FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Pesti / Vrajeli despre capturi record si ramele zemoase din geanta :p

«12348»
novac21.07.2008 09:12
Eram mandru posesor al unui permis de pescuit,pe vremea lui Ceasca si aveam autorizatie pe foarte multe balti din tara.Dar

il tineam in buzunar,doar atat,cat sa ma invidieze pescarii cu scule de mii de lei.

 

Foarte tare povestea ta Vlad ... bravo! Ai potential :D

 

PS. Chiar, care-s regulile prin care un post (al unui user normal) pot ajunge pe front page? sunt trecute undeva prin regulament-ul ala stufos?

Dragoshel31.07.2008 15:31

trebuie sa considere NENEA adminu ca postul tau sau al oricarui user NORMAL este de pus pe prima pagina

 

PS si LE: aici e vorba de pile frate, lasa regulamentu :))

puyol31.07.2008 16:02

ba.nu stiu de ce.. dar sincer,unor 5 minute de pescuit prefer un meci al Stelei din ala bazat,in deplasare,cu tarani in tribune,cu o echipa vai de capul ei,cu teren cu multe gropi in el,aia sa ne conduca cu 1-0,la noi sa joace Banel si sa jucam cu mingi inalte iar pivotul sa fie Iacob

micutZu' Deni10.08.2008 08:26
Ce ziceti? Novac, ma crezi ca am prins eu ala? :rolleyes:

 

 

Fi atent aicea cata bibanu am prins ...... :smartass:

fish32.jpg

bodanelu10.08.2008 08:43

aia nu`i reginuta?

Dragoshel08.09.2008 19:03

nimeni pe la peste vara asta??? slab slab

 

 

hai ca plec eu maine la Niculesti, sa vedem ce iese

Joga Bonito09.09.2008 10:44

Sa-mi revin din zilele astea grele si sa-mi pun gandurile in ordine, atunci sa vezi niste istorisiri fascinante din lumea pescuitului ce te vor tine cu ochii lipiti de monitor. Povesti adevarate. Hai ca s-a oprit ploaia, sper sa nu ma intorc cu 10 kg de glod ca si data trecuta.

Bodanel09.09.2008 11:17

Bai eu capturi impresionante nu am (cel mai mare peste prins de mine avea putin peste un kil- biban prins pe Moldova intr-o zi cu ploaie). Dar sa va zic totusi niste faze.

 

1. Cand eram noi mai tinerei (gasca de la bloc) mergem noi la pescuit prima data fara parinti. Unul dintre noi cand a prins primul peste singur a pus pestele in papuc (tenisi de aia de vindeau moldovenii imediat dupa revolutie) de frica sa nu il fure careva si a fugit pana acasa sa il arate lu taica-sau. Din ce ne-a spus taica-sau cand am crescut mai mari acasa mu a ajuns cu un peste ci cu un peste de ziceai ca l-au tras astia pe roata langa Horia, Closca si Crisan.

 

2. Tot cam pe atunci uitandu-ma eu la altii mai intelepti ca mine inteapa unul un peste asa tare incat i-a rupt buza pestelui si carligul mi s-a prins mie in obraz. Daca ati sti voi ce senzatii te trec cand incearca lumea sa iti scoata un carlig din obraz...

 

3. Mergem odata la pescuit pe un iaz, vreme frumoasa toate alea numai ca pestele nu vroia sa traga. Unuia ii vine o idee "hai sa pescuim la mana pe garla iazului" (adica sa umbli cu mana prin buruieni dupa peste). Zis si facut. Ne punem noi pe treaba si incep sa apara pestii: carasei, costrasi (mititei ei dar decat de loc) asa ca bucurie mare. Dupa vreo juma' de ora bag eu mana si simt ceva de dimensiuni maricele miscandu-se: hopa, stai ca am dat lovitura. Strang bine buruienile cu mana si bag mana cu incredere ca bat recordul la cel mai mare peste prins cu mana pe garla aia. Scotocesc eu pe acolo si dupa cateva momente urlu si trag mana afara de zboara pestele vreo 20-30 de metri in spatele meu pana pe malul celalalt (garla avea vreo 5 m latime). Pestele era de fapt un rac de vreo 30 de centimetri. O frumusete.

bodanelu11.09.2008 22:41

@Joga, stiu ca o sa ma invidiezi... ma duc in delta in weekend :)

sper sa revin cu poze

bodanelu12.09.2008 21:13

joga, cred ca m-ai injurat... n-am apucat sa fac decat 20 de km si m-a lasat masina :((

Joga Bonito12.09.2008 21:17

Nu ti-am "transmis" nimic vere! :D

Crede-ma, si eu am avut o zi mizerabila azi la pescuit.

Joga Bonito08.10.2008 17:28

Hristoase! -

patko25.11.2008 13:31

sardinie de 10 kg :hooray:

Joga Bonito15.02.2009 21:27

:laugh:

the_fish.jpg

Lari15.02.2009 21:30

Joga, care dintre fetele alea stau cu capul intre picioarele tale? Sau hai sa ma exprim mai bine: care esti din poza aia?

Marius15.02.2009 21:31

E in galben ;)

Joga Bonito15.02.2009 21:51

Instinctul feminin te-a tradat Mrs. Sunt al doilea baiat, cel din dreapta.

Joga Bonito30.04.2009 18:23

30 aprilie anul curent.

 

ora 17:15 - ma decid sa ies din casa si s-o iau spre Mures, la o mica partida de pescuit - desigur ca e Prohibitie, iar amenda e de vreo 4-500 de ron - asa ca iau match-ul de 3.90, cel vechi, si o geanta. atat. echipament cat mai usor sa pot fugi cand aterizeaza duba cu jandarmi.

 

ora 17:20 - se porneste o furtuna de zile mari

 

ora 17:21 - ajung la locul meu preferat de pescuit, unde dau de un cetatean

 

ora 17:30 - pun o rama rosie in carlig

 

ora 17:31 - agat ceva peste serios. la inceput m-am gandit ca e un scobar mare, dar dupa ce am simtit in bat mi-am dat seama ca e rosioara. m-am albit la fata fiindca aveam pe struna forfac de fluorocarbon de 0.008 MM, cu rezistenta la rupere de 0,9 kg. incepe lupta. curent puternic, frana la mulineta suiera....

 

ora 17:47 - chiar m-am uitat la ceas. cu ajutorul cetateanului de langa, care se intampla sa aibe minciog, am adus pe mal in siguranta o capodopera de peste: o rosioara de 1.600 kg - o raritate prin zona asta.

DSC00174.JPG

bodanelu30.04.2009 19:07

31 aprilie?????

Joga Bonito30.04.2009 19:54
31 aprilie?????

 

30 =))) , m-am dilit si eu... azi mai bine zis..

Gica Chioru30.04.2009 21:06
30 aprilie anul curent.

 

ora 17:15 - ma decid sa ies din casa si s-o iau spre Mures, la o mica partida de pescuit - desigur ca e Prohibitie, iar amenda e de vreo 4-500 de ron - asa ca iau match-ul de 3.90, cel vechi, si o geanta. atat. echipament cat mai usor sa pot fugi cand aterizeaza duba cu jandarmi.

 

ora 17:20 - se porneste o furtuna de zile mari

 

ora 17:21 - ajung la locul meu preferat de pescuit, unde dau de un cetatean

 

ora 17:30 - pun o rama rosie in carlig

 

ora 17:31 - agat ceva peste serios. la inceput m-am gandit ca e un scobar mare, dar dupa ce am simtit in bat mi-am dat seama ca e rosioara. m-am albit la fata fiindca aveam pe struna forfac de fluorocarbon de 0.008 MM, cu rezistenta la rupere de 0,9 kg. incepe lupta. curent puternic, frana la mulineta suiera....

 

ora 17:47 - chiar m-am uitat la ceas. cu ajutorul cetateanului de langa, care se intampla sa aibe minciog, am adus pe mal in siguranta o capodopera de peste: o rosioara de 1.600 kg - o raritate prin zona asta.

 

1.Nu e rosioara, vere. Probabil ca e babusca, nu stiu cum ii spuneti in Ardeal, la noi i se spune, popular, bãlos.

2.Daca e balos si are 1,600 kile inseamna ca pestele e iradiat... :smartass: , da ai spulberatul recordul mondial cu vreo 800 de grame. Da io cred ca ai cantarul stricat.

:rolleyes:

 

 

Joga Bonito30.04.2009 21:26
1.Nu e rosioara, vere. Probabil ca e babusca, nu stiu cum ii spuneti in Ardeal, la noi i se spune, popular, bãlos.

2.Daca e balos si are 1,600 kile inseamna ca pestele e iradiat... :smartass: , da ai spulberatul recordul mondial cu vreo 800 de grame. Da io cred ca ai cantarul stricat.

:rolleyes:

 

cum sa fie babusca? pe apa curgatoare... nu rezista. nu confunda lucrurile. e rosioara, dar nu seamana cu cea de pe balti. s-a adaptat la apa curgatoare.

 

daca o luam pe regionalisme... pe la noi ii se spune vãduvițã. la cat de poluat e muresul in zona mea, asemenea exemplare sunt o raritate.

 

si crede-ma.. la confluenta celor 3 Crisuri, la unguri, eu personal am vazut vaduvite de 3-4 kg.

 

http://www.depescuit.ro/8541/vaduvita.html

Gica Chioru01.05.2009 08:32
cum sa fie babusca? pe apa curgatoare... nu rezista. nu confunda lucrurile. e rosioara, dar nu seamana cu cea de pe balti. s-a adaptat la apa curgatoare.

 

daca o luam pe regionalisme... pe la noi ii se spune vãduvițã. la cat de poluat e muresul in zona mea, asemenea exemplare sunt o raritate.

 

si crede-ma.. la confluenta celor 3 Crisuri, la unguri, eu personal am vazut vaduvite de 3-4 kg.

 

http://www.depescuit.ro/8541/vaduvita.html

 

Da, e vaduvita. Am uitat, pur si simplu, ca exista, pentru ca n-am prins niciodata una. Stiu la cate kilograme ajunge.

 

ps.deci voi spuneti la vaduvita "rosioara"?

Dragoshel01.05.2009 11:02

nu este rosioara. Rosioara este mult mai mica, si seamana cu asta. Io il stiam de avat

 

uite aici poze..

Joga Bonito02.05.2009 09:06
ps.deci voi spuneti la vaduvita "rosioara"?

 

Vaduvita se incruciseaza des cu alte specii. Ies pesti ciudati, hibrizi... nu e acelasi peste cu rosioara de balta sau de apa statatoare.. logic.

«12348»