FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Când nu poți mai mult

«1234»
MoWeed18.09.2008 07:48
Era pe aici un user numit Victor, care imi explica despre transferurile facute pe banda rulanta de Gigi, pentru a-si bate joc de noi, smecherii plictisiti. Cred ca ar fi timpul sa revina cu o addenda...

Asteapta tu mult si bine asta de la Victoras. El probabil va reveni sa-i ridice ode marelui Jiji care, in viziunea lui, e singurul nevinovat pentru infrangerea de ieri.

 

gascoine1318.09.2008 07:57

Cat mai suportati tampenia+idiotenia............etc a lui Becali????????????

Cum ii pregateste el mental pe jucatorii: Bai daca am visat o oaie care da lapte e clar ca vom castiga cu Bayern!!!!!!!!!!!

Cum se pregateste Champions League?????? cumpara inca 2 mijlocasii dreapta szekely si Semedo pe langa Nicolita( ati vazut ce randament au dat ei pe stanga aseara)????? cumpara un mijlocas stanga si il pune la recuperare.

"in repriza a doua i am dominat". "ne a furat arbitrul". "am fost peste ei", "IMI E SILA .......NU MAI SUPORT CIOBANU ASTA IMPUTIT!!!!! AU FOST CU 3 CLASE PESTE NOI AU RATAT 7-8 OCAZII MARI!!! NU AM JUCAT NIMIC!! NUMAI NOROCUL A FOST DIN NOU CU NOI!! ( A FOST CA IN MECIUL CU FC SEVILLIA DIN DEPLASARE) PUTEA SA FIE LEJER 3 4 5 LA 1 PENTRU EI!

Piece of Mind18.09.2008 08:12
Era pe aici un user numit Victor, care imi explica despre transferurile facute pe banda rulanta de Gigi, pentru a-si bate joc de noi, smecherii plictisiti. Cred ca ar fi timpul sa revina cu o addenda...

Asteapta tu mult si bine asta de la Victoras. El probabil va reveni sa-i ridice ode marelui Jiji care, in viziunea lui, e singurul nevinovat pentru infrangerea de ieri.

 

 

Pai Gigi e principalul vinovat, pentru decizia de a juca cu Toja in centru si Semedo titular! Bine, maestrul Lacatus, daca avea coloane vertebrala si stiinta meseriei, ar fi trebuit sa refuze din start pronunerea, dar probabil ca ii cerem prea mult...Doar e la Steaua, banii curg garla...

MoWeed18.09.2008 08:13

Mda, sigur pentru Lacatus conteaza mai mult banii decat onoarea de a antrena Steaua :thumbdown:

Piece of Mind18.09.2008 08:18
Mda, sigur pentru Lacatus conteaza mai mult banii decat onoarea de a antrena Steaua :thumbdown:

 

Bine, nimeni nu ii pretinde sa antreneze pe gratis, dar daca tot e onorat ca e tehnicianul Stelei, poate ne mai onoreaza din cand in cand si pe noi, suporterii, facandu-si singur echipa!

Azazello18.09.2008 08:19
Problema esentiala la Steaua, ulterior plecarii lui MM, este implicarea total nefasta a patronului in alcatuirea echipei! El l-a impus aseara pe Toja ca mijlocas central, desi este de notorietate faptul ca acesta a evoluat cu preponderenta in banda stanga! Normal ca nu a avut stiinta inchiderii culoarelor, astfel incat nemtii din 3 pase erau pe linia de 16 m!

 

Ce cauta Semedo titular, cand s-a vazut si aseara ca este o panarama de fotbalist, care a facut efectiv figuratie?

 

Asta e marea problema, ca sistemele de joc si alcatuirea echipei flucteaza in functie de preferintele patronului! De-aia nu merge nimic, pentru ca ajungem sa reprofilam fotbalisti pe posturi pe care nu pot da satisfactie, doar de dragul de a-i face un hatar patronului!

 

Bai Laca, trezeste-te tata si da dovada de personalitate!

 

 

De data asta, complet de acord. Implicarea lui Becali este total nefasta asupra jocului. Toja, cel mai bun exemplu.

sabin130718.09.2008 08:25
Problema esentiala la Steaua, ulterior plecarii lui MM, este implicarea total nefasta a patronului in alcatuirea echipei! El l-a impus aseara pe Toja ca mijlocas central, desi este de notorietate faptul ca acesta a evoluat cu preponderenta in banda stanga! Normal ca nu a avut stiinta inchiderii culoarelor, astfel incat nemtii din 3 pase erau pe linia de 16 m!

 

Ce cauta Semedo titular, cand s-a vazut si aseara ca este o panarama de fotbalist, care a facut efectiv figuratie?

 

Asta e marea problema, ca sistemele de joc si alcatuirea echipei flucteaza in functie de preferintele patronului! De-aia nu merge nimic, pentru ca ajungem sa reprofilam fotbalisti pe posturi pe care nu pot da satisfactie, doar de dragul de a-i face un hatar patronului!

 

Bai Laca, trezeste-te tata si da dovada de personalitate!

Da, si eu sunt perfect de acord cu tine pana pana la ultima fraza. Cum vrei tu sa dea dovada de personalitate Lacatus in situatia asta? Ce sa-i faca psihopatului cand i se pune pata? Sa-i puna cutitul la gat? Zi-mi tu o modalitate (nemedicamentoasa) prin care Lacatus ar fi putut sa-si impuna punctul de vedere. Una macar.

 

Sa-si dea demisia Lacatus cu 24 de ore inaintea primului meci din grupe? Cati dintre voi v-ati fi dat demisia in locul lui in conditiile astea, pentru ca patronul se baga peste treburile antrenorului? Si sa vina cine? Poate un Sigmund Freud ar fi bun pe banca Stelei.

vali_gherman18.09.2008 08:30

Oricat de bine ar juca Steaua niciodata nu ma va convinge Lacatus ca e un antrenor bun. In afara de determinarea care o poate insufla.....un gol mare la fazele de creatie. Si schimbarile de aseara m-au facut sa ma prind de cap scoti pe Szekely si-l bagi pe O. Petre chiar in momentul cand trebuia fortat atacul poate cu inca un atacant.

sabin130718.09.2008 08:38
Oricat de bine ar juca Steaua niciodata nu ma va convinge Lacatus ca e un antrenor bun.

Stii ce e un nonsens? Ce ai spus tu acum. Te contrazici singur.

ionutz4018.09.2008 08:47

Pai cu jucatorii astia ...nici cel mai tare antrenor nu ar putea face ceva .

Stelei ii lipseste un "ochi" pentru achizitii, nu sa transfere aiurea jucatori de 2 lei. Toja ala saracu'... aerian total , nici nu stia sa stea in teren. Trebuie sa recunoastem ca nu avem cu cine

Dar Steaua e Steaua ... si tinem cu ea pentru totdeauna .

Marius18.09.2008 09:16
Cum vrei tu sa dea dovada de personalitate Lacatus in situatia asta? Ce sa-i faca psihopatului cand i se pune pata? Sa-i puna cutitul la gat? Zi-mi tu o modalitate (nemedicamentoasa) prin care Lacatus ar fi putut sa-si impuna punctul de vedere. Una macar.

 

Sa-si dea demisia Lacatus cu 24 de ore inaintea primului meci din grupe? Cati dintre voi v-ati fi dat demisia in locul lui in conditiile astea, pentru ca patronul se baga peste treburile antrenorului? Si sa vina cine? Poate un Sigmund Freud ar fi bun pe banca Stelei.

 

Hai sa-ti dau eu o explicatie fantezista si improbabila. Lasand la o parte celebrul dialog "Baga-l p-ala. Gata Gigi, aum in bag.", in momentul in care patronul iti cere folosirea unui fotbalist pe o anumita pozitie, ii poti spune linistit daca e o idee buna sau nu. Luam cazul concret Toja. In momentul in care becali i-a spus merstrului sa-l foloseasca pe Toja mijlocas central, acesta ar fi trebuit sa-i explice faptul ca Toja nu este capabil sa joace la mijloc, nu e coordonatorul de joc pe care il viseaza becali. Ar fi trebuit sa-i spuna ca Toja nu stie sau nu poate bloca culoarele si pasele advesrarilor, asa cum o face un inchizator de meserie...

 

Ar fi trebuit sa-i spuna multe. Ideea care trebuie sa ramana este ca lui becali trebuie sa-i argumentezi fiecare decizie. Iar el intelege, mai ales cand se pune problema unui rezultat bun in Liga Campionilor.

MoWeed18.09.2008 09:25
Ar fi trebuit sa-i spuna multe. Ideea care trebuie sa ramana este ca lui becali trebuie sa-i argumentezi fiecare decizie. Iar el intelege, mai ales cand se pune problema unui rezultat bun in Liga Campionilor.

Il cunosti tu pe Becali personal? Daca nu, atunci de unde stii tu ca intelege?

Marius18.09.2008 09:27

Pentru ca exact aceeasi situatie a fost in cazul Olaroiu, care a explicat apoi cum proceda in relatia cu becali.

sabin130718.09.2008 09:30

Da, Mihai, ar fi ideal cum spui tu, dar oare e posibil? Poate au reusit un pic Olaroiu cu Meme sa-l domesticeasca, dar oricum prea putin si pentru prea putin timp. Ce garantie sa avem cu Gigi la carma? Nici una. Nu ai cum sa-i explici linistit lui becali. Notiunea de dialog normal, civilizat, omenesc, rational cade cand unul dintre interlocutori este Gigi becali.

Pacat ca avem doar variante si explicatii fanteziste.. Solutia este una singura: becali, MARS DIN Ghencea !!

MoWeed18.09.2008 09:31

Eu am auzit si niste explicatii de genul "vine biletul de sus; nea Oli face echipa". Cred ca mai degraba tine de toanele patronului.

Ce meciul cu Valencia nu era importat(mai ales in contextul de la acea vreme) si tot l-a impus pe Cristea.

 

Dar hai sa-ti dau si eu tie o explicatie fantezista. Poate Lacatus s-a asezat cu Becali si au discutat impreuna primul 11, exact cum zici tu ca statea si Olaroiu. Lacatus i-a zis ca-l va folosi pe Toja mijlocas central(pentru ca, in afara de Tiago, alta solutie nu avea) si Becali a turnat la presa.

DelPiero1018.09.2008 09:32
Pai cu jucatorii astia ...nici cel mai tare antrenor nu ar putea face ceva .

Stelei ii lipseste un "ochi" pentru achizitii, nu sa transfere aiurea jucatori de 2 lei. Toja ala saracu'... aerian total , nici nu stia sa stea in teren. Trebuie sa recunoastem ca nu avem cu cine

Dar Steaua e Steaua ... si tinem cu ea pentru totdeauna .

Vina principala pentru esecul de ieri nu le apartine jucatorilor...antrenorul din loja n-a facut echipa cum trebuie...

Marius18.09.2008 09:35
Dar hai sa-ti dau si eu tie o explicatie fantezista. Poate Lacatus s-a asezat cu Becali si au discutat impreuna primul 11, exact cum zici tu ca statea si Olaroiu. Lacatus i-a zis ca-l va folosi pe Toja mijlocas central(pentru ca, in afara de Tiago, alta solutie nu avea) si Becali a turnat la presa.

 

Asta ar fi foarte grav.

syro_stelist_4_life18.09.2008 09:35
Cate puncte va acumula Steaua la finalul fazei grupelor Ligii Campionilor ?

 

intre :

 

3-6 puncte = 571 voturi = 35.05% - visatori oameni.

 

7 sau 8 puncte = 515 voturi = 31.61% = Au baut cam mult sau au dat-o pe prafuri, ca Mutu.

 

9 puncte (locul 1 din grupa garantat) = 290 voturi = 17.8% = N-au treaba cu fotbalul !

 

0-3 puncte = 253 voturi = 15.53% = realisti.

 

numar total de voturi:1629

 

 

Condamnati la infrangeri. . .

 

 

io-s la visatori.. si DA visez si cred in Steaua pentru ca se poate frate! Am aratat ca am fi putut egala, poate chiar bate.. alta era fata meciului daca egalam. dar n-am avut noroc.. asta e.. trebuie sa trecem mai departe si sa sustinem in continuare baietii pana la capat! (adica pana murim)

 

Forzza Steaua! Hai Campionii! MEREU Superiori!

 

MoWeed18.09.2008 09:40
Asta ar fi foarte grav.

Nu stiu care din cele 2 variante ar fi mai grava...

Oricum meciul s-a pierdut acolo, in centrul linei mediane; s-a vazut ca nemtii au dominat mijlocul. Steaua a fost o echipa rupta. Desi il sustin in continuare, trebuie sa recunosc ca meciul a fost pierdut si datorita lui Lacatus(nu putem zice ca e numai vina lui)

Piece of Mind18.09.2008 09:46
Asta ar fi foarte grav.

Nu stiu care din cele 2 variante ar fi mai grava...

Oricum meciul s-a pierdut acolo, in centrul linei mediane; s-a vazut ca nemtii au dominat mijlocul. Steaua a fost o echipa rupta. Desi il sustin in continuare, trebuie sa recunosc ca meciul a fost pierdut si datorita lui Lacatus(nu putem zice ca e numai vina lui)

 

Vina principala a lui Lacatus e ca pare sa cedeze prea usor sugestiilor/ordinelor lui Becali. In fine, timpul le va lamuri pe toate, dar, din pacate, este exact ce nu avem noi acum...

DelPiero1018.09.2008 09:47
Eu am auzit si niste explicatii de genul "vine biletul de sus; nea Oli face echipa". Cred ca mai degraba tine de toanele patronului.

Ce meciul cu Valencia nu era importat(mai ales in contextul de la acea vreme) si tot l-a impus pe Cristea.

 

Dar hai sa-ti dau si eu tie o explicatie fantezista. Poate Lacatus s-a asezat cu Becali si au discutat impreuna primul 11, exact cum zici tu ca statea si Olaroiu. Lacatus i-a zis ca-l va folosi pe Toja mijlocas central(pentru ca, in afara de Tiago, alta solutie nu avea) si Becali a turnat la presa.

MoWeed,aperi o cauza pierduta!Lacatus antrenorul nu este ceea ce-a fost Lacatus-jucatorul...din pacate,asta e adevarul!

MoWeed18.09.2008 09:50
In fine, timpul le va lamuri pe toate, dar, din pacate, este exact ce nu avem noi acum...

Dar, daca tot zici ca de timp ducem lipsa, crezi ca ne putem permite o schimbare de antrenor? O schimbare in mijlocul campionatului poate aduce o revitalizare completa sau un dezastru. S-a vazut asta sezonul trecut, cand jocul nostru in tur a lasat de dorit....

 

@DelPiero10

Totusi este acelasi om, poate si de aceea ma vad nevoit sa-l apar...

Nici Steaua condusa de Becali nu e aceeasi cu Steaua pre-Becali, dar tot o sustinem nu-i asa?

Adrian18.09.2008 09:59

Meciul a fost gandit prost.

A fost gandit prost pt ca ideea pe care a fost construit a fost: "sa nu jucam mai prost decat cefereul".

 

Un antrenor serios nu face echipa in functie de alta echipa care joaca in alta grupa.

Face echipa, in cel mai rau caz, in functie de echipa cu care are urmatorul meci.(Zic cel mai rau caz pt ca unii antrenori fac echipa in asa fel incat adversarii lor sunt obligati sa isi faca echipa in functie de ei).

 

Bun.

Dar, cum antrenorul Stelei, George becali, e un dobitoc, echipa a fost facuta in functie de jidshnaijngfaignaijsn.(alta explicatie nu gasesc pt echipa folosita aseara.)

 

Daca ne uitam atent la jocul nemtilor se poate vedea ce a gandit Klinsmann.

A facut un 3-5-2 care se poate transforma usor in 4-4-2.

 

3 fundasi centrali: Lucio, Demichelis, Van Buyten.Toti trei cu inaltime peste 185(186-demichelis-cel mai mic).

5 mijlocasi:Lell,Schweinsteiger,Van Bommel, Ze Roberto,Lahm

Si 2 atacanti impinsi intre fundasii adversi.(astia nu au auzit de notiunea de varf retras)

 

Klinsmann e genul de antrenor care vrea ca celelalte echipe sa joace in functie de echipa sa.

De asta a facut o echipa cu un mijloc extrem de solid.

Ca sa domine absolut toti adversarii.

Pe benzi a pus 2 jucatori care sa are si a aglomerat centrul terenului in ultimul hal.

 

Cand echipa e fortata sa se apere pe benzi, cei 2 mijlocasi laterali(Lell si Lahm) se retrag la nivel de fundasi iar Schweinsteiger si Ze Roberto le ocupa locurile trecand mijlocasi laterali.

In acelasi timp, Demichelis urca sa ajute centrul alaturi de Van Bommel.

 

Cand adversarul ataca pe centru, echipa ramane in acelasi 3-5-2.

Asadar adversarul are in fata 2 linii de 3 jucatori.

 

Prin faptul ca sunt folositi tot timpul 2 atacanti, mijlocul e asigurat ca fundasii centrali adversi nu urca si astfel adversarul nu prinde nici cum superioritate.

 

Aici a fost doar faza defensiva.Nu stiu daca are rost sa vorbim de faza ofensiva a Bayernului.Cred ca totul a fost destul de clar.

Echipa practica un joc combinativ, cu pase foarte rapide.

Toni e un pivot adevarat.Orice minge ar primi(pe sus sau jos) o culege si o protejeaza.

Ori pivoteaza si trage la poarta, ori paseaza la coechipier.Klose e la fel ca si Toni.Cu un minus in ceea ce priveste protejarea balonului dar un plus la mobilitate.Desi e si el foarte greoi, nu e la fel de greoi ca si Toni.

Si bineinteles, suturile de la distanta nu lipsesc.

 

Acum, la Steaua, a fost ceva total diferit.

Avand in fata o echipa care aglomereaza mijlocul noi am jucat cu un sigur mijlocas central de meserie: Lovin.

Mutarea lui Toja in centru a fost o prostie din mai multe puncte de vedere.

In primul rand, baiatul nu stie pe pozitia aia.A jucat asa si la Bistrita si am facut 2-2 acolo.

In al 2lea rand, echipa a pierdut singurul jucator de banda de picior stang.

 

Din cauza acestei mutari Steaua a suferit foarte mult.

Mijlocul a fost destabilizat.

Constructia a fost greoaie.

Iar viteza a scazut enorm.

 

Pe flancul stang, jucatorul de banda(fie Szekely sau Semedo) pierdea enorm de mult timp punandu-si mingea pe dreptul la centrare.

 

Pt ca mijlocul se misca greoi, jucatorii au inceput sa dea pase lungi.

Nu le-au dat pe sus(era inutil avand in vedere inaltimea nemtilor) dar le-au dat pe jos.(la fel de inutil)

Cand ai in fata un adversar greoi nu ii dai sanse sa se puna in miscare.

 

O pasa lunga ii permite unui fundas greoi sa se puna in miscare, sa se pozitioneze si sa intercepteze.

 

Pasele scurte erau solutia.

Un fundas greoi porneste mai greu la drum iar schimbarile de directie bruste il termina fara nici o problema.

 

Steaua a pus probleme doar cand Dayro Moreno sau alti jucatori intrau cu mingea la picior in careu.De ce?

Pai pt ca fundasii aia masivi erau disperati si nu stiau ce sa faca!

 

Insa, cand ai in echipa un atacant ca Arthuro, care sta doar pe teren si se bucura ca joaca la Steaua, adversarii nu au de ce sa isi faca griji.

 

Nu am avut flanc stang(si culmea, tot pe acolo am insistat sa jucam) si nici mijloc.

 

Dayro trebuia pus in fata fundasilor adversi.Nu trebuia obligat sa are intreg terenul.

Semedo nu trebuia sa fie titular.

Toja trebuia sa joace pe stanga.

 

Iar Tiago ar fi fost mai potrivit la mijloc langa Lovin.E un jucator care si munceste mult si poate sa si faca legatura intre aparare si mijlocasii ofensivi sau atacanti.

 

Eu unul am doar o intrebare pt cel care e antrenor la Steaua:

 

Cate goluri trebuie sa mai dea Stancu ca sa prinda si el loc de titular?

maye18.09.2008 09:59

O analiza obicetiva..felicitari Ovidiu...

Toja a jucat slab,..atat ofensiv..cat si defensiv...parerea mea..

in rest..am fi putut mai mult...meritam mai mult si sunt convins ca vom obtine puncte in grupa asta...faceti`ma cum vreti..nerealist..etc...dar vom lua puncte d aici...

Daca intrau amandoua barele acum se vorbea de o mare victorie....deci nu mai condamnati atata echipa...toti vrem ca echipa sa defileze...dar din pacate nu joaca singuri...Steaua a jucat pe momente aseara...a jucat bine o perioada...dezastruos alta perioada...unii jucatori au fost maini moarte..altii nu....eu inca mai am incredere in echipa si stiu ca vor face o treaba buna...si daca nu in Liga...in campionat pariez de acum pe castigarea titlului...totusi sper ca ciobanul de la loja sa nu mai trimita fitzuica cu echipa la vestiare...ca ati vazut toti cum a iesit ideea lui cu toja central...saracu` parca innota in pozitia aia...

eu zic sa avem incredere in echipa si sa`i sustinem in continuare...

si totusi am pierdut cu Bayern Munchen..multipla campioana a Germaniei....nu cu Slavia praga ..ca anul trecut..

o zi buna va doresc..si Forza Steaua!!!..

MoWeed18.09.2008 10:02

@Adrian

 

Nu pot sa-ti zic nimic, ai descris perfect motivele pentru care am pierdut.

«1234»