FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua și diverse pasiuni

«1234»
Marius04.10.2008 15:01
Dacã acceptați o simplificare, cum Garrincha a fost Brazilia, în douã campionate mondiale, Lãcãtuș e Steaua.

 

Imi permiteti sa nu fiu de acord?

 

Lacatus nu e Steaua si nici nu va fi vreodata. Lacatus este un fost mare fotbalist care a evoluat la Steaua si, momentan, antrenorul principal al echipei. Lacatus nu e Steaua, asa cum nici Hagi, Tudorel Stoica, Marcel Raducanu sau mai "noii" Radoi, Nesu sau Ogararu nu sunt Steaua. Sunt doar fosti sau actuali mari fotbalisti care au imbracat sau imbraca tricoul Stelei. Iar o categorisire de forma "simbol si restul" nu face cinste nimanui. Nici Stelei, nici lui Lacatus, nici celorlalti jucatori si nici autorului comparatiei...

 

P.S. Garrincha nu a fost Brazilia. Pele nu a fost Brazilia. "Il Fenomeno" Ronaldo nu a fost Brazilia. Pentru ca o echipa inseamna infinit mai mult decat un jucator, fie el si exceptional.

 

 

sabin130704.10.2008 15:08
8.Daca as fi antrenor la Steaua si nu mi-as putea face treaba, mi-as da demisia.Asta ar face un om pt care onoarea si mandria nu sunt doar 2 cuvinte din dictionar.

La asta ma refeream cand ziceam de ¨mintea egoista¨. Este foarte corect ce spui aici, prin prisma conceptiei tale.

 

Prezentul poate reprezenta pentru Lacatus un compromis urias, acela de ¨a-si calca pe mandrie, pe simbol¨ pentru a incerca sa scoata jocul Stelei ¨din somnul cel de moarte tactica¨. Mie mi se pare ca si reuseste in conditiile astea becaliene, si cele obiective, naturale pentru un antrenor normal (timp aferent relatiilor de joc, accidentari etc).

Acest compromis tu nu il vei intelege niciodata, pe primul tau plan fiind imaginea (¨ma sacrific total pentru binele Stelei, dar sa nu-mi asum nici cel mai mic risc personal, pentru mine sau imaginea mea¨).

 

Onoarea si mandria Lacatus nu le-a invatat din dictionar, le-a ¨predat¨ pe teren, le-a aratat lumii ce inseamna ani la rand. Nu el si-a pus ecuson in piept pe care sa scrie ¨Fiara¨. Nu invatase din niciun dictionar atitudinea lui pe teren.

 

Desigur, e posibil sa fiu eu subiectiv, orbit de sentimente pentru simbol.

Adrian04.10.2008 15:14

Intre Fiara si antrenor e diferenta mare.

Fiara ar fi dat capete in gura daca cineva i-ar fi zis "baga-l pe ala in teren".

 

Si iti mai repet o ultima data: PT BINELE LUI becalii,nu al Stelei!

Intelegi?

 

 

p.s. Citeste postul lui LDS.

sabin130704.10.2008 15:17

Bai Marius, am trecut la ¨next level¨?

Deodata e rusinos pentru un club sa aiba un simbol, si nu neaparat post´mortem. Extrapoland e rusinos pentru o natiune sa aiba eroi, figuri importante.

 

Aceste figuri se indetifica cu (,) clubul/natiune pentru ca prin faptele lor (SI NU neaparat PRIN VORBE) au aratat ce inseamna valorile acelui/acelei club/natiuni. Si de obicei este vorba de un termen lung, multi ani si realizari luate ca repere in toata istoria ce urmeaza. Acum deodata sunt niste robotei scosi la xerox in rosu si albstru. Cum draq sa-l compari pe jucatorul Nesu cu jucatorul Lacatus?

 

 

mikutu04.10.2008 15:20
Observ cu deosebitã plãcere cã urmãriți cu atenție comentariile de pe acest forum, așa cã aș avea o nelãmurire care mã roade la suflet de ceva vreme și pe care v-o supun atenției cu speranța cã mi-o veți clarifica. Iatã despre ce este vorba:

 

În urmã cu ceva timp, printre zecile de comentarii pro și contra ANTRENORULUI Marius Lãcãtuș, din cadrul unui articol, nu mai țin minte dacã era semnat de dumneavoastrã sau nu, am zãrit la un moment dat un comentariu al aceluiași Gicã care ne relata o întâmplare, mai precis o discuție dintre jucãtorul Marius Lãcãtuș și Sfinxul Alexandrescu, în care cel dintâi, enervat la un moment dat, ar fi spus la un moment dat ceva de genul "Bag p... în Steaua voastrã!" Acest episod relatat de colegul nostru s-ar fi petrecut cu ocazia transferului lui Marius Lãcãtuș la Fiorentina, în acei primi ani post-decembriști.

 

Având în vedere cã Gicã nu este un neica nimeni pe acest forum, eu gãsesc articolele și postãrile sale ca fiind interesante, am urmãrit o vreme cu atenție așteptând vreo confirmare sau vreo infirmare a episodului relatat de Gicã, o replicã la comentariul cu pricina sau vreun articol, dar nu am vãzut nimic. ªtiu cã noi românii avem un talent înnãscut de a pune batista pe țambal, dar aș dori sã știu dacã dumneavoastrã aveți sau nu cunoștințã despre acest incident, care dacã aș avea o certitudine cã ar fi adevãrat, atunci mi-aș pierde orice urmã de respect fațã de fostul jucãtor și actualul antrenor, Marius Lãcãtuș.

 

Doresc de la dumneavoastrã aceastã clarificare, întrucât cred cã sunteți singurul de pe aici în mãsurã de a o face.

sa intelegem deci ca a fost o discutie in trei : Lacatus , Alexandrescu si respectivul ''Gica'' , nu doar intre primii doi...cum zici tu! caci Sfinxul nu a declarat asa ceva , din cate stiu eu ...iar ''puslamaua '' de Lacatus , nu e atat de prost sa-si taie singur craca , povestind asa ceva! ==> cineva se umple de ridicol....oare cine? oare se merita un raspuns la intrebarea asta? oare merita comentate afirmatiile astea? eu zic ca nu ...doar turnat un pat de plumb peste ele....ca in cazul Cernobal-ului!

Marius04.10.2008 15:25

:)

 

Foarte tare! :)

 

Spune-mi si mie de ce nu ar merita comparatia Nesu-Lacatus? Pentru ca primul nu a rupt niste jucatori? Pentru ca un fundas nu a marcat atatea goluri ca un varf? Recunosc, am fost rau acum dar eu l-am vazut pe Nesu cu capul bandajat, plin de noroiul care era pe Ghencea, jucand un fotbal adevarat. Nu cu "floricele", nu cu goluri, doar determinare si munca. E adevarat, nu am auzit ca Nesu sa fi injurat un arbitru "in avans", dar poate imi explici si mie care e superioritatea lui Marius Lacatus fata de Mihaita Nesu. In ceea ce priveste atasamentul fata de club, darurirea cu care au jucat, declaratii si orice mai vrei tu, "bai" Sabine.

sabin130704.10.2008 15:28
Intre Fiara si antrenor e diferenta mare.

Fiara ar fi dat capete in gura daca cineva i-ar fi zis "baga-l pe ala in teren".

 

Si iti mai repet o ultima data: PT BINELE LUI becalii,nu al Stelei!

Intelegi?

 

 

p.s. Citeste postul lui LDS.

Tu nu-mi dai niciun motiv sa cred ca intelegi ceva din ce spun, nu stiu de ce ma mai contrazic.

 

Te intorci iar la pasajul cu circul din presa, ca pe tine imaginea te doare cel mai tare, forma e importanta, fondul nu mai are loc. Plecam de la premisa ca Lacatus e antrenor si ca variante de vindecare post´Lacatus nu prea ar fi. Ce capete prin gura vrei tu acum prin presa, pe teren, pe la conferinte, pe la tine pe acasa, el fiind antrenor (daca se poate numi asa cu becali in ceafa)? S-ar termina smecheria, ori eu nu la asta ma refeream, nu la cat de fiara e in declaratii.

Care bine ma al Stelei? Ce bine facea el acum Stelei daca se ducea la becali sa-i dea capete in gura sa-ti arate tie ce ¨Fiara¨e? Erau vreo cateva zile de porcaiala prin presa, fiicare tragand cu dintii de aparentele pro-personale, zbura de la echipa, venea alt antrenor cu ideile lui de joc, se mai faceau niste transferuri, se pierdea iar vreme cu omogenizat, la un moment dat se oftica si asta ca nu-i convenea sa-si riste imaginea, becali tot nu intelegea nimic nici din asta, venea alt antrenor, alt egoist, becali tot incuiat etc etc. Ce garantii ai tu ca nu asa s-ar intampla asa? Binele Stelei....

 

P.S.:Citesc de obicei toate posturile, desigur ca si pe ale lui LDS. Deocamdata nu am cum sa-mi dau cu parerea, cu toate ca ti-ar veni in ajutor.

LARI04.10.2008 15:32

@Marius

Lacatus a fost liderul mai multor generatii la Steaua.

Lacatus a castigat cu Steaua aproape o jumatate dintre titlurile si cupele pe care le avem in palmares.

 

Nesu este o creatie a Stelei care a dat dovada de teribil de multa determinare in fiecare joc. Cu Nesu pe teren Steaua a castigat doua titluri.

 

@Mikutu

Acea discutie dintre Lacatus si Seniorul Alecsandrescu a avut loc. Nu era in interesul niciunei parti sa se afle incidentul dintre ei. Lacatus nu i-a spus doar Seniorului acele lucruri, a facut ca toti dracii prin tot clubul, deci au fost mai multe persoane care au fost de fata cand Laca a facut spume. Una dintre acele persoane a dat mai departe...

c.ronaldo1704.10.2008 15:32
Lacatus nu e Steaua

 

Aici nu sunt de acord cu tine.

 

Dupa parerea mea, Lacatus este ceva aparte pentru Steaua. Au fost multi jucatori buni care au imbracat tricoul ros-albastru, si poate ca Lacatus nu a fost chiar cel mai bun, dar repet, Lacatus e ceva aparte. A obtinut cele mai mare performante la Steaua ca jucator, iar Steaua a obtinut cele mai mari performante cu el ca jucator.

 

Si trecand de poarta jucatorul Lacatus si antrenorul Lacatus, ma uit si vad ca e acelasi Lacatus! Nu sunt doua persoane diferite. Daca cineva vede doua persoane intre antrenorul Laca si jucatorul Laca, sa ma scuzati, dar mi-e mi s-ar parea o mentalitate de curva. Daca tot doriti binele Stelei, atunci il puteti accepta si pe M.Lucescu antrenor, nu? Atunci sa vina si Rednic sau Razvanel, ca ei doar au obtinut performante.

 

Daca nu suntem alaturi 100% de Lacatus, atunci de cine sa fim?

 

Partea interesanta este ca Steaua are rezultate excelente cu Lacatus pe banca, am inregistrat cele mai bune rezultate intr-un retur de campionat dupa mult, mult timp. Nu imi aduc aminte ca Steaua sa castige asa de multe meciuri la rand de dupa revolutie. Jocul echipei este din ce in ce mai bun, lucru care se observa etapa de etapa. Am reusit rezultate foarte bune si in Europa, desi suntem abia la inceput.

 

Argumente precum "Laca este sclav la cioban!" sunt la fel de bune ca alea care le spuneam eu cand furam bomboane din casa. Daca as avea o dovada ca astea sunt, atunci eu rog adminii sa imi stearga contul de pe forum. Faza cu "Laca, baga-l si pe Badea in repriza a doua","acum Gigi", s-a intamplat intr-un meci amical, in care probabil Laca il si baga pe jucator.

 

Orice echipa de pe planeta era de batut, nu numai Fiorentina, Galata sau Bayern. Cum se face, ca aceste echipe joaca excelent inainte de meciurile cu Steaua, iar cand joaca cu noi, brusc, sunt de batut. Oare sa fim noi asa de norocosi incat toate echipele se blocheaza cu noi, sau sa fie Steaua? Si repet ce am spus mai demult, datoria lui Lacatus este sa duca mingea in careul adversarilor, de acolo, valoarea jucatorilor sa va vedea. Va aduc aminte cate ocazii am avut cu Galata in tur, Bayern sau Fiorentina?

 

 

Marius04.10.2008 15:34

Lari, am inteles acum.

 

E ca regula de trei simpla, jucatorul cu cele mai multe trofee e automat simbolul acelui club. Ok, asta n-o stiam.

 

LE: @Ronnie

 

Dupa parerea mea, Lacatus este ceva aparte pentru Steaua

 

Asta este deja altceva, si lucrul asta nu am cum sa-l contest. Si nici nu vreau, pentru ca e adevarat.

sabin130704.10.2008 15:36

@Marius

Tocmai de aia am specificat ca este vorba de ani multi, termen lung. Nu ca ti se incordeaza tie muschiul sa joci vreo trei meciuri. La valoare pur fotbalistica fiecare pe postul lui nici nu ma refer. Lasa-l si pe Nesu sa joace vreo 15 ani macar la Steaua si dupa aia vedem. Nu ai cum sa scoti niste in evidenta niste evenimente (ce-i drept care nu fac cinste nimanui, dar care pot veni tocmai din daruire si atasament duse la extrem, depasind cateva limite) peste palmaresul acestui om.

Daca plecam de la orice criteriu concret Nesu pare penibil langa Lacatus. Eu sau tu daca jucam un meci la Steaua cu daruire, pasiune etc inseamna ca suntem si noi simboluri deja? Timpul asta nu are niciun sens? Ne apucam sa povestim iar fiecare punct cu punct? Se presupune ca se stiu si nu se uita, domnule Marius.:)

LARI04.10.2008 15:37

Marius

Nu am spus ca Lacatus e Steaua. Tu ai intrebat de e Lacatus superior lui Nesu, iar eu am dat un raspuns la obiect.

 

Dar ca tot m-am pornit: care sunt elementele care-i transforma pe unii in simboluri ale unor cluburi/echipe? Nu trofeele castigate?

Adrian04.10.2008 15:38
Cum draq sa-l compari pe jucatorul Nesu cu jucatorul Lacatus?

 

 

Propozitia asta e cu 2 taisuri.

Ca la fel de bine poate sa spuna cineva si : "Cum dracu poti sa il compari pe Marcel Raducanu cu Lacatus?"

 

 

Si totusi...Marcel Raducanu nu e simbol.

 

Nu e simbol pt ca majoritatea celor de pe acest site si mai ales a stelistilor tineri habar nu au despre el.

Marius04.10.2008 15:40

@ Lari

 

Nu stiu. Asta incerc si eu sa aflu.

sabin130704.10.2008 15:46

Daca tot vorbim de atat timp despre simboluri, ma gandeam ca se pleaca de la premisa ca ele sunt percepute, se stie ce inseamna. Sincer nu mi-am dat seama ca se pleaca de opinii despre notiunea de ¨simbol¨ atat de diferite.

Sunt simboluri cand ne convine, cand nu ne convine nu mai sunt.

MoWeed04.10.2008 15:48

Lacatus este simbol pentru ca este jucatorul care a avut cele mai multe performante la Steaua.

mikutu04.10.2008 15:51
@Mikutu

Acea discutie dintre Lacatus si Seniorul Alecsandrescu a avut loc. Nu era in interesul niciunei parti sa se afle incidentul dintre ei. Lacatus nu i-a spus doar Seniorului acele lucruri, a facut ca toti dracii prin tot clubul, deci au fost mai multe persoane care au fost de fata cand Laca a facut spume. Una dintre acele persoane a dat mai departe...

 

am 30 de ani , tin cu Steaua de pe la 5 , de cand am auzit prima oara vorbindu-se de numele ei , pe motivul copilaresc ca mi-a placut denumirea! incet am inceput sa ma uit l meciuri , mai apoi sa fiu luat la meciuri de ''generatiile mai mari '' , din bloc. as putea spune ca acea bara''indoita'' de la sevilla , mi-a certificat idolul fotbalistic! in '90 eram deja familiarizat cu fotbalul si culisele lui ! iar subiectul Lacatus era cap de afis pentru mine! de aceea pot afirma , ca nu-mi aduc aminte de astfel de intamplare , pe care sigur as fi aflat-o din mai multe surse , nu doar ''telefonul fara fir''! intreprinderea mamei mele avea relatii foarte apropiate , din epoca comunista , cu clubul Steaua , mama mea in urma unei boli grave beneficiind chiar de medicamente foarte rare si scumpe de la club!

Piece of Mind04.10.2008 15:51
Lacatus este simbol pentru ca este jucatorul care a avut cele mai multe performante la Steaua.

 

De acord, dar cam ce legatura are asta cu meseria de antrenor?

sabin130704.10.2008 15:54
Lacatus este simbol pentru ca este jucatorul care a avut cele mai multe performante la Steaua.

 

De acord, dar cam ce legatura are asta cu meseria de antrenor?

Pai deja nu mai este nici simbol. Inspre asta se ducea discutia, ca si cum era loc de dubii, nu mai avea treaba cu prezentul, meseria de antrenor..

Ma astept sa se intrebe la modul sincer si neprefacut: ¨Cine mai e si Lacatus asta?¨

 

MoWeed04.10.2008 15:55
De acord, dar cam ce legatura are asta cu meseria de antrenor?

Tocmai pentru ca este simbolul nostru, ar trebui sa avem mai multa rabdare cu el. Nu o fi cel mai bun antrenor, dar nici asa de prost precum unii de aici(nu ma refer neaparat la tine; este vorba de mai multi useri de pe aici care meci de meci au de comentat, chiar si cand batem cu 4-0) vor sa-l faca sa para

Adrian04.10.2008 16:05

Cu Hagi nu a avut nimeni rabdare...dar cine e si Hagi pana la urma?!

c.ronaldo1704.10.2008 16:06

Cine nu a avut rabdare cu Hagi?

MoWeed04.10.2008 16:07
Cu Hagi nu a avut nimeni rabdare...dar cine e si Hagi pana la urma?!

Eu, unul chiar l-am regretat pe Hagi si am avut rabdare cu el. O sa vezi ca, in mare, cei care au inca rabdare cu Lacatus au avut si cu Hagi

Adrian04.10.2008 16:10

Poate nu imi aduc eu aminte prea bine dar mi se pare ca nu au existat prea multe campanii pro Hagi cand acesta era la Steaua.

MoWeed04.10.2008 16:12

Dar nici atatea anti-Hagi cum sunt acum anti-Laca

«1234»