FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Urmãtorul pas

«1234»
ThereauRistul24.09.2008 12:19

@ Victor "inchei cu un comentariu legat de Hagi. acesta a fost in mod evident un fotbalist mai talentat decat Lacatus si a avut o cariera extraordinara. nereusita lui ca antrenor are probabil la baza tocmai geniul lui fotbalistic. nu va mai amagiti: a plecat de la Steaua nu din cauza lui becali, ci din cauza propriei neputinte! din pacate Hagi a fost un jucator urias, dar ca antrenor este minuscul, strivit de o personalitate aroganta si egocentrista. ca este asa o dovedeste faptul ca de la Steaua a trecut direct pe "banca tehnica" de la Iaki! nu becali e vinovat ca nimeni nu-l doreste pe Hagi antrenor. restul e doar poveste!"

-----------------------------------------------------------------

am inteles asta si poate ai dreptate dar cei care nu fac diferenta intre merele jucator Lacatus si antrenorul de azi? mai exact daca noua ni se pare ca Laca de azi e opusul jucatorului urias de ieri n-ar trebui s-o spunem?? sau u crezi in antrenorul Lacatus?

victor24.09.2008 12:48
@ Victor "inchei cu un comentariu legat de Hagi. acesta a fost in mod evident un fotbalist mai talentat decat Lacatus si a avut o cariera extraordinara. nereusita lui ca antrenor are probabil la baza tocmai geniul lui fotbalistic. nu va mai amagiti: a plecat de la Steaua nu din cauza lui becali, ci din cauza propriei neputinte! din pacate Hagi a fost un jucator urias, dar ca antrenor este minuscul, strivit de o personalitate aroganta si egocentrista. ca este asa o dovedeste faptul ca de la Steaua a trecut direct pe "banca tehnica" de la Iaki! nu becali e vinovat ca nimeni nu-l doreste pe Hagi antrenor. restul e doar poveste!"

-----------------------------------------------------------------

am inteles asta si poate ai dreptate dar cei care nu fac diferenta intre merele jucator Lacatus si antrenorul de azi? mai exact daca noua ni se pare ca Laca de azi e opusul jucatorului urias de ieri n-ar trebui s-o spunem?? sau u crezi in antrenorul Lacatus?

 

 

cred ca Lacatus este mai bun decat Hagi! in fapt, opinez ca Hagi este una din cele mai mari deziluzii ca antrenor din istoria recenta.

 

cat de mare antrenor este Lacatus ne vom lamuri curand, la sfarsitul anului cand se va trage linie. pana atunci sunt suficiente examene care ne vor permite sa facem evaluarea corecta. scuza lipsei de valoare a lotului nu mai functioneaza.

 

pana acum cariera de antrenor a lui Lacatus, la Steaua, a oscilat intre minime istorice, vezi caderea inacceptabila din 4 mai 2008 - infrangerea cu Dinamo si pierderea unui campionat castigat -, si maxime de vis, triumful in fata lui galatasaray, o trupa clar mai valoroasa ca individualitati si cu un antrenor bine pregatit si cu excelenta carte de vizita.

 

eu personal, recunosc ca la inceput eram foarte sceptic ref. antrenorul Lacatus. meciul cu galata m-a surprins placut si cred ca acum trebuie sa-i dam totusi o sansa. asa cum adesea il injurati pe becali, acuzandu-l de lipsa de rabdare si tact, pana la urma, in cazul lui Lacatus el s-a dovedit mai vizionar decat multi dintre noi, care cereau in-corpore destituirea. cred ca putin patroni ar fi pastrat in functie un antrenor dupa monumentala "ratare' din meciul cu Dinamo. uite ca Gigi a mers impotriva parerii specialistilor, si pana acum s-a dovedit ca nu a gresit impardonabil.

 

 

subiectul "antrenorului" Lacatus trebuie inca urmarit. daca discutam numai jocul cu bayern, inclin sa zic ca Marius a fost depasit la mustata de klinsman, care parca a mutat inaintea lui si a reusit sa impuna formatul tactic al partidei (sigur aici e si o problema de lot). dar una peste alta Lacatus nu a fost chiar in absoluta inferioritate in disputa cu neamtul K, care totusi e unul din marile nume tinere ale antrenoratului mondial. sa mai vedem jocurile de la Cluj si cu fiorentina, extrem de grele si complexe dpdv tactic.

 

oricum, Lacatus castiga sau pierde pe mana lui! sa speram ca va castiga, pentru ca merita o astfel de satisfactie, data fiind cariera de jucator. Steaua este singura care conteaza cu adevarat!

RedStar24.09.2008 14:47

Victore, n-ai cu cine. Suntem azi pe primul loc in campionat, jucam si in CL, iar unii il acuza pe Lacatus ca nu vrea sa faca performanta si ca e mic ca antrenor. Sa innebunesti nu altceva.

Cica ii face Becali echipa. Da mah, exact cum ii facea Becali echipa lui Oli asa i-o face si lui Lacatus. Poztitie cu pozitie, schema cu schema.

 

 

mikutu24.09.2008 15:06
vezi lucrurile gresit, iti lipsesc informatii si faci din tantar armasar. din pacate nu esti singurul care nu observi padurea, din pricina copacilor.

 

eu recomand sa nu mai faceti atata filozofie si sa cautati scenarii acolo unde nu sunt. Lacatus are mana libera si i s-a pus la dispozitie un lot foarte bun pentru campionatul Romaniei, poate cel mai bun care l-a avut Steaua in ultimii 10 ani. implicarea lui Gigi a constat in faptul ca pe langa jucatorii ceruti in mod expres de antrenor (gen szekeli, tiago, abel, arthuro, Ogararu) au mai fost mai fost transferate si cateva "surprize", propuse de patron: Stancu, Semedo, pedriel, ionescu. daca genul acesta de surprize chiar fac rau, ramane de discutat. pana la urma lui Lacatus i s-a oferit mai mult material uman decat ar fi visat el!

 

a dorit Lacatus sa-l retina in lot pe neaga, desi becali a spus clar ca nu-l mai vede pe acesta in primii 18, neaga a ramas la echipa si a primit destule sanse. a cerut Lacatus ca surdu, Croitoru, Cristocea, zaharia, Badea, cl.ionescu si neagoe sa fie scosi din schema, ei au disparut! voi faceti o confuzie imensa intre show-ul mediatic, la care becali e mare mester, si realitatea lucrativa din spatele cortinei. Gigi e un tip practic care nu are rabdare sa intre in amanunte tehnice si preia ceea ce i se spune. de aceea foarte multe din comentariile livrate presei sunt de fapt opniile staff-ului tehnic. el este responsabilul cu media al Stelei si face totul sa mentina echipa, si pe el implicit, in atentia publicului. asta pana la urma se numeste PR.

 

cat despre vizitele care mai trebuie sa le faca becali pe la teren, sa tineti cont ca jucatorii in general sunt cam "labe", adica au tendinta de a se desconcentra usor, mai ales dupa un succes important cum a fost eliminarea galatei, cand s-au si castigat multi bani. Lacatus are acum si aceasta problema de a motiva echipa, jucatorii, la fiecare meci, de a-i baga in priza cum se spune si pentru. Pandurii, si pentru bayern, si pentru gazul, si pentru Cluj, dar si pentru firenze (unde toata lumea pare a se gandi). avem o problema ca Radoi este accidentat, caci el este catalizatorul de energie in vestiar. de aceea antrenorul i-a cerut lui becali sa fie mai des prezent la club zilele acestea, pentru ca jucatorii sa simta mai multa responsabilitate. Gigi are un stil de a inflama spiritele prin declaratiile lui si avem nevoie ca toti sa fie extrem de surescitati si motivati pentru jocurile urmatoare.

 

sa fie clar: in saptamanile urmatoare Lacatus isi joaca cariera de antrenor! cu lotul actual ar fi absolut inadmisibil sa ratam locul 1 in campionat, iar in Liga i s-a cerut macar o victorie. cum in fotbal niciodata nu esti mai bun decat rezultatele pe care le obtii, sa asteptam. de acum priceperea si "norocul" lui Lacatus trebuie sa fie dovedite practic, iar scuzele cu "bietul Lacatus" oprimat de "raul becali" sunt cam subtiri.

 

inchei cu un comentariu legat de Hagi. acesta a fost in mod evident un fotbalist mai talentat decat Lacatus si a avut o cariera extraordinara. nereusita lui ca antrenor are probabil la baza tocmai geniul lui fotbalistic. nu va mai amagiti: a plecat de la Steaua nu din cauza lui becali, ci din cauza propriei neputinte! din pacate Hagi a fost un jucator urias, dar ca antrenor este minuscul, strivit de o personalitate aroganta si egocentrista. ca este asa o dovedeste faptul ca de la Steaua a trecut direct pe "banca tehnica" de la Iaki! nu becali e vinovat ca nimeni nu-l doreste pe Hagi antrenor. restul e doar poveste!

 

nu prea sunt de acord cu ce spui tu! dar nu conteaza asta! am o singura intrebare pentru tine : negi ca toata mascarada dintre Gigi si Hagi , a fost gandita de primul din momentul in care l-a adus antrenor? ca o mica razbunare pentru niste...''chestii'' din trecut? legate tot de ...Steaua?

un raspuns te rog ...ca se pare ca stii mai multe decat noi astia....muritorii de rand!

CoRsSo24.09.2008 16:54
la echipa deciziile le ia numai Lacatus. de ex. eu va spun ca azi nici macar el nu stie ce echipa va baga la Cluj! asa ca mai usor cu mitul implicarii lui becali!

 

Atunci e grav... si trist in acelasi timp...

 

Chiar ca e grav... si trist. Are dreptate Marius.

Piece of Mind24.09.2008 17:06
Victore, n-ai cu cine. Suntem azi pe primul loc in campionat, jucam si in CL, iar unii il acuza pe Lacatus ca nu vrea sa faca performanta si ca e mic ca antrenor. Sa innebunesti nu altceva.

 

 

Stai putin, ca Victor inca nu e convins pe deplin de calitatile lui Lacatus intr-ale antrenoratului (ca multi altii, de altfel!). Suita de partide care urmeaza, cat si clasarea la finalul turului ne pot da un indiciu important in aceasta privinta.

 

Oricum, ceea ce avem astazi in curte este net superior cantitativ si calitativ materialul de care au dispus ultimii 3 antrenori, ma refer aici la Zenga, Protasov si Olaroiu, asa ca depinde exclusiv de Lacatus daca va performa sau nu.

bodanelu24.09.2008 18:38

@Piece ai dreptate. Si pentru ce a facut el ca jucator pentru Steaua nu merita sa asteptam macar pana in iarna si sa tragem linie atunci?

enjoy24.09.2008 19:39

Deci, sa asteptam, sa avem rbdare si sa sustinem echipa, mai ales voi bucurestenii sa mergeti pe stadion la fiecare meci, jucatorii au nevoie de voi! Haide Steaua!

Piece of Mind24.09.2008 20:46
@Piece ai dreptate. Si pentru ce a facut el ca jucator pentru Steaua nu merita sa asteptam macar pana in iarna si sa tragem linie atunci?

 

Dupa eliminarea Galatei, da, merita sa-l asteptam. Pe undeva, poate ca si Hagi merita acelasi lucru, mai ales ca eu il consider un stelist mai mare decat Lacatus si avand in vedere ca avea un lot mult mai slab.

 

Raman insa la parerea ca Petrescu e un antrenor mai bun decat amandoi la un loc, insa are o mare problema legata de temperamentul sau excesiv de coleric.

Adrian24.09.2008 20:49

Si Lacatus, la UTA era destul de nervos.Urla mult, gesticula,statea tot meciul in picioare la marginea terenului.

 

Acum s-a cumintit.

 

Poate la fel se intampla si cu Petrescu.

sabin130724.09.2008 21:24
@Piece ai dreptate. Si pentru ce a facut el ca jucator pentru Steaua nu merita sa asteptam macar pana in iarna si sa tragem linie atunci?

 

Dupa eliminarea Galatei, da, merita sa-l asteptam. Pe undeva, poate ca si Hagi merita acelasi lucru, mai ales ca eu il consider un stelist mai mare decat Lacatus si avand in vedere ca avea un lot mult mai slab.

Ca sa fi putut avea noi rabdare cu Hagi intai ar fi trebuit sa aiba Hagi rabdare cu el.

Nu stiu care e mai stelist dintre cei doi; in presa Hagi e mai stelist.

Piece of Mind25.09.2008 05:40
Ca sa fi putut avea noi rabdare cu Hagi intai ar fi trebuit sa aiba Hagi rabdare cu el.

Nu stiu care e mai stelist dintre cei doi; in presa Hagi e mai stelist.

 

Hagi a luat primul avion de la Istanbul cand Steaua era atacata miseleste de Lucescu, la inceputul lui 1998, organizand o conferinta de presa in care l-a "urecheat" pe cel care il promovase la nationala si ii resuscitase cariera la Brescia...

bodanelu25.09.2008 06:49
Dupa eliminarea Galatei, da, merita sa-l asteptam. Pe undeva, poate ca si Hagi merita acelasi lucru, mai ales ca eu il consider un stelist mai mare decat Lacatus si avand in vedere ca avea un lot mult mai slab.

 

Raman insa la parerea ca Petrescu e un antrenor mai bun decat amandoi la un loc, insa are o mare problema legata de temperamentul sau excesiv de coleric.

E, uite asta ziceam eu. Sa nu mai incepem atacuri dupa fiecare infrangere. Nici eu nu sunt multumit uneori de joc, de echipa, dar mi-am facut un pariu cu mine sa astept pana in iarna. Atunci o sa trag linie si o sa crtitic/felicit/sustin/etc.

Si da, ai dreptate si cu Dan Petrescu, poate e un antrenor mai mare. Dar la Urziceni, care e o echipa mica comparativ cu Steaua. Nu stiu cum s-ar descurca la noi cu patronul echipei si cu presiunea suporterilor. Dar, are sustinerea verilor. Si daca s-ar descurca sau nu, putem sa vedem doar daca o sa fie antrenor la noi.

 

Hagi a luat primul avion de la Istanbul cand Steaua era atacata miseleste de Lucescu, la inceputul lui 1998, organizand o conferinta de presa in care l-a "urecheat" pe cel care il promovase la nationala si ii resuscitase cariera la Brescia...

Si mai stiu ca a iesit in presa facand scandal fata de preluarea Stelei de catre Gigi

MoWeed25.09.2008 06:51
Si mai stiu ca a iesit in presa facand scandal fata de preluarea Stelei de catre Gigi

Pai de ce crezi ca i-a facut Jiji ce i-a facut anul trecut?

sabin130725.09.2008 07:31
Ca sa fi putut avea noi rabdare cu Hagi intai ar fi trebuit sa aiba Hagi rabdare cu el.

Nu stiu care e mai stelist dintre cei doi; in presa Hagi e mai stelist.

 

Hagi a luat primul avion de la Istanbul cand Steaua era atacata miseleste de Lucescu, la inceputul lui 1998, organizand o conferinta de presa in care l-a "urecheat" pe cel care il promovase la nationala si ii resuscitase cariera la Brescia...

Pai da, ce spuneam, Hagi se preocupa mai mult de imagine, a lui, a Stelei, de apreciat si asta; dar practic, cand tragem linie?.. Cateodata in fotbalul nostru trebuie sa-ti mai calci si pe mandrie daca vrei sa faci ceva si sa ajuti concret un club pe care il iubesti. Daca nu, e mai usor sa stai deoparte sa nu te bagi si sa faci conferinte de presa. Hagi cand a venit la Steaua stia care era situatia, nu cred ca se putea astepta la altceva. Pana la urma nu stiu ce e mai important..

victor25.09.2008 09:56

relatia dintre Hagi - becali este mult mai complexa si ea transcede problemele pur fotbalistice. s-au adunat mult prea multe "chestiuni" personale si la ce am vazut eu, era imposibil ca ele sa fie complet uitate. sau ca sa fie ignorate, era nevoie ca Hagi sa faca "demonstratie" in Ghencea, obtinand nu doar rezultate excelente, cat si sa-si schimbe oarecum stilul.

 

repet relatia becali - Hagi era minata de vechi neintelegeri perspnale, pe care pana la urma amandoi nu si le-au putut infrana. pur fotbalistic vorbind, totusi Gigi a avut dreptate cand l-a categorisit drept limitat pe "antrenorul" Hagi. dupa faptele sale, pana acum, Hagi e nul ca antrenor. marea lui problema este uriasul ego personal. prin toti porii el emite o superioritate aroganta care deranjeaza si-l impiedica sa comunice coerent. si cand nu ai rezultate, sfarsesti in ridicol si uitare (ca antrenor).

 

asta nu inseamna ca mitul lui Hagi ca jucator este cumva stirbit, dar e bine ca in evaluari sa separam corect si obiectiv situatiile.

 

 

legat de Lacatus, repet: personal consider ca Steaua nu trebuie sa fie un poligon de incercare, unde toate fostele glorii au dreptul sa-si testeze capacitatile antrenoriale! mai cred ca Marius nu era pregatit, si poate nici indreptatit, sa preia o "palarie" atat de mare si pretentioasa precum banca tehnica a Stelei.

 

dar totusi viata i-a oferit o mare sansa lui Lacatus si e bine ca toti sa incercam sa fim intelegatori, caci el a fost un jucator simbol. este adevarat ca antrenorul Lacatus si-a epuizat dreptul de a gresi in seara de 4 mai 2008, dar a revenit in "poza" dupa magnifica dubla cu galata, cand a demonstrat cateva calitati nebanuite. de aceea am spus ca situatia este intr-un oarecare echilibru si normal ar fi sa mai asteptam putin pana vom putea sa concluzionam daca Lacatus poate fi antrenorul de care avem nevoie. fotbalul este imprevizibil si acest sezon de toamna al Stelei poarta multe si complicate necunoscute. daca Lacatus va rezolva corect multe din aceste semne de intrebare, e normal sa continue, daca nu nimeni si nimic nu-l va putea salva! la Steaua nu rezisti decat prin rezultate! daca vom castiga la Cluj si nu vom pierde la florenta, atunci Laca poate respira mai linistit! daca insa va pierde, apar mari probleme! asta e viata oricarui antrenor la echipele de top care nu accepta cu usurinta infrangerile. va pot spune ca becali tine enorm ca sa invingem la Cluj. desi considera pe Dinamo drept inamic public, Gigi are o vendetta personala legata de CFR si de intamplarile golanesti din anul trecut.

 

oricum polemicile violente de acum pro/contra Lacatus nu-si au rostul, caci la mijloc de tur e greu sa faci schimbari majore, si sunt sigur ca nu pot ajuta echipa. e inutil sa-l laudam excesiv sau sa-l criticam cu cerbicie pe Lacatus, caci doar rezultatele il vor ridica sau cobori. chiar daca ma repet, spun din nou ca Laca nu mai are dreptul la grerseli! noi trebuie sa ajutam Steaua si nu neaparat pe unii dintre actorii ei, oricat de grandios ar fi trecutul acestuia!

MoWeed25.09.2008 10:42
dar totusi viata i-a oferit o mare sansa lui Lacatus si e bine ca toti sa incercam sa fim intelegatori, caci el a fost un jucator simbol. este adevarat ca antrenorul Lacatus si-a epuizat dreptul de a gresi in seara de 4 mai 2008, dar a revenit in "poza" dupa magnifica dubla cu galata, cand a demonstrat cateva calitati nebanuite. de aceea am spus ca situatia este intr-un oarecare echilibru si normal ar fi sa mai asteptam putin pana vom putea sa concluzionam daca Lacatus poate fi antrenorul de care avem nevoie.

Ti-am zis eu inca din mai ca ne calificam :naughty:

Totusi bine ar fi sa si facem ceva in grupa asta ca m-am saturat sa avem permanent ca obiectiv calificarea in grupe, nu obtinerea de puncte in grupe...

mikutu25.09.2008 10:59
relatia dintre Hagi - becali este mult mai complexa si ea transcede problemele pur fotbalistice. s-au adunat mult prea multe "chestiuni" personale si la ce am vazut eu, era imposibil ca ele sa fie complet uitate. sau ca sa fie ignorate, era nevoie ca Hagi sa faca "demonstratie" in Ghencea, obtinand nu doar rezultate excelente, cat si sa-si schimbe oarecum stilul.

 

repet relatia becali - Hagi era minata de vechi neintelegeri perspnale, pe care pana la urma amandoi nu si le-au putut infrana. pur fotbalistic vorbind, totusi Gigi a avut dreptate cand l-a categorisit drept limitat pe "antrenorul" Hagi. dupa faptele sale, pana acum, Hagi e nul ca antrenor. marea lui problema este uriasul ego personal. prin toti porii el emite o superioritate aroganta care deranjeaza si-l impiedica sa comunice coerent. si cand nu ai rezultate, sfarsesti in ridicol si uitare (ca antrenor).

 

asta nu inseamna ca mitul lui Hagi ca jucator este cumva stirbit, dar e bine ca in evaluari sa separam corect si obiectiv situatiile.

 

 

legat de Lacatus, repet: personal consider ca Steaua nu trebuie sa fie un poligon de incercare, unde toate fostele glorii au dreptul sa-si testeze capacitatile antrenoriale! mai cred ca Marius nu era pregatit, si poate nici indreptatit, sa preia o "palarie" atat de mare si pretentioasa precum banca tehnica a Stelei.

 

dar totusi viata i-a oferit o mare sansa lui Lacatus si e bine ca toti sa incercam sa fim intelegatori, caci el a fost un jucator simbol. este adevarat ca antrenorul Lacatus si-a epuizat dreptul de a gresi in seara de 4 mai 2008, dar a revenit in "poza" dupa magnifica dubla cu galata, cand a demonstrat cateva calitati nebanuite. de aceea am spus ca situatia este intr-un oarecare echilibru si normal ar fi sa mai asteptam putin pana vom putea sa concluzionam daca Lacatus poate fi antrenorul de care avem nevoie. fotbalul este imprevizibil si acest sezon de toamna al Stelei poarta multe si complicate necunoscute. daca Lacatus va rezolva corect multe din aceste semne de intrebare, e normal sa continue, daca nu nimeni si nimic nu-l va putea salva! la Steaua nu rezisti decat prin rezultate! daca vom castiga la Cluj si nu vom pierde la florenta, atunci Laca poate respira mai linistit! daca insa va pierde, apar mari probleme! asta e viata oricarui antrenor la echipele de top care nu accepta cu usurinta infrangerile. va pot spune ca becali tine enorm ca sa invingem la Cluj. desi considera pe Dinamo drept inamic public, Gigi are o vendetta personala legata de CFR si de intamplarile golanesti din anul trecut.

 

oricum polemicile violente de acum pro/contra Lacatus nu-si au rostul, caci la mijloc de tur e greu sa faci schimbari majore, si sunt sigur ca nu pot ajuta echipa. e inutil sa-l laudam excesiv sau sa-l criticam cu cerbicie pe Lacatus, caci doar rezultatele il vor ridica sau cobori. chiar daca ma repet, spun din nou ca Laca nu mai are dreptul la grerseli! noi trebuie sa ajutam Steaua si nu neaparat pe unii dintre actorii ei, oricat de grandios ar fi trecutul acestuia!

multumesc pentru raspuns! insa esti evaziv si eviti sa pui punctul pe ''Y'' !

lui Hagi nu i-a fost data nici o sansa sa antreneze Steaua ! programul de pregatire de 1-2 luni si 7-8 etape jucate , si alea cu probleme de lot , dupa parerea mea nu pot cataaloga un antrenor in bun sau rau ! nici un fel de antrenor!

numai de bine!

victor25.09.2008 11:14
relatia dintre Hagi - becali este mult mai complexa si ea transcede problemele pur fotbalistice. s-au adunat mult prea multe "chestiuni" personale si la ce am vazut eu, era imposibil ca ele sa fie complet uitate. sau ca sa fie ignorate, era nevoie ca Hagi sa faca "demonstratie" in Ghencea, obtinand nu doar rezultate excelente, cat si sa-si schimbe oarecum stilul.

 

repet relatia becali - Hagi era minata de vechi neintelegeri perspnale, pe care pana la urma amandoi nu si le-au putut infrana. pur fotbalistic vorbind, totusi Gigi a avut dreptate cand l-a categorisit drept limitat pe "antrenorul" Hagi. dupa faptele sale, pana acum, Hagi e nul ca antrenor. marea lui problema este uriasul ego personal. prin toti porii el emite o superioritate aroganta care deranjeaza si-l impiedica sa comunice coerent. si cand nu ai rezultate, sfarsesti in ridicol si uitare (ca antrenor).

 

asta nu inseamna ca mitul lui Hagi ca jucator este cumva stirbit, dar e bine ca in evaluari sa separam corect si obiectiv situatiile.

 

 

legat de Lacatus, repet: personal consider ca Steaua nu trebuie sa fie un poligon de incercare, unde toate fostele glorii au dreptul sa-si testeze capacitatile antrenoriale! mai cred ca Marius nu era pregatit, si poate nici indreptatit, sa preia o "palarie" atat de mare si pretentioasa precum banca tehnica a Stelei.

 

dar totusi viata i-a oferit o mare sansa lui Lacatus si e bine ca toti sa incercam sa fim intelegatori, caci el a fost un jucator simbol. este adevarat ca antrenorul Lacatus si-a epuizat dreptul de a gresi in seara de 4 mai 2008, dar a revenit in "poza" dupa magnifica dubla cu galata, cand a demonstrat cateva calitati nebanuite. de aceea am spus ca situatia este intr-un oarecare echilibru si normal ar fi sa mai asteptam putin pana vom putea sa concluzionam daca Lacatus poate fi antrenorul de care avem nevoie. fotbalul este imprevizibil si acest sezon de toamna al Stelei poarta multe si complicate necunoscute. daca Lacatus va rezolva corect multe din aceste semne de intrebare, e normal sa continue, daca nu nimeni si nimic nu-l va putea salva! la Steaua nu rezisti decat prin rezultate! daca vom castiga la Cluj si nu vom pierde la florenta, atunci Laca poate respira mai linistit! daca insa va pierde, apar mari probleme! asta e viata oricarui antrenor la echipele de top care nu accepta cu usurinta infrangerile. va pot spune ca becali tine enorm ca sa invingem la Cluj. desi considera pe Dinamo drept inamic public, Gigi are o vendetta personala legata de CFR si de intamplarile golanesti din anul trecut.

 

oricum polemicile violente de acum pro/contra Lacatus nu-si au rostul, caci la mijloc de tur e greu sa faci schimbari majore, si sunt sigur ca nu pot ajuta echipa. e inutil sa-l laudam excesiv sau sa-l criticam cu cerbicie pe Lacatus, caci doar rezultatele il vor ridica sau cobori. chiar daca ma repet, spun din nou ca Laca nu mai are dreptul la grerseli! noi trebuie sa ajutam Steaua si nu neaparat pe unii dintre actorii ei, oricat de grandios ar fi trecutul acestuia!

multumesc pentru raspuns! insa esti evaziv si eviti sa pui punctul pe ''Y'' !

lui Hagi nu i-a fost data nici o sansa sa antreneze Steaua ! programul de pregatire de 1-2 luni si 7-8 etape jucate , si alea cu probleme de lot , dupa parerea mea nu pot cataaloga un antrenor in bun sau rau ! nici un fel de antrenor!

numai de bine!

 

 

din pacate Hagi a avut problema PESTE TOT unde a lucrat! asta ar trebui sa de a de gandit1 si faptul ca AZI, nici o echipa, din tara sau de aiurea, NU ESTE INTERESATA DE O "AVENTURA" CU EL! CAND ANTRENEZI PRIN RECEPTIA DE LA iAKI AR FI BINE SA TE GANDESTI CA POATE VINA E MAI MULT A TA DECAT A CELOR RAI DIN JUR!

SSK25.09.2008 11:24

Problema in ce-l priveste pe Hagi nu este ca a fost demis (desi ar fi meritat mai multe sanse), CI felul GOLANESC si JEGOS in care Becali l-a dat afara. Despre asta e vorba. Despre cum intelege in unele momente Becali sa-si trateze angajatii (si, prin extensie, semenii). Becali e un mitocan grobian.

mikutu25.09.2008 11:27
din pacate Hagi a avut problema PESTE TOT unde a lucrat! asta ar trebui sa de a de gandit1 si faptul ca AZI, nici o echipa, din tara sau de aiurea, NU ESTE INTERESATA DE O "AVENTURA" CU EL! CAND ANTRENEZI PRIN RECEPTIA DE LA iAKI AR FI BINE SA TE GANDESTI CA POATE VINA E MAI MULT A TA DECAT A CELOR RAI DIN JUR!

a avut probleme peste tot pentru ca a inceput antrenoratul intr-o perioada in care este la moda demiterea antrenorului dupa cateva rezultate proaste . nu numai in Romania , ci si in turcia! nu neg ca are si anumite probleme de personalitate , departe de mine gandul asta.... dar nici o sansa adevarata nu i s-a oferit ! cel putin la Steaua , momentul care ne intereseaza cel mai mult , a fost adus doar pentru a fi facut de ras , profitandu-se de moda antrenorilor demisi si hibele sale de caracter!

sabin130725.09.2008 11:36
Problema in ce-l priveste pe Hagi nu este ca a fost demis (desi ar fi meritat mai multe sanse), CI felul GOLANESC si JEGOS in care Becali l-a dat afara. Despre asta e vorba. Despre cum intelege in unele momente Becali sa-si trateze angajatii (si, prin extensie, semenii). Becali e un mitocan grobian.

Sper ca ce ai spus tu aici sa raspunda si celor care se mai intreaba de ce Lacatus ¨ii ia apararea in presa lui becali¨.. ca si cum in presa s-ar declaratii cu mana pe Biblie.. de parca ar fi pe lume vreo modalitate de dialog normal, coerent cu becali.

Ori zici (te faci ca zici) ca el, ori esti manjit si fugarit.

c.ronaldo1725.09.2008 12:13

Relax, Becaliotul a spus-o clar aseara: "Obiectivul Stelei e calificarea in grupe, mai departe, ce vrea Dumnezeu!"

victor25.09.2008 14:02
Problema in ce-l priveste pe Hagi nu este ca a fost demis (desi ar fi meritat mai multe sanse), CI felul GOLANESC si JEGOS in care Becali l-a dat afara. Despre asta e vorba. Despre cum intelege in unele momente Becali sa-si trateze angajatii (si, prin extensie, semenii). Becali e un mitocan grobian.

Sper ca ce ai spus tu aici sa raspunda si celor care se mai intreaba de ce Lacatus ¨ii ia apararea in presa lui becali¨.. ca si cum in presa s-ar declaratii cu mana pe Biblie.. de parca ar fi pe lume vreo modalitate de dialog normal, coerent cu becali.

Ori zici (te faci ca zici) ca el, ori esti manjit si fugarit.

 

 

iar te pripesti si vorbesti dupa "ureche"! nici nu va inchipuiti voi cat de serioase sunt dialogurile la nivel de conducere a Stelei. sigur, pentru folclor dau bine tot felul de glumite, dar dand numai din gura nu te califici de 3 ori, cu antrenori diferiti, in UCL si nici nu obtii performantele internationale atinse de Steaua in ultimii 6 ani. in plus Lacatus si becali se cunosc si sunt prieteni de peste 20 ani, asa ca nu mai plangeti la capataiul victimelor inchipuite.

 

cat despre antrenorul Hagi....?! ce sa mai spui de bine? e suficient sa amintesc ca din cauza lui ne-am procopsit cu tot felul de pietre de moara, gen surdu-glont, zaharia, rada. ce nu a inteles antrenorul Hagi a fost ca pe banca numai esti "regele", pe care toata lumea, inclusiv patronatul il asculta fara cracnire. cand esti angajat trebuie sa pastrezi marginea, mai ales daca nici rezultatele nu te prea ajuta.

 

cineva spune ca Hagi nu a beneficiat de o conjunctura fericita?! mai sa fie? bine ca Dan Petrescu are o astfel de conjunctura si a facut bici din Urziceni. dar o astfel de sarcina, sa antrenezi la tara, nu prea e de nasul "regelui"?!

 

inchei amintind ca Hagi ne-a mai tras o data clapa intr-o vara, cand l-a aiurit pe Gigi vreo 2 luni ca vine principal la noi si s-a razgandit in ultima clipa, la sfatul lui giovanni (pe atunci certat cu Gigi). atunci ne-am "carpit" cu Protasov, gasit la noroc in ultima clipa, caci cam toti antrenorii cu nume pentru Steaua erau deja angajati. si atunci, Hagi a dat dovada de un mare stelism?

 

oricum de "morti" numai de bine. o sa-l iubesc mereu pe jucatorul Hagi, dar antrenorul nu exista!

sabin130725.09.2008 14:14
iar te pripesti si vorbesti dupa "ureche"! nici nu va inchipuiti voi cat de serioase sunt dialogurile la nivel de conducere a Stelei.

Tu dupa ce vorbesti? Cat de serioase sunt dialogurile la nivel de conducere?

Desigur, si unui individ ca becali ii putem gasi ¨scuza¨ si o ¨logica¨. Orice e posibil.

 

Si ce daca se cunosc de 20, 30 , 40 de ani? Becali intr-o secunda o vinde si pe ma´sa.... imaginea, stii?

«1234»