30 aprilie anul curent.
ora 17:15 - ma decid sa ies din casa si s-o iau spre Mures, la o mica partida de pescuit - desigur ca e Prohibitie, iar amenda e de vreo 4-500 de ron - asa ca iau match-ul de 3.90, cel vechi, si o geanta. atat. echipament cat mai usor sa pot fugi cand aterizeaza duba cu jandarmi.
ora 17:20 - se porneste o furtuna de zile mari
ora 17:21 - ajung la locul meu preferat de pescuit, unde dau de un cetatean
ora 17:30 - pun o rama rosie in carlig
ora 17:31 - agat ceva peste serios. la inceput m-am gandit ca e un scobar mare, dar dupa ce am simtit in bat mi-am dat seama ca e rosioara. m-am albit la fata fiindca aveam pe struna forfac de fluorocarbon de 0.008 MM, cu rezistenta la rupere de 0,9 kg. incepe lupta. curent puternic, frana la mulineta suiera....
ora 17:47 - chiar m-am uitat la ceas. cu ajutorul cetateanului de langa, care se intampla sa aibe minciog, am adus pe mal in siguranta o capodopera de peste: o rosioara de 1.600 kg - o raritate prin zona asta.
