FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Când nu poți mai mult

«1234»
enjoy18.09.2008 21:04

inceput prost, terminat prost! tactica gresita, sa te aperi cu Bayern ca-i prinzi pe contraatac! vezi ca nu merge si nu corectezi; iesea Semedo, toja stanga, tiago in locul lui- sa fii orb sa nu vezi! si mai sunt destule variante, dar sa avem inca rabdare! ma gandesc ca trbuie sa le tratam pe toate ca pe niste simple meciuri de fotbal. dar se poate oare?

AlexV19.09.2008 06:02

2 cuvinte: Dan Petrescu

mirceaor19.09.2008 06:38

Oricine ar veni nu i-ar face fata ciobanului. Nici Scolari. Asta nu intelegeti voi.

DanStan19.09.2008 07:26
.... dar nimeni nu incurajeaza echipa ca a INCERCAT, ca am jucat minute intregi de la egal la egal cu Bayern! Ce suporteri!!!!!! E CL baieti, nu Liga 1! Nu pe toti de aici ii cheama Farul Constanta, asa cum pe baiatul ala inalt care ne`a dat gol il cheama Van Buyten, nu Maxim sa dea cu mila spre poarta noastra.

 

Oho, deci eu daca nu pot sa indeplinesc o sarcina la locu' de munca da' incerc seful ar trebui sa vina si sa ma incurajeze, nu ? Nu, boierule, sefu m-ar trimite sa fac ce stiu. Iar daca nu stiu sa fac ce-i trebuie lui mi-ar povesti sa-mi iau catreafusele si sa ma car pentru ca n-are nevoie de figuranti. Altfel spus, daca Steaua nu poate decat sa tot 'incerce' atunci ce cauta in CL ? Exista si o Cupa UEFA. Exista si Liga lu' Mitica. Acolo poate incercarile dau roade. Daca nu poti, nu te bagi, te limitezi sa faci de ceva ce poti. Fireste, oricine poate incerca o data. De doua ori, caz exceptional. Dar a treia oara nu te mai bagi decat atunci cand poti face fata. Rosenborg de ce mama dreaq nu se mandreste ca 'a incercat' ci ca a reusit sa stranga in 6 meciuri mai multe puncte (7) decat a strans Steaua in 13 ? FC Copenhaga are exact acelasi bilant. Au increcat o data si nu s-au facut de ras. Noi de ce dreaq trebuie sa ne facem de ras daca tot nu putem ? Daca tot nu ii putem face fata lui Van Buyten sa ne limitam la Maxim, nu ? Nu ne obliga nimeni sa jucam cu Van Buyten.

sabin130719.09.2008 07:31
2 cuvinte: Dan Petrescu

Dan Petrescu si-ar impune opinia tactica la Steaua? Cum?

MoWeed19.09.2008 07:32
Dan Petrescu si-ar impune opinia tactica la Steaua? Cum?

Atata timp cat e ciobanul la Steaua nici un antrenor nu-si va mai putea impune opinia tactica in totalitate. Mereu va avea si ciobanul ceva de zis pentru ca e un parvenit care crede ca se pricepe la toate daca a facut bani

stelist24/2419.09.2008 07:47
Dan Petrescu si-ar impune opinia tactica la Steaua? Cum?

Atata timp cat e ciobanul la Steaua nici un antrenor nu-si va mai putea impune opinia tactica in totalitate. Mereu va avea si ciobanul ceva de zis pentru ca e un parvenit care crede ca se pricepe la toate daca a facut bani

 

Eu totusi cred ca Dan Petrescu si-ar impune in totalitate tactica! Dar nu sunt sigur ca va fi mai buna decat a lui Marius Lacatus...

sabin130719.09.2008 07:57

@stelist24/24 ¨Eu totusi cred ca Dan Petrescu si-ar impune in totalitate tactica! Dar nu sunt sigur ca va fi mai buna decat a lui Marius Lacatus...¨

 

Cum? In ce modalitate? Prin ce plan maiastru? Dan Petrescu demonstreaza deja niste calitati extraordinare de antrenor, dar ce folos pentru Steaua? Zi-mi te rog frumos cum crezi ca si-ar impune Dan Petrescu tactica la Steaua? IN TOTALITATE

zloty19.09.2008 08:42
2 cuvinte: Dan Petrescu

Da barem Dan Petrescu are un stil de joc ,Laca are bambiliciul in aproape un an la echipa nu s-a vazut o imbunatatire

sabin130719.09.2008 08:53
2 cuvinte: Dan Petrescu

Da barem Dan Petrescu are un stil de joc ,Laca are bambiliciul in aproape un an la echipa nu s-a vazut o imbunatatire

Ti se pare ca Steaua joaca exact ce a jucat in ultimii 3 ani? In caz ca nu, cum ai prefera sa se joace? Cu ¨capul lui Goian¨ si mingi lungi in careu? Sau pe jos, pase scurte, spectaculos, vitezist, driblinguri etc?

Bun, sa zicem ca Lacatus nu are stil de joc, si Petrescu are si vine cu el la Steaua. Ce folos? Il va pune in aplicare complet? Ori crezi ca un amanunt marca becali nu influenteaza deloc, se poate trece insesizabil? Cu o aberatie de-a lui scremuta intr-o secunda se duce draq o tactica, un stil de joc, o idee la care poate se munceste de cateva luni. Eu tot sper ca intre voi este cineva care vede continuarea post-Lacatus (ca doar toata lumea e constienta ce va fi in era becali, si totusi aveti solutii cu el in problema).

 

Ce vorbim de stil? Spunea cineva ieri ca poti avea toate scolile de fotbal, de antrenori din lume, dar la Steaua ce folos? La Steaua e becaly style.

steado19.09.2008 08:53
daca ar citi si Lacatus o analiza ca a ta, ar fi avut ce invata.

 

Mai baieti hai sa fim seriosi ! Chiar credeti ca Lacatus nu poate analiza un meci de fotbal, sau nu are cu cine sa se consulte (in afara de Becali) ? Credeti ca cineva care priveste jocul echipei din tribuna sau la TV, un meci sau doua pe saptamana, stie mai bine ce jucatori sunt mai potriviti sa joace si pe ce post decat unul care e zi de zi in mijlocul lor ?

Sa fim intelesi, nu sunt un admirator al antrenorului Lacatus, nici pe departe in masura in care il admiram pe jucatorul Lacatus.Din acest punct de vedere chiar am fost dezamagit de diferenta, in special de atitudine, dintre fostul jucator si actualul antrenor.

Lucrurile trebuie insa judecate cu obiectivitate nu sub impulsul resentimentelor, frustarilor, prejudecatilor sau al ideii (profund gresite) ca noi suporterii stim cel mai bine ce e de facut.

Pentru a judeca lucrurile cu obiectivitate trebuie sa tinem cont, in opinia mea, de cateva lucruri (sau constante cum s-ar numi intr-un limbaj matematic) :

1.Becali este patronul (finantatorul) echipei si acest lucru nu putem sa-l schimbam.Cu toate consecintele (relele) care pornesc de aici.

2.Lacatus nu este cel mai bun antrenor, dar este una din cele mai inteligente alegeri ce a putut fi facuta.Sa nu uitam ce atmosfera imposibila era in jurul echipei acum un an, cand conflictul patron- antrenor-jucatori-suporteri se acutizase mai mult ca niciodata.Numirea lui Lacatus si imensul respect de care se bucura au reusit sa limpezeasca apele la Steaua si sa stinga marele conflict care putea duce la insasi distrugerea echipei.Se uita prea usor...

3.Avem un lot de jucatori talentati si valorosi, dar pentru campionatul intern.Pana la a ne impune pe plan international e insa cale lunga.Exista niste etape si conditii ce nu pot fi sarite.E drept in unele cazuri talentul, dublat de acea atitudine care se situeaza peste conditia de moment, ne pot ajuta sa sarim peste aceste etape si obstacole.Talentul si atitudinea unei echipe pot intoarce si contrazice ierarhiile impuse de bugetele superioare ale adversarilor.Este exceptia care confirma regula si care da farmecul fotbalului si al altor sporturi de echipa.

 

Cu Bayern nu am putut mai mult, asa cum zice titlul articolului, din motive obiective.Nu din vina lul Lacatus sau a lui Semedo, nici macar a lui Becali.Ci pentru ca miercuri ne-a lipsit atitudinea.Nu de tot, dar destul ca sa nu putem surmonta marile diferente obiective dintre noi si Bayern.

 

sabin130719.09.2008 09:33
Cu Bayern nu am putut mai mult, asa cum zice titlul articolului, din motive obiective.Nu din vina lul Lacatus sau a lui Semedo, nici macar a lui Becali.Ci pentru ca miercuri ne-a lipsit atitudinea.Nu de tot, dar destul ca sa nu putem surmonta marile diferente obiective dintre noi si Bayern.

De acord cu obsertvatiile tale, lucide; dar cred ca am o psihoza cu becali. Ai dreptate, e evident, cel mai mult ne-a lipsit atitudinea. Dar cand il impune pe Toja in centru la inchidere, nu se duce draq tot, si motivari, atitudine? Era de ajuns? Daca ai un element ne-la locul lui in mecanism nu se face praf tot? Degeaba ungi mecanismul cu motivatii, atitudine de luptator, de invingator samd, daca mecanismul e setat gresit, merge in gol sau nu merge deloc.

 

steado19.09.2008 13:14
De acord cu obsertvatiile tale, lucide; dar cred ca am o psihoza cu becali.

 

De aia l-am si pus primul pe becali, pe lista elementelor obiective de care trebuie sa tinem seama cand vorbim de Steaua.E dureros dar nu prea avem ce face, din pacate !

 

SSK19.09.2008 13:45

@DanStan

 

Compararea unui club cu o multinationala (si a unui fotbalist cu un angajat "de rand") e cea mai nefericita solutie.

«1234»