1. Nu stiu unde naiba vedeti voi usurimea grupei... ce calcule faceti voi de vi se par adversari accesibili Lyon si Bayern. Avem un talent teribil in a ne autodenigra performantele, apoi sarim de c u r in sus "vai ne f * * e presa". E o grupa grea, dar sper sa ne impunem si sa mai adaugam o performanta in istoria Stelei.
Hai sa spun cateva cuvinte si despre Mutu. In primul rand, multumesc suporterului turc care a incercat sa deschida ochii ignorantilor de pe aici. Multe tari ar vrea sa aiba valori precum el (Beckam spre exemplu nu s-a comparat niciodata cu Mutu - obiectiv vorbind si lasand media deoparte). Cine spune ca Mutu nu l-a facut niciodata sa se simta mandru ca e roman e un ipocrit.
Daca vreti sa faceti pe plac ciobanului, huiduiti-l pe Mutu, injurati-l de mama si amenintati-l ca i-o violati pe Consuelo cand el e in cantonament. De asemenea, aduceti bannere prin care sa-i amintiti datoria fata de cioban. Asta se asteapta toata lumea sa faceti. Nu veti impresiona pe nimeni (nici chiar pe Mutu), dar veti confirma unele teorii care amintesc de taranisme, oi, turma si altele. Dupa asa ceva cine sa mai creada ca vrem ca Becali sa plece din Ghencea cand suporterii se comporta dupa placul lui?
Nu e nevoie nici sa-l aclamati, are un trecut dinamovist, ce-i drept. Desi eu as fi in stare sa-l aplaud cand iese la incalzire (dupa care sa-l fluier in timpul meciului ca pe orice adversar) doar pentru ca e omul care tine in viata nationala asta de ceva ani buni (da, inclusiv la Euro). Cei care nu sunt in stare sa recunoasca asta n-au legatura cu realitatea sau se incadreaza in turma mai sus amintita. E singurul fotbalist de clasa mondiala pe care-l are Romania in acest moment, fie ca va convine sau nu.
Dar culmea nesimtirii sunt aia care-l numesc drogat pe Mutu - aia nu valoreaza doi bani. Ce a facut Mutu dupa ce si-a ispasit suspendarea este o dovada de seriozitate, caracter cum multi dintre cei care-l critica nu vor afisa vreodata. Este un exemplu de urmat pentru multi care au luat-o pe aratura. Si cine ridica piatra? Unii care poate nu s-au drogat, insa au facut fapte de o moralitate mai indoielnica. Nimeni nu e sfant, oricine greseste (Mutu a dat-o in bara grav), dar putini au taria sa se ridice din pumni si sa revina pe baricade (ba chiar mai puternici). Pentru asta Adi Mutu are tot respectul meu. Si pentru ca s-a lepadat de verii Becali. Nota 10 Adi pentru asta. Cand multi alearga pentru bani, el a ales cu capul si a renuntat la niste camatari bisnitari ca familia Becali. Asta da decizie demna de admirat!
L-am laudat cam mult, dar nu mi se pare corect sa-l prajiti mai mult decat e cazul doar pentru ca a jucat la Dinamo. Eu l-as aplauda pe Mutu numai si pentru a-i face in ciuda ciobanului. Ar fi o dovada ca ne detasam de debil si ca stim sa apreciem valoarea fotbalistica. In caz contrar am face exact ce se asteapta toata lumea, inclusiv Becali.
2. Mutu ne-a facut sa ne simtim mandrii ca suntem romani de mai multe ori, nu doar o data, dar ne-a si dezamagit in foarte multe randuri.
Poate ca n-ati realizat ca "ciobanu" (asa incult si prost de gura) e al doilea finantator care chiar tine la clubul asta (dupa Valentin Ceausescu) si de cand a venit la Steaua a facut mai mult bine decat rau clubului si suporterilor, ne-a scos din datorii, ne-a readus la rangul de NUME IN EUROPA (de unde decazusem dupa jaful paunescian), pastreaza valorile echipei si sub "dictatura" lui nu ne-am facut de ras (fotbalistic vorbind
). Inca un lucru pe care l-am observat la el e ca are talentul de a "baga strambe" adversarilor si de a induce presa in eroare, iar gestul inuman si grotesc pe care l-a avut cu Mutu e doar unul din numeroasele scenarii marca "Jiji". Totusi, stim toti ca Mutu cedeaza sub presiune de genul asta... "vrem ca Becali sa plece din Ghencea..."
e doar o vorba-n vant (Romanul nu e multumit niciodata cu ceea ce are)... Atata timp cat in Ghencea e liniste si se face performanta nu vad unde e problema... singura problema a echipei suntem noi (care ne aplaudam ironic jucatorii, care ii huiduim cand au o zi proasta, care asteptam un esec al lui Lacatus ca sa plece, CARE NU SUNTEM MULTUMITI DE NIMENI SI DE NIMIC!!!).
Intr-adevar, nu e nevoie sa il aclamam pe Mutu si nici nu o vom face atata timp cat vine in Ghencea ca adversar. Aplauzele la intrarea pe gazon si la sfarsitul meciului tin de bun simt, asa ca nu cred ca vor fi probleme.
Criticile dure sunt aruncate intotdeauna oamenilor care au reusit performante, cei ce pot fi categorisiti ca fiind "CINEVA". Nu poti arunca cu noroi intr-un "NIMENI" pentru ca nu te baga nimeni in seama. Personal ma deranjeaza ca noi, suporteri stelisti cu norma intreaga, sarim ca arsi pentru vedeta A.Mutu (chiar daca e liderul nationalei totusi e 100% jav ra...), iar pe salahorii nostri Nicolita sau chiar Lovin (cei care alearga de le sar capacele si contribuie la succesul echipei noastre favorite... nu?!?!) ii huiduim aproape meci de meci. asta mi se pare de-a dreptul JOSNIC!
Mda... Il mai "prajim" si pentru ca e dinamomvist... si pentru unele declaratii.
Si daca pleaca ciobanu ce finantator(i) ai dori dumitale la Steaua? Fratii Paunescu? Unu cu buzunarele cusute ca tovarsu Copos? un afon de Steaua si un ignorant al istoriei ca Paszkani? 7 gorobeti care sa ne faca de rahat? sau poate un NIMENI care sa ne distruga si sa ne duca in B, sau poate chiar sa ne desfiinteze?