Autorul acestei rubrici n-a putut rãmâne indiferent la campania umanitarã lansatã de domnul Risticã Borcea. Prin urmare publicãm aici,pe situl suporterilor steliști apelul emoționant al patronului dinamovist, dovedind odatã pentru totdeauna cã atunci când vine vorba de un gest nobil, barierele și diferențele dintre noi dispar, totul întru înfãptuirea acestui mãreț ideal: SALVAREA LUI Adrian Mutu!
Puteți contribui și voi, cu o sumã oricât de micã, preferabil valutã convertibilã, pe care sã o depuneți în contul meu personal cu numãrul 01234567890987654321 deschis la Banca Legumicultorilor Mici și Mijlocii. Promit cã voi avea grijã ca suma colectatã (care sper din tot sufletul sã fie cât mai mare) va ajunge la acest simbol greu încercat acum de necazuri și nevoi...
Iatã și apelul domnului Cristian Borcea:
Acum toți românii-s triști,
Plânge cerul, nu-i de haz,
Mutu a dat de necaz!
Fac un apel disperat:
Mutu TREBUIE SALVAT!
Cã-i un simbol național,
E urgent și e vital!
Tribunalul de la FIFA
I-a dat tare rãu cu tifla,
L-a pus la munci și canoane,
Sã plãteascã milioane!
Mi-am pus și poster pe hol
Cu Mutu în fundu' gol,
Ca un simbol, ce sã fac?
Omu' e acum sãrac!
Când tragea prafuri cu trompa,
În ziare exploda bomba,
Era mediatizat,
Dar acum s-a terminat!
A fost un exemplu bun,
Copiilor eu le spun:
Vrei gagicã, vrei mașinã?
Trage pe nas cocainã!
Maneliștii îl cântau,
Hit-uri despre el lansau,
Cum e-n Africa Mobutu,
Noi l-am tot cântat pe Mutu!
Dar Abramovici, hainul,
Vrea acum sã-și ia tainul,
Îi ia tot: avere, casã,
Chiar și pâinea de pe masã!
Consuela-i supãratã,
Tristã, demoralizatã,
Haideți s-o înveselim
Cu bani sã contribuim!
Toatã ziua plânge-ntr-una,
ªi-a stricat și manichiura,
Nu mai poate folosi
Machiaje de zeci de mii!
Telefoanele galante
Bãtute în diamante,
Au fost scoase la vânzare,
Vã rog, aveți îndurare!
El i-a tot iubit pe fani
Chiar când era plin de bani,
Numai la voi se gândea,
Chiar și-n cluburi când era!
Când era c-un top-model
El fãcea în așa fel,
Sã aparã în ziar pozat,
Pentru VOI a îndurat!
Hai sã strângem leu cu leu
Cã-i pãcat de Dumnezeu,
Adi-al nostru îndatorat
Este demoralizat!
Nașul sãu e Nicu Ghearã,
Pe el o sã-l sun disearã,
Ca sã vãd: la greu îl lasã?
Sunt curios dacã-i pasã!
L-am sunat pe Mureșan
Sã scoatã și el un ban,
ªi pe Arpad l-am rugat,
Amândoi m-au evitat!
M-am dus la frații Becali,
Hahalere și canalii,
Mi-au spus cã vor dona bani
La anu' și la mulți ani!
Gigi rãu s-a cãtrãnit
Imediat ce-a auzit,
ªi mi-a zis tot ce fac eu,
Nu-i pe plac lui Dumnezeu!
A spus la televizor
Cã și lui îi e dator,
Are la el datorii
De vreo 75 de mii!
ªi Miticã Dragomir
Þine banii la chimir,
Nu ar da niciun dolar,
Afurisit și avar!
Chiar și cu Marian Iancu
Dupã ce cã e cât tancu',
Zace plin de nepãsare,
ªi se-nfundã cu mâncare!
Mircea Sandu mi-a promis
Cã-mi trimite un cec scris,
Mai dã bani și Todd Medina,
ªi Raluca, bat-o vina!
Nea Jean m-a mai potolit
ªi mi-a spus cã negreșit,
Totul se va aranja,
Pentru a mã-ncuraja...
Condescu mi-a spus din start
Cã el e om cumpãtat,
El nu are banu' lui,
Ci a sindicatului!
Pinalti e supãrat,
Iarãși a retrogradat,
Nici nu a vrut ca sã știe,
N-a dat nici mãcar o mie!
Copos chiar a râs de mine,
Cârciobar fãrã rușine,
Mi-a cerut ca un mișel
Sã donez eu pentru el!
Taher nu dã niciun ban
Cã Mutu nu-i musulman,
Spune c-o sã se gândeascã,
Numai sã se converteascã!
Oameni fãrã suflet, cruzi,
La dureri ei rãmân surzi,
N-ar da o micã centimã
Nu au niciun fel de stimã!
Îl iubesc pe Adrian
D-aia strâng ban peste ban,
Din vânzãri de butelii,
Am deja vreo zece mii!
Hai contribuiți și voi
Dați un euro sau doi,
Salvați-ne un tezaur,
Adrian, copil de aur!
Orice mic bãnuț donat
Va fi întrebuințat,
Folosit cu cumpãtare
Pentru reabilitare!
Cristian Ionuț
(LDS)
