A fost unul dintre pariurile lui Ciobanul, care ar fi fost in stare să bage si mana in foc pentru el. Dar asa cum s-a intamplat cu atâția alti favoriti ai patronului, mijlocasul a plecat de la Steaua pe usa din dos.
Andrei Ionescu a avut parte de multe evenimente neplacute in ultimele luni petrecute la Steaua. A fost interzis la antrenamentele echipei, i-a fost scoasă poza de pe site-ul clubului si a fost denigrat de patronul echipei in mai multe aparitii TV.
Intrat intr-un con de umbră după plecarea de la Steaua, Andrei Ionescu a renascut in Belgia, unde a fost declarat cel mai bun jucator al echipei Royal Antwerp. În acest sezon, Andrei Ionescu a marcat un gol si a oferit trei pase decisive pentru belgieni.
Unul dintre sustinatorii cei mai fideli ai fostului oltean este Mitică Dragomir. Șeful de la Ligă este la curent cu evolutiile "Micului Balaci" si este convins că acesta va reveni in forță
"Pe Andrei Ionescu il curtează trei sferturi dintre echipele din Olanda. A fost cel mai bun jucator din echipa lui in acest an. Fratilor, uitati-vă bine la el, că vine tare din urmă! Ascultati-mă pe mine, incă e tanar, cariera lui abia incepe!", spune Dumitru Dragomir.
După ce si-a incheiat conturile cu Steaua la inceputul verii, Andrei Ionescu a fost in Ucraina, la Metalist Harkov, unde a sustinut probe de joc. "Micul Balaci" a cerut un salariu de lunar de aproximativ 15.000 de euro, neacceptat de ucrainieni.
Andrei Ionescu a adunat in Ghencea doar 16 meciuri in 2 ani si jumatate, avand un salariu de 14.000 euro lunar. Becali i-a platit 500.000 de euro lui Mititelu pentru Andrei Ionescu cand l-a adus de la Universitatea Craiova. În afara celor 500.000 de euro, Becali i-a mai platit lui Ionescu salariul, care a crescut progresiv: 120.000 in primul an, 140.000 in cel de-al doilea si, respectiv, aproape 170.000 in cel de-al treilea. Astfel, afacerea Ionescu l-a costat pe Becali aproape un milion de euro.
prosport