mult caracter decat noi. aveti mai jos comentariile lui inainte de evenimentul "Gigi, suporterii, palatul si biletele"

 

-----

 

Cristi Brancovan

Oct 30th, 2008 at 12:56 pm

 

Aveti o sansa imensa sa-l faceti praf pe cioban…si anume campania electrorala. Amintiti-va cum a pierdut el alegerile europene….scandalul Hagi. Cam in toate sondajele era cotat ca intra cu 5%. Un nou scandal acum i-ar putea fi fatal. Nu mai sunt decat vreo 4-5 saptamani pana la alegeri. Toata lupta e la nivel mediatic, daca reusiti sa gestionati situatia bine, el sigur o sa aibe de pierdut. Nu aveti nevoie decat de unitate - nord- sud si de ce nu si tr 1 si tr a 2a pt ca sunt convins ca toti gandesc la fel despre oier. De data asta nu mai tine placa cu "huliganii" pt ca toti vad ca suporterii nu gresesc cu nimic contestand masura lui de inlocuire a lui Lacatus.

 

Daca acum v-ati intelege cu dinamovistii ( pt ca oricand pot sa fie si ei in acceasi situatie cand nu o sa-i mai tina atata Borcea in brate) si ati face rost de 500 de bilete pt a incuraja Steaua si a demonstra ca Steaua e a suporterilor nu a unui parvenit, efectul mediatic ar fi puternic.

 

La meciurile de acasa poate inchide peluzele….asa si? va luati bilete in tribune. Daca permite accesul la tr 1 si a 2a doar pe baza de abonament incercati sa faceti o campanie prin care sa-i determinati si pe restul abonatilor sa nu mai vina la meciul respectiv. Urmariti cate puncte se pierd atunci cand echipa joaca cu portile inchise (la toti ce au jucat asa). Becali nu-si poate permite acest lucru.

 

Oricum s-ar termina acest scandal el ar avea mult de pierdut…puncte in clasament, procente in campanie si daca sunteti perceputi drept victime si daca iesiti cu bine din asta. Macar ne-ati salva si pe noi de stresul de-al vedea pe cioban 4 ani prin parlament. Am scapat de Mitica ….Jiji ne-ar mai trebui….

 

-----

 

Cristi Brancovan

Oct 30th, 2008 at 1:49 pm

 

Puteti incerca si asa………..Liderii peluzeilor sa contacteze rapid o firma interesata sa proiecteze pe un ecran imens meciul, mergeti mai apoi la primarie, autorizati manifestarea(aveti personalitate juridica deci e f simplu….dar trebuie depusa cererea cu 48 de ore inainte), mediatizarea e garantata si incercati sa strangeti cel putin atatia oameni cati se strang la un meci de campionat. Cum noi la TM am strans 2000 de oameni in 4 ore pe mess si prin telefoane, eu zic ca ati putea strange si voi cateva mii pana la meci. Ma rog e decizia voastra….variante sunt o gramada. Important e sa faceti ceva…

 

------

 

Cristi Brancovan

Oct 30th, 2008 at 5:14 pm

 

Fratilor totul ni se trage din usurinta cu cate toate cluburile astea s-au rupt de istoria lor. Steaua este si trebuie sa fie legata de ministerului apararii, Dinamo nu poate fi un brand Borcea & Vasilica, el trebuie sa fie in continuare legat ministerului de interne (a trecut ursinea de a fi club departamental), Universitatea Craiova nu poate sa nu aibe nicio legatura cu institutia de invaramant superior al carui nume il poarta, Poli Timisoara nu poate sa fie in mana unui macaronar si exemplele pot continua.

 

Din pacate la noi dupa revolutie FRF a furat majoritatea echipelor din campionat. Sa va explic cum…..simplu a impus cluburilor sa se organizeze in societati nonprofit rupandu-se total de fondatorii lor. Si s-au strans 21 de membrii fondatori, cu secretara, cu femeia de servici, cu portarul de la club si 2-3 jucatori care s-au trezit proprietari peste noapte peste Politehnica Timisoara, UTA Arad, Universitatea Cluj, Petrolul Ploiesti etc. de aici a pornit totul. Restu e doar in functie de norocul fiecarora. Unii au dat peste oameni de bine si functioneaza fara probleme si acum, altii datorita dezinteresului si nepasarii celor 21 de "membrii fondatori" au ajuns sa se lupte cu macaronarii precum noi, sau sa se lupte intre ei precum Petrolul. ABSOLUT TOTUL PORNESTE DE LA MOMENTUL 91-92 CAND FRF NE-A CONFISCAT CLUBURILE SI LE-A DAT PE MANA UNOR PERSOANE FIZICE.

 

Credeti ca ar mai putea niste tarani precum Jiji, Vasilica sa se laude ca ei investesc bani si ca au toate drepturile sa distruga niste branduri pe care nu ei le-au cladit? Daca istoria, palmaresul si locul in clasament nu ar fi fost confiscate de FRF acum titularii acestor drepturi ( MApN, MI, Politehnica, Universiatea etc) ar spune: STOP voi acesti investitori nu faceti cinste culorilor acestui club, din acest moment contractul de colaborare dintre noi s-a reziliat ! Sunteti liberi sa va luati lotul de jucatori, autocarele, mingile si plasele ce le-ati adus deacasa si la revedere!

 

Multi au ras de noi Timisoara, ca s-a facut Zambon un club dupa ce a plecat din Timisoara si l-a numit Politehnica iar acum ne face de ras, diferenta in cazul de fata este doar ca in cazul vostru ciobanul nu mai vrea sa plece (la fel ca Zambon si el si-a facut o societatea noua denumita Steaua pe care tot FRF a recunoscut-o drept continuatoare )

 

Fratilor buba e la FRF…..o zic de nu stiu cand dar nimeni nu e curios pana se loveste de acceasi problema.

 

------

 

Cristi Brancovan

Oct 31st, 2008 at 1:19 am

 

Nu am fost niciodata adeptul mesajelor anonime lasate pe ziduri, personal mi-as fi dorit sa-l tineti pe Hagi si Lacatus cat mai mult (s-a vazut valoarea lui Hagi la Tm si a lui Lacatus la Arad), insa atata umilinta nu cred ca as putea suporta. E a n-spea oara cand Jiji va face praf, nici nu mai conteaza de unde a pornit totul. E chiar atat de greu sa-l fi lasat fara sprijin o scurta perioada pt ca tot el va chema inapoi si altfel puneati problema. Eu chiar ii compatimesc pe cei 600, nu as suporta umilinta.

 

-------

 

pe langa tonul propagandistic omul spune si cateva chestii buna. cel mai mult m-a suparat faptul ca am vazut la el o dorinta de lupta impotriva lu' Jiji mai mare decat o vad la multi dintre noi... si nici macar nu e stelist!

 

@lecce: ai ca.cat steagul cu rply-ul tau... da' urat de tot.

 

eu sunt din provincie si nu merg la atatea meciuri ca si tine, motivele nu cred ca mai trebuie sa ti le spun, pt ca vreau sa cred ca le intelegi si tu. dar iti spun atat: asta nu te faci mai stelist ca mine sau ca altii care sunt in situatia mea. eu cand merg la meciuri si nu vb de cele de pe Ghencea am multe de indurat. voi veniti grupati, va baga politia pe stadion si tot ei va duc la autocar sau tren. eu trebuie sa-mi fac loc prin multimea chitita pe linsat stelisti si de cele mai multe ori sunt fugarit sau batut. (de la an la an pe unde merg oamenii sunt mai agresivi cu noi. de ce? din cauza lu' Jiji? si e normal, toleram un analfabet la Steaua... nu-i de mirare ca suntem asociati cu niste oi). cand ajung la filtrul de militieni trebuie sa ma rog de ei sa ma lase sa ajung la galerie unde incepe alta distractie, nu am buletin de Bucuresti nu am voie pe stadion. baga milogeala ca sa poti intra si tu la un meci, cauta pe cineva care sa-ti vanda un bilet. intru pe stadion si cant tot meciul cu exceptie cand se striga **** moldoveni, **** ardeleni, **** olteni, **** banateni etc. ne laudam ca suntem echipa cu cei mai multi suporteri uitand ca 70% dintre suporterii Stelei sunt din provincie si 30% din capitala... procentele fiind mult exagerate in favoarea celor din capitala. la stadion de cele mai multe ori desi sunt venit sa cand pana ragusesc mai sunt si gazat, imbrancit, batut de jandarmi. si de ce? pt ca o parte dintre ai vostri, astia veniti din Bucuresti, iar au spart un magazin, iar au ciordit una si alta. nu toti fac asta dar sunt destui analfabeti ce imi provoaca scarba cand ii vad, veniti doar la bataie, injurat si furat. si cand ii mai aud cu comentariile lor de super stelisti imi vine sa-i pun la zid si sa-i impusc. la mine 2 deplasari pe Ghencea fac cat plateste un ultras dã Bucuresti pt abonamentul pe 2 sezoane. tare imi e ca daca schimb locul cu multi dintre ultrasii prezenti la intalnire de ieri cu Jiji nu ar face nici macar jumate din deplasarile, putine oricum, pe care le facem noi.

 

aaaa, da... de la 14 ani de cand am mers in prima deplasare cu Steaua (plecat nebun de acasa) nu am primit un leu de la club, nici pt drum, nici pt bilete, pt nimic. totul a fost din buzunarul meu, incepand de la alocatia mea si a bunicului. voi?

 

nu-ti face griji, cand o sa ne vedem in tribuna o sa vin sa-ti spun si in fata toate astea... doar ca sa vad cum o sa reactionezi. o sa pui baietii sa ma bata (adoptand modul de viata becalist) sau o sa-mi argumentezi, mult mai bine decat scris, de ce a mers si sudul la palat.

dr.adrian931.10.2008 11:58

am zis eu cumva ca AISS e raul Stelei ?

eu doar atat am cerut. sa iasa lumea in strada impotriva lui Becali. dar daca atat liderii de galerie tac si se preling si AISS nu organizeaza nimic Steaua se duce dracului.

sa-mi bag pl stam si ne certam pe internet. hai sa iesim in strada in fata stadionului si sa strigam "jos Becali". cand vom fi 30000 de fani infocati in fata stadionului nu cred ca Jiji mai misca in front.

Stanici31.10.2008 12:00

Daca nu ai sub 20 de ani, sii bine ca asa ceva e foarte usor de cerut si pe atat de greu de pus in practica.

dr.adrian931.10.2008 12:02
Daca nu ai sub 20 de ani, sii bine ca asa ceva e foarte usor de cerut si pe atat de greu de pus in practica.

 

in Timisoara au iesit fara mare organizare 10 000 de timisoreni in strada pt echipa. puturosilor.

Stanici31.10.2008 12:04

In tm au iesit impotriva LPF, FRF, draci-laci. A fost cu totul alta situatie. Si totul a pornit de la peluze. La noi, peluzele au considerat ca sustinerea echipei in meciul cu dinamu primeaza celoralte probleme. Scurt.

Marius31.10.2008 12:05

Bai, ia nu mai cere tu nimic. Cine esti TU sa ceri proteste si mitinguri? Ce treaba ai TU? Termina odata cu tampeniile astea... Puturos esti tu ca nu vii acum cu banner de protest sa ne arati ce mare si tare esti...

best31.10.2008 12:11
in Timisoara au iesit fara mare organizare 10 000 de timisoreni in strada pt echipa. puturosilor.

 

din pacate noi nu ne putem compara cu cei de la Timisoara..

nu suntem in stare sa facem asa ceva niciodata...

dr.adrian931.10.2008 12:12
Bai, ia nu mai cere tu nimic. Cine esti TU sa ceri proteste si mitinguri? Ce treaba ai TU? Termina odata cu tampeniile astea... Puturos esti tu ca nu vii acum cu banner de protest sa ne arati ce mare si tare esti...

 

repet dovediti-mi ca ma insel in privinta voastra!!!!!!!!!!

jii lasa-ne!!!!

Marius31.10.2008 12:15

Nu trebuie sa-ti dovedeasca nimeni nimic! Vino tu maine si organizeaza mitinguri, incearca sa obtii aprobari, aduna oameni si mai vorbim. Pana atunci termina odata cu posturile astea arogante.

Vandorsky31.10.2008 12:16

lege vizand organizare de miting:

 

Legea nr. 60/1991 privind organizarea si desfasurarea adunarilor

publice

(publicata in Monitorul Oficial nr. 192 din 25 septembrie 1991)

 

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

 

CAP. 1

Dispozitii generale

ART. 1

Libertarea cetatenilor de a-si exprima opiniile politice, sociale sau

de

alta natura, de a organiza mitinguri, demonstratii, manifestatii,

procesiuni si orice alte intruniri si de a participa la acestea este

garantata prin lege.

Asemenea activitati se pot realiza numai pasnic si fara nici un fel de

arme.

Adunarile publice - mitinguri, demonstratii, manifestatii, procesiuni

si

altele asemenea - ce urmeaza sa se desfasoare in piete, pe caile

publice

ori in alte locuri in aer liber se pot organiza numai dupa declararea

prealabila prevazuta de prezenta lege.

 

ART. 2

Adunarile publice trebuie sa se desfasoare in mod pasnic si civilizat,

cu protectia participantilor si a mediului ambiant, fara sa

stinjeneasca

folosirea normala a drumurilor publice, a transportului in comun, cu

exceptia celor autorizate, functionarea institutiilor publice sau

private, a celor de invatamint, cultura si sanatate, a unitatilor

economice ori sa degenereze in actiuni turbulente de natura a pune in

primejdie ordinea si linistea publica, siguranta persoanelor,

integritatea corporala, viata sau bunurile acestora ori ale domeniului

public.

 

ART. 3

Nu trebuie declarate, in prealabil, adunarile publice al caror scop il

constituie manifestarile cultural-artistice, sportive, religioase,

comemorative, cele ocazionate de vizite oficiale ori care se desfasoara

in incinta sediilor ori imobilelor persoanelor juridice de interes

public sau privat. In cazul in care organizatorii unor astfel de

adunari

publice detin indicii sau date ca desfasurarea lor s-ar putea solda cu

acte de dezordine ori ar putea sa duca la manifestari violente, au

obligatia sa solicite, din timp, primariilor si organelor locale ale

politiei, sprijin de specialitate.

 

ART. 4

Primariile municipale, orasenesti sau comunale si organele locale ale

politiei sunt obligate sa asigure conditiile necesare in vederea

desfasurarii normale a adunarilor publice, iar organizatorii au

obligatia sa intreprinda actiunile ce se impun pentru ca acestea sa se

desfasoare in conformitate cu prevederile art. 2.

 

ART. 5

Organizarea si desfasurarea adunarilor publice sunt interzise in

imediata apropiere a garilor, porturilor, aeroporturilor, statiilor de

metrou, spitalelor , obiectivelor militare, a unitatilor economice cu

instalatii, utilaje sau masini cu grad ridicat de pericol in

exploatare.

De asemenea, este interzisa desfasurarea simultana a doua sau mai multe

adunari publice distincte, in acelasi lor sau pe aceleasi trasee,

indiferent de caracterul acestora.

 

CAP. 2

Declararea prealabila a adunarilor publice

ART. 6

Organizarea adunarilor publice se declara la primariile municipale,

orasenesti sau comunale, pe teritoriul carora acestea urmeaza sa se

desfasoare.

 

ART. 7

Organizatorii adunarilor publice vor depune declaratie scrisa la

primarie, cu cel putin 3 zile inainte de data desfasurarii acestora, in

care trebuie sa mentioneze denumirea sub care este cunoscut grupul

organizator, scopul, locul, data, ora inceperii si durata actiunii,

traseele de acces si de dispersare, numarul aproximativ al

participantilor, persoanelor imputernicite sa asigure si sa raspunda de

masurile de organizare, serviciile pe care le solicita din partea

primariei si a organelor locale ale politiei, potrivit modelului din

anexa.

 

ART. 8

Primariile, in cazuri justificate, cu acordul organizatorilor, pot sa

modifice unele elemente cuprinse in declaratia prealabila a acestora.

 

ART. 9

Sunt interzise adunarile publice prin care se urmareste:

a) propagarea ideilor totalitare de natura fascista, comunista,

rasista,

sovina sau ale oricaror organizatii terorist-diversioniste;

b) organizarea unei lovituri de stat sau altei actiuni contrare

sigurantei nationale;

c) incalcarea ordinii, sigurantei sau moralitatii publice, a

drepturilor

si libertatilor cetatenilor ori punerea in pericol a sanatatii

acestora.

 

ART. 10

Primariile pot, cu consultarea organului local al politiei, sa

interzica

organizarea adunarii publice, daca detin date din care rezulta ca

desfasurarea acesteia ar duce la incalcarea prevederilor art. 2 sau

daca, in perioada, locul si pe traseele unde aceasta ar urma sa aiba

loc, se executa lucrari edilitargospodaresti de amploare.

 

ART. 11

Decizia prin care se interzice desfasurarea adunarii publice se

comunica

in scris organizatorului, cu aratarea motivelor care au determinat-o,

in

termen de 48 de ore de la primirea declaratiei scrise.

 

CAP. 3

Obligatii privind organizarea si desfasurarea adunarilor publice

 

SECTIUNEA 1

Obligatiile organizatorilor si participantilor la adunarile publice

 

ART. 12

Organizatorii adunarilor publice sunt obligati:

a) sa inregistreze declaratiile de desfasurare a adunarilor publice la

organele de politie din localitatea unde urmeaza a avea loc acestea cu

cel putin 48 de ore inainte;

b) sa stabileasca persoanele responsabile pentru conducerea adunarilor

publice;

c) sa asigure un dispozitiv propriu de ordine, format din personal

purtind insemne distinctive, stabilite impreuna cu organele de politie;

d) sa delimiteze spatiul de desfasurare a adunarilor publice, prin

semne

distincte si vizibile, iar cind acestea se desfasoara in deplasare sa

ia

masuri pentru limitarea spatiului de circulatie ocupat;

e) sa achite anticipat, pe baza de deviz, contravaloarea serviciilor si

amenajarilor solicitate primariilor, pentru desfasurarea normala a

adunarilor publice;

f) sa stabileasca traseele de afluire si defluire a participantilor si

sa ia masuri ca ocuparea spatiilor destinate desfasurarii adunarii

publice sa se faca cu putin timp inainte de ora inceperii

activitatilor,

iar parasirea lor sa aiba loc imediat dupa ora limita stabilita;

g) sa interzica participarea la adunarile publice a persoanelor care au

asupra lor, la vedere sau ascunse, bauturi alcoolice, arme de orice

fel,

materiale explozive sau incendiare, substante iritant-lacrimogene sau

cu

efect paralizant, ori alte obiecte ce pot fi folosite pentru actiuni

violente sau de tulburare a desfasurarii normale a acestora;

h) sa ia masuri pentru indepartarea participantilor care, prin modul de

manifestare, tulbura ordinea si linistea publica, iar cind acestia nu

se

supun, sa-i semnaleze organelor de politie;

i) sa intrerupa imediat adunarea publica atunci cind constata ca au

intervenit fapte de natura celor mentionate in art. 2.

 

ART. 13

Participantii la adunarile publice sunt obligati:

a) sa respecte recomandarile facute de organizatorii adunarilor

publice,

imputernicitii acestora sau organele de ordine;

b) sa se abtina de la actiuni de natura a impiedica desfasurarea

normala

a adunarilor publice si sa nu incite la asemenea actiuni prin viu grai,

manifeste sau alte mijloace audiovizuale;

c) sa nu introduca sau sa posede, in timpul adunarilor publice, la

vedere sau ascunse, obiecte de natura celor prevazute in art. 12 lit.

g);

d) sa paraseasca imediat adunarile publice sau locul unde acestea se

desfasoara, cind au fost somati de catre organizatori, imputernicitii

acestora sau organele de politie;

e) sa nu participe la adunari publice in stare de ebrietate, sa nu

consume si sa nu distribuie bauturi alcoolice sau droguri.

 

ART. 14

Este interzis ca persoane sau grupuri de persoane care nu au legatura

cu

adunarile publice organizate sa se infiltreze in rindul

demonstrantilor,

cu scopul de a tulbura normala desfasurare a acestora.

 

SECTIUNEA 2

Obligatiile primariilor

ART. 15

Primariile municipale, orasenesti sau comunale sunt obligate:

a) sa stabileasca prin decizie si sa aduca la cunostinta publica, in

termen de 5 zile de la publicarea prezentei legi, locurile ce cad sub

incindenta dispozitiilor art. 5;

b) sa asigure, contra cost, serviciile si amenajarile tehnice

solicitate

in vederea desfasurarii normale a adunarilor publice;

c) sa interzica desfacerea bauturilor alcoolice destinate desfasurarii

adunarilor publice, in imediata apropriere sau, cind considera necesar,

chiar in intreaga localitate, pe toata durata acestora.

d) sa intreprinda orice alte masuri legale de natura a asigura

caracterul pasnic si civilizat al adunarilor publice;

e) sa restituie sumele avansate potrivit art. 12 lit. e), daca adunarea

publica a fost interzisa din alte motive decit cele prevazute in art. 9

sau care nu sunt imputabile organizatorilor.

 

CAP. 4

Asigurarea ordinii pe timpul desfasurarii adunarilor publice

ART. 16

Comandantii organelor locale de politie si jandarmerie sau persoanele

desemnate de acestia au obligatia de a asigura protectia

participantilor

si de a stabili impreuna cu organizatorii masurile ce trebuie luate

pentru desfasurarea adunarilor publice declarate, in conditiile de

deplina ordine.

 

ART. 17

In cazul care adunarile publice isi pierd caracterul pasnic si

civilizat, politia si trupele de jandarmi vor interveni pentru

impiedicarea sau neutralizarea manifestarilor ce tulbura grav ordinea

si

linistea publica, pun in pericol viata, integritatea corporala a

cetatenilor, a trupelor de ordine sau ameninta cu devastari ori

distrugeri de cladiri si alte bunuri de interes public sau privat.

 

ART. 18

In cazurile prevazute de art. 17, organele de ordine vor interveni

folosind, in conditiile legii si in raport cu situatiile create,

mijloacele tehnice din dotare.

 

ART. 19

Interventia in forta a organelor de ordine va fi decisa de prefect,

primar sau inlocuitorii acestora, din localitatea in care se desfasoara

adunarea publica, la solicitarea sefului organului local de politie sau

imputernicitului acestuia desemnat sa asigure masurile de ordine la

locul manifestatiei.

 

ART. 20

Folosirea mijloacelor tehnice din dotare se va face numai dupa

avertizarea si somarea participantilor de a se dispersa, de catre

ofiterul de politie desemnat ca sef al dispozitivului de ordine sau

sefii sai ierarhici. Pentru executarea dispersarii, se lasa la

dispozitia participantilor un timp corespunzator, determinat in raport

cu numarul acestora si caile de defluire.

Avertizarea si somarea nu sunt necesare in cazul in care asupra

organelor de ordine se exercita violente ori acestea se afla intr-un

pericol iminent.

 

ART. 21

Avertizarea consta in folosirea de semnale sonore sau luminoase si

atragerea atentiei participantilor, prin mijloace de amplificare

sonora,

asupra necesitatii dispersarii lor si respectarii legii.

 

ART. 22

Daca, dupa avertizare, participantii nu s-au imprastiat, se spun prin

mijloace de amplificare sonora cuvintele "Prima somatie: Atentiune, va

rugam sa parasiti..., vom folosi forta", urmate de semnale sonore si

luminoase.

Daca, dupa trecerea perioadei de timp necesara pentru imprastiere, se

constata ca prima somatie a ramas fara rezultat, se trece la folosirea

ultimei somatii, prin rostirea cuvintelor "Ultima somatie: Parasiti...,

se va folosi forta", urmate de semnale sonore si luminoase.

Pentru perceperea somatiilor de catre toti participantii, inainte de

folosirea mijloacelor de impiedicare sau constringere, se emite un

semnal luminos prin racheta de culoare rosie.

 

ART. 23

In caz de absoluta necesitate, cind se impune folosirea armelor de foc

de catre organele de ordine, in conditiile legii, se repeta, in

prealabil, ultima somatie si semnalul luminos prin racheta de culoare

rosie.

 

ART. 24

Folosirea mijloacelor de impiedicare sau constringere va inceta de

indata ce s-a realizat degajarea spatiilor, imprastierea

participantilor

si s-a restabilit ordinea publica.

 

CAP. 5

Sanctiuni

ART. 25

Incalcarea dispozitiilor prezentei legi atrage, dupa caz, raspunderea

disciplinara, contraventionala, civila sau penala.

 

ART. 26

Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu sunt savirsite in

astfel de conditii incit, potrivit legii penale, sa intruneasca

elementele constitutive ale unor infractiuni:

a) organizarea si desfasurarea de adunari publice nedeclarate,

neinregistrate sau interzise;

b) nerespectarea orelor de desfasurare, traseelor de deplasare sau

locului si perimetrului destinat adunarii publice;

c) neluarea de catre organizatori a masurilor de intrerupere a adunarii

publice, cind constata ca au intervenit fapte de natura celor prevazute

in art. 2;

d) participarea la adunari publice nedeclarate sau interzise si urmate

de refuzul parasirii locurilor de desfasurare a acestora, la

avertizarile si somatiile organelor de ordine facute potrivit legii;

e) introducerea sau portul de catre persoanele participante, in

locurile

destinate desfasurarii adunarilor publice, a armelor de orice fel,

materialelor explozive sau incendiare, a substantelor

iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, ori a altor obiecte ce se

pot utiliza in actiuni de violenta;

f) instigarea prin orice mijloace, initierea sau recurgerea la actiuni

violente sau alte manifestari, cu intentia de zadarnicire ori

tulburare,

in orice mod, a adunarilor publice;

g) opunerea cu violenta organizatorilor sau imputernicitilor acestora

ori impiedicarea lor de a-si exercita atributiile legale privind

asigurarea ordinii in desfasurarea adunarilor publice;

h) refuzul de a parasi imediat adunarea, daca masura a fost dispusa de

conducatorii actiunilor;

i) organizarea sau participarea la contramanifestatii desfasurate in

acelasi timp si in acelasi loc cu adunarile publice declarate,

indiferent de modul lor de exprimare;

j) introducerea sau desfacerea bauturilor alcoolice in locurile

destinate desfasurarii adunarilor publice, pe toata durata acestora; ca)

refuzul de a parasi imediat adunarea la solicitarea organelor de

ordine,

potrivit legii.

Contraventiile prevazute la lit. a) - c) se sanctioneaza cu inchisoare

contraventionala de la una la 6 luni sau cu amenda de la 50.000 la

200.000 lei, iar cele prevazute la lit. d) - ca) cu inchisoare

contraventionala de la una la 3 luni sau cu amenda de la 10.000 la

50.000 lei.

Pentru contraventiile de la lit. a) - c) se sanctioneaza dupa caz,

organizatorii sau persoanele fizice responsabile pentru conducerea

adunarilor publice.

 

ART. 27

Contraventiile prevazute la art. 26 se constata de catre primari sau

imputernicitii acestora anume desemnati, ofiterii si subofiterii de

politie si jandarmerie.

 

ART. 28

Dispozitiile prezentei legi, referitoare la constatarea si sanctionarea

contraventiilor, se completeaza cu cele ale Legii privind stabilirea si

sanctionarea contraventiilor si ale Legii pentru sanctionarea faptelor

de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii

publice, in ce priveste inchisoarea contraventionala.

CAP. 6

Dispozitii finale

ART. 29

Prezenta lege intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial

al Romaniei.

Pe aceeasi data se abroga Decretul-lege nr.2/1990 cu privire la

organizarea adunarilor publice si Decretul-lege nr.39/1990 privind

unele

masuri referitoare la desfasurarea adunarilor publice, precum si orice

alte dispozitii contrare.

 

* * *

 

- ANEXA -

Model de declarare prealabila

 

 

Nr.....din................

DENUMIREA ORGANIZATORULUI

 

Catre, (primarie) - domnule primar

 

Va facem cunoscut ca in ziua

de.............. luna............. anul......... intre

orele.............. si................ in localitatea...............,

judetul..................

se va desfasura o adunare publica organizata de catre noi.

 

La adunare vor participa

circa.................................persoane.

Traseele de acces spre locul adunarii, precum si cele de dispersare vor

fi:

..........................................................................

 

Scopul adunarii publice il constituie manifestarea (aprobarii,

adeziunii

sau protestului) in legatura cu:

................................................................................

................

 

Va asiguram ca adunarea se va desfasura in mod pasnic si civilizat.

 

Din partea noastra sunt inputerniciti sa asigure si sa raspunda de

masurile privind buna organizare a adunarii, astfel incit aceasta sa se

desfasoare in conditii pasnice, civilizate si sa nu degenereze in acte

de violenta, domnii:

-....................................................

-....................................................*)

 

Personalul desemnat de noi sa execute masuri de ordine pe parcursul

desfasurarii

adunarii si pe trasee va purta urmatorul insemn

destinctiv:

...................................................................

In sprijinul bunei desfasurari a adunarii, solicitam din partea

primariei si a organelor de politie luarea urmatoarelor masuri:

.........................................................................

.........................................................................

 

 

Semnatura si stampila organizatorului ..........................

 

 

 

*) Se vor indica numele, prenumele, alte date de identificare ale

persoanelor imputernicite sa raspunda de organizare.

 

 

cine e din Bucuresti si ma poate ajuta cu pregatirea acestui miting. ma ocup eu sa fac hartogaria (sa o redactez), sa dau telefoanele ce trebuie date pt aprobari samd. tu, cel care vrei sa ajuti, trebuie doar sa mergi cu ele sa le depui. presupun ca nu exista un sistem online de inscriere. :) nu e nevoie sa fie cineva de la nord, sud sau AISS, ajunge sa fie un stelist care nu mai vrea ca Steaua sa mai fie legata de numele Becali.

 

daca ni se accepta mergem in fata stadionului si macar lasam sa se vada clar ca pt noi, cei prezenti indiferent de numeri, Becali nu e o solutie pt Steaua.

iancu dragosh31.10.2008 12:17
nu pot sa raspund in numele tuturor dar pt mine sacrifiul suprem ar fii sa numai vin pe stadion,adik ma refer in sensu ca dak as stii ca Steaua ar avea de castigat ca eu numai vin pe stadion nu as mai venii...

Exact. Tocmai de aceea nu poti spune despre baietii care au fost la Gigi s-au sacrificat pentru echipa. Deoarece sacrificiul care chiar a fi contat nu l-au facut. Ba mai mult, s-au dus cu jalba in portap la Finantator tocmai pentru a nu face acest sacrificiu.

 

dr.adrian931.10.2008 12:22

@Vandorsky

 

sa ne luam un exemplu de la acest mare stelist.

dee31.10.2008 12:29

Vandorsky, frumoasa initiativa, insa organizatorul ar trebui sa fie o persoana juridica, deci altcineva ar fi trebuit sa se sesizeze.

 

( Pice of mind: scuza-ma ca am indraznit sa ma exprim. Multumesc anticipat)

Vandorsky31.10.2008 12:33
Vandorsky, frumoasa initiativa, insa organizatorul ar trebui sa fie o persoana juridica, deci altcineva ar fi trebuit sa se sesizeze.

 

gasim si o asociatie sa puna stampila si semnatura ca sa-l organizam. in cel mai rau caz gasim o asociatie/ong printre suporterii timisoarei si ii punem pe ei sa dea cu batul. cine stie poate ca o sa fie dornici sa vina sa protesteze in fata lu' Becali, care nu e o jignire doar pt Steaua ci pt tare asta!

«12345»