Meciul a fost gandit prost.
A fost gandit prost pt ca ideea pe care a fost construit a fost: "sa nu jucam mai prost decat cefereul".
Un antrenor serios nu face echipa in functie de alta echipa care joaca in alta grupa.
Face echipa, in cel mai rau caz, in functie de echipa cu care are urmatorul meci.(Zic cel mai rau caz pt ca unii antrenori fac echipa in asa fel incat adversarii lor sunt obligati sa isi faca echipa in functie de ei).
Bun.
Dar, cum antrenorul Stelei, George becali, e un dobitoc, echipa a fost facuta in functie de jidshnaijngfaignaijsn.(alta explicatie nu gasesc pt echipa folosita aseara.)
Daca ne uitam atent la jocul nemtilor se poate vedea ce a gandit Klinsmann.
A facut un 3-5-2 care se poate transforma usor in 4-4-2.
3 fundasi centrali: Lucio, Demichelis, Van Buyten.Toti trei cu inaltime peste 185(186-demichelis-cel mai mic).
5 mijlocasi:Lell,Schweinsteiger,Van Bommel, Ze Roberto,Lahm
Si 2 atacanti impinsi intre fundasii adversi.(astia nu au auzit de notiunea de varf retras)
Klinsmann e genul de antrenor care vrea ca celelalte echipe sa joace in functie de echipa sa.
De asta a facut o echipa cu un mijloc extrem de solid.
Ca sa domine absolut toti adversarii.
Pe benzi a pus 2 jucatori care sa are si a aglomerat centrul terenului in ultimul hal.
Cand echipa e fortata sa se apere pe benzi, cei 2 mijlocasi laterali(Lell si Lahm) se retrag la nivel de fundasi iar Schweinsteiger si Ze Roberto le ocupa locurile trecand mijlocasi laterali.
In acelasi timp, Demichelis urca sa ajute centrul alaturi de Van Bommel.
Cand adversarul ataca pe centru, echipa ramane in acelasi 3-5-2.
Asadar adversarul are in fata 2 linii de 3 jucatori.
Prin faptul ca sunt folositi tot timpul 2 atacanti, mijlocul e asigurat ca fundasii centrali adversi nu urca si astfel adversarul nu prinde nici cum superioritate.
Aici a fost doar faza defensiva.Nu stiu daca are rost sa vorbim de faza ofensiva a Bayernului.Cred ca totul a fost destul de clar.
Echipa practica un joc combinativ, cu pase foarte rapide.
Toni e un pivot adevarat.Orice minge ar primi(pe sus sau jos) o culege si o protejeaza.
Ori pivoteaza si trage la poarta, ori paseaza la coechipier.Klose e la fel ca si Toni.Cu un minus in ceea ce priveste protejarea balonului dar un plus la mobilitate.Desi e si el foarte greoi, nu e la fel de greoi ca si Toni.
Si bineinteles, suturile de la distanta nu lipsesc.
Acum, la Steaua, a fost ceva total diferit.
Avand in fata o echipa care aglomereaza mijlocul noi am jucat cu un sigur mijlocas central de meserie: Lovin.
Mutarea lui Toja in centru a fost o prostie din mai multe puncte de vedere.
In primul rand, baiatul nu stie pe pozitia aia.A jucat asa si la Bistrita si am facut 2-2 acolo.
In al 2lea rand, echipa a pierdut singurul jucator de banda de picior stang.
Din cauza acestei mutari Steaua a suferit foarte mult.
Mijlocul a fost destabilizat.
Constructia a fost greoaie.
Iar viteza a scazut enorm.
Pe flancul stang, jucatorul de banda(fie Szekely sau Semedo) pierdea enorm de mult timp punandu-si mingea pe dreptul la centrare.
Pt ca mijlocul se misca greoi, jucatorii au inceput sa dea pase lungi.
Nu le-au dat pe sus(era inutil avand in vedere inaltimea nemtilor) dar le-au dat pe jos.(la fel de inutil)
Cand ai in fata un adversar greoi nu ii dai sanse sa se puna in miscare.
O pasa lunga ii permite unui fundas greoi sa se puna in miscare, sa se pozitioneze si sa intercepteze.
Pasele scurte erau solutia.
Un fundas greoi porneste mai greu la drum iar schimbarile de directie bruste il termina fara nici o problema.
Steaua a pus probleme doar cand Dayro Moreno sau alti jucatori intrau cu mingea la picior in careu.De ce?
Pai pt ca fundasii aia masivi erau disperati si nu stiau ce sa faca!
Insa, cand ai in echipa un atacant ca Arthuro, care sta doar pe teren si se bucura ca joaca la Steaua, adversarii nu au de ce sa isi faca griji.
Nu am avut flanc stang(si culmea, tot pe acolo am insistat sa jucam) si nici mijloc.
Dayro trebuia pus in fata fundasilor adversi.Nu trebuia obligat sa are intreg terenul.
Semedo nu trebuia sa fie titular.
Toja trebuia sa joace pe stanga.
Iar Tiago ar fi fost mai potrivit la mijloc langa Lovin.E un jucator care si munceste mult si poate sa si faca legatura intre aparare si mijlocasii ofensivi sau atacanti.
Eu unul am doar o intrebare pt cel care e antrenor la Steaua:
Cate goluri trebuie sa mai dea Stancu ca sa prinda si el loc de titular?