Tehnicianul Stelei, Marius Lãcãtuș, a afirmat, la conferința de presã de dinaintea partidei cu Fiorentina, de la Florența, cã este posibil sã fie dezamãgit dacã nu va obține victoria în acest al doilea meci din Liga Campionilor.
"Îmi face plãcere revin la Florența, am trãit moment frumoase aici și am fost tratat bine. Vom avea un meci greu mâine, mai ales cã am pierdut prima partidã cu Bayern Munchen. Vrem sã atacãm și sã marcãm, nu putem doar sã ne apãrãm.Vom juca pentru a obține maximum, dar în final și un egal ar fi bun. Dacã reușim sã înscriem mãcar o datã, ne putem gândi chiar la victorie. Am pregãtit bine jocul, cunoaștem bine adversarul. Nu știu dacã aș fi mulțumit cu un egal, depinde de felul în care vom evolua. În ceea ce-l privește pe Rãdoi, vom vedea mâine dacã va juca", a declarat Lãcãtuș.
Acesta a dezvãluit și modul în care a gândit jocul defensiv:
"Nu vom juca om la om în faza defensivã, vom încerca sã ne blocãm adversari printr-o apãrare în zonã. Ne dorim sã obținem un rezultat bun în meciul cu Fiorentina, așa cum a fãcut-o și CFR-ul la Roma. Noi ne-am bucurat de rezultatul lor, acum sper ca ei sã aibã ocazia sã se bucure de performanța noastrã. Dar din punctul meu de vedere ne va fi mai greu, Fiorentina este în momentul actual peste Roma", a adãugat Lãcãtuș.
La rândul sãu, portarul Robinson Zapata, care va împlini vârsta de 30 de ani în ziua meciului, a afirmat cã sperã sã aibã parte de o aniversare frumoasã.
"Ne va fi foarte greu mâine searã, pentru cã vom avea de înfruntat un adversar dificil. Dacã vom juca bine în faza ofensivã și în cea defensivã, atunci vom scoate un rezultat foarte bun. Îmi doresc o victorie de ziua mea și asta le-am cerut și bãieților. Sper sã îmi facã un cadou frumos. Cât despre Mutu, este un jucãtor extraordinar și vom vedea cum îl vom anihila", a spus Zapata.