FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Când nu poți mai mult

«1234»
sabin130718.09.2008 10:07
Nici Steaua condusa de Becali nu e aceeasi cu Steaua pre-Becali, dar tot o sustinem nu-i asa?

Exact, se critica atat antrenorul, dar uitam unde e bubuoiul.

Ca sa te referi la antrenor trebuie indeplinita conditia necesara ca patronul sa fie patron. Nu se poate sa-l scoti din calcul pe becali cand te referi la un antrenor al Stelei, oricare ar fi el.

Ingerul din Ghencea18.09.2008 10:11

a fost un meci frumos ... atat in tribune cat as zice si pe gazon.Dar parca a lipsit ceva aseara...nu stiu nu s-au legat bine pasele...a fost oare teama de debut??Jucatorii s-au miscat bine cu siguranta cel mai bun dupa teren a fost Zappata care a fost salvatorul echipei la cealalta extrema aflandu-se din pacate tot mai multi jucatori cum ar fi Lovin care era dupa muste in nici un caz nu urmarea mingia de fotbal :yawn: ...mai este si Toja care nu a prins o zi buna :wall: ...si lista poate continua :confused: ...dar sa nu uitam si gazonul care a fost innecat rau ... poate daca era uscat altfel era scorul

aseara nu ne-am miscat cum am facut-o pana acum ... parca ne era frica sa avasam ... parca ne era teama sa nu ne "muste" jucatorii lui Bayern... dar am dovedit ca Putem si suntem in Stare dar din pacate am fost Neputinciosi :ce_oameni:

eeeh speram intr-o revenire...de aruncat cu pietre nu putem pentru ca suntem abia la inceput dar trebuie sa ne Ambitionam sa numai facem aceleasi greseli. forzateaua

mirceaor18.09.2008 10:11

@ Adrian.

 

Corect, Tiago langa Lovin, Toja pe stanga, afara cu Semedo.

 

N-am combinat bine si pentru ca jucatorii nu se cunosc. Ce Dumnezeu, in afara de aparare doar Lovin si Dayro (in parte) au ceva experienta de joc in echipa asta. In campionat merge sa joci asa, din talent, dar in Liga tre sa joci precis si din prima, sa stii unde-s coechipierii... Relatii de joc, astea nu exista inca.

Daca ne uitam la Bayern, cati jucatori noi a avut in primul 11 fata de sezonul trecut? Va spun eu, niciunul.

maye18.09.2008 10:16
@ Adrian.

 

Corect, Tiago langa Lovin, Toja pe stanga, afara cu Semedo.

 

N-am combinat bine si pentru ca jucatorii nu se cunosc. Ce Dumnezeu, in afara de aparare doar Lovin si Dayro (in parte) au ceva experienta de joc in echipa asta. In campionat merge sa joci asa, din talent, dar in Liga tre sa joci precis si din prima, sa stii unde-s coechipierii... Relatii de joc, astea nu exista inca.

Daca ne uitam la Bayern, cati jucatori noi a avut in primul 11 fata de sezonul trecut? Va spun eu, niciunul.

daca nu`l pui la socoteala p Kahn...

sabin130718.09.2008 10:17

Se astepta cineva oare sa joace ceva Toja acolo? Eu cel putin de ieri dimineata ¨m-am panicat¨ pe acest site cand am vazut cum se va juca. Ca si altii, am spus-p si cu alte ocazii, Toja trebuie sa stea in banda stanga, Szekely in dreapta, Dayro numai in centru in spatele varfului. Semedo si Banel rezerve. Si un inchizator care sa recupereze multe baloane (ca Lovin) si sa le deea drumul repede in fata (nu ca Lovin), pentru a incerca macar sa-ti surprinzi un adeversar de talia (si propriu si figurat) lui Bayern.

Cred ca e prima data cand sunt perfect de acord cu analiza lui Adrian.:D

bodanelu18.09.2008 10:27

astia "antrenorii", voce mai aveti?

SuperstaR1818.09.2008 10:31

@ Adrian: cred ca esti campion la FifaManager sau FootballManager.

Hai sa dam cu totii acuma in echipa... dupa ce au pierdut... acuma cat sunt la pamant. VAd de la toti numai "Toja a fost parasuta" , "Semedo a fost praf" etc.... dar nimeni nu incurajeaza echipa ca a INCERCAT, ca am jucat minute intregi de la egal la egal cu Bayern! Ce suporteri!!!!!! E CL baieti, nu Liga 1! Nu pe toti de aici ii cheama Farul Constanta, asa cum pe baiatul ala inalt care ne`a dat gol il cheama Van Buyten, nu Maxim sa dea cu mila spre poarta noastra.

 

Hai Steaua! :steag_cruce_invers:

Adrian18.09.2008 10:31

Bodanelule

 

Te rog frumos nu te mai da mare cu faptul ca mergi mai des ca mine la stadion.

Unii dintre noi nu isi permit sa vina la fiecare meci.

Pt ca unii dintre noi nu stau la 1 m de stadion.

Daca esti asa smecher te astept sa vii peste cateva zile la Cluj la meciul cu cefere.

 

Fac cinste cu bere.

 

 

SuperstaR18

 

Sa stii de la mine ca ignoranta ucide.

Si eu iubesc echipa asta.Dar asta nu inseamna ca sunt orb sa nu vad greselile care sunt facute.

 

sabin130718.09.2008 10:39
astia "antrenorii", voce mai aveti?

O ironie cam uzata, nu crezi?

 

Domnule, felicit din toata inima pe cei care aseara au indurat ploaia, mizeria, jocul echipei noastre, care chiar au muncit pentru coregrafia aia, care au cantat, care au sperat.

 

Dar cu ce e mai presus ala care mananca seminte umezite distrat (cum am vazut in cateva poze de aseara), dupa ce a injurat toata echipa de la incalzire inca, fata de copilul fara bani sa iasa din casa care a plans aseara pentru ca Steaua lui draga a pierdut si nu intelege de ce, pentru ca el stie ca Steaua trebuie sa castige mai mult. Sau alte cazuri. Dar in orice caz, sa fi fost posibil orice, stadionul e de vreo 28 000 de locuri (care nu au fost ocupate toate nici aseara), nu de vreo cateva milioane de locuri.

 

Mie nu mi-e de ajuns frustrarea ca deocamdata nu pot merge la meciurile Stelei, si se duc o gramada de samantari blindati de bani, gornisti si haite intregi ¨bravo Jiji, huooo Lacatus?¨. De ce trebuie sa iti trambitezi aici meritul ca ai fost la meci, ai cantat, ai simtit, ai fost ultras? Vrei recunostinta! Mai zic o data: bravo, felicitari!

 

Si nu, nu mai am nici eu voce, chiar daca am vazut meciul de la 5 000 de km de Ghencea. Te incalzeste cu ceva?

Ingerul din Ghencea18.09.2008 10:40

sincer nu ma asteptam sa il vad pe toja tocmai acolo ... a fost o mutare surpriza....dar nu e de condamnat ce a facut Laca ce-i drept a cam incercat marea cu degetu si ne-am innecat toti ... asta e

SSK18.09.2008 11:09

Lacatus a gresit si el aseara, dar ideea articolului meu a fost alta: Steaua a pierdut in primul rand pentru ca a fost mai slaba decat Bayern. E plin de antrenori pe-aici (fara ironie o spun) care demonstreaza post factum de ce s-a pierdut meciul. Din pacate, ei pleaca de la o premisa falsa: aceea ca daca meciul ar fi fost gandit altfel/ar fi fost introdusi alti jucatori/jucatorii introdusi ar fi fost folositi pe alte posturi, era musai sa castigam.

 

Eu raman la parerea ca Stelei i-ar fi trebuit FOARTE multe pentru a reusit mai mult aseara. Bayern a fost o echipa extrem de puternica, iar acest esec nu poate fi pus integral pe seama antrenorului, jucatorilor, tacticii etc. Diferenta de valoare ramane, zic eu, principalul motiv al infrangerii.

c.ronaldo1718.09.2008 11:39

Imi este greu sa cred ca puteam invinge aseara Bayernul, pentru ca au prea multa forta, si au acoperit foarte bine centrul terenului. E foarte greu ca un jucator de 1.7 sa treaca de 2 jucatori de 2m daca acestia sunt asezati foarte bine in teren.

 

Pe Toja mai trebuie sa il asteptam, inca nu s-a adaptat fotbalului european. In MLS probabil se juca cu spatii mari, iar Toja e un jucator lent dar foarte tehnic.

 

Poate ca a gresit si Lacatus cu Toja in centru, dar sa spui ca Lacatus a gresit jucand cu Semedo, este o prostie. Semedo a jucat foarte bine la Farul, si era normal sa fie si cu Bayern titular. Cand vad unii suporteri cum se schimba, sambata Semedo super jucator, ieri Semedo varza de jucator, ma intreb daca gandesc. Care e diferenta intre o curva si un astfel de comportament cu jucatorul?!

 

Din pacate s-au vazut si absentele din meciul cu Galata, daca am fi jucat si cu O.Petre+Radoi si de ce nu, Banel, poate am fi reusit mai mult.

 

Pana la urma, aceasta este o infrangere cu Bayern, nu cu Dinamo incat sa cerem jucatorilor sa plece cu totii.

steaua rosie18.09.2008 11:52

dece stadionul nu afost plin?

Adrian18.09.2008 11:54

Stadionul nu a fost plin pt ca UEFA cere organizatorilor sa nu vanda bilete pt intreaga capacitate.

Trebuie sa existe spatii libere ca in caz de incendiu sau alte probleme, evacuarea sa se faca mai eficient.

 

Publicul a fost fantastic.

A fost de Champions League si chiar mai mult!

mikutu18.09.2008 11:58
Ovidiu!

Ca si Catalin ai facut o radiografie a meciului lucida si obiectiva.

Cu participare 50% in joc a lui Semedo, Toja si Sekely care au facut numai anumite faze, dar si acelea uneori stangaci sub presiunea evenimentului, era greu sa sustinem o presiune constanta. Dar asta a fost numai din cauza factorului psihic, pentru ca anumite pase "copilaresti" nu pot fi puse pe seama lipsei de tehnicitate. De aceea, cred ca lucrurile se vor aseza emotional in jocurile viitoare. De fapt s-a vazut, cu trecerea timpului gradul de siguranta era in crestere.

Trebuie sa remarc ca in astfel de meciuri tare si cu o incarcatura emotionala atat de mare, tot in veterani avem baza si se vede aportul major al atat de injuratilor Lovin, Nicolita si Ov. Petre:) Exceptie Dayro care a zburdat fara complexe!

Meciul asta a semanat cu cel impotriva Arsenalului, dar acum am avut ocazii mult mai multe si mai clare. Desi este un pas inainte!

Ma gandeam la ce spuneau comentatorii de Bayern. A facut cele mai scumpe achizitii din istorie si au ca obiectiv castigarea CL in ... 2010!!!! La noi, cum au venit niste jucatori de cateva zile au si inceput visele utopice:))

Echipa asta abia peste un an, daca va ramane cat de cat constant lotul, cred va putea cimenta relatii de joc pe baza unei tactici bine definite si sa se vada si in teren. Cu cateva exceptii, noi inca "traim", ca forta de joc, pe spatele veteranilor pentru ca cei noi inca nu au ajuns la simbioza de echipa, ci numai la exprimari individuale sau in grup restrans!In ultimii 2 ani Steaua a rulat f multi jucatori si antrenori. Lacatus a prins ceva vechime si asta s-a vazut atat in retur cat si in calificare in CL.

D. Kiev si Shakhtar sunt cliente de ani de zile in grupele CL, au investit de 3-4 ori mai mult decat Steaua si nu au reusit sa treaca de grupe. Nu e usor, dar nici imposibil, daca poti suplini minusul de la valoare cu un mare plus la daruire!Ce inseamna daruire? Sa faca toti bine ambele faze fara sa oboseasca:))!

Apropo de timp de rulare al unui lot. S-a vazut la Rapid. Au facut cateva figuri la inceput ca nu-i stia lumea, apoi au capotat tocmai prin lipsa de coeziune in lot. La fel si CFR-ul cand Andone a schimbat radical echipa. Pe Roma a batut-o tot cu echipa "veche", cea care avea experienta jocului impreuna. Si exemplele pot continua ... In Liga 1 mai merge, dar la nivel de CL sau chiar UEFA nu.

Indirent de rezultate, poti fi dezamagit, dar niciodata nu poti inceta sa iubesti echipa cu bunele si relele ei!

Din pacate, unii folosesc echipele in razboiaie personale asumandu-si victoriile ca si cum ei ar fi fost pe teren si se impauneaza cu dreptul de veto asupra antrenorilor si jucatorilor doar pt ca sunt suporteri reactionand de parca ar fi proprietarii pe echipele respective. De aceea la "rau" injura si hulesc fara discernamant ca nu mai au cu ce se lauda! Altfel, ar face ca si tine o analiza obiectiva si o critica nuantata la cat ne este plapuma si nu la caii verzi de pe pereti!Adica, sa vedem cum se poate scoate maximul din ceea ce este acum si nu din ceea ce nu e (ca lot) si am dori sa fie, dar sa plateasca altii:))

Felicitari!

 

pe scurt....BRAVO!

Piece of Mind18.09.2008 12:07
Lacatus a gresit si el aseara, dar ideea articolului meu a fost alta: Steaua a pierdut in primul rand pentru ca a fost mai slaba decat Bayern. E plin de antrenori pe-aici (fara ironie o spun) care demonstreaza post factum de ce s-a pierdut meciul. Din pacate, ei pleaca de la o premisa falsa: aceea ca daca meciul ar fi fost gandit altfel/ar fi fost introdusi alti jucatori/jucatorii introdusi ar fi fost folositi pe alte posturi, era musai sa castigam.

 

Eu raman la parerea ca Stelei i-ar fi trebuit FOARTE multe pentru a reusit mai mult aseara. Bayern a fost o echipa extrem de puternica, iar acest esec nu poate fi pus integral pe seama antrenorului, jucatorilor, tacticii etc. Diferenta de valoare ramane, zic eu, principalul motiv al infrangerii.

 

 

Sigur ca diferenta de valoare intre cele doua echipe este indubitabila, dar avem experienta "Valencia", cand, cu un lot mult mai slab am suplinit acest deficit, pentru ca am avut o organizarea de joc si atitudine la superlativ.

 

Nimeni nu spune ca daca am fi jucat cu Toja pe stanga si fara Semedo am fi castigat in mod cert, ci doar ca ar trebui sa existe si o logica a dispunerii fotbalistilor in teren. Altfel, diferentele de valoare fotbalistica devin si mai stridente.

 

cypryen2718.09.2008 12:09
...dar norocul nu a fost de partea noastra...

 

Foarte bine spus, am avut doua bari incredibile portarul lor a cazut in fund si la lovit mingia in picior si a sarit in bara... la ambele suturi... cat **** o fi mancat portaru ala inainte de meciu nu stiu, iar daca va uitat un pic la faza unde a ratat semedeo el venea exact din directia in care trebuia sa suteze si mai era si din unghi cam greu sa marchezi de acolo... adica nam avut noroc deloc sa nu mai zic de golul anulat corect sau nu... consider ca baietii sau daruit total, iar problemele au venit din cauza jucatorilor noi pentru ca nu se regasesc foarte bine inca... si oricum au dat tot, daca aveam si un pic de noroc un 1 - 1 era mult mai realist... Forza Steaua

 

 

http://www.fcsteaua.ro/forum/style_emotico...ruce_invers.gif

mikutu18.09.2008 12:10
Pentru ca exact aceeasi situatie a fost in cazul Olaroiu, care a explicat apoi cum proceda in relatia cu becali.

 

 

hai sa vorbim vorbe! suntem romani si ne pricepem!

aleyanddru18.09.2008 13:36

dupa mine marea absenta a fost Golanschi caci Ogararu nu a reusit nici o centrare si nici o pasa ''inteligenta '' incerca sa inainteze si pasa tot in urma ......in plus locul lui Toja ii numai in stinga se vedea ca nu-i in apele lui .............si ce sa mai vb. inafara de Toja si Dairo nimeni nu poate pasa in fata atunci cind au adversar linga ei ...........Zapata e clacr cel mai bun jucator de la Steaua doar el isi face cel mai bine treaba ...........

Korado18.09.2008 13:52

Asta este! Vedeti voi CFR ca a jucat bine hoooo sa vedeti ci batai o sa ea ei de ciuma in colo !!

Astristul18.09.2008 14:21
Stadionul nu a fost plin pt ca UEFA cere organizatorilor sa nu vanda bilete pt intreaga capacitate.

Trebuie sa existe spatii libere ca in caz de incendiu sau alte probleme, evacuarea sa se faca mai eficient.

 

Cred ca glumesti. Aceasta regula se aplica la orice meci international, deci implicit si la meciul cu Galata, dar la acel meci a fost arhiplin stadionul, ieri nu a fost. Au fost foarte multe locuri neocupate. Pe deasupra, de la Crangasi si pana la stadion am intalnit peste 50 de bisnitari cu bilete in orice sector. Chiar si Argaseala a declarat ca nu se va juca cu casa inchisa pentru ca nu au fost vandute toate biletele!

Verssace18.09.2008 14:44
Asta este! Vedeti voi CFR ca a jucat bine hoooo sa vedeti ci batai o sa ea ei de ciuma in colo !!

ei vor cu Chelsea 1 punct :)) sa vezi cate boabe le dã ãia !

k-steaua18.09.2008 15:54
Asta este! Vedeti voi CFR ca a jucat bine hoooo sa vedeti ci batai o sa ea ei de ciuma in colo !!

ei vor cu Chelsea 1 punct :)) sa vezi cate boabe le dã ãia !

 

 

aia LE DAU ca e mai multi.... :thumbdown:

 

bodanelu18.09.2008 16:04
Bodanelule

Te rog frumos nu te mai da mare cu faptul ca mergi mai des ca mine la stadion.

Nu ma dau mare... dar acum mananc pachet de la mama si stau cu masia stricata in parcare ca sa merg la meciuri. Si s-ar putea sa ne vedem la Cluj, daca reusesc sa fac rost de bani..

blood_2_hot18.09.2008 17:07
Meciul a fost gandit prost.

A fost gandit prost pt ca ideea pe care a fost construit a fost: "sa nu jucam mai prost decat cefereul".

 

Un antrenor serios nu face echipa in functie de alta echipa care joaca in alta grupa.

Face echipa, in cel mai rau caz, in functie de echipa cu care are urmatorul meci.(Zic cel mai rau caz pt ca unii antrenori fac echipa in asa fel incat adversarii lor sunt obligati sa isi faca echipa in functie de ei).

 

Bun.

Dar, cum antrenorul Stelei, George Becali, e un dobitoc, echipa a fost facuta in functie de jidshnaijngfaignaijsn.(alta explicatie nu gasesc pt echipa folosita aseara.)

 

Daca ne uitam atent la jocul nemtilor se poate vedea ce a gandit Klinsmann.

A facut un 3-5-2 care se poate transforma usor in 4-4-2.

 

3 fundasi centrali: Lucio, Demichelis, Van Buyten.Toti trei cu inaltime peste 185(186-demichelis-cel mai mic).

5 mijlocasi:Lell,Schweinsteiger,Van Bommel, Ze Roberto,Lahm

Si 2 atacanti impinsi intre fundasii adversi.(astia nu au auzit de notiunea de varf retras)

 

Klinsmann e genul de antrenor care vrea ca celelalte echipe sa joace in functie de echipa sa.

De asta a facut o echipa cu un mijloc extrem de solid.

Ca sa domine absolut toti adversarii.

Pe benzi a pus 2 jucatori care sa are si a aglomerat centrul terenului in ultimul hal.

 

Cand echipa e fortata sa se apere pe benzi, cei 2 mijlocasi laterali(Lell si Lahm) se retrag la nivel de fundasi iar Schweinsteiger si Ze Roberto le ocupa locurile trecand mijlocasi laterali.

In acelasi timp, Demichelis urca sa ajute centrul alaturi de Van Bommel.

 

Cand adversarul ataca pe centru, echipa ramane in acelasi 3-5-2.

Asadar adversarul are in fata 2 linii de 3 jucatori.

 

Prin faptul ca sunt folositi tot timpul 2 atacanti, mijlocul e asigurat ca fundasii centrali adversi nu urca si astfel adversarul nu prinde nici cum superioritate.

 

Aici a fost doar faza defensiva.Nu stiu daca are rost sa vorbim de faza ofensiva a Bayernului.Cred ca totul a fost destul de clar.

Echipa practica un joc combinativ, cu pase foarte rapide.

Toni e un pivot adevarat.Orice minge ar primi(pe sus sau jos) o culege si o protejeaza.

Ori pivoteaza si trage la poarta, ori paseaza la coechipier.Klose e la fel ca si Toni.Cu un minus in ceea ce priveste protejarea balonului dar un plus la mobilitate.Desi e si el foarte greoi, nu e la fel de greoi ca si Toni.

Si bineinteles, suturile de la distanta nu lipsesc.

 

Acum, la Steaua, a fost ceva total diferit.

Avand in fata o echipa care aglomereaza mijlocul noi am jucat cu un sigur mijlocas central de meserie: Lovin.

Mutarea lui Toja in centru a fost o prostie din mai multe puncte de vedere.

In primul rand, baiatul nu stie pe pozitia aia.A jucat asa si la Bistrita si am facut 2-2 acolo.

In al 2lea rand, echipa a pierdut singurul jucator de banda de picior stang.

 

Din cauza acestei mutari Steaua a suferit foarte mult.

Mijlocul a fost destabilizat.

Constructia a fost greoaie.

Iar viteza a scazut enorm.

 

Pe flancul stang, jucatorul de banda(fie Szekely sau Semedo) pierdea enorm de mult timp punandu-si mingea pe dreptul la centrare.

 

Pt ca mijlocul se misca greoi, jucatorii au inceput sa dea pase lungi.

Nu le-au dat pe sus(era inutil avand in vedere inaltimea nemtilor) dar le-au dat pe jos.(la fel de inutil)

Cand ai in fata un adversar greoi nu ii dai sanse sa se puna in miscare.

 

O pasa lunga ii permite unui fundas greoi sa se puna in miscare, sa se pozitioneze si sa intercepteze.

 

Pasele scurte erau solutia.

Un fundas greoi porneste mai greu la drum iar schimbarile de directie bruste il termina fara nici o problema.

 

Steaua a pus probleme doar cand Dayro Moreno sau alti jucatori intrau cu mingea la picior in careu.De ce?

Pai pt ca fundasii aia masivi erau disperati si nu stiau ce sa faca!

 

Insa, cand ai in echipa un atacant ca Arthuro, care sta doar pe teren si se bucura ca joaca la Steaua, adversarii nu au de ce sa isi faca griji.

 

Nu am avut flanc stang(si culmea, tot pe acolo am insistat sa jucam) si nici mijloc.

 

Dayro trebuia pus in fata fundasilor adversi.Nu trebuia obligat sa are intreg terenul.

Semedo nu trebuia sa fie titular.

Toja trebuia sa joace pe stanga.

 

Iar Tiago ar fi fost mai potrivit la mijloc langa Lovin.E un jucator care si munceste mult si poate sa si faca legatura intre aparare si mijlocasii ofensivi sau atacanti.

 

Eu unul am doar o intrebare pt cel care e antrenor la Steaua:

 

Cate goluri trebuie sa mai dea Stancu ca sa prinda si el loc de titular?

 

 

Excelent spus ; as fi vrut sa mai adaug ceva, dar ai spus cam tot ce trebuia. Poate ca Lovin n-are ce cauta la mijloc. Poti sa-l pui si pe Lampard si Gerrard langa el (nu pe Tiago) ca tot varza e.

 

daca ar citi si Lacatus o analiza ca a ta, ar fi avut ce invata.

dar analizele lui Lacatus & Gigi sunt de genul

- am jucat bine, am avut ocazii, ce ghinion si ne-a anulat si arbitrul gol valabil. Suntem pe drumul cel bun!

 

Realitatea este ca Bayern a fost net superioara. Scorul trebuia sa fie mult mai mare, dar nemtii au ratat cam mult; si Zapata a fost bun.

 

«1234»