Șoferii prinsi la volan in stare de ebrietate in Belarus vor fi insemnati cu o vopsea specială si li se va confisca masina, potrivit unei initiative legislative ce urmează să fie discutată in parlamentul de la Minsk.
Masura propusa ce apartine Partidului Liberal-Democrat din această fostă republică sovietica are drept scop prevenirea infractiunilor legate de conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului sau a unor substante psihotrope.
Potrivit initiativei liberal-democratilor belarusi, conducatorul auto gasit din nou in stare de ebrietate după ce anterior i s-a aplicat o sanctiune administrativă pentru aceeasi infractiune, va fi insemnat pe mană cu o vopsea specială care nu dispare la spalat. În plus, unui astfel de conducator i se va aplica o stampilă specială pe actul de identitate si i se va confisca vehiculul.
Inspectoratul de Politie din Belarus sustine aceste masuri si respinge criticile unora precum că acestea ar fi prea drastice, dand exemplul mai multor țări unde sunt aplicate astfel de sanctiuni, precum Estonia, unde pe masina unui sofer gasit beat la volan se pune un semn special 'Betiv la volan', sau Danemarca, unde masina unui conducator auto ce a condus in stare de ebrietate este confiscata
Propunerea liberal-democratilor belarusi a fost trimisă deja Parlamentului, Ministerului de Interne si Procuraturii Generale.


