FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Mihaita Nesu

«11213141516»
Lari14.07.2011 09:51
"Am vorbit cu tatal sau si am aflat că Mihaiță simte mana stangă si toracele. Dincolo de asta, zona pe care o simte se extinde incet, dar se extinde! Directia spre care evoluează senzitivitatea este spre partea inferioară a corpului, ceea ce e bine, pentru că e vorba de picioare. Trebuie să avem sperante tot mai mari!" - Pompiliu Popescu
AleXyS.fCSB23.07.2011 10:00

Ceea ce este cel mai important este sa creada cum si noi credem! Isi va revenii cu siguranta,insa va dura destul de mult,o recuperarea grea.

Tot asa Nesule! FI TARE!

danimarcu02.08.2011 18:50

Se mai stie ceva nou (si de bine,sper eu) de situatia lui Nesu?

David02.08.2011 19:03

Din cate stiu eu face pasi mici dar siguri inainte.

danimarcu01.09.2011 14:54

Fostul presedinte al celor de la Utrecht a vorbit despre situatia lui Nesu. Van Dop spune că moartea lui Tommaso si accidentarea lui Mihaiță reprezintă cele mai negre clipe din mandatul lui la Utrecht.

 

"Moartea lui di Tommaso si accidentarea recentă a lui Nesu sunt cele mai mari regrete din mandatul meu", a spus Jan Willem van Dop după ce si-a anuntat demisia din fruntea clubului

 

"Mihai trage din greu să se recupereze. Acum se află la clinica dar va fi adus acasă de indată ce se vor face modificarile necesare pentru a-și face recuperarea. Îi e greu să accepte situatia in care se afla dar eu sper că intr-o zi va putea să se ridice din scaunul acela", a continuat olandezul.

 

sursa prosport

cristy.steaua2111.09.2011 20:03

Incepand de luni, 12.09.2011 interviu cu Nesu.

 

http://TV.gsp.ro/Interviu-tulbur-tor-cu-Mi...Utre-20503.html

 

Adrian12.09.2011 10:45
Mihai din Milos

 

 

 

E cea mai ciudată invitatie la restaurant din viata mea. Mi-a facut-o un om care si-a pierdut, temporar sau nu, ambele picioare si o mina Și mi-a facut-o ca să-mi vorbească despre cum o să zugravească el o casă pe care o va cumpara si cum va imbatrini pe insula unde in 1820 a fost descoperită statuia lui Venus.

 

Gasită intr-o livadă de maslini din Grecia, Venus din Milo si-a pierdut o mină in drumul spre Luvru. Totul porneste, cum ar veni, de la maslini.

 

Doi maslini. Doar doi, dar buni. O casă mică cu o curte de o mie de metri. Și, dincolo de curte, zaresti marea. Au pus ochii pe proprietate acum cîțiva ani. Se gindesc să o cumpere. E pe insula Milos, in Grecia, unde merg cu Maria in vacanță de 10 ani, in fiecare vară.

 

Ploaia bate in geamul gros al clinicii De Hoogstraat din Utrecht. sunt 13 grade. Mijlocul de septembrie arată ca o vară pe care iarna o stringe in brate intr-o statie de tramvai, ca să nu plece. sunt frunze in aer.

 

Luam vasul rapid din Pireu

Barbatul de 28 de ani se uită intr-o parte. Asa e mereu vremea aici. O glumă locală spune că dacă te-ai suit pe bicicletă si nu te bate vintul din față inseamnă că mergi in directia gresită!

 

De regula incercam să ne facem programarea de vacanță mai devreme pentru că pe Atena " Milos zboară un avion mic, cu două locuri pe fiecare parte a culoarului. Se umple repede. Dacă nu gasim bilete la avion, luam catamaranul din Pireu. Merge mega bine! Face mai putin de 4 ore. În kilometri, navighează cu 45 km pe ora viteză OK pentru un vas care transportă si masini.

 

Usile ramin albastre

Anul asta parcă am simtit ceva. Nu ne-am facut rezervare. Urma. Pe 10 mai, cu o etapă inainte de terminarea campionatului, eram la antrenament si am avut accidentul la coloana Dar tot o să cumparam casa aia mică din Milos! E simpla arată ca două cuburi puse colț in colt Și o s-o zugravesc in alb, cum sunt toate casele acolo. O zugravesc cu mina mea in alb, doar tocurile de la ferestre si usile le vopsesc in albastru.

 

Se opreste. O tinară intră in salon. Mihai continuă să vorbească in romana Știi albastrul ala frumos din Grecia?.

 

Mergem, nu Te ducem

Fata are pină in 30 de ani. Mihai, mergem jos, da?. Este zimbitoare, energică si necompatimitoare. Spune Mergem, nu Te ducem.

 

Apare o colegă si mai tinara Asistentele discută in engleză cu Mihai. Vizitele au loc jos, nu in salon, asa e regula aici. Mergem in restaurant, zimbeste pacientul. Mergem.

 

Culoarele sunt largi. În toate directiile misună oameni in carucioare. Mihai e singurul culcat pe un pat. Din cind in cind merge si in carut Dar, pentru că face minileziuni pe fund si pe spate, timpul de caruț e limitat, patul ramine de baza

 

Sint cel mai dificil caz al momentului pe aici. Noroc că imi plateste asigurarea toate cheltuielile, altfel ramineam toată viata să le spal vasele. Ride si continuă să meargă cu patul la restaurant.

 

Cind sunt dat jos din pat, singurul lucru pe care pot să-l fac e să conduc scaunul cu mina dreapta ajutată de gravitatie, si să folosesc telefonul cu gura. Astea-s bucuriile mele deocamdată

 

Sala de mese de la De Hoogstraat

Patul alunecă usor in lift. Calatoria pină la parter durează trei secunde.

 

Liftul se opreste in holul central. Fetele o iau putin spre stinga. Prin geamuri se ghiceste o sală mare.

 

Se deschide usa. Înauntru, se aud clincanit de veselă si, mai ales, rumoarea umana ca un tors linistitor, in care recunosti, chiar dacă inchizi ochii, zgomotul inconfundabil al unei mese in oras Plata se face la casa ca la o autoservire, spatiul e civilizat, larg si cald.

 

Am iesit să iau cina cu Mihai Nesu. Fata ii este neschimbata ca atunci cind juca la Steaua sau la echipa nationala acolo am cam dat-o in bară, se tachinează el de unul singur.

 

Am iesit să iau masa cu Mihai Nesu si el stă culcat pe un pat imens in mijlocul restaurantului, adus aici de două pustoaice surizatoare, in blugi.

 

Am iesit să luam masa impreuna in timp ce el asteapta de patru luni, complet paralizat de la piept in jos, cu o vertebră fracturată si cu o portiune nedefinită a maduvei spinarii compresată acolo, in adinc, dar cu privirea in alerta De la orizontala iși plimbă mereu ochii, in stinga si in dreapta, tronind, o, Sfinte!, ca un rege microbist necruțător in patul sau din centrul salii de mese.

 

Și protestează fundamental: Auzi, nu mă obisnuiesc deloc să iau cina la sase seara! Aici, in Olanda, la opt jumate nu mai e nimeni pe strazi.

 

Mihai și Maria intr-un cantonament spaniol cu Steaua, in iunie 2007» Hei, ce faci, iubire?

 

- Îți amintesti momentul accidentului?

- Da. Nu am vrut să mă gindesc de multe ori la accident. Dar acu' e bine să-l zic. Eram la antrenament. N-o cazut Alje Schut peste mine cum se zice. Ne-am ciocnit intimplator. Pur si simplu, ne-am ciocnit. Eu veneam dintr-o parte si el din alta. El avea mingea, eu am bagat alunecare, el a venit spre minge si ne-am ciocnit. O fază obisnuita Un ghinion. Cind mă uit la fotbal, vad o fază ca asta la citeva meciuri.

 

-

- Serios. Și la meciul Luxemburg " Romania, la care m-am uitat la televizor, pe ala cu Franta nu l-am putut urmari, asa, la jocul cu Luxemburg am vazut o fază a lui Mățel, m-amă ce m-am speriat! Mățel o protejat o minge si o cazut asa, in fund, chiar aproape de genunchiul jucatorului de la ei. Noroc că luxemburghezul se oprise si n-a avut forță in lovitură!

 

Zimbetul contagios al oamenilor

Hei, ce faci iubire?!. Se lumineaza Ce faci iubire? a fost salutul pentru Maria, sotia lui, care a venit mai repede azi. Maria ii raspunde printr-un suris.

 

Cind incepi să constati că oamenii zimbesc in jurul tau, nu te mai opresti să observi si să notezi in carnetul de jurnalist.

 

Ea e bruneta el, blond. Fata lui Mihai a ramas neridată si nu are nimic din culoarea aceea de pergament care prinde coltul ochilor in cronica bolilor lungi. După 4 luni de spital, ochii si tenul si-au pastrat stralucirea. Cosurile mici si dese sunt singurul semn pe față al unui organism aflat in repaus fortat. Și o cicatrice scurta in zona traheei, marchează locul unde a patruns tubul pentru respiratie.

 

De undeva apare si asistenta. Dacă vreti să mincati sus, să mă anuntati, vă rog!. Ntzzzz, dă Mihai din cap catre sotie. Vă las să vorbiti, spune Maria. Mă duc să mă uit pe niste reviste.

 

Nu simteam durere, dar nu puteam să mă misc! Am stiut că e nasol si le-am zis să-mi dea oxigen si s-o sune pe Maria

 

- Ai cazut din ciocnire, el n-a venit peste tine

- N-a venit pentru că dacă Alje pica peste mine atunci era si mai rau. E un super baiat, i-am zis că n-o avut nici o vina Puteam să mă lovesc de bara să am accident de masina asta a fost! O perioadă n-o jucat, iar acum e capitanul lui Utrecht. Mă bucur pentru el, e la club de cind e junior, merită!

 

- Ți-ai pierdut cunostinta?

- Nu, deloc! Am ramas treaz si am simtit că nu mă mai pot misca. Am simtit pe loc că e ceva nasol, aveam si probleme cu respiratia, si le-am zis la colegi s-o sune repede pe Maria si să-mi dea oxigen. Norocul meu a fost că a venit repede ambulanta si că spitalul o fost foarte aproape. (Vorbeste rapid si logic. E imposibil să deduci, ascultindu-l, că ar avea si cea mai mică problema Anticipează din ochi cind un barbat se apropie de un scaun de lingă patul lui si-i spune in olandeză că e liber si-l poate lua)

 

- Și cind ai ajuns la spital cum erai?

- Nu simteam nici o durere, doar că nu puteam să mă misc. Cind am ajuns la spital m-am intilnit cu Maria, am vorbit cu ea, apoi m-au dus la teste, scanari si apoi direct in operatie. După operatie, chirurgul mi-a zis că am avut sansă că ambulanta a ajuns asa de repede si mi-a dat oxigen, pentru că in cazuri ca ale mele se moare dacă nu primesti oxigen rapid.

 

- Și cind te-ai trezit ce ai simtit?

- Am avut o noapte capul imobilizat, uite am aici două puncte. (Din patul unde ramine culcat pe toată durata discutiei, arată cu barba undeva spre sprincene. Da, se poate) De durut, nu prea m-a durut. Medicii au prins C3 de C2 si de C4. Eu la C3 am fost lovit.

 

Ce reprezintă C3

Coloana cervicală este partea superioară a coloanei vertebrale. Omul are 7 vertebre cervicale, numerotate crescator de sus in jos.

 

Functie si de alti factori, traumatismul coloanei este cu atit mai grav cu cit afectează o vertebră superioara Simplist exprimat, omul paralizează de la vertebra fracturată in jos.

 

Dacă pacientii au functii sau senzatii sub nivelul leziunii, medicii numesc asta traumatism vertebro-medular incomplet si cazuistica arată că există numerosi bolnavi paralizati care si-au reluat destul de mult din functii. Pentru că maduva nu e complet sectionată sau e doar comprimata ei se pot reface, dar nimic nu e sigur, aceasta-i si situatia lui Mihai.

 

Cit de mult si in cit timp se reabiliteaza acesta este un pronostic imposibil de dat. Totul se petrece in ani. Medicii nu fac preziceri, explică Mihai.

 

15% dintre accidentele grave ale coloanei sunt provocate de sport si aproape jumatate de accidentele rutiere

 

Miscă bratul drept si capul

Cit de afectat e Mihai Nesu? Scrie ce vezi, te rog! E putin important cum suna mai bine să se stie exact, spune fotbalistul.

 

Mihai iși miscă bine in acest moment capul si cîțiva muschi ai miinii drepte, inclusiv o portiune a palmei, dar nu degetele independent.

 

Nu poate apuca obiecte cu mina dreapta pe care o tine in zona pieptului cind stă in pat. Se pregateste să facă exercitii cu un sistem prin care poate agăța lucruri cu mina dreapta un soi de macara miniaturala Tot cu dreapta iși conduce scaunul, lucru pe care l-a reusit un timp doar cu barbia.

 

Partea stingă este imobilizata ca si tot corpul de sub nivelul pieptului. Mina stingă o tine pe lingă corp, la ea nu merge bicepsul, merge doar deltoidul. Bratul sting ii vibrează vizibil din cind in cind, ca si cum ar vrea să se ridice. Oooo, mai e pină acolo!, explică el. În ultima vreme am simtit ceva si in talpa piciorului sting, dar e doar o senzatie, nu o miscare.

 

Cind fac duș simt cind dă cu apă pe mine pe partea dreapta Pe stinga nu simt nimic. Parcă am trei tractoare pe mine pe stinga. Iar dacă e apa caldă sau rece simt doar de la piept in sus. E complicat, nu-i asa?

 

Cum a reusit să respire singur

- Mihai, oamenii se tem de tot felul de lucruri. Noi ne temem de avion sau că va disparea meseria de jurnalist, la asta mă gindeam venind incoace. Ție de ce ti-e teama

- (Se gindeste, miscind usor capul in stinga si in dreapta, cu privirea in tavan. Este balansul stinga-dreapta pe care-l face foarte des. În colturile ochilor ii curg lacrimi pe care nu si le poate atinge. E un gest reflex al organismului sau plingi?. Uneori pling, cind mă emotionez). Uite, iți spun cum arată grijile la mine. La inceput au venit doctorii si mi-au zis că s-ar putea, fiind fractura foarte sus, să nu pot respira singur si să am nevoie de un tub precum Christopher Reeve, interpretul lui Superman, care a paralizat cazind de pe cal. Nu i-am crezut! După operatie, o saptamină am respirat pe masina Apoi, doua cu trahectomie. Apoi, am respirat normal. Și acum, luni, mi-a zis un medic de aici, de la recuperare, că există pericolul asta. Dar deja doctorii s-au inselat in anumite aspecte, in altele au avut dreptate, asa că nu mă tem.

 

- Și n-ai mai avut nevoie de oxigen?

- Nu. Cind am venit la clinica de recuperare, aveam capacitatea plaminilor 28 la suta După citeva saptamini am ajuns la 41%. La conditia mea fizică e destul de bine 41. Asta e partea buna După cum partea bună e si că maduva nu a fost sectionată complet.

 

(În jur creste nivelul sonor al discutiilor. sunt zeci de bolnavi care apar cu scaunele, se pun la mese si vorbesc cu ai lor. Vrei ceai?. Beau mereu ceai. Din cauza paraliziei am dezechilibru de temperatură in corp. Cind mi-i cald, beau ceai rece. Cind mi-i frig, beau ceai cald. Pun paharul lingă perna Mihai soarbe cu ajutorul curburii paiului).

 

Vorbim de ale noastre

- Cum arată o zi normală a ta?

- Mă trezesc la opt jumate.

 

- Iei ceva de somn?

- Nu. Dorm bine. În spital am luat, la inceput, dar nu m-a ajutat. Eu mereu am dormit bine. Mă scol, mă pregateste asistenta, imi dă să maninc si apoi incep terapiile. O jumatate de oră terapie, apoi o jumatate de oră pauză si tot asa. Dorm la amiaza seara vine Maria, vorbim de ale noastre, mă mai uit la televizor, uneori mă uit si pe net la Mircea Badea. Cred că e unul dintre oamenii care-și fac meseria ca să schimbe ceva. Asa cred. Pe la zece, zece si ceva mă culc.

 

Mă uit pe net la Mircea Badea, e preferatul meu, chiar dacă noi, fotbalistii, nu sintem preferatii lui. Dar fiecare are opinia lui si aici, in Olanda, am invățat să respect diferentele dintre oameni

 

- Ce fel de terapie faci?

- Pai, depinde. Terapie fizica fizioterapie cum ar veni, cu exercitii. Apoi ergoterapie, unde facem si exercitii, dar si vorbim. Vorbim despre cum vreau să arate casa mea, cum o pot amenaja ca să-mi fie utila vorbim despre viitor. Aici incearcă să te ajute pe toate planurile, cum ar veni. Că de aia m-am si suparat odata Am citit pe net cum zic unii din Romania despre mine că e posibil să ramin legumă toată viata. Pai, aici, in Olanda, legume ca mine, asa, sunt directori de banci! Cind esti director de bancă nu pot să zici că esti o leguma

 

(Îi curg lacrimile, niste lacrimi care se formează invizibil de sub cuta pleoapelor si se scurg apoi, trase de gravitatie, spre pomete, traversează fata si ajung pe cearsaf, nelasind nici o urmă in drumul lor. Îl privesti pe barbat si te gindesti ca neinsotite de gesticulatia dramatică a corpului, lacrimile omului par un soi de fenomen natural, ca ploaia care bate dincolo de geamuri, pe Rembrandtkade, bineinteles!, asa se numesc parcă jumatate din strazile din Olanda)

 

De la Sion la Mysport

- Ramasesem la ergoterapie.

- Asa-i. Tocmai azi mi-a zis ergoterapeuta că mă va duce la cineva care a avut in copilarie cam acelasi accident ca al meu. Și, care, după aia, a facut o facultate, s-a angajat si acum a devenit un sef de companie, nu stiu exact ce companie. Nu stiu cum e in Romania, sunt sigur că si acolo m-ar fi ingrijit bine medicii, dar aici totul e pus la punct. Schimb canalele la televizor cu teava aia in care suflu, o mega inventie, ai vazut-o atirnată deasupra patului. Iar pentru case există sisteme speciale prin care deschizi usa, aprinzi luminile, practic poti face orice.

 

- Vorbesti intruna. (Chiar turuie de cind a inceput cina, desi n-am trecut de aperitivul ceaiului. E tonic asa, cu pletele lui blonde; transpira plinge silentios si-și povesteste versiunea).

- sunt optimist de felul meu. Mă interesează problemele altora si le compar cu ale mele. Chiar am vorbit de curind la telefon cu George Ogararu, unul dintre cei mai buni prieteni. E la Sion, in campionatul elvetian. Și e suparat că nu prea joacă si că si-ar putea incheia cariera asa. I-am zis: Ia uite, frate, ce mofturi faci! Dacă eu sunt increzator, tu de ce nu esti?!. Vreau să mai vorbim pe larg despre prieteni si despre incurajarile oamenilor. M-a emotionat si ce spun cititorii de pe site-ul vostru, Mysport. Mysport e al Gazetei, asa-i?

 

Am si eu momentele mele de cadere. De pilda acum trei luni, cind am venit de la spital la clinica de recuperare, am crezut că voi progresa rapid. Nu-i asa, nimeni nu-mi dă simturile inapoi ca prin minune

 

Femeia de la masa de alaturi

Se aude o melodie, intii in surdina apoi din ce in ce mai tare. E un cintec de copii. Sarbatoresc ceva intr-un careu special amenajat al salii uriase de mese. Medicii mi-au povestit ce bine suportă copiii aflati aici paralizia. Ce curajosi sunt! Și, dacă te gindesti, ei chiar n-au nici o vina unii s-au nascut asa. Eu am bagat o alunecare si am avut ghinion, dar ei?.

 

La o masă distanță, o femeie de aproape 50 de ani vorbeste cu rudele venite in vizita Stă in carucior si iși miscă ambele brate cu dificultate. E imbracată ca la o cină smart de afaceri, cu un sacou brun de croială moderna

 

Mai avem mult de vorbit

Melodia copiilor umple spatiul. Îl pierd pe Mihai, care continuă să turuie. Imaginea lui se blureaza o fi de la oboseală sau sunt bolnav incurabil de una dintre cele zece boli de care ne molipsim in imaginatia cotidiana

 

Sau poate totul e in ceață pentru că te diluezi usor, impreună cu egoul tau. Ai venit aici sobru si prevenitor, fricos in fond ca orice barbat, si simti cum lumea de la De Hoogstraat te absoarbe de parcă toti acesti oameni s-ar opri din ale lor si s-ar uita brusc la tine, surprinsi că nu intelegi cum de, prinsi intre disperare si vis, ei au ales să ia cina.

 

Ți se inchid ochii. Știi, apropo de meciul cu Franta . Cineva a vorbit. Tresari. E tipul din pat, indestructibil de curios.

 

- Scuze, Mihai, nu mai stiu ce voiam să te intreb.

- Nu-i nimic. Mai dă-mi un ceai, te rog, avem mult de vorbit.

 

 

 

 

 

 

 

Citeste in ziarul de miine:

- M-am invățat să traiesc printre oameni ca Frans van Seumeren, patronul lui Utrecht, un milionar care in vacanță traversează Europa cu bicicleta de la Vest la Est

 

- Razvan Lucescu? E un antrenor mega sus. Poate prea sus pentru perceptia fotbalistului roman

 

- Victor Piturcă mi-a renascut cariera cind m-a transformat din mijocaș central in fundaș lateral

 

- Hagi nu a dovedit că e antrenor bun? Hai să vedem cîți jucatori a descoperit!

 

- Mă uitam pe MTV ce omagii a primit Amy Winehouse si mă gindeam că sportivii si cintaretii au aceeasi soartă: să-i facă pe oameni fericiti

 

 

Oare FCSB, echipa la care Mihai a jucat aproape toata cariera lui, a facut ceva pentru el?!

 

Eh... nu au facut ei pentru Sames sau altii...

 

Interesant tot interviul. Cred ca e primul articol bun al lui Tolontan.

Daca Mihai patea in Romania ce a patit, era mort. Sunt sigur de asta. Chiar zice in interviu ca, daca nu primea oxigen rapid, nu supravietuia.

E o diferenta enorma intre Olanda si Romania in ceea ce priveste sistemul medical.Enorma!

Sper din tot sufletul ca Mihaita sa se faca bine.

E foarte puternic. In ciuda fizicului.

 

Abia astept sa citesc restul interviului. Pare foarte interesant. Abia astept sa vad ce are de spus despre seful lui Utrecht. Din ce am vazut pana acum, se pare ca la straini chiar si bogatanii lor sunt mai buni ca ai nostri.

In fine, nici nu ma surprinde asta.

Si imi pare rau ca Mihaita a intrat pe siteuri ca sa vada ce scriu toti romanii dobitoci. Doar noi facem asa ceva. In loc sa fim toti alaturi de el, se gasesc intotdeauna cativa care sa isi bata joc.

red&blue_boy12.09.2011 11:27

Trist, emotionant, impresionant !

Lupta in continuare, Mihai !

Lari30.09.2011 17:50

Cu cine o fi tinut Mihaita in meciul Rapid - PSV: 1-3?

 

cristy.steaua2106.11.2011 15:23
Lari06.11.2011 16:37

Mihai Nesu a asistat, duminica la victoria formatiei FC Utrecht, scor 6-4, cu Ajax Amsterdam, in campionatul Olandei, fiind pentru prima oară de la accidentul din 10 mai cand romanul s-a dus pe stadion, informează presa olandeza

 

Nesu, in scaun cu rotile, a urmarit meciul dintr-o lojă a arenei. De asemenea, sambata el a vizitat echipa la centrul de pregatire de la Domstedelingen.

V3316.12.2011 19:17
cristy.steaua2117.12.2011 19:27
Lari19.12.2011 20:51

Fundasul echipei FC Utrecht, Mihai Nesu, a fost desemnat "omul anului in sportul romanesc" in cadrul Galei organizate de Liga Profesionistă de Fotbal, in colaborare cu Federatia Romană de Fotbal.

Ronnie19.12.2011 20:56

Nesu e becalist? Intreb si eu sa nu mor prost.

Liviu: VPM19.12.2011 21:22
Fundasul echipei FC Utrecht, Mihai Nesu, a fost desemnat "omul anului in sportul romanesc" in cadrul Galei organizate de Liga Profesionistă de Fotbal, in colaborare cu Federatia Romană de Fotbal.

 

asta e ceva de genul dupa ce moare.. ( ce om a fost! )

Lari19.12.2011 21:26

N-ai mai vazut oamenii vii care sa fie desemnati "omu' anului"?

red&blue_boy10.01.2012 10:35

"" 2012 se deschide cu un semn bun. Mihai Nesu simte contracții la bicepsul miinii stingi. Pină acum, el putea mișca doar mina dreapta in timp ce partea stingă a corpului era complet paralizată și toți se intrebau dacă nu cumva este afectată iremediabil.

Era octombrie 2011 si vorbeam la telefon. Mihai Nesu era incă in clinica De Hoogstraat, inregistrat sub numele unui barbat cu rezonante olandeze, ca să-și conserve anonimatul recuperarii chinuitoare. Fotbalistul iși misca doar putin mina dreapta Ambele picioare si mina stingă erau inerte.

MAI

E adevarat, traversase zile si nopti mai dramatice. Pe 10 mai 2011, imediat după accidentul de la antrenamentul lui FC Utrecht, medicii nu mi-au dat mari sanse să respir singur. Viata lui a fost in pericol saptamini in sir, saptamini petrecute la terapie intensiva pină cind a reusit să respire neasistat, să manince, să vorbeasca Împreună cu Maria au improvizat un sistem de comunicatie, apoi cuvintele lui s-au lasat purtate de catre inventia lui Steve Jobs.

OCTOMBRIE

În toamna anului trecut, incepuse să se folosească de mobilitatea partială a miinii drepte ca să se plimbe cu scaunul in clinică si pe strazile din apropiere. Zi-mi ceva din tară!, mă somează el, folosindu-și iPhone-ul tinut la nivelul fetei de un dispozitiv special.

Apoi o pauza Stai nitel că am o problemă. Aud dialogul in engleza Vă rog, ajutati-mă să-mi pun bratul la loc pe scaun!. Tacere pe fata intunecată a Lunii.

Revine la discutia cu mine. Îmi cazuse antebratul drept de pe scaun si nu mai puteam manevra scaunul. M-a ajutat cineva care era pe aici si l-a pus la loc. Aceasta era mina dreapta cea buna de 5 sau 6 ori mai slabă ca forță față de o mină normala

DECEMBRIE

Despre mina stinga nici o parere. Doar o pulsatie incontrolabila cind statea la orizontala Marea temere: nu cumva partea stingă s-a decuplat total nervos in momentul fracturii coloanei?

Am ajuns la nivelul despre care mi-au vorbit medicii cind mi-au evaluat perspectivele după citeva luni. Dar eu i-am mai infirmat o data asa că sper că mă voi reface mai mult de atit, spunea Mihai in decembrie, chiar inainte de Craciun.

Cifrele miinii drepte evoluasera 63 de newtoni forță față de 119 cit are bratul Mariei. Plecase de la mult mai putin. Totusi, nu-și controlează incă toate degetele si pe cel mic nu si-l simte.

Despre mina stinga linistea celor 20 de newtoni. Pină intr-o dimineață oarecare.

 

 

INTERVIU. Fotbalistul descrie fară patetism mica minune a organismului sau. Este stilul Nesu, il cunoasteti deja.

 

- Cum ai simtit, Mihai?

- (Ride). Într-o zi, asa am simtit.

- ?

- Am simtit ceva deosebit față de starea obisnuita Într-o dimineață, am avut senzatia că pot să contract putin ceva la mina stinga Nu mi-am dat seama ce anume se contracta. Am chemat un fizioterapeut. Mi-a spus că e bicepsul. Ceea ce eu

simt ca o contractie e miscarea bicepsului.

Am chemat un fizioterapeut, apoi incă unul si incă unul ca să fiu atit de sigur cit se poate. Toti mi-au spus că bicepsul sting se contractă

 

- Și poti misca mina stinga

- Nu. Va dura trei sau patru luni pină cind sper să o pot muta de pe spatarul scaunului, asa cum fac acum cu mina dreapta Nimeni nu stie exact, iți dai seama. Asa că mi-am obtinut un nou job. Să-mi contract bicepsul sting. Oricum altceva n-am de facut.

(Oamenii sunt obisnuiti să citească articole despre instrumente minunate din slujba bolnavilor, precum scaunul electric pus de Primaria din Utrecht la dispozitia lui Nesu, care costă 20.000 de euro, atinge o viteză de 10 km pe oră si are o autonomie de 25 de km. Dar adevarul e că recuperarea lui Mihai si a oricarui om in situatia sa inseamnă infinite momente in care sprijinul ii vine de la el sau de Sus. Nu e misticism, ci opinia medicilor care ingrijesc de zeci de ani barbatii si femeile paralizate din toată lumea).

- Și altceva ce faci?

- Pregatesc lansarea fundatiei, impreună cu prietenii mei si cu cei de la FC Utrecht. Pe 16 ianuarie organizam o conferință de presă aici, in Olanda. Cei de la club vor invita si presa din Romania. Sper să aveti loc toti. (Zimbeste)

- Vorbesti si tu?

- Da. O să explic cum intentionez să ajutam copiii suferinzi din Romania. O să trimitem in tară nu doar scaune si alte lucruri. Vreau mai mult. Voi incepe in Bihor, zona mea, și sper să ne putem extinde.

- Esti foarte concentrat pe destinul copiilor.

- Știu că unele lucruri ar trebui să le facă primariile din Romania. Am citit legea, sunt obligati să asigure conditii persoanelor cu dizabilități. Nu mai discutam de ce n-o fac. O să incerc s-o fac prin fundatie, cu puterile mele, evident. Pe 16 ianuarie facem conferinta penru presa apoi, pe 19-20 februarie, lansam oficial fundatia, printr-o gala la Utrecht. Îmi doresc inainte de orice seriozitate si durata Mă apuc să fac un lucru sincer, dincolo de orice suspiciuni si care să folosească oamenilor in situații grele mulți ani de acum inainte.

- Gala cum va fi?

- Vor fi aproape 300 de oameni. Se vor cumpara locurile la mese, sunt 10 locuri la o masă si costă 290 de euro locul, poate, cine stie, va cumpara si cineva din Romania o masa Nu stii niciodată de unde sare iepurele bun! Mai multe veti afla pe 16 ianuarie, la conferință.

 

Ceea ce-mi doresc să realizeze fundatia mea e să-i ajute pe copiii paralizati din tară să aibă pe cit posibil o viață normala Vreau să instalez lifturi speciale in scolile din Oradea. Țin la ideea că oamenii paralizați au nevoie de o viață normal㝠 ""

 

tolo.ro

cristy.steaua2116.01.2012 16:06

S-a lansat Fundatia Mihai Nesu.

http://videonews.antena3.ro/action/viewvid...-intamplat-asta

 

Pagina de Facebook a fundatiei. AICI

Mem017.01.2012 19:33

mi se rupe inima cand vad in ce situatie este ,sper sa isi revina si macar sa poata merge normal pe strada; curaj Mihaita.

ebonyc18.01.2012 10:35

Pacat. Inainte arata ca un pusti de 15 ani, acum parca are 50. Ciudata si soarta asta, cum criminali si hoti scapa nevinovati si un om la locul lui ca Nesu ajunge in halul asta. Sanatate si revenire completa Mihai.

Mem018.01.2012 17:42
Pacat. Inainte arata ca un pusti de 15 ani, acum parca are 50.

 

mie nu imi vine sa cred ca a pus atatea kg pe el , aproape ca nu l-am recunoscut , dureros;

V3308.02.2012 16:55

Intr-un interviu acordat presei din Olanda, Nesu spune ca poate sa-si ridice bratul stang aproximativ 3 centimetri.

 

"Pot sa-mi misc mana stanga aproape 3 centrimetri. Asa a fost si cu dreapta la inceput. Poate saptamana viitoare o voi putea ridica si mai mult! Transformarea asta poate dura 3 luni sau poate cativa ani. E foarte ciudat, dar ma bucur de fiecare progres pe care il fac", a spus Nesu, citat de Voetbal International.

 

http://www.sport.ro/campionate-externe/cea...etri-poate.html

Lari16.02.2012 21:24

La Steaua - Twente:

452124_nesu.jpg

red&blue_boy19.02.2012 08:50

La multi ani !!!

«11213141516»