FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ceausescu, Iliescu, becali. Istoria se va repeta.

«12345»
cristian01429.10.2008 15:53
De ce nu se retrage mai la umbra lojei si sa stea acolo si sa priveasca cum merg lucrurile.

Daca merg bine, sa aplaude.Daca merg prost, sa faca schimbari.

Asta nu e bataie de joc?

 

Adriane, fii decent, nu mai pune intrebari fara rost.

Plus ca Gigi e instabil psihic.

The Flyer29.10.2008 15:53

victore,pina una-alta,ia fa prezentarile:cine esti,cu ce drept iti arogi merite si ce ai facut tu pentru Steaua!eu,unul,sunt satul de cretinatatile tale,tu esti cel mai destept,le-ai trait pe toate,le-ai vazut pe toate,oligofrenul e bun,noi suntem cretini!dfeci,cine esti si cu ce drept te bagi aiurea in seama?!

Piece of Mind29.10.2008 15:59
spre sa nu ne oprim din injuraturi si sper ca in momentul in care o sa vina bodyguarzii peste noi sa fim solidari si sa-i trimitem la palat intre 4 scanduri!

 

Lumea o sa fie la fel de solidara ca in august 2001, cand l-a executat pe Jean.

rezistenta_ultras29.10.2008 16:01
Lumea o sa fie la fel de solidara ca in august 2001, cand l-a executat pe Jean.

a fost alta situatie atunci.nu s-a sarit din alte motive.n-are rost sa dezgropam mortii.oricum nepotrivita comparatia.crede-ma...

Piece of Mind29.10.2008 16:04
a fost alta situatie atunci.nu s-a sarit din alte motive.n-are rost sa dezgropam mortii.oricum nepotrivita comparatia.crede-ma...

 

Bai stiu exact care a fost situatia cu Jean, crede-ma, ideea e ca tot de-al nostru era. Toti au ras de noi pentru chestia aia. La tigani nu s-ar fi intamplat in veci asa ceva.

The Flyer29.10.2008 16:07

daca-si baga iar nevertebratul taranii fara creier in tribune si peluze propun sa incurajeze echipa rahatii oierului!aia care-i cinta in struna si ii spun ce frumos si destept e el,cum il iubeste Al de Sus numai pe el!plus familia lui cordita!

victore,sa incepi sa inveti cintecele si sa-i inveti pe acolitii ciobanului!

MoWeed29.10.2008 16:08
victore,sa incepi sa inveti cintecele si sa-i inveti pe acolitii ciobanului!

La ce ii trebuie cantece? Ajunge o goarna si o punga cu seminte :naughty:

kaymack29.10.2008 16:11

tot am vazut declaratiile lu' nea' oieru' ca cica nu o sa mai dea bilete...asta insemnand?...ca nu mai da bilete gratuite fanilor...sau ca nici la caserie nu o sa mai fie?? sa imi raspunde si mie cineva? :) multumesc anticipat!

victor29.10.2008 16:12

@Adrian

 

cu ce-si bate joc Becali de voi? l-ati injurat, il injurati si-l veti injura! asta e decizia voastra, foarte bine! dar asumati-o! nu-i mai cereti nimic, si nu mai cereti nimic! nu va plangeti daca va raspunde cu aceeasi moneda?! nu trebuie sa va plangeti orice s-ar intampla! si nici Becali nu are a se plange! e normal si de asteptat ca in astfel de situatii lucrurile sa degenereze pana la urma!

 

intrebarea mea este alta: ceea ce faceti voi acum ajuta cu adevarat Steaua? cat le pasa de echipa capetelor infierbantate care-si inchipuie ca sunt niste luptatori pentru libertate, cand de fapt sunt doar niste insi certati cu normele de civilizatie (unii - precizez unii). mie mi se pare normal sa apara contestari in orice domeniu, inclusiv in fotbal, unde se pare ca toti ne pricepem, inclusiv la Steaua. dar orice contestare trebuie sa aibe o anumita rationalitate, temei si sa duca la o solutie mai buna. altfel, se ajunge in situatia de la rapid! si acolo s-au crezut peluzele smechere si de tari ce au fost, au ramas acum doar in izmene. aceasta contestare imi pare orchestrata si manipulata prin media, avand ca unic obiectiv blocarea Stelei! si asta este cu adevarat o manevra securista!

 

eu nu inteleg sintagma:"sa plece Gigi din Ghencea?" cum adica sa plece? este el angajatul cuiva, exista niste stapani din umbra care ar putea sa-l demita? omu' e patron si gata! clubul e privat, Armata draguta de ea s-a spalat pe maini si echipa traieste exclusiv din banii proprietarului. voi puteti sa-l contestati pe Gigi cu adevarat intr-un singur fel: cand va exista un alt investitor mai puternic, care SA FIE INTERESAT SA CUMPERE ECHIPA si sa o duca la alt nivel! pana cand aceasta conditie nu se va indeplini, este o prostie sa-i ceri lui Becali sa nu mai vina la echipa! adica ce sa faca? sa-si bage picioarele si sa inchida robinetul! observ ca accederea in UCL nu prea mai are farmec pentru unii! atunci poate ar fi bine sa stam putin pe locul 10-12 si poate veti intelege ca fotbalul de performanta se tine cu bani multi si nicidecum cu gargara si misto!

 

contestati-l pe Gigi cand veti deschide un fond public de subscriptie in care sa se adune 5-10 mln.EURO din partea suporterilor pe care sa-l puneti la dispozitia echipei fara nici o restrictie. asta e palma care l-ar durea pe "creditor" si atunci vom avea dreptul sa discutam si noi altfel. dar cand ai buzunarele goale si salariile le plateste numai Becali, guristii ar face bine sa stea mai mult prin parcuri. acolo aerul este curat si i-ar ajuta sa se linisteasca.

 

toata agitatia actuala face un rau enorm echipei. punctele pierdute cu buzaul se datoreaza SI suporterilor care nu au catadicsit sa incurajeze echipa de loc. dumnealor erau nervosi si injurau! sufereau dupa Lacatus?! Steaua? ultima preocupare!

 

cat despre arthuro, poate intrebarea ar trebui adresata specialistilor: Lacatus si Ilie l-au recomandat calduros si l-au trombonit pe Gigi! eu nu zic ca e slab jucator, dar in fotbal numai rezultatele vorbeste: cand esti varf si dai 2 goluri in trei luni ai o mare problema! si aceasta problema este exclusiv a ta ca jucator, nicidecum a lui patronului care mai trebuie sa-ti plateasca si salariul?!

 

ce pot eu sa spun mai mult? continuati, asta e drumul garantat catre "succes"! ii faceti Stelei un mare "bine" si banuiesc ca la Dinamo lumea se tine cu mana de burta de atata ras cand vede ce se intampla la noi! pana la urma prietenii sunt marea problema si nicidecum dusmanii!

MoWeed29.10.2008 16:14
aceasta contestare imi pare orchestrata si manipulata prin media, avand ca unic obiectiv blocarea Stelei! si asta este cu adevarat o manevra securista!

Suferi de teoria conspiratiei exact ca mult iubitul tau conducator

The Flyer29.10.2008 16:18

ce dracu' sufera echipa din cauza noastra?!?!?!victore,esti dus rau de tot,esti la fel de paranoic ca ala din loja!vezi ca stai cam mult pe globuri si alte dracii si-ti fug oile stapinului!vezi ca asta,la cit e de carpanos,nu-ti mai da simbria vreo 14 luni!

Matteo29.10.2008 16:19

agitatia actuala face rau doar ciobanului adica stapanului lui Victor, daca pierde locul 2 pierde si milioanele din Liga, clubului Steaua in sine ii face bine.

Virgil29.10.2008 16:24
ar fi extraordinar daca despre istoria Stelei ar vorbi cei care o cunosc si au trait-o cu adevarat! prea multi impostori isi aroga aceasta formulare sfanta: Steaua suntem noi!

 

lasati-i voi pe cei care au vazut Steaua si sub ceausescu si sub iliescu si sub Becali sa comenteze despre binele si raul unor epoci! caci voua va lipsesc datele si cultura sportiva si vorbiti prea mult despre vremuri si victorii pe care VOI doar le-ati auzit ca s-au intamplat, pe cand NOI chiar le-am trait!

 

Mosule, eu sunt unul dintre aceia pe care ii invoci. Pe vremea lui Ceausescu eram suporteri liberi in adevaratul sens al cuvantului. Se intra dupa o perchezitie sumara, prin palparea nesemnificativa la piept si in dreptul buzunarelor. Pentru a nu introduce bauturi alcoolice in stadion. Dar nu mereu si nu pe oricine. Se orientau oamenii ca aveau cu ce. Am derutat vigilenta oamenilor de ordine si am intrat de cateva ori, iarna, cu cate o sticluta de coniac. Pentru incalzire. La intrarea directa in stadion nu erau turnicheti si nu ma controla nimeni intre picioare asa cum se obisnuieste acum. Controlorii erau oameni din popor, nu angajati ai vreunor firme cu patroni luptatori de K1. In timpul meciurilor se scanda cu bun simt, iar atunci cand jocul echipei nu mergea cateva etape la rand se striga "demisia" din toti bojogii. Conducatorii de atunci isi faceau datoria si gaseau imediat inlocuitor. Nu se injura in cor, iar injuraturile izolate erau rare si spuse cu voce joasa. Exista rusine. Cu exceptia situatiilor in care arbitrii furau excesiv de tare si li se striga de la galerie "f... mortii ma-ti" sau "vrem arbitri, nu vrem hoti!". In general insa, pe vremea lui Ceausescu era parfum fata de ceea ce se intampla astazi pe bietul templu al fotbalului romanesc.

 

Cand intri acum pe stadion te simti ca un detinut intr-o inchisoare de maxima siguranta. Politie, firme de paza, jandarmi. Incepand de la poarta de intrare, pana in sectorul in care stai. De parca am fi sub asediu. Acest lucru aduce izbitor a intimidare, a un soi de amenintare, oricum numai placut nu e. La meciul cu Roma am intrat printre primii in tribuna si m-am simtit stingher printre zecile de guarzi aflati acolo. Pe unii mai slabi de inger i-ar apuca frica.

Gigi a reusit sa transforme o atmosfera de spectacol, intr-una oribila. Ca sa nu mai spun ca e incorect sa ne ceara cartea de identitate la cumpararea unui bilet si sa ne trezim ca ne foloseste numele in scopuri politice, sa zicem. Tot ce e acum, fata de ce a fost, este opera unor minti sarace care nu tin cont de confortul moral al oamenilor. Nu le acorda respectul cuvenit.

 

Si maestre Victor, oricat l-ai iubi pe Gigi, si indiferent de natura relatiilor pe care le ai cu el, Ceausescu a fost presedintele acestei tari, iar numele lui se cuvine a fi inceput cu majuscula. Pentru ca te respecti in primul rand pe tine. E de neconceput sa incepi numele a doi presedinti de stat cu litera mica si pe ale unui parvenit lipsit de tact, cultura, Dumnezeu si altele esentiale, cu majuscula.

Imi plac in general interventiile tale, dar aici ai coborat foarte mult stacheta. E problema ta, dar nu-i frumos.

 

sabin130729.10.2008 16:25
cu ce-si bate joc Becali de voi?

Ai inceput prost cu aceasta intrebare nevinovata.

Bineinteles ca tu nu vei percepe vreodata bataia de joc oricat ti-ar fi exemplificata, explicata, desenata. Iti trebuie niste insusiri ca sa ¨rezonezi¨ si la altceva inafara de bani.

 

Suporti cu stoicism, esti consecvent, iti meriti banii. Cred ca esti dat de exemplu in cercurile alea. Trebuie sa fii mandru de tine si de tinuta ta morala, de ¨profesor universitar¨. :sick:

victor29.10.2008 16:26
Suferi de teoria conspiratiei exact ca mult iubitul tau conducator

 

lasa ca tu nu pari a fi un baiat naiv! nu poti spune ca daca urmaresti cu atentie mass-media din ultimele 10 zile nu ai remarcat violenta "asaltului" impotriva Stelei si a lui Becali. se trage in Steaua din orice pozitie si pe orice tema! se discuta si virgulele, iar tonul este apocaliptic, nimic din ceea ce se face la echipa nefiind bine, totul e haos, tiranie si intuneric! un ex.? gazeta si trustul antena, inainte de meciul cu Lyon, ducea o campanie pentru demiterea lui Lacatus stiind ca acest lucru va genera in mod sigur o criza. cand faptul s-a produs, tonul s-a schimbat imediat! Lacatus a devenit o victima a "distrugatorului de mituri"! si dai si lupta si nu te lasa...!

 

SebahSTEAUA29.10.2008 16:28

Singurul care incearca sa manipuleze esti tu, draga Victore. Si o faci de fiecare data cand apele sunt mai tulburi, iar preacuviosul conducator este din ce in ce mai contestat. pana cand credeti ca o sa va mearga(tie si stapanului)?

redondo29.10.2008 16:32

@Victor

Am incercat si eu pe un alt topic sa ii fac sa inteleaga unele lucruri dar e inutil sa vorbesti cu o mana de pusti care s-au nascut cu un calculator in brate si habar n-au ce a insemnat fotbalistic perioada din anii 80 pe care o invoca mereu.

Chiar daca iti alegi bine cuvintele pentru a nu jigni (pana la urma asa e corect) primesti inapoi doar : esti dus,limitat,idiot s.a.

Asta e...au ei o mare problema cu Becali...sa-l schimbe ei atunci si gata,care e problema?

Pana atunci insa il doare .... acolo pe Becali.

Intelege ca nu are rost sa explici absolut nimic pro Becali pe acest forum.Sigur exista si unii useri cu care se poate discuta dar e greu pentru ca se baga efectiv toti copiii.Eu unul ma voi limita la a mai vorbi despre acest subiect....mi-a ajuns....mai bine doar la topicele exclusiv despre fotbal.

@pt ceilalti

NU MAI JIGNITI USERII CARE NU VA IMPARTASESC PUNCTUL DE VEDERE. E O CHESTIE DE EDUCATIE

victor29.10.2008 16:34

@Virgi

 

 

virgile, noi doi am mai vorbit so tu stii ca eu am onoare si te stimez. asa ca nu este nevoie de apelative si ironii! suntem prea vechi pe baricade ca sa ne mai luam in balon. postul meu se referea exclusiv la o anumita categorie foarte galagioasa in ultimul timp. cred ca si autorul articolului nu stapaneste exact termenii istorici si evenimentele, vorbind mult pe langa! dar poate ma insel!

 

vremurile s-au schimbat in toata lumea, iar stadioanele au devenit fortarete! situatia de la Steaua nu e singulara, dar e tipica intr-o tara ca Romania unde nici o autoritate nu e in stare sa organizeze un eveniment decat facand excese de uniforme. ma mir ca te mai mira astfel de situatii?!

 

cat despre majuscule si alte litere: EU SCRIU INTOTDEAUNA FOLOSIND NUMAI LITERE MICI! imi este mult mai comod asa. softul de editare schimba automat in majuscule initiala anumitor nume! nu cunosc care e logica acestei schimbari! ma acuzi degeaba, caci nu am nici o vina!

sabin130729.10.2008 16:36
nu poti spune ca daca urmaresti cu atentie mass-media din ultimele 10 zile nu ai remarcat violenta "asaltului" impotriva Stelei si a lui Becali. se trage in Steaua din orice pozitie si pe orice tema! se discuta si virgulele, iar tonul este apocaliptic, nimic din ceea ce se face la echipa nefiind bine, totul e haos, tiranie si intuneric!

Nu dom´ne, nu trebuie sa ne explice la toti presa ce si cum, nu ne este reper gsp´ul in discutiile, parerile si actiunile noastre. Nu tre´ sa fii ¨profesor universitar¨ sa-ti dai seama ca raul becalian este apocaliptic, prin ¨haos¨, ¨tiranie¨ si ¨intuneric¨.

 

Si sa stii ca nu tine nici asta cu ¨Becali, victima inocenta a presei¨, cand are si el destule ¨tonomate¨ de intoxicare. Oricat te-ai stradui, nu tine. Cred ca mai ai pana sa primesti medalia ¨steaua_becaliota in grad de tonomat¨.

 

ca eu am onoare

Un pic straniu modul tau de a percepe onoarea. Sau ai vrut sa destinzi atmosfera prin putina autoironie?

MoWeed29.10.2008 16:46

@Victor

 

Steaua mereu a fost atacata din presa. Dar aceasta campanie nu crezi ca are un pic legatura cu iesirile demente ale mult-iubitului tau conducator la adresa jurnalistilor?

Piece of Mind29.10.2008 16:49
Un pic straniu modul tau de a percepe onoarea. Sau ai vrut sa destinzi atmosfera prin putina autoironie?

 

Sincer nu iti inteleg modul conflictual in care pui problemele.

radone29.10.2008 16:53

ii multumesc persoanei care a pus filmuletu cu urarea de bine lu Becali dau o bere :beer2:

sabin130729.10.2008 17:07

@Piece

Imi exprimam nedumerirea (adevarat, c-un ton ironic) in legatura cu o persoana care nu intelege cu ce au fost jigniti suporterii Stelei, caruia i se par normale actiunile lui Becali, le accepta, le crediteaza, le catalogheaza profesioniste si normale, pentru ca apoi ¨sa vorbeasca¨ fara retineri despre onoare.

Nu stiu in ce masura ii era adresata lui Virgil fraza respectiva, cat mai degraba ¨opiniei forumiste¨. Se discretizeaza prin ideile aberante pe care le sustine (motivele lui), pentru ca apoi sa arunce in vant, tot nevinovat desigur, ¨am onoare¨.

Nu stiu cine are un mod conflictual de a pune problema, dar stilul sau ¨intoxicator¨ pur si simplu frapeaza.

Protasov29.10.2008 17:09

@Virgil

 

Frumoase vremuri, mi-ai trezit nostalgii. Pt cei mai tineri, Virgil a descris foarte frumos atmosfera de atunci, asa se intampla. Etapele nu se amanau, se jucau si la minus 10 grade. Cu toate astea tot se strangea 3-4000 de oameni ca sa infrnte frigul. Ce hai era, cat de faine erau poantele si scandarile. Pana si jucatorii ne raspundeau frumos, apreciau umorul.

sabin130729.10.2008 17:16
vremurile s-au schimbat in toata lumea, iar stadioanele au devenit fortarete! situatia de la Steaua nu e singulara, dar e tipica intr-o tara ca Romania unde nici o autoritate nu e in stare sa organizeze un eveniment decat facand excese de uniforme. ma mir ca te mai mira astfel de situatii?!

In primul rand in Romania nu exist autoritati, exista niste caricaturi hidoase al caror obiectiv pare a fi abuzul, in toate formele sale si cu toate repercusiunile sale.

In al doilea rand situatia din Romania se datoreaza in mare parte personajelor gen Becali, care sfideaza orice limita de bun simt, logica, normalitate, care teoretic acuza regimul totalitar dar practic si-l insusesc adaptat la prezent (mult mai perfid si mai periculos in opinia mea) si-l pun in practica ingrijorator de bine.

In al treilea rand in conditii normale stadionul Steaua nu ar trebui sa fie o fortareata pentru conducator.

«12345»