Sa ne pastram cumpatul!
Daca CFR-ul era peste noi ne batea etapa trecuta. Meciurile directe sunt cele care vorbesc! Restul sunt doar supozitii.
Si eu ii dau dreptate ciobanului. Daca aseara in teren era Steaua si Chelsea juca asa cum a jucat, nu numai ca nu luam bataie, dar si castigam. Si nu numai noi ... si Urziceni, Vaslui(in echipa completa) faceau cel putin egal!
Aaa, ca ei au 4 puncte si noi 1, este alta poveste!
Sa nu ne grabim ca in cazul Rapidului, cand dupa primele 2 meciuri multi le-au inchinat ode si lui Peseiro i-au cioplit statuie sub podul Grand. Acum toti rapidistii fac coada la statuie sa se usureze fluturand batiste:))
Pana si pe nea Mitica l-a luat valul. Dupa cateva saptamani a trecut de la "nu-i dau lui Trombetta nici o luna" ...la ...."este cel mai bun antrenor din tara"
Daca numai CFR-ul se va califica din grupele CL, ca fan Steaua va crapa fierea-n mine de invidie si ca roman voi avea o satisfactie cu gust amar.
Sa te extaziezi de succesul unei echipe romanesti cu 99% straini+antrenor ar fi ca si cum ai satiface-o pe una cu penisul altuia si te-ai impauna ca mascul feroce:)
De aceea, prin comparatie, calificarea Urziceniului in grupele UEFA si iesirea din grupa ar fi, in opinia mea, cel mai mare succes pentru fotbalul romanesc.
Nu sunt xenofob, dar se vor gasi multi sa spuna ca ne-au scos strainii din anonimat!
Si noi ne madrim cu jucatorii romani care au avut (sau au) succes cu echipe din strainatate.(Hagi, Popescu, Mutu, Chivu, etc). Mai mult, chiar ne abrogam meritetele ca Lucescu, Hagi, Popescu, etc. au ridicat fotbalul turcesc, chiar daca nu este chiar asa 100% 
In concluzie, decat o Steaua cu Mourinho pe banca si 10 brazilien(si zicem)i+Radoi in teren, care trece fluierand de grupe, prefer o Steaua doar cu 2-3 straini in teren care se chinuie in grupe, dar iese de pe teren cu capul sus!
Steaua, ca simbol, nu mai apartine doar fanilor stelisti. Ea este simbolul fotbalului romanesc la nivel de cluburi!
CFR-ul isi permite sa fie o echipa de mercenari, pentru ca pentru ei istoria abia acum incepe sa se scrie. Alte echipe, ca Rapid, au trecut la depersonalizare si la stergerea istoriei!
De la actionar, la antrenor si jucatori, Rapidul nu mai respira romaneste!
Borcea, cat este el de batut in cap, a sezisat acest lucru, de aceea a repatriat jucatori romani in detrimentul strainilor. Aici nu este numai lupta pt titluri, ci si pentru simbol!
Adevarata "dusmanie" dintre noi si Dinamo este bataia pe "simbolul cluburilor romanesti". Noi il detinem si Dinamo este singura contracanditata, prin valoarea cumulata din brand, cultura de club, pepiniera si scoala de fotbal, palmares intern si extern! Restul echipelor nu conteaza! De aceea Steaua-Dinamo este eternul derby, indiferent de forma sportiva sau pozitia ocupata in clasament!
O echipa formata exclusiv din straini, nici nu ar intelege asta si nici nu i-ar interesa. De exemplu: Radu Stefan joaca la Lazio, dar il doare-n palarie de rivalitatea cu Roma. Ar pleca acolo in secund 1 daca ar avea oferta, pentru ca in inima lui este o singura echipa: Dinamo!
Becali, spre meritul lui, a sesizat asta mai demult!
Multi neaveniti(inclusiv din presa) s-au grabit sa-l infiereze ca xenofob cand a spus ca nu mai vrea straini la echipa.
A adus straini, doar fortat de nevoia de a tine pasul in campionat cu rivali, cand a vazut ca romanii pe care a mizat mai trebuie sa creasca sau nu au valoare de Steaua, dar a pregatit terenul prin cumpararea de noi jucatori romani, inclusiv juniori.
Tot in acest context, a ales antrenori dintre simbolurile Stelei. Cu Hagi a fost un fiasco ca relatie. Inca nu cred ca s-a spus ce l-a determinat pe Becali sa-l atace pe Hagi si nici nu cred ca vom afla vreodata. Atacul la Hagi a fost sinucigas si intr-un moment electoral. Deci, Becali a avut un motiv foarte puternic sa o faca, cu riscul de a-si pune tara-n cap. Ma rog, asta e alt subiect...si mai e de actualitate doar pt istorici:)
Sa speram ca Lacatus va reusi sa ne faca o primavara minunata!