FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ce n-a mers

«1234»
il_scorpio31.07.2008 11:14

Facand o analiza asa sumara a ultimilor ani am constatat ca din glorioasa Steaua echipa cu mentalitate de invingatoare care isi propunea sa bata pe oricine si putea sa bata pe oricine(in Europa), iar pe plan intern nu era conceput nimic altceva decat victoria tindem sa ne apropiem din ce in ce mai mult de atitudinea de looseri a celor " de sub podul grant". Adica mereu nemultumiti, mereu furati, mereu frustati, mereu ghinionisti etc.....niciodata pe primul loc.

 

De ce zic asta? Pai totul pare un fel de film horror...cand jucam prost sau catastrofal (ex anul trecut) avem noroc, ne imping arbitrii, dar ratam la mustata obiectivul. Cand jucam si noi un pic mai bine atuncea se gaseste unul sa-si dea cu stangu in dreptu sau ne ciupeste arbitrul si iar nu iese nimic. Cam asta e scenariul de prin 98 -99 incoace....cu mici exceptii 2 titluri la rand prin 2005, 2006 si alea venite asa sa fim seriosi tot pe fondul unui joc neconvingator, cu episoade de blaturi, valize , alergat cu banii dupa jucatori etc.

 

In afara de semifinala de Cupe UEFA, ultimii 10 ani nu fac deloc cinste Stelei si i-as considera printre cei mai negri din istoria echipei. Iar raul principal este ciobanul. Din cauza lui nu putem avansa deloc, nu putem invatza din greseli. Pentru ca el stie una si buna si nu poti sa i-o scoti din cap.

 

In fruntea clubului ar fi ideal sa fie cineva care chiar iubeste clubul asta , care-si da viata pentru el ca noi, care nu are stare 2 zile dupa o infrangere si care asteapta cu infrigurare un meci cu Brasov. Atat timp cat ciobanul va fi patron la Steaua cred ca vom deveni noul Rapid, mereu nemultumiti, mereu certandu-ne, mereu furati...si atunci cand nimeni din interior nu ne opreste sa castigam atunci diavolul isi va baga coada si ne va impiedica sa ne atingem scopul.

xDaJACKALx31.07.2008 11:19

Mijlocasii nostri defensivi sunt ca aia de la curling care escorteaza caramida aia pana in zona de punctaj.Asa si ai nostri in loc sa incerce sa itercepteze baloane sau sa faca recuperari ei taloneaza adversarul pana in apropierea careului.

I.N.Money31.07.2008 11:27

Un jucator nu poate sa traiasca 2 sezoane pe spinarea meciurilor de la Sevilla si din Tiganești . Antrenori cum sunt Piturca , Lacatus o sa il prefere intotdeauna pe Banel in detrimentul unor jucatori mult mai tehnici , pentru ca acesta din urma face ceea ce ei ii cer . Noi nu o sa il vedem pe Banel tinand de minge , facand un dribling in plus sau sa nu se achite de sarcinile lui defensive si chiar daca foloseste un stil simplist nedemn de istoria Stelei , el o sa fie preferat de antrenorii care in primul rand pleaca de la ideea " sa nu luam gol " .

Steaua a pierdut aseara nu din cauza lui Nicolita , ci pentru ca a folosit acelasi 2-3-1 in fata apararii, insa uitand ca Banel nu e Mendoza si Arthuro nu e Pepe Moreno . Acel 4-4-2 sau 4-4-1-1 anuntat de staff-ul tehnic la inceputul sezonului reprezinta doar o bucatica de praf in ochi , ba chiar acel sistem atat de greoi folosit in returul trecut ( si se pare ca si acum ) si-a pierdut cei mai eficienti oameni .

Arthuro e izolat , Dayro Moreno prin minutul 75 isi lua o minge de la mijlocul terenului , Bogdan Stancu astepta la 40 de metri de poarta o minge , fiind imediat luat in primire de Canu sau Munteanu , iar saracul Kapetanos nu cred ca a atins de 3 ori mingea . Absolut fiecare suporter al Stelei vede ca noi nu avem un jucator de creatie , fiecare suporter vede ca jucam intr-un sistem de joc bazat mai mult pe posesie decat pe presiune , fiecare suporter isi smulge parul din cap cand vede ca cei din conducere sunt inconstienti si pornesc inca un sezon fara sa aduca pe cineva care sa furnizeze o minge atacantilor reprofilati din primul 11 .

Cea mai prost lucru care i s-a putut intampla Stelei a fost introducerea acestui concept de atacant de careu , care sa fie greoi si a carui principala sarcina sa fie nu golul , ci crearea de spatii pentru echipa . Pepe Moreno singur in atac , rar ajutat de cineva din spate ( doar daca nu era o faza fixa marca Mendoza ) a reusit sa inscrie de 5 ori in vreo 12-13 meciuri . Eh , hai sa facem un exercitiu si sa ne gandim cum ar fi fost daca langa el pe aceeasi linie , nu la 20 de m in spate s-ar fi aflat Dayro , Rica , Badea , etc , oameni cu care ar putea combina si ar pune pe picior gresit orice aparare. Acest Arthuro nu are nicio sansa singur in atacul Stelei , iar aseara am vazut cum s-a comportat precum un peste pe uscat .

bruno castellano31.07.2008 11:37

Steua este visul meu, iubirea mea si totusi uneori as vrea sa dau divot. dar nu pot. sunt in sufletul meu de mic copil... inca din seara din 86'.

acum dupa atitia ani nimic si nimeni nu ma poate determina sa renunt la ea. chiar daca ar fi pierdut cu 3-0 dar, sa fi jucatg frumos si sa fi fost batuta de o echipa care joaca fotbal. in afara de citiva jucatori la Vaslui eu unul i-am vazut pe ceilalti tavalindu-sa pe jos.

nu poti sa joci bine cind ai un adversar prost. nu slab, prost.

pt ca ce au facut vasluienii aseara arata la ce nivel sintem cu fotbalu, noi ca tara. nu zic ca nu si-au creat ocazii... dar, ma repet ala nu este fotbal - una doua pe jos.

si sa revin la stelisti... S-a vazut clar lipsa de experienta a unora dintre fotabalisti cum ar fi: B. Stancu, Tiago, Arthuro, chiar si Capetanos. daca adugam si nivelul unora care se pretind a fi mari fotbalisti cum este Banel, si greselile lui P. Marin si ale lui Ghionea au dus unde au dus.

bine lui P. Marin ce sa-i mai cerem la virsta lui... inca joaca... dar, nu cred ca mai este o solutie de titular. poate fi o rezerva buna.

la toate acestea daca adugam si pregatirea tactica pe care o face Lacatus.... nu ne putem astepta la mai mult. spun asta pt ca nu se vede luciditate in jocul Stelei. de la Protasov incoa Steaua nu a mai avut antrenor. sau cel putin nu s-au ridicat la nivel.

de toate acestea se intimpla si pt ca, nea Gigi nu stie sa pastreze oamenii de valoare. la dat pe Neaga cind juca cel mai bine; amintiti-va cite goluri inscria inainte sa plece. de ce la dat? pt ca, era mai iubit de cit Radoi. nu am nimic cu acesta dar, el este unul din oamenii de influenta de la Steaua. soarta multor jucatori s-a decis in urma la ceea ce face el acolo. el ar trebui in primul rind sa-si vada de treba lui. il critic acum cu toate ca asara el a jucat cel mai bine.

poate venirea lui Toja va schimba jocul Stelei.

sper ca Nesu sa fie titular cu Brasovul. la fel si Goian, o merita din plin. si poate Dumnezeu ia dat o palma lu Gigi ca, nu trebuie sa-si bata joc de un jucator ca Goian.

chiar si Rada... cred in continuare ca, e un jucator bun.

nici Neaga nu si-a spus ultimul cuvint... Totusi cred ca Gigi s-a pacalit si de data aceasta cu citva jucatori, mai ales cu Stancu. acesta nu este jucator de Steaua. la fel si cei doi atacanti adusi in vara aceasta. Badea este peste amindoi cu toate ca nici Badea nu e un jucator consecvent.

 

Spiriman31.07.2008 11:41

Banel e un jucator f bun! Steaua are nevoie de el... cea` mai mare greaseala ar` face clubul Steaua dak Banel pleak! Aseara am vazut un meci bun al jucatorilor, mai putin a lui` Ovidiu Petre care nu are ce cauta in echipa! tot respectul pentru Lacatus ca jucator.. dar parerea mea e ca, ca antrenor nu are ce cauta la Steaua! Moreno in primu 11? ce a facut ala?? ala e jucator? Gigi Becali are mare dreptate cand spune ca vrea performanta.. la cati` bani a bagat el la Steaua e si normal sa isi doreasca... pakt ca da bani pe cati` `jucatori` fantoma de astia cum ar fi Dayro Moreno`...! Forza Steaua!

MoWeed31.07.2008 11:43

@Spiriman

 

:))))))) interesanta ironie. Zic ironie pentru ca nu cred ca ar fi cineva asa de prost incat sa zica asa ceva pe bune

Fane_casieru'31.07.2008 11:44

@spiriman

 

Ne leshi un pic ?

il_scorpio31.07.2008 11:44
Banel e un jucator f bun! Steaua are nevoie de el... cea` mai mare greaseala ar` face clubul Steaua dak Banel pleak! Aseara am vazut un meci bun al jucatorilor, mai putin a lui` Ovidiu Petre care nu are ce cauta in echipa! tot respectul pentru Lacatus ca jucator.. dar parerea mea e ca, ca antrenor nu are ce cauta la Steaua! Moreno in primu 11? ce a facut ala?? ala e jucator? Gigi Becali are mare dreptate cand spune ca vrea performanta.. la cati` bani a bagat el la Steaua e si normal sa isi doreasca... pakt ca da bani pe cati` `jucatori` fantoma de astia cum ar fi Dayro Moreno`...! Forza Steaua!

Primul zambet, adica pardon hohot de ras dupa peste 12 ore nervi si ganduri care mai de care mai negre.

Spiriman31.07.2008 11:46
Bijoux_Bz

 

Da' de Dynamo Kiev - Steaua 1-4 ce zici?

Nu a antrenat bine Oli atunci?

 

Da' de Steaua-Galata 4-0 ce zici?

Nu i-a zdrobit atunci Hagi pe turci?

 

Da' de etc etc ce zici?

 

 

BAI!!!

Aia a fost acum 2 ani!!!

 

Pe Dica de ce l-ati injurat?

Pe Neaga de ce l-ati injurat?

 

Hai ba scuteste-ma cu prostii din astea.

 

Nu mai joaca nimic.

AFARA!

 

Steaua nu e organizatie caritabila.

 

Banel nu are ce cauta titular.

A jucat prost si ofensiv si defensiv.

Si acum ma doare capul cand ma gandesc ca la golul vasluienilor el statea singur la marginea careului si se uita cum mingea il depaseste pe Petre Marin.

 

 

Ce tot atata` avetzi cu Banel wa? E omul` care da tot ce poate pe teren! Munceste cel` mai mult de la Steaua! Ati` gasit vinovatu`... d c despre Ovidiu Petre nu se spune nimik?? ala nu e jucator... e bun numa` sa strice! FORTA Steaua!!

MoWeed31.07.2008 11:49

@Spiriman

 

tu esti cioara sau caine intrat aici sa ne enervezi?

il_scorpio31.07.2008 11:50
Ce tot atata` avetzi cu Banel wa? E omul` care da tot ce poate pe teren! Munceste cel` mai mult de la Steaua! Ati` gasit vinovatu`... d c despre Ovidiu Petre nu se spune nimik?? ala nu e jucator... e bun numa` sa strice! FORTA Steaua!!

S-o fi bagat la Faurei netu' si asta o fi vreun de-ala mic si negru care respira greu, frate de-a lu' Banel.

Fane_casieru'31.07.2008 11:53

@il_scorpio

 

Sau o fi o ruda mai indepartata :stupid:

MoWeed31.07.2008 11:58

@Spiriman

 

La cei 10 ani ai tai (nu neaparat in varsta cat in gandire) sigur ne explici tu ce inseamna sa fii suporter nu?

florin_b_*31.07.2008 12:02
Steua este visul meu, iubirea mea si totusi uneori as vrea sa dau divot.

 

 

GET A LIFE!!! SI spun asta in sensul bun :)

 

Daca sunt unii asa zisi fotbalisti care iau sute de mii de euro pe am din fotbal(sau chiar din cateva meciuri- vezi calificarea in CL) care alearga cu gandul la p***e de ce sa ma strofoc eu in fata televizorului/pe stadion??? M-am saturat sa il vad pe Nicolita ca INCEARCA SI NU POATE/sau pe Ov Petre incercand sa puna o pasa cum trebuie sau pe Lacatus vorbind cu Pedrazzini ca la scoala de antrenori.. Nu poate sa faca o echipa dupa un stil de joc, sa o ambitioneze... sa plece si sa vina altul..eu il vreau pe Lacatus cand poate sa antreneze. Sa lase Becali experimentele "Spania-Steaua" cu jucatori care tre sa fie folositi pe alte sisteme de joc decat cel actual care se vede ca e falimentar daca nu sunt folositi jucatorii corespunzatori. Arthuro nu are viteza, agilitatea si intelifgenta lui Torres asa ca nu inteleg de ce il joaca, mai putin de ce l-a mai adus. Acolo tre sa joace fie Stancu fie Badea. Se potrivesc mult mai bine. Ar fi mai mmulte de discutat dar nu are rost...

bruno castellano31.07.2008 12:03

unde este Steaua noastra de altadata? ce au facut cu ea?

pe Gigi il intereseazadoar sa-si mentina imaginea sa cu ea in loc sa aduca oameni care sa se ocupe de echipa. am spus oameni; pt ca, daca se aduc oameni, acestia pot construi echipa. pt ce la dat afara pe Adrian Ilie?

nu vedeti ca toati oamenii buni care trec pe la Steaua pleaca imediat...

poate sunt eu mai obtuz dar, vad pe unul care baga bani acolo si mai obtuz de cit mine.

cind o scoate 8-10 milioane de Euro din buzunar sa aduca un jucator bun atunci se poate spune ca se face performanta cu echipa. pina atunci se trage mita de coada.

am vazut ca, de Banel s-ar interesa cei de la Galata'. chiar crede cineva lucru asta? oricum el nu nu mai are ce cauta ca titular la echipa.

mai prost ca el nu a jucat nimeni in ultimii doi ani. si totusi nimeni nu vede lucru asta?!

Neaga este mult mai util de cit el. ginditiva cite pase reusite da in comparatie cu Banel. E drept Neaga nu face pe maratonistul pe teren. nici Florentin Dumitru nu facea dar avea 10-15 pase de gol pe sezon.

de ce Becali nu aduce un atacant bun?

putea sa insiste in vara sa-l ia pe Marica. vedti a inceput sa dea randament si pina la urma nemtii nu se vor mai oftica ca, au dat atitia bani. vor spune chiar ca a meritat. o sa vedeti.

sau macar daca nu aduce jucatori buni sa aduca un antrenor pe masura.

nu vrea sa piarda Gigi bani?! dar nici nu va cistiga in felul asta. sa se gindeasca ce bani ar scoate daca ar ajunge Steaua in sferturile ligii campionilor. doar pina aici. la cei 4,5 milioane de fani ar face vinzari record. si ar fi si el fericit daca tot este interesat d profit.

si bin-nteles si noi. chiar am putea visa frumos pe urma. macar la doi trei ani. sa mai prinda o semifinala de Cupa UEFA sau sa ajunga cum spuneam in sferturi in Liga Campionilor. si campionatul odata la trei ani. dar lucru asta cred ca va fi greu de realizat.

Spiriman31.07.2008 12:10
@Spiriman

 

tu esti cioara sau caine intrat aici sa ne enervezi?

 

nu.. nu toti` sunt ca u intelegi`.... nici cioara.. nici caine...

AdrianUltras2531.07.2008 12:16

datorita suporterilor ca Spiriman, care nu vor sa vada cum stau lucrurile, merge Steaua prost.

 

Alt antrenor in locul lui Laca era huiduit ca naiba de galerie...

bijoux_bz31.07.2008 12:19

eu cred ca spiriman e javra... asa am eu o intuitie.

 

Laca nu o sa stea sa fie huiduit in Ghencea... o sa plece el inainte sa se intample asta.

bruno castellano31.07.2008 12:23

Cam asta e scenariul de prin 98 -99 incoace....cu mici exceptii 2 titluri la rand prin 2005, 2006 si alea venite asa sa fim seriosi tot pe fondul unui joc neconvingator, cu episoade de blaturi, valize , alergat cu banii dupa jucatori etc.

 

In afara de semifinala de Cupe UEFA, ultimii 10 ani nu fac deloc cinste Stelei si i-as considera printre cei mai negri din istoria echipei. Iar raul principal este ciobanul. Din cauza lui nu putem avansa deloc, nu putem invatza din greseli. Pentru ca el stie una si buna si nu poti sa i-o scoti din cap.

 

 

si eu cred la fel de cind a venit Gigi parca nimic nu se mai leaga la Steua. toti jucatorii cauta sa fuga.

ce alt club induce unor jucatori aceasta antipatie fata de jucatori?

aceasta superitate de neam prost.

ati vazut tristetea lui Goian cind s-a dus ciobanul la el.

si totusi cit bun simt, de nu ia spus nimic. e unul rabufneam... chiar daca stiu ca el ma plateste. inainte de a ma plati trebuie sa ma respecte. dar unde ati vazut voi respect la cioban.

de Nicolita ce sa mai zic... m-am saturat de el. maratonist ca el pot sa fiu si eu. chiar poate mai bun dar daca nu am avut nici-o treba cu fotbalu, am stat in banca mea.

de tiganu nu poate...

da poate este fotbalist bun... dar, nu pt Steaua.

pt echipe ca Timisoara, Urziceni, Otelu, etc..

ma repet din nou, legat de achizitii; in afara de Szecheli nici unul nu confirma si cred ca nici nu va confirma. un plus pt Steaua ar fi evolutia din ce in ce mai buna a lui Ochirosii dar, si acesta este prea fraget. in duelurile umar la umar nu are nici o sansa... ati vazut cit de repede cade.

cred ca o echipa poate da mult mai mult atunci cid este liniste si armonie.

dar, la Steaua cine sa garanteze aceste lucruri?!

 

bijoux_bz31.07.2008 12:25
Cam asta e scenariul de prin 98 -99 incoace....cu mici exceptii 2 titluri la rand prin 2005, 2006 si alea venite asa sa fim seriosi tot pe fondul unui joc neconvingator, cu episoade de blaturi, valize , alergat cu banii dupa jucatori etc.

 

 

amice dar in 2001 cine a luat titlul? Gaz Metan ?

il_scorpio31.07.2008 12:35
Cam asta e scenariul de prin 98 -99 incoace....cu mici exceptii 2 titluri la rand prin 2005, 2006 si alea venite asa sa fim seriosi tot pe fondul unui joc neconvingator, cu episoade de blaturi, valize , alergat cu banii dupa jucatori etc.

 

 

amice dar in 2001 cine a luat titlul? Gaz Metan ?

Si o cupa prin 98 cam putin nu?

bijoux_bz31.07.2008 12:49
Cam asta e scenariul de prin 98 -99 incoace....cu mici exceptii 2 titluri la rand prin 2005, 2006 si alea venite asa sa fim seriosi tot pe fondul unui joc neconvingator, cu episoade de blaturi, valize , alergat cu banii dupa jucatori etc.

 

 

amice dar in 2001 cine a luat titlul? Gaz Metan ?

Si o cupa prin 98 cam putin nu?

 

In 98 tot Steaua a luat campionatu. daca habar nu aveti de echipa asta nu mai comentati aiurea. e putin dar e ceva totusi nu poti sa castigi totul la nesfarsit.

arpi_anglia31.07.2008 12:50

Iar ma simt nevoit sa spun asta si probabil ca o sa o spun tot mereu cind voi posta un comentariu: oare chiar nu se afla in tara asta un om sau un grup de oameni destul de bogati incat sa ii faca lu caria asta de Becali o oferta cu banu pe altaru ala al lui din palat si sa ii zica: taie-o si cumparati o stina de oi "hahalera dreaqu" ce esti si nu mai consuma echipa asta cu tot ce inseamna istorie si traditie!!!

 

Cit despre meciul de aseara pot sa zic ca am fost foarte foarte dezamagit insa trebuie sa spun ca imi era frica de epilog inca de la inceput. Cu riscul de a intra in categoria celor care vor fi suprimati si poate mustrati de multi dintre voi indraznesc sa spun si eu ca intr-adevar NU AVEM ANTRENOR. Ma oftic cind ma uit la adversari (Rapid, Dinamo, CFR, Poli) si vad ca au in primul rind un antrenor care are el cea mai mare ambitie si care poate sa alcatuiasca o echipa care in primul rind nu mai are frica de Steaua. Lacatus, si imi pare rau sa spun asta, nu il vad in a avea acea ambitie. Eu cred ca el alege sa ramana prea calm in vacarmul asta care este acum in Liga 1. Pretentiile Stelei nu se compara cu nici un alt club pe la care a antrenat el(vezi UTA, Ceahlau, Otelul s.a.). Un antrenor este numit la un club mare pt rezultatele din antrenorat si nu pt cele ca jucator. Este adevarat in acelasi timp ca poate niciodata sau in orice caz nu in viitorul apropriat, echipele din Liga 1 nu se vor mobiliza si darui in nici un alt meci cum o vor face in meciurile cu Steaua ori Dinamo. Niciodata. Toti se zbat pt ca a castiga in fata Stelei stiu ca inseamna poate dupa cistigarea campionatului unul dintre cele mai importante obiective. Insa asta ar trebui sa ne motiveze inca mai mult si sa profitam de statutul care ni se ofera prin a intra pe teren cu capul limpede cu pieptul inainte exact ca la lupta, nu sa intram (de cele mai multe ori, mai sunt si exceptii insa prea putine) resemnati si impacati cu ideea ca ASTA E. Noroc cu baiatu asta Radoi, dak mai pleaca si el cred ca avem mari sanse sa cistigam, unul dintre locurile la retrogradare!!!

 

 

Pt un viitor mult mai bun!!! Forza Steaua!!!

zloty31.07.2008 13:07

ce nu a mers? tot

jucam slab da slab de tot , sunt antrenori in div. a care se descurca cu mai putin, cu jucatori mult mai slabi , un exemplu e grigoras. asigura un joc placut cu niste fotbalisti de o calitate mai mica fata de cei ai Stelei (acelasi lucru la reusit si la faru cu jucatori si mai slabi ) cum de nu poate Laca ma intreb eu???

Klaasjaan31.07.2008 13:36

De vina a fost jocul cu Roma, pentru ca ne-a rupt in doua fizic... In fine, se intampla oricarei echipe sa prinda o zi mai proasta. Batem puradelu si revenim...:)) Din pacate, am citit pe un blog ca ciobanul ne-a facut iar de rahat pe la TV... stie cineva despre ce e vorba?

 

http://andreitrifan.wordpress.com/2008/07/...cu-Gigi-Becali/

«1234»