Ma bucur pentru ca Steaua a castigat insa doar atat. Jocul a fost mizerabil pentru a mia oara si reiterez ideea ca de 2 ani si ceva macinam in gol,golul venind mai mult din hazard decat din vreo faza lucrata.
Nu-l atac pe Lacatus insa permiteti-mi sa ma indoiesc inca o data de calitatile sale de antrenor. A inceput cu Banel si Lovin deci Steaua a jucat din start in inferoritate numerica,Radoi fiind singurul care a incercat ceva la mijloc,lovininho si Banel incurcandu-se in minge de fiecare data.
Apoi a facut tampenia de a juca cu Banel pe stanga desi acesta e dreptaci . Ce a iesit am vazut cu totii. Steaua a fost moarta in prima repriza,nu ca iasiul ar fi incercat ceva dar de la amaratii aia n-am pretentii. In a 2-a repriza a mai miscat Dayro si mi-a placut mai ales rautatea lui Radoi si a lui rica Neaga,niste stelisti adevarati.Iar retragerea de la 0-1 pentru noi a fost penibila,sa vad Steaua Bucuresti cum trage de timp cu cea mai slaba echipa din Liga 1 e prea mult pentru mine.
As zice ca Lacatus a facut un lucru bun cu introducerea lui Stancu si Neaga insa el doar si-a reparat greseala initiala de a alcatui echipa prost,nu zici ca a facut cine stie ce mutare inspirata prin care sa-l faca tactic pe ionut popa. Echipa a ramas la bubuirea mingii iar jocul pe jos e un mister pentru multi fotbalisti de la Steaua.
In afara jocului mizerabil pe care il practica Steaua,ma enerveaza si acest curent prin mass-media,curent ce i-a afectat si pe unii stelisti mai naivi,ca sa zic asa. Acest trend se numeste generic "Steaua va juca mai bine" sau "jocul Stelei s-a ameliorat".
Orice stelist care nu e orb vede ca Steaua o duce rau,rau de tot de ani buni dar noi tot zicem ca va fi mai bine,ne agatam de orice rahatel astfel incat sa ne pacalim singuri. Singurul lucru bun la Steaua din acest an este ca Dayro si szekely mai combina si mai vedem si noi ceva fotbal,desi si atunci e foarte putin fata de nivelul asteptarilor din Ghencea.
Din stelisti doritori de fotbal(cum dadea Steaua din plin pe vremuri) am ajuns niste imbecili,gata sa se bucure daca Lovin n-a gresit preluarea sau daca vedem si noi mai mult de 2 suturi pe poarta tot meciul. Nu mai tarziu de acum cativa ani Steaua avea 3-4 ocazii mari pe repriza pentru ca incerca sa joace fotbal,acum o freaca la intamplare si zicem mersi daca dam mai mult de un gol pe meci. Bine ca nu am castigat cu nocturna ca am fi intrat in folclor,dupa cazul cu bricheta. Imi venea sa-l dau cu capul de pereti pe vochin cand zicea ca Steaua joaca precum o echipa matura. Bai vochine,o echipa matura joaca cu 2 inchizatori in deplasare la cea mai slaba echipa din liga1? O echipa matura se inchide la 0-1 cu cea mai slaba echipa din Liga 1(in loc sa le mai dea doua boabe)? Ma enerveaza la culme ca Steaua joaca mai bine pe contratac. Steaua sa joace bine pe contratac cand o juca cu Real Madrid sau mai bine,cu Galata saptamana viitoare,adica in fata unor adversari valorosi. Cand jucam cu piticii ligii 1,eu vreau atac pozitional pentru ca aia nu o sa se descopere. Atat de rau am ajuns incat lasam toti basinosii sa ne atace,nu putem sa mergem peste ei sa le dam doua boabe iar apoi sa jucam mai linistiti. Nu,noi jucam "pragmatic","inteligent",acestea fraze fiind de fapt limba de lemn in care ne ascundem carentele din ce in ce mai vizibile pentru toate echipele din liga1.
Vrei sa blochezi Steaua? Pui un om pe Dayro,faci presing agresiv la centru pentru ca mijlocasii Stelei nu stiu sa dribleze(cu 1-2 exceptii,dar aia oricum nu prea joaca din motive cunoscute doar de Lacatus si Becali) si te betonezi in aparare.
Voila!!! Daca nu apare vreo greseala individuala sau daca nu da Steaua gol din faza fixa,meciul merge spre un egal sau o victorie norocoasa a echipe mai slabe. Suna cunoscut,nu?
Pacat de janos szekely,un jucator care joaca cam degeaba la Steaua,n-are cu cine sa combine,exact ca Elton(desi Elton e mult mai tehnic). N-are sustinere pe benzi,nu are cu cine sa combine,ba vine arthuro si nu ramane nimeni in fata ba il mai ajuta Dayro dar apoi se stinge faza. Cine stie jocul lui szekely de la Otelul isi da seama ca la Steaua nu joaca nici la 60% fata de ce juca acolo. Stiti de ce? Pentru ca acolo mai era un ramses gado,pe vremuri un jula,un stan sau un Paraschiv cu care mai combina. Aici cu cine sa combine? Cu Lovin?Cu Banel?
Ca nivel de joc,Steaua e in ultima jumatate a ligii frutti fresh,lucru inadmisibil daca ne uitam la lotul nostru(valoros pentru Romania) si la istoria noastra. Doamne ajuta-ne cu turcii pentru ca o sa avem mare,mare nevoie.(zici ca am fost Jiji la faza asta).
CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.