FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Galatasaray – Steaua, sau cum sã fii un antrenor eficient

«1234»
ssinpadureacualune14.08.2008 13:42

trebuie combinate articolele si atunci o sa iasa ceva bun.In mare sunt de acord ,insa Lacatus a facut 2 mari greseli.

 

1.Titularizarea lui Ovidiu Petre (nerefacut) si a lui Toja (saracu nici nu stia cu cine e in echipa...insa sunt sigur ca in retur va fi mult mai bun).Titularizarea lor mi se pare o greseala pt ca a facut ca restul jucatorilor sa alerge in plus pt a compensa.

 

2.A doua mare greseala o consider cauzata de frica.Nu pot sa nu ma gandesc cum ar fi fost ultimele 15 min cu Ochirosii si B.Stancu in teren.Un mare plus de viteza si de luciditate.Insa introducerea lor inseamna sa-ti doresti victoria,iar Lacatus nu si-a dorit-o.A preferat sa conserve scorul.O mare prostie aveand in vedere ca turcii nu mai puteau sa respire ce sa mai zic de alergat.

 

In 2 saptamani Galata se poate pune pe picioare,isi recupereaza jucatorii si o sa joace mult mai bine ca ieri seara.Sa speram ca efectele greselilor lui Lacatus nu vor fi resimtite peste 2 saptamani.

Azazello14.08.2008 13:43
Pacat ca antrenoru' decide prost!

 

 

Rezultatul arata contrariul.

AdrianUltras2514.08.2008 13:45

Azazello

 

Daca se termina meciul cu Steaua avand 4-0 mai ziceai aia?

c.ronaldo1714.08.2008 13:50
Ma indoiesc ca a decis Lacatus ca Aykut sa degajeze o minge in spatele lui Arthuro sau ca Servet sa respinga pe spate in centrul careului o minge centrata din corner.

 

 

Din pacate tu incerci sa vezi(si esti convins ca vezi) partea plina a paharului acolo unde partea goala e mai mare.

 

Ma indoiesc ca Lacatus a decis ca O.Petre sa scape acea minge din picior la aceiasi faza in care Lacatus iar a decis ca Banel sa scape mingea pentru ca Arda sa o centreze. Si ma inoiesc ca Lacatus ia spus lui Toja sa traga peste poarta, lui Arthuro sa dea cu capul tot peste, lui Lovin sa suteze plasat si usor, lui Lovin sa dea pase cu calcaiul in careu, lui Banel sa traga paralele cu poarta, lui Banel sa dea pase cu exteriorul din careu..

 

Dar nah, Lacatus e de vina ca nu face echipa pe care o vrea Adrian.

AdrianUltras2514.08.2008 13:52

C.Ronaldo17

 

Lacatus a decis sa il tina pe Nicolita la echipa.

Lacatus a decis sa il aduca pe Arthuro.

Lacatus a decis sa il foloseasca titular pe Ov Petre.

Lacatus a decis sa il reprimeasca pe Lovin.

Lacatus a decis sa il foloseasca pe Lovin.

Lacatus a decis sa il foloseasca pe Nicolita.

Lacatus a decis sa il foloseasca pe Toja.

c.ronaldo1714.08.2008 14:01

Si vroiai sa joace cu Mustata, Patent si Chivorichian?

 

PS: Benitez a decis sa il tina pe Riise in teren impotriva lui Chelsea. Mare chestie...

PPS: Da` nu cumva ziceai tu ca Becali ii face echipa lui Lacatus? Aseara a facut`o Lacatus? :-?

 

alexblaja14.08.2008 14:01
trebuie combinate articolele si atunci o sa iasa ceva bun.

 

Exact asta a fost si ideea. Special am scris acest articol atat de "pro-Lacatus" si special am parafrazat titlul si primul paragraf al articolului lui Marius. Am simtit nevoia unui echilibru, nu se poate sa arunci cu noroi in asemenea hal intr-un antrenor, care pana una alta a facut ceea ce Real Madrid nu a reusit acum cativa ani, cand a pierdut cu 3-2 pe ali sami yen dupa ce condusese cu 2-0.

 

Nu ma intereseaza elucubratii precum: Galata a fost varza, trebuia sa le dam 8, nu au jucat titularii Galatei etc etc. Nici la noi nu a jucat Szekely, de pilda. Si nici Emeghara. Steaua a obtinut aseara ceea ce putine echipe obtin pe acel stadion. Restul...nu conteaza.

 

Lacatus a mai realizat un lucru aseara, prin rezultatul obtinut: le-a dat peste nas tuturor dinamovistilor, rapidistilor si altor specii de ceferisti de prin Cluj, care spuneau ca ne luam de la trei in sus. La fel cum o facea in teren, a facut-o si acum ca antrenor. Le-a dat peste nas!

 

@Adrian

 

Si pe cine ar fi putut folosi Lacatus in locul celor enumerati de tine?

AdrianUltras2514.08.2008 14:10
PS: Benitez a decis sa il tina pe Riise in teren impotriva lui Chelsea.

 

Si acum Riise joaca la Roma.

 

Prietene Ronaldo, daca nu ai jucatori, e vina ta.

De ce nu ai cumparat?

De ce nu ai cautat solutii daca stiai ca ai lot slab?

 

Aaaaaaaaa....pt ca patronul nu vrea sa bage bani.

Atunci de ce mai stai la echipa daca nimeni nu vrea sa te lase sa iti indeplinesti obiectivele?

Sau probabil obiectivul Stelei e locul 2?

 

Te rog nu ma mai lua cu "cine a decis echipa aseara?".

Din punctul meu de vedere s-a vazut cine a decis echipa.

Acelasi om care a anuntat schimbarile acestea inca de dupa meciul cu Iasiul.

 

 

 

AlexBlaja

 

Acelasi raspuns ca si la Ronaldo.

Daca nu ai jucatori, cumperi!

Si daca nu poti cumpara, ca nu ai bani, promovezi!

 

Poate cineva sa bage mana in foc ca Ochirosii ar fi jucat mult mai slab ca Toja aseara?

Poate cineva sa zica ca Nesu ar fi fost mai slab ca Petre Marin?

Stiti voi sigur ca Alex Iacob sau Tiago nu ar fi facut mai mult ca Lovin?

 

Prietene, daca nu risti, nu castigi!

 

Turcii au riscat aseara, s-au napustit asupra noastra, si au obtinut egalul!

c.ronaldo1714.08.2008 14:13

Steaua are un lot bun Adriane.

Cine ti`a spus ca nu are.

 

Cand un jucator rateaza ocazii bune, nu inseamna ca sunt slabi, trebuie felicitati ca au ajuns sa si`o creeze, insa trebuie criticati ca au ratat.

alexblaja14.08.2008 14:17

@Adrian

 

Chestiune de asumare a responsabilitatii, Lacatus raspunde daca nu se califica, importanta e calificarea, trebuie sa vezi in ansamblu.

 

Aseara Lacatus a mizat pe experienta titularilor in cupele europene. Orice antrenor cu cap ar fi procedat asa. Nu promovezi tinerii titularizandu-i in meciurile internationale importante.

AdrianUltras2514.08.2008 14:18

C.Ronaldo17

 

Cand un jucator nu stie sa faca o preluare inseamna ca e slab.

Cand un jucator scapa de un adversar pe stanga si intra in careu si, in loc sa paseze coechipierului aflat singur in fata portii, alege sa traga la poarta(cred cel putin ca la poarta a vrut sa traga) cu exteriorul(desi el de abia loveste mingea cu latul) atunci e slab!

 

 

Steaua are un lot bun

 

Asta ramane de vazut!

c.ronaldo1714.08.2008 14:21

Da` ce draq, e doar un jucator in tot lotul?!

 

Vin`o cu argumente frate, nu mai spune prostii.

AdrianUltras2514.08.2008 14:28
Nu promovezi tinerii titularizandu-i in meciurile internationale importante.

 

Serios?

 

Aseara Arsenal a batut cu 2-0 pe Twente in deplasare.

 

In minutul 84, Venger a scos un jucator de 19 ani(Walcott) si a bagat in locul lui unul de 18 ani(Randall).

 

Deci faza asta cu tinerii nu prea merge, asa-i?

 

P.S.

1.Nesu nu are experienta in cupe europene?

2.Cum sa castige tinerii experienta daca nu joaca?

 

C.Ronaldo17

 

Ce argumente mai vrei in afara de jocurile lui Nicolita sau Petre Marin?

mirceaor14.08.2008 14:30
C.Ronaldo17

 

Cand un jucator nu stie sa faca o preluare inseamna ca e slab.

Cand un jucator scapa de un adversar pe stanga si intra in careu si, in loc sa paseze coechipierului aflat singur in fata portii, alege sa traga la poarta(cred cel putin ca la poarta a vrut sa traga) cu exteriorul(desi el de abia loveste mingea cu latul) atunci e slab!

 

 

Steaua are un lot bun

 

Asta ramane de vazut!

 

:biggrin: Banelinho voia sa centreze acolo nu sa traga la poarta. In plus el nu stie nici cu latu vezi sutul paralel cu poarta care a iesit in aut

alexblaja14.08.2008 14:37
Nu promovezi tinerii titularizandu-i in meciurile internationale importante.

 

Serios?

 

Aseara Arsenal a batut cu 2-0 pe Twente in deplasare.

 

In minutul 84, Venger a scos un jucator de 19 ani(Walcott) si a bagat in locul lui unul de 18 ani(Randall).

 

Deci faza asta cu tinerii nu prea merge, asa-i?

 

 

 

 

Walcott, desi are numai 19 ani, nu mai e demult o tanara speranta, el a confirmat la nivel international, ceea ce Ochirosii si Stancu nu au facut. Asadar fac o corectie> nu tinerii, ci tinerele sperante.

 

raspuns la PS

 

1. Nesu are experienta, dar e un pic sarit de pe fix si are interventii imprudente, ceea ce nu il recomanda ca TITULAR intr-un meci de asemenea anvergura.

2. Raspunsul este in articol; daca scorul era 2-0 pentru noi poate l-am fi vazut si noi pe Ochirosii in teren in min 84.

 

A, si totusi, Twente nu este Galatasaray. Si nici Steaua nu este Arsenal. Parerea mea.

 

Si mie imi place Nesu, dar nu ca titular. Ideea principala este ca astia sunt jucatorii, frate, nu ai ce sa faci mai mult cu ei. Sau poate ai, in mod clar exista antrenori mai buni ca ACTUALUL Marius Lacatus, nu contest asta. Ei insa nu vor veni la Steaua. Marius Lacatus, daca va reusi ca antrenor, va resui la Steaua. Acest club este dator sa-i ofere macar aceasta sansa fie si doar in schimbul penalty-ului de la Sevilla. Eu doar cer analize obiective, nu improscare cu laturi.

AdrianUltras2514.08.2008 14:45

Walcott nu mai e de mult o speranta pt ca s-a riscat cu el!

 

Daca nu risca nimeni, si erau tot morcovari si il imprumutau in stanga si in dreapta la echipe de mana a 3a din Anglia, nu ajugea el sa fie titular la Arsenal la 19 ani.

 

Ochirosii nu a confirmat la nivel international ca nu i s-a dat sansa sa o faca.

Anul trecut a fost trimis la Buzau sa isi rupa picioarele in loc sa fie folosit in CL in locul lui Surdu(mai tineti minte problemele pe care le aveam pe partea stanga?).

 

Stancu a adunat destule goluri si prezente in meciurile pt nationala de tineret.Poate ca nu ar fi rau sa se riste si cu el un pic.

 

1. Nesu are experienta, dar e un pic sarit de pe fix si are interventii imprudente, ceea ce nu il recomanda ca TITULAR intr-un meci de asemenea anvergura.

 

Asta e parerea ta.

Interventiile alea imprudente sunt deja un subiect expirat.

Lumea a pornit cu reprosul asta si tot cu asta o tine.

 

Mai bine v-ati uita ca face baiatul faza defensiva si cea ofensiva mult mai bine ca Petrica Marin.

Faptul ca e dur nu e un lucru rau.

 

2. Raspunsul este in articol; daca scorul era 2-0 pentru noi poate l-am fi vazut si noi pe Ochirosii in teren in min 84.

 

Nici tu nu crezi asta.

Daca in min 84 aveam 2-0, arthuro iesea si in locul lui intra Baciu sau orice alt fundas.

alexblaja14.08.2008 14:52

@Adrian

 

Deja lucrurile astea pot face obiectul unor articole separate :). Surdu m-a exasperat si pe mine multe luni de zile, cred ca pe toti de altfel. Nici eu nu am inteles imprumutul lui Ochirosii. Tocmai de aia spuneam ca Steaua nu e Arsenal. :)

 

Tot ce am vrut prin acest articol a fost sa subliniez ca nu i se poate imputa lui Lacatus ca e un antrenor fricos, dupa 2-2 cu Galatasaray pe Ali Sami Yen.

greenyes14.08.2008 14:53
Contradictia dintre jucatorul si antrenorul Lacatus mi se pare, mie personal, de neanteles.Lacatus sa astepte trecerea timpului ca sa conserve un egal inselator cand in ultimul sfert de ora turcii abia isi mai trageau sufletul ? Lacatus sa nu promoveze niste tineri de real talent ca Ochirosii si Stancu, introducandu-i macar in finalul meciului ? Arthuro si Tiago adica aveau mai multa experienta in aceasta competitie? Sa nu fi observat Lacatus la Iasi cu cata usurinta s-a desprins Bogdan Stancu de adversar si a inscris ?

Sa fi uitat Lacatus cata experienta avea el personal cand transforma cu dezinvoltura penaltiul din finala cu Barcelona ?

Sincer nu pot intelege ce se intampla acum cu antrenorul Lacatus.Nu pot intelege fiindca nu pot uita vremurile cand scandam cu un intreg stadion "Lacatus, va da golul uite-acus !" Si nu e vorba neaparat de calitatile de antrenor ci de mentalitate.Sa si-o fi pierdut Lacatus ? Nu pot sa cred si nici sa inteleg...

 

Acelasi lucur nu l inteleg nici eu. Discrepanta pe care ai punctat o tu e foarte greu de inteles. Nu ne ramane decat sa suferim si sa asteptam ca parerile noastre sa fie demonstrate a fi gresite.

 

 

fedora14.08.2008 14:54
Asearã a arãtat cã este un antrenor mult superior lui nea Popicã de la Iași, pe care l-a și învins de altfel de fundând la douã goluri diferențã, iar despre Þãlnar nici nu mai încape discuție. Asearã a adus Stelei un egal pe care niciun antrenor din Liga 1 nu ar fi putut sã-l obținã pe Ali Sami Yen.

Asta imi aminteste de o faza din desenele animate "Viata cu Louie":

- Cainele meu este mai destept decat tine!

- Da? Familia mea este mai desteapta decat cainele tau!

Laca l-a batut pe nea Popica? Bravo, e mai bun.

Si-a luat-o de la Talnar (da, chiar ala) cand ne durea mai tare? Atunci nu stim daca incape sau nu discutie.

Nici un antrenor din Liga 1 nu putea face egal aseara? Posibil, stiu insa cateva nume de antrenori care ar fi fortat victoria.

 

Neaga ? rezervã indiscutabilã, nu și-a revenit de când s-a întors din Coreea.

Bullshit, nu a fost folosit pentru ca ciobanul nu l-a vrut in teren, ci l-a ordonat pe Toja. Hai sa nu ne facem ca nu stim asta. Rica a fost in forma in ultimele meciuri jucate si pentru a-si "reveni" ar trebui jucat mai mult. Nu ca altii care sunt praf si primesc milioane de sanse (Banel, Lovin).

 

Un articol la fel de bombastic si exagerat ca acela semnat de Marius. Pe cand si un articol echilibrat?

AdrianUltras2514.08.2008 14:56

Alex

 

Daca nu e vinovat Lacatus, care e antrenor, atunci cine?

 

Cine le-o fi zis jucatorilor la 2-0 sa se apere sau sa fie mai precauti?

alexblaja14.08.2008 15:04
Nici un antrenor din Liga 1 nu putea face egal aseara? Posibil, stiu insa cateva nume de antrenori care ar fi fortat victoria.

 

 

 

Un articol la fel de bombastic si exagerat ca acela semnat de Marius. Pe cand si un articol echilibrat?

 

Si ar fi luat bataie la cel putin doua goluri diferenta.

 

Genul jurnalistic in care eu si Marius ne-am angajat involuntar se numeste editorial/contraeditorial si a aparut in presa americana. Aceeasi problema era analizata din perspectiva diferita si articolele ocupau pagini fata in fata. Cred ca ina se mai practica chestia asta, nu stiu sigur. In orice caz, citind ambele articole, iti faci o impresie proprie si echilibrata.

 

@Adrian

 

Mie nu mi s-a parut ca ne-am retras sa conservam rezultatul, ci ca au accelerat turcii!

 

Acum ma duc sa ma uit la marele antrenor Hizo, care va duce Vasluiul pe cele mai inalte culmi! :)

fedora14.08.2008 15:10
Si ar fi luat bataie la cel putin doua goluri diferenta.

Asa o fi, Nostradamus!

 

In orice caz, citind ambele articole, iti faci o impresie proprie si echilibrata.

M-am prins ca e un contraeditorial. Daca acesta a fost scopul articolului, felicitari, e o replica reusita.

O impresie despre meci mi-am facut-o inca de aseara.

Totusi, nu cred ca doua articole (evident) extreme m-ar ajuta sa-mi fac o impresie obiectiva despre meci. O judecata la rece precum articolul "Echilibru" pare insa mai credibila.

AdrianUltras2514.08.2008 15:12

Pai daca nu ii lasam noi, nu accelerau ei.

In primele 15 min de ce nu au accelerat?

zloty14.08.2008 15:14

Cum sa fie Laca un antrenor eficient cand am pierdut un avantaj de 2 goluri??? cand turci au avut doar 2 fotbalisti buni pe teren Turan si Nonda ? ?? spunem atata ca nu era alta solutie decat cu Banel ,cine il pune sa joace cu mijlocasi de benzi?baga 3 defensivi e ofesivi si un varf daca vrei gasesti solutii ,daca toja nu era pregatit de ce la mai bagat??

DelPiero1014.08.2008 15:26

Messi,Fabregas,Krkic aveau experienta cand au fost aruncati in focuri?Experienta se capata jucand,deci cum s-o capeti daca nu joci?In viata trebuie sa ai tupeu,iar Laca,ca antrenor,nu are...

«1234»