daca ar citi si Lacatus o analiza ca a ta, ar fi avut ce invata.
Mai baieti hai sa fim seriosi ! Chiar credeti ca Lacatus nu poate analiza un meci de fotbal, sau nu are cu cine sa se consulte (in afara de Becali) ? Credeti ca cineva care priveste jocul echipei din tribuna sau la TV, un meci sau doua pe saptamana, stie mai bine ce jucatori sunt mai potriviti sa joace si pe ce post decat unul care e zi de zi in mijlocul lor ?
Sa fim intelesi, nu sunt un admirator al antrenorului Lacatus, nici pe departe in masura in care il admiram pe jucatorul Lacatus.Din acest punct de vedere chiar am fost dezamagit de diferenta, in special de atitudine, dintre fostul jucator si actualul antrenor.
Lucrurile trebuie insa judecate cu obiectivitate nu sub impulsul resentimentelor, frustarilor, prejudecatilor sau al ideii (profund gresite) ca noi suporterii stim cel mai bine ce e de facut.
Pentru a judeca lucrurile cu obiectivitate trebuie sa tinem cont, in opinia mea, de cateva lucruri (sau constante cum s-ar numi intr-un limbaj matematic) :
1.Becali este patronul (finantatorul) echipei si acest lucru nu putem sa-l schimbam.Cu toate consecintele (relele) care pornesc de aici.
2.Lacatus nu este cel mai bun antrenor, dar este una din cele mai inteligente alegeri ce a putut fi facuta.Sa nu uitam ce atmosfera imposibila era in jurul echipei acum un an, cand conflictul patron- antrenor-jucatori-suporteri se acutizase mai mult ca niciodata.Numirea lui Lacatus si imensul respect de care se bucura au reusit sa limpezeasca apele la Steaua si sa stinga marele conflict care putea duce la insasi distrugerea echipei.Se uita prea usor...
3.Avem un lot de jucatori talentati si valorosi, dar pentru campionatul intern.Pana la a ne impune pe plan international e insa cale lunga.Exista niste etape si conditii ce nu pot fi sarite.E drept in unele cazuri talentul, dublat de acea atitudine care se situeaza peste conditia de moment, ne pot ajuta sa sarim peste aceste etape si obstacole.Talentul si atitudinea unei echipe pot intoarce si contrazice ierarhiile impuse de bugetele superioare ale adversarilor.Este exceptia care confirma regula si care da farmecul fotbalului si al altor sporturi de echipa.
Cu Bayern nu am putut mai mult, asa cum zice titlul articolului, din motive obiective.Nu din vina lul Lacatus sau a lui Semedo, nici macar a lui Becali.Ci pentru ca miercuri ne-a lipsit atitudinea.Nu de tot, dar destul ca sa nu putem surmonta marile diferente obiective dintre noi si Bayern.