Facand o analiza asa sumara a ultimilor ani am constatat ca din glorioasa Steaua echipa cu mentalitate de invingatoare care isi propunea sa bata pe oricine si putea sa bata pe oricine(in Europa), iar pe plan intern nu era conceput nimic altceva decat victoria tindem sa ne apropiem din ce in ce mai mult de atitudinea de looseri a celor " de sub podul grant". Adica mereu nemultumiti, mereu furati, mereu frustati, mereu ghinionisti etc.....niciodata pe primul loc.
De ce zic asta? Pai totul pare un fel de film horror...cand jucam prost sau catastrofal (ex anul trecut) avem noroc, ne imping arbitrii, dar ratam la mustata obiectivul. Cand jucam si noi un pic mai bine atuncea se gaseste unul sa-si dea cu stangu in dreptu sau ne ciupeste arbitrul si iar nu iese nimic. Cam asta e scenariul de prin 98 -99 incoace....cu mici exceptii 2 titluri la rand prin 2005, 2006 si alea venite asa sa fim seriosi tot pe fondul unui joc neconvingator, cu episoade de blaturi, valize , alergat cu banii dupa jucatori etc.
In afara de semifinala de Cupe UEFA, ultimii 10 ani nu fac deloc cinste Stelei si i-as considera printre cei mai negri din istoria echipei. Iar raul principal este ciobanul. Din cauza lui nu putem avansa deloc, nu putem invatza din greseli. Pentru ca el stie una si buna si nu poti sa i-o scoti din cap.
In fruntea clubului ar fi ideal sa fie cineva care chiar iubeste clubul asta , care-si da viata pentru el ca noi, care nu are stare 2 zile dupa o infrangere si care asteapta cu infrigurare un meci cu Brasov. Atat timp cat ciobanul va fi patron la Steaua cred ca vom deveni noul Rapid, mereu nemultumiti, mereu certandu-ne, mereu furati...si atunci cand nimeni din interior nu ne opreste sa castigam atunci diavolul isi va baga coada si ne va impiedica sa ne atingem scopul.
