FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miorita forever!

«12346»
Marius17.06.2008 23:04
Subscriu la articol. Ca am pierdut nu e o tragedie, e o tragedie insa ca se incurajeaza o cooperativa (CFR-Dinamo-Rapid) care promoveaza anonimii Portugaliei sau Argentinei. In mod normal ar trebui sa limitam numarul de straini in echipele romanesti la max 3 pe teren, si cel mult 5 in lot. In acelasi timp ar trebui fortate echipele sa aiba 1-2 jucatori sub 22 ani pe teren si cel putin 5 jucatori formati la centrul de juniori ai clubului.

 

Si cine e acest personaj malefic care incurajeaza aceasta cooperativa? E vorba doar de piata libera, de cerere si oferta. Ai nevoie de un mijlocas. Pe roman se cer 2-3 milioanede euro, pe argentinianul Culio se cer 800.000

 

Apoi, FIFA incearca limitarea numarului de straini. LEGILE U.E. nu permit acest lucru. Este vorba de libera circulatie a fortei de munca intre statele membre, etc... Cu jucatorii sub 22 de ani e deja aiureala completa. Nu toate echipele sunt Steaua. Nu toate isi permit aducerea unui tanar sub 22 de ani valoros. Imagineaza-ti ca o echipa poate retrograda tinand in teren 2 tineri slabi, cand ar putea avea in locul lor doi fotbalisti experimentati si mai eficienti, de 30-32 de ani...

 

Sa fie clar. Exista niste legi, iar "fortarea" unui club sa faca un anumit lucru ar putea fi ilegala, indiferent de moralitatea sau eficienta acelei "fortari".

 

 

alpopa17.06.2008 23:32

Nu cred ca e vorba doar de falimentul fotbalistic al .ro, e vorba de falimentul unei natii. Nu exagerez daca spun ca suntem probabil cel mai las popor din spatiul european. Nu avem caracter, nu avem determinare, nu avem ambitii.........nu avem sange in **** !

Cand ma gandesc ca Romania are 22 de milioane de locuitori imi dau seama ca nu avem in veci scapare........daca eram vreo 3-4 poate s-ar fi schimbat ceva.......asa insa......niciodata !

 

Virgil17.06.2008 23:44

@ al popa

 

Si totusi am avut echipe ale Romaniei care au jucat fotbal. Atunci aveam sange in instalatie? Eu consider ca totul porneste de la antrenor. Antrenorul trebuie sa-i invete scheme, sa joace pe contraatac, sa selectioneze fotbalisti nu maratonisti, sa-i lase sa joace, sa mai renunte la jocul de aparare. E prea inchistat, prea fricos. Un Cârtu la nivel de nationala.

 

 

Mihai Somanescu17.06.2008 23:53

Joga Bonito spunea foarte bine. Venim dupa 50 de ani in care inteligenta si gandirea libera era o crima, in care ni s-a spus ca trebuie sa stai cu capul plecat si sa te supui. Nu putem cere peste noapte unei generatii de fotbalisti, educata in acele timpuri, sa fie niste luptatori care se autodepasesc.

 

Cei care abordeaza acest meci numai din punct de vedere fotbalistic se amagesc si isi ingusteaza imaginea. Statistica oarba ne spune ca Olanda, echipa eminamente ofensiva si creatoare a avut 2 cornere, iar Romania, echipa defensiva pana in panzele albe, a avut 1 corner. Statistica ne spune ca am tras 11 suturi, iar olandezii 16. Cifrele astea indica un oarecare echilibru. Ati vazut vreun echilibru pe teren? Eu nu.

Din punct de vedere fotbalistic, este asa cum a spus si Catalin: olandezii ne-au lasat sa castigam, fara sa stea capra, fara sa se faca de ras. Cu atat este mai rau ca n-am putut sa-i batem. Dar nici macar asta. Macar sa-i atacam. Macar atat.

 

Actuala generatie de fotbalisti a incheiat un ciclu de 8 ani. Faptul ca in acesti 8 ani am reusit o calificare este numai meritul lui Victor Piturca. Nu-l suport, n-as vrea sa mai antreneze Steaua vreodata, dar ca selectioner, jos palaria! Asa cum calificarea este meritul sau, asa si felul cum am jucat i se datoreaza. Niciodata n-a stiut, ca in momentele decisive, sa aiba puterea sa traga echipa dupa el, prin schimbarile care se impuneau. Mai degraba e un tip care invita la resemnare. Pentru acest meci, aveam nevoie de un Fatih Terim. Noi am avut un om resemnat.

Revenind la fotbalisti, ei nu trebuie injurati. Ei au jucat ce li s-a spus, ce au putut. Ei mi-au redat mandria. Numai si prin felul in care au cantat imnul.

 

Nu voi uita niciodata acest meci, pentru ca a fost prima data, cand niste suporteri romani, fara sa fie obligati,fara fanfara, doar simtind, au intonat imnul tarii mele. Asteptam acest moment de mult, dar nu speram sa-l vad asa curand. Este un prim pas spre regasirea identitatii pierdute. Un pas mic pentru omenire, un pas mare pentru Romania. Cand ne vom regasi identitatea pierduta in totalitate, vom putea sa emitem pretentii.

Multumesc baieti, sunt mandru ca sunt roman!

twetwet17.06.2008 23:59

am asteptat 8 ani ca sa ce? noroc ca aveam 7 ani la mondialul din 94 si inca imi aduc aminte meciurile alea de poveste...ala + franta 98 (grupe) + 2000 (cu anglia) sunt singurele momente care m-au facut mandru de nationala...de mult nu mai plang la infrangere pentru galbeni...o sa imbatranesc pana o sa se schimbe ceva...o sa mor eu si Dragomir tot o sa fie la sefia ligii...si daca n-o sa fie el, il vor clona...

 

avem conducatorii pe care ii meritam...ne vedem doar interesul personal si nu cel colectiv...ii suspectez de blat...nu pe olandezi (acolo e clar da nici autogol nu puteau sa dea) ci pe ai nostri...vad conspiratii...vad influenta lui berlusconi...vad 12 milioane datorie anulata si vad complicitatea a 10 jucatori (9 de fapt ca Banel oricum e praf) + un antrenor destul de impotent...

 

 

nu meritati nimic!! mars acasa sa va decoreze marinarul pt merite deosebite!

 

Steaua este singura echipa in tara asta!

 

 

LARI18.06.2008 00:21

Si eu sunt de acord cu cei ce spun ca Piturca a abordat dezastruos meciul.

 

Mi se pare incredibil sa-i lasi pe olandezi sa atace la 25 de metri cand stii ca TREBUIE sa dai MACAR UN GOL!!! Sa joci cu UN SINGUR VARF, Marius Niculae, iar cand vezi, in minutul 30, ca e vai mama lui, sa nu schimbi ceva: ori sa-ti duci mijlocasii mai aproape de el (deci sa avanseze intreaga echipa vreo 25-30 de metri, ori sa mai bagi un varf veritabil langa el, daca tot joci pe mingi lungi!

 

Si asta a fost o alta idiotenie! Cum *** sa joci cu mingi lungi in fata unor fundasi ca aia??? Cu atat mai mult cu cat SINGURUL VARF era COMPLET IZOLAT intre (cel putin) 3 jucatori adversi!

 

Van Basten l-a umilit in ultimu' hal pe Piturca: n-a facut decat sa-si aseze echipa pe teren, atat. N-a incercat nici vartejurile de la mijloc in sus din primele 2 meciuri, nu a presat la mijloc cum a facut-o cu Franta, nu a incurajat incredibilul joc pe contraatac din meciul cu Franta si Italia...

 

Mai mult... de ce Piturca nu a avut un plan B??? Nu era clar ca sunt toate sansele fie ca Italia sau Franta sa marcheze, fie ca Olanda sa ne dea un gol??? Cat de stupid sa fii sa-ti joci toate cartile pe un 0-0 la aia si un 0-1 la tine???

 

Nici n-are sens sa-mi mai bat capu'!

 

Poate ca si Piturca a avut dreptate ca jucatorii nu au avut prospetime. Dar, daca tot e sa analizam... cine dreaq te-a pus sa faci selectia asa? Trebuia sa te duca dibla ca nu ai cum sa joci cu Franta, Italia si Olanda cu aceeasi echipa, din care sa schimbi 1-2-3 jucatori. Sustin ca tot el a fost cretinu'!

 

Dar, ca sa nu-l maniem pe Dumnezeu, avem motive sa credem ca putem avea un viitor bun. Viitorul inca nu e asigurat, mai avem enorm de munca.

 

Iar daca nationalele (si aia Mare si aia Mica) vor continua sa practice un joc ultra-defensiv (nu vreau sa-mi amintesc de meciurile Anglia-Romania sau Franta-Romania de la Tineret, ca ma iau cu mainile de cap!), nu avem nicio sansa sa devenim o Mare Echipa.

 

Vom fi, ca pana acum, la un pas de echipele mari, dar incapabili sa ne depasim limita de echipa mica...

FortuneTeller18.06.2008 00:50
Si cine e acest personaj malefic care incurajeaza aceasta cooperativa? E vorba doar de piata libera, de cerere si oferta. Ai nevoie de un mijlocas. Pe roman se cer 2-3 milioanede euro, pe argentinianul Culio se cer 800.000

 

Apoi, FIFA incearca limitarea numarului de straini. LEGILE U.E. nu permit acest lucru. Este vorba de libera circulatie a fortei de munca intre statele membre, etc... Cu jucatorii sub 22 de ani e deja aiureala completa. Nu toate echipele sunt Steaua. Nu toate isi permit aducerea unui tanar sub 22 de ani valoros. Imagineaza-ti ca o echipa poate retrograda tinand in teren 2 tineri slabi, cand ar putea avea in locul lor doi fotbalisti experimentati si mai eficienti, de 30-32 de ani...

 

Sa fie clar. Exista niste legi, iar "fortarea" unui club sa faca un anumit lucru ar putea fi ilegala, indiferent de moralitatea sau eficienta acelei "fortari".

 

Ahhh... Pai s-o luam tacticos. Nu pe orice roman se cer 2-3 milioane, ci pe Dica care e egal cu 10 Culio. Deci CFR a pierdut la afacerea cu Culio! E adevarat ca si pe Goga se cere 1 mil, dar tocmai de aceea va juca in Liga II, tot asa cum s-a intamplat cu Tibi Balan. Apoi despre legile UE, pai aceste legi reglementeaza dreptul la munca al cetatenilor din UE, nu din Argentina. Si din nou, aceste legi asigura egalitatea pe baza de pasaport UE, dar nu zic nimic de limite pe baza de varsta sau locul unde s-a format jucatorul. Deci se poate restrictiona cat de cat accesul strainilor second-hand la echipele romanesti pe baza unui regulament FRF-LPF care sa indice necesitatea de a juca 50% din meciurile nationalei, sau care sa impuna prezenta pe teren a 1-2 jucatori tineri (de obicei batraneii ajung prin Romania!) si 1-2 jucatori formati la centrul propriu de juniori (care nu exclude explicit strainii, dar o face implicit). Deci se poate daca vrei. Apoi trecem la chestia cu experienta aia, numa' buna de salvat echipe de la retrogradare. Pai este o adevarata manie pt echipele care promoveaza sa culeaga laturile experimentate ale Ligii I in speranta salvarii, dar rezultatele sunt de cele mai multe ori penibile si fara vreo speranta de viitor. Asa se face ca Aliuta, G. Coman, etc au inca ghete in picioare dar figureaza numai la rubrica declaratii in presa, nu si la statistici relevante. Daca in locul acestor mumii jucau niste juniori de 18 ani poate ca aveau o sansa sa creasca macar pt sezoanele urmatoare. Uite tot asa tineri gen Ochirosii, Prunescu, Bicfalvi, etc joaca leapsa, in timp ce jucatori experimentati gen Lovin joaca tot in mediocritate. Deci sa revenim, 2 tineri nu trebuie neaparat sa fie mai slabi decat aia de 30-32 ani, sau daca sunt atunci e problema clubului ca nu reuseste sa formeze/cumpere jucatori corespunzatori. Astea sunt regulile, dupa astea joci, la fel cum accepti de exemplu sa joace 11 oameni intr-o echipa iar unul sa stea in poarta. In fine, "exista niste legi" e o chestie vaga, asa cum s-a vazut si in scandalul "valiza", unde regulile romanesti erau altfel decat alea de la UEFA. Deci se poate atata timp cat vrei. Problema reala e ca la noi nu se vrea rezolvarea problemelor, ci eventual numai participarea festiva din 4 in 4 ani la anumite evenimente, cu tot alaiul de rigoare. Problema reala e ca in Romania cel mai iubit sport are probabil vreo 100000 de jucatori inregistrati, iar in Olanda sunt probabil 2 milioane, deci au de unde alege vreo 4-5 echipe nationale mai bune decat a noastra.

 

Si ultima chestie, aceasta cooperativa care ne mananca zilele. Nici nu stiu daca merita sa discutam cine e parte din coop, de ce s-a format, si de ce va continua sa existe. Dar putem sa discutam faptul ca e incurajata de oameni care tin de scaune si lefuri bune, de mafioti care-si spala imaginea cu trofee interne devalorizate, de samsari in cautare de un ciubuc aducator de bunastare. Putem sa discutam ca membrii coop au trebuit sa apeleze la portughezi, argentinieni si sarbi second-hand pt nici un roman de nationala n-ar juca la Cluj, sau la echipe care se tot pregatesc de LC da' n-apuca sa mai joace. Romanii de nationala vor afara si numai daca acolo sunt baieti de mingi vor sa se intoarca acasa. Exceptia o constituie Steaua lui Becali, care a strans niste jucatori pe vremea cand erau doar "probabil jucatori de nationala" si le tot extinde contractele cu cate 5 ani si 10000 euro/an. Deci membrii coop au preferat sa ia ciurucuri straine (nu toti, dar sigur 90% sunt buni numai pt declaratii sforaitoare) in loc sa ia alti "probabil jucatori de nationala". Si restul de bani s-au dat la arbitrii de perspectiva (d-aia cu fante de lumina), la echipele mai sarmane dar muncitoare numai la meciurile cu Steaua si la soiosii din presa. Deci tot inainte, n-avem timp sa crestem echipe tinere, n-avem interes sa modificam regulamentele ( in definitiv la astia promovati de la juniori nu sunt comisioane, asa ca ce sa ne incurcam cu ei), noi vrem performante acum! Ahh... ce fel de performante? Pai d-alea obtinute cu jucatori experimentati, 1-3 cu Famagustele Ciprului, 0-0 cu Mladele Cehiei, 1-3 cu Elfsborgii Suediei. Culmea e ca mai vrem altfel de rezultate la nationala!

endorama18.06.2008 02:51
Ca am pierdut nu e o tragedie, e o tragedie insa ca se incurajeaza o cooperativa (CFR-Dinamo-Rapid) care promoveaza anonimii Portugaliei sau Argentinei. In mod normal ar trebui sa limitam numarul de straini in echipele romanesti la max 3 pe teren, si cel mult 5 in lot. In acelasi timp ar trebui fortate echipele sa aiba 1-2 jucatori sub 22 ani pe teren si cel putin 5 jucatori formati la centrul de juniori ai clubului. Daca vrem sa ne comparam cu Olanda, Italia si Franta atunci trebuie sa incepem prin a ne compara la numarul de juniori produsi, iar apoi prin calitatea acestora.

 

tragedia nu e ca celelalte echipe promoveaza strainii in echipele lor, ci ca Federatia noastra are o atitudine arhaica impotriva naturalizarii jucatorilor straini care dovedesc ca ar avea valoare de nationala. adica Franta nu are nici o jena in a castiga campionate mondiale si europene cu 75% din jucatori naturalizati, Olanda are si ea constant cel putin 4-5 asemenea jucatori in prima echipa, Germania il are ca vedeta pe "polonezul" Podolski, Portugalia il are pe Deco samd, iar noi preferam sa jucam cu un mijlocasi de genul Nicolita, Fl. Petre, Codrea, Cocis care in n-ar avea loc nici in lotul de 40 la o echipa respectabila din Europa.

 

cu exceptia ultimilor 2 ani, in Romania au jucat foarte putini straini si ati vazut ce valori avem la nationala... nu strainii din Liga 1 sunt problema noastra.. dimpotriva, ei au ridicat nivelul campionatului si acum in loc sa avem 4 derbyuri pe an cu Rapid si Dinamo, avem poate 10. problema este ca romanii nu sunt dotati nativ cu talentul cu care sunt dotati alte natii.. nu e chiar o intamplare ca din 1970 pana in 1990 cand a aparut Hagi nu ne-am calificat la nici un turneu final. am castigat Cupa Campionilor cu Steaua fiindca la momentul respectiv practic Steaua era o "nationala" a Romaniei care se lupta cu echipe de club din alte tari construite pe alte criterii decat cele pe care era construita Steaua.

 

in fine no, nu e nimic rau in a determina cluburile sa investeasca mai mult in centrele de juniori, dar asta nu inseamna neaparat ca vor si iesi jucatori mai buni de acolo.. Romania se dezvolta si cu cat nivelul de trai creste mai mult, cu atat mai putini parinti vor fi dispusi sa riste viitorul copiilor lor trimitandu-i la fotbal.

 

sunt multi stelisti care s-ar bucura daca legi de genul celor sugerate de tine s-ar implementa. dar nu din cauza nationalei vor ei asta, ci fiindca in cazul ala, cel putin in urmatorii 3-4 ani, Steaua s-ar plimba prin Liga 1 ca voda prin loboda... dar dupa aia la ce s-ar ajunge? ce jucatori romani din Liga 1 din afara primelor 5 ar merita sa joace titular la Steaua acum? Szekely, Stancu, Goga, poate Mardare, Tartarusanu si atat... pai daca in fiecare an apar doar 5-8 jucatori noi valorosi pe care s-ar bate 5 echipe platind sume astronomice de cate 3-4 milioane, unde am ajunge cand am juca in cupele europene?

 

si nu in ultimul rand, eu sincer sa fiu decat sa vad un meci in plus al nationalei la un turneu final din 2 in 2 ani, prefer sa vad meciuri mai multe in cupele europene an de an si meciuri de calitate superioara in Liga 1 saptamana de saptamana...

dee18.06.2008 04:00

Se spune despre noi ca nu avem mentalitate de invingatori. In majoritatea cazurilor asa este, iar aseara a venit confirmarea. Romania s-a temut de ea insasi si de "umbra Olandei". Daca nici ieri, cand batavii ne-au invitat practic la joc, abordand o atitudine detasata, ca-ntr-un "meci amical", ai nostri nu au facut minimul efort de a-i bate si au pornit de la ideea ,vehiculata de altfel si de Chivu, "n-am simțit nici un moment cã putem învinge Olanda!", atunci e clar – ne meritam soarta!. As fi preferat un 5-0 pentru ei, pe fondul atacurilor noastre furibunde, decat non-combatul de aseara.

 

Tricolorii s-au temut prea mult sa nu piarda si au uitat ca trebuie sa invinga. Ai nostri au crezut ca pot trece peste o prapastie din doua sarituri mici, fiindu-le frica de un pas mare. Singurul moment memorabil a fost acel "Desteapta-te, romane". Pentru cine? N-am vazut o singura privire, un singur gest care sa spuna "hai ca se poate!". Noi am continuat sa dormim linistiti, in timp ce olandezii au trecut zambind pe langa noi. Cortina s-a tras peste inca un campionat european si ramanem cu palida consolare oferita de Mutu: " o sa ne revansam la Mondiale in 2010". Resemnarea s-a nascut in Romania.

 

 

 

84ava18.06.2008 05:00

Pe langa depasirea conditiei de invinsi,sclavi am mai observat un fapt demn de luat in seama si acela e ca am fost praf la conditia fizica.S-a vazut la meciul cu Italia si aseara cand am cedat si psihic si fizic.

eduardo_stelist18.06.2008 05:44

scoate porcariile alea de cuvinte de pe site`ul stelistilor.....nimeni nu intra pe site`ul asta ca sa iti admire tie ironiile, nici un stelist nu simte si nu apreciaza ironiile de genul asta...

 

esti tu administrator, dar asta nu iti da nici un drept sa afisezi asemenea lucruri pe fcsteaua.ro

 

daca ai putin respect fata de noi, cei multi, fa bine si sterge acele cuvinte demne de repulsie totala.

 

dar din ultimele multe articole ale tale si comentariile care le faci, ma indoiesc ca respecti ceva in lumea asta, sau poate respecti chefereu`......

 

 

ma astept azi sau maine sa vad prin vreun post de al tau si forza rapid(ca se potriveste si cu forza portugalia, avand in vedere antrenorul) si apoi forza Dinamo(gasesti tu mare administrator si vreo tara cu care sa o combini).....

 

mi-e rusine mie de rusinea ta.....offfff......IRONIE

 

geoct18.06.2008 06:23

Am vazut meciul impreuna cu niste prieteni; la un moment dat am inceput chiar sa ne amuzam: ce am fi asteptat de la Olanda? Sa isi dea singuri autogol? Robben si Van Persie nu sunt jucatori care sa rateze de la 6 metri... si totusi in prima repirza au ratat. Hai sa zicem ca au incercat scheme noi... Aveam la un moment dat senzatia ca olandezii sunt surprinsi de cum jucam noi, adica "ba baieti, noi nu ne straduim, dar faceti si voi dracu' ceva!". Pana cand s-au saturat si au zis "gata, daca nu sunteti in stare, sa fiti sanatosi; am bagat rezervele, nu l-am bagat pe Van der Saar in poarta, ce mai vreti? dar nu putem merge asa pana la sfarsit, ca ne facem de ras..." Daca macar aveau ai nostri numarul de ocazii pe care l-au avut in meciu cu Italia si ratau ziceam asta e, nu a vrut sa intre. Chiar m-au suprins la acel meci; nu au mai ratat atatea ocazii de nu stiu cand...Insa cand adversarul te invita la joc si tu nimic, nu mai ai ce pretentii sa emiti... Cu un advresar calificat, care practic te invita spre poarta lui, sa stii ca depinde doar de tine, dai un gol si poate dupa aia Italia sa dea 10... S-au speriat de ceea ce pot realiza? Se gandeau ca Olanda o sa isi dea autogol? Ca poate dincolo se termina egal? Dupa meci nu am simtit decat o mare dezamagire...

 

p.s. Daca nici Il Soldatino nu e stelist, atunci nu stiu cine ar putea fi...

Tupac Amaru18.06.2008 06:27

Un singur cuvant am in minte dupa acest campionat european, daca imi permiteti sa il enunt: Banel Banel Banel Banel Banel Banel Banel Banel etc.

Deci nu pot sa spun decat ca suntem un popor de cretini.

Pacat ca nu ne-au bombardat rusii, americanii, englezii, francezii si alte natii ca sa ne ia dracu.

Probabil ca suntem atat de idioti ca natie incat nici macar buni de bombardat nu suntem.

 

Oricum, vorba comentatorilor TVR: Banel Banel Banel Banel Banel Banel Banel....

SI eu as adauga si numele "prietenului" meu: SOROS SOROS SOROS SOROS etc

enjoy18.06.2008 06:50

nu te-am laudat pana acum dar ai reusit sa ma faci sa-ti spun BRAVO! sigur, ironia din final nu e gustata de toti, dar nici nu-i chiar exagerata! n-avem ce face, astea sunt posibilitatile in momentul de fata. se putea si mai rau, vorba unui optimist! sa nu disperam, sa speram mai bine; poate in cativa ani apar si la noi ceva fotbalisti de clasa, poate chiar la Steaua. speram sa batem spania si sunt dezamagit! hai Steaua!

mdionis18.06.2008 06:51
Imi pare rau s-o recunosc, dar atat putem. [...]

Ce sa zic, eu raman la parerea ca puteam mai mult

 

Pana la urma cum e: puteam mai mult sau putem doar atat?!

 

Personal consider ca tot ce s-a construit pana acum trebuie continuat, iar radicalismul evitat.

 

Diferenta dintre noi e si "EI" este simpla. In timp ce noi inca parjolim campiile si otravim apele ascunzandu-ne in speranta aparitiei unor brese, "EI" si-au construit o traditie din a lupta pana in ultima clipa.

 

Ce s-a construit pana acum si trebuie continuat? Parjolirea campiilor?! Otravirea apelor?! Ascunderea in speranta aparitiei unor brese?!

 

Calificarea a fost pierduta mental inca de la prima partida, cea cu Franta, in care semnalul retragerii a insemnat totodata si "confirmarea" nimicniciei echipei in spiritul fiecarui jucator, "confirmarea" credintei ca singura strategie valabila este "parjolirea campiilor & otravirea apelor" iar nicidecum firescul "jucam si castigam".

Calificarea si partida au fost pierdute inca si mai clar in momentul in care Van Basten a anuntat cele 9 schimbari prin care ne invita sa ii testam echipa cu unul-doua goluri si in care jucatorii nostri au avut senzatia ca ei nu ar fi in stare sa castige o partida de capul lor, prin forte proprii, pur si simplu jucand fotbal iar nu fiind "ajutati" de adversar si mimandu-l.

Calificarea a fost pierduta datorita unor tare psihice binecunoscute noua, impartasite de antrenor si jucatori, nu pentru erorile individuale ale lui Contra sau Tamas, nu pentru jocul slab al lui Mutu sau Chivu si nici pentru invizibilitatea pe teren a lui Marius Nicolae sau a lui Cocis: acestea au fost doar consecintele directe ale mentalului stramb si totodata modalitatile de transpunere in practica a starii de invins.

 

Asa ceva nu trebuie continuat.

 

Steaua din perioada 1985-89 a fost un grup exceptional nu atat prin valoarea componentilor lotului (fara indoiala: una foarte ridicata) si nici macar prin performante (pe care le stim cu totii si nu e cazul sa le reamintim); faptul de importanta extrema pentru fotbalul romanesc pe care l-a realizat Steaua acelor ani a fost depasirea conditiei mentale de invins, de indelungata traditie la noi. Steaua a aratat ca o echipa romaneasca (precum o echipa a oricarei natii) poate obtine efectiv rezultate jucand fotbal si crezand in... Steaua ei iar nu pandind vreo "mica ciupeala" sau retragandu-se in transee.

 

Acesta era drumul pe care trebuia continuat.

 

Cel mai deranjant in partida cu Olanda a fost ca nici unul dintre jucatori nu a parut constient ca ar fi fost cazul sa joace fotbal. Si asta doar la cateva zile dupa meciul cu Italia, in care echipa chiar a exprimat ceva pe teren, din cand in cand.

Un antrenor care nu este in stare sa determine echipa sa joace nu este un antrenor care isi face treaba. O echipa care refuza sa creada ca jocul este unica metoda legitima cara ii poate aduce rezultatele dorite nu isi face datoria.

 

In realitate, Piturca, desi component al acelui grup Steaua care a insemnat depasirea conditiei de perdant aprioric, nu a inteles bine semnificatia acelui moment istoric, altminteri la pauza le-ar fi dat numai suturi in posterior tuturor mamaligilor de pe teren pentru a ii determina sa faca un salt de calitate. Daca a dori ceva mai bun inseamna a fi radical, atunci eu sunt radical intrucat eu cred ca puteam mai mult si ca avem nevoie de cineva care sa inteleaga cum se ajunge la acel mai mult.

 

Din pacate, Piturca nu va fi schimbat intrucat a facut egal cu campioana si vicecampioana mondiala si a reusit sa iasa din competitie "cu capul sus". Nimeni de la FRF nu ii cerea mai mult si nici el nu si-a pus problema realmente sa obtina mai mult. Si, in definitiv, cine ar fi venit in locul lui in caz de schimbare probabil ca ar fi fost cel putin la fel de lipsit de anvergura. Vom ramane la fel ca pana acum si cu amanarea sine die a saltului mental catre normalitate pe care l-am fi banuit daca echipa ar fi jucat ieri seara fotbal si nu ar fi asteptat mura in gura un destin favorabil.

 

the_ace18.06.2008 07:17

nu e vinoat Mutu nu e vinovat Piturca , vinovat e spurcatul ala de tamas (de departe cel mai prost jucator al nostru la acest turneu) dupa greseala monumentala din meciul cu italia nu a avut nici o remuscare ba mai mult s-a gandit sa o repete. si ca sa fie tot tacamul mai intra si "spurcatul hepatic " pe teren care singur (condusi cu 1-0 ) se gandeste sa dea el gol din foarfeca . Eu nu inteleg cum vroiau sa castige acest meci daca ei nu au avut un sut reusit pe poarta . Oricum raman la parerea mea si cred ca dinamuistul de tamas ne tine acasa. Mandru ca sunt Stelist ,Mandru ca sunt Roman dar nu prea mandru de echipa nationala si ca sa ii copii putin pe queen "this are the days of our life" la fiecare campionat european sau mondial atat cat nu avem nici macar un atacant ( d si m niculae nu sunt de nationala ) iar tamas e tamas si asta cam spune tot .Pacat

JDERUL18.06.2008 07:27

Fiindca multi isi pun intrebarea ca poate nu mai avem tinere talente,eu as indrazni sa spun ca avem.Este suficient sa tragem putin cu ochiul la campania ,,Vreau sa fiu mare"si vom intelege ca nu de talente ducem noi lipsa ci de pedagogi! Da de pedagogi,de oameni care sa stie sa slefuiasca aceste talente,sa le dea caracter,sa-i invete ca numai prin munca si seriozitate pot obtine ceva.Castigatorii campaniei respective sunt indrumati spre echipe cu nume si pretentii in Europa fotbalistica si poate despre unii vom auzi pe la nationalele altor tari,dar ceilalti? Cei care raman in tara ce se intampla cu ei? De ce nu se iau masuri pentru a-i reuni intr-o scoala patronata de FRF? Cu o prima de calificare pe care o primeste un angajat al respectivului for si care in afara faptului ca este angajat acolo nu are niciun merit s-ar asigura functionarea unei astfel de scoli un an de zile!

Apoi ei pot fii vanduti catre dicerse echipe interesate de ei si ar spori astfel si veniturile federatiei(care intereseaza cel mai mult pe conducatorii ei) si aria de selectie a antrenorilor federali!

Franta ca sa dau un singur exemplu in acest sens a devenit campioana mondiala in urma unui astfel de demers.

Daca se vrea,se poate si la noi!

victor18.06.2008 07:28

in articolul principal nu prea am inteles acuzatia ref. la centrul de copii si juniori al Stelei? pana una alta Steaua este chiar singura echipa din Romania care are o politica cat de cat coerenta legata de tinerii jucatori si investeste intr-un astfel de centru. s-au construit terenuri si exista facilitati de cazare si scoala pentru cei selectati de la varste mici si se incearca formarea unui nucleu de antrenori capabili sa descopere talente! asa ca poate vorbesc mai putin cei ce nu cunosc!

 

cat despre prestatia nationalei la EURO, eu cred ca lucrurile sunt destul de clare, ca si "vinovatiile" pentru esecul din final. sigur este vorba si de valoarea generala a fotbalului romanesc (orice am spune italia, franta si olanda ne sunt teoretic superioare - si nu doar la fotbal), dar cand ti se ofera sansa sa trimiti acasa italia si o ratezi cu atata usurinta, nu prea mai ai ce sa mai zici. e drept ca poate a gresit Piturca si selectia (este inadmisibil sa abordezi un turneu final, cu 3 jocuri grele in 6 zile, folosind un fundas dreapta de 34 ani, in timp ce Ogararu, jucator cu experienta si care joaca chiar in olanda, este ignorat si apoi sa constati surprins ca echipa este obosita?), dar vinovatul principal ramane Mutu. departajarea valorilor se face in momentele cruciale ale jocurilor, atunci cand cei alesi trebuie sa dovedeasca ca MERITA sa fie in frunte! din pacate Mutu a tratat cu usurinta inadmisibila o situatie de penalty care ar fi dus Romania mai departe, eliminand iremediabil italia. si asa cum se intampla de atatea ori in viata, vezi si situatia Stelei din returul campionatului trecut cand dupa ce am recuperat 11 pct. nu am stiut sa fructificam situatia mult mai simpla a unui joc pe teren propriu cu Poli, prostia si superficialitatea te pedepsesc! Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista!

 

de aceea este inutil sa mai vorbim de prestatia fiecarui jucator in partida cu olanda. Romania pierduse calificarea in min. 82 al jocului cu Italia. atunci Mutu, si poate lipsa de curaj a lui Piturca (trebuia sa indice ca altcineva sa execute penalty-ul), ne-a condamnat pe toti la ... eliminare!

greenyes18.06.2008 07:29
tragedia nu e ca celelalte echipe promoveaza strainii in echipele lor, ci ca Federatia noastra are o atitudine arhaica impotriva naturalizarii jucatorilor straini care dovedesc ca ar avea valoare de nationala. adica Franta nu are nici o jena in a castiga campionate mondiale si europene cu 75% din jucatori naturalizati, Olanda are si ea constant cel putin 4-5 asemenea jucatori in prima echipa, Germania il are ca vedeta pe "polonezul" Podolski, Portugalia il are pe Deco samd, iar noi preferam sa jucam cu un mijlocasi de genul Nicolita, Fl. Petre, Codrea, Cocis care in n-ar avea loc nici in lotul de 40 la o echipa respectabila din Europa.

 

Tragedie e ca alde mitica, sandulica, lupescu, si toti atarantii de acolo nu s in stare sa aiba grija de copii nostri care se viseaza fotbalisti....tu te gandesti la naturalizare...te auzi ce spui....???

 

De talent duce tara asta lipsa????? Pai daca ar veni Ajax la noi in tara si ar face echipe peste echipe, si ar pune si n cap.....Luceafarul...de unde s a ridicat generatia lui Hagi si co....a fost distrus de "noii vechi comunisti" care acum s au imbracat in "democratii furtului"......

 

Noi nu avem antrenori care sa fie in stare sa promoveze tinerii, sa i arunce in lupta (cu exceptia lui Hagi...da...el e praf....)dar avem jijei care si pune nepotii sa antreneze copii Stelei.....cu alde Strizu si toata sleahta lor.....Pai era sa inebuneasca ala de la Sevilla cand a auzit ca Ochirosii a fost dat de Steaua la Buzau....si Ilie se plange ca nu vine nimeni din spate.....ti e greata ....acum Bicflavi a fost lasat iar la Buzau......

 

Fotbalul ca si societatea romaneasca e bolnav.......urmarile crimelor comunismului care a intrat cu cioboetle in inima neamului romanesc se vad si acum......din pacate majoritatea tinerilor nici nu stiu ce a insemnat comunismul pentru Romania....MOARTE......au avut grija atarnnatorii sa ascunda tot......

 

Nu vedeti gradul de deggradare valoric la care am ajuns????? Pai s a ajuns ca Banel.....sa fie apreciat pentru ALERGAT........este dat exemplu.....fratilor trezirea!!!!.........Steaua 86 nu a castigat pe alergatura.....nu a pus europa la respect timp de 4 ani pe alergatura proasta.....la ei alerga mingea......

 

Pacat de Romanii din tribune....nici nu ne merita nesimtitii astia......alde sandulica, mitica...si sleahta lor care ne trateaza cu curul......ne au facut aurolaci....si etc.....nu merita nimic nimicurile astea......Le au cantat imnul in timpul meciului dar ei......."noi bai...voi astia care nu va mai ajunge nic...noi am facut egal cu francejiii si italiejii bai...astia..."......

 

Ce a mare lucru a zis Catalin fratilor....de v a oripilat asa tare???? Esti mai stelist daca l apreciezi pe Atelt, esti mai stelist daca injuri jucatorii de doi lei care joaca la Steaua in loc sa l injuri pe ala care ii aduce???? esti mai stelist daca ajungi sa te bucuri ca am castigat meciuri dupa un joc de rahat si impinsi de arbitri de la spate numai pentru a juca in Liga championilor.......????

 

Trezirea fratilor!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

 

 

 

eduardo_stelist18.06.2008 07:45

@ 'greenyes'

 

 

Ce a mare lucru a zis Catalin fratilor....de v a oripilat asa tare???? Esti mai stelist daca l apreciezi pe Atelt, esti mai stelist daca injuri jucatorii de doi lei care joaca la Steaua in loc sa l injuri pe ala care ii aduce???? esti mai stelist daca ajungi sa te bucuri ca am castigat meciuri dupa un joc de rahat si impinsi de arbitri de la spate numai pentru a juca in Liga championilor.......????

 

 

 

 

ce m-a oripilat?????pe cel mai vizitat site al nostru, in locul unde se aduna se pare cei mai infocati suporteri....aici.....domnu` Catalin vine si striga forza CFR.....abis IRONIE......

 

sunt stelist pe fcsteaua.ro.....nu am nevoie sa vad cuvintele forza si CFR alaturate, nici ca ironie,nici ca neironie......nu suport ca in momentul in care intru pe site sa vad asa ceva....

 

cu ce gresesc???? de ce ii iei apararea???? cuvintele alea nu isi au rostul, nu pe FCSTEAUA.RO

JDERUL18.06.2008 07:52

Tragedia celor 50 ani de comunism este ca a inoculat spiritul de gasca la nivel de conducatori.Mentalitatea care sfideaza.Ei stiu totul(dar nimic),ei fac totul(dar nimic)! Acest spirit s-a transmis sine-die si in fotbal.Federalii,conducatorii ligii,conducatorii de cluburi precum si ,,vedetele fotbaliste"exista pe acest principiu.Pentru ei noi,cei multi,suporterii nu existam.NOi vedem in fotbal un sport,un meci de fotbal ca o sarbatoare.Ei nu.Pentru ei fotbalul este un mijloc de a castiga bani si de a parveni.Atat si nimic mai mult.De aceea nu permit patrunderea in sistemul lor a celor care gandesc altfel.Si ne scot ochii cu cate-o calificare atunci cand se nimereste si fac caz de asta pana la epuizare aratandu-se extrem de indignati atunci cand cineva incearca sa spuna lucrurilor pe nume.Si cand vor sa-si justifice neputinta tot noi suporterii suntem de vina.Nu stim ,chipurile, sa apreciem eforturile lor si nu stim sa ne bucuram de realizarile obtinute,ca suntem prea pretentiosi,etc.

mdionis18.06.2008 08:06
Tragedia celor 50 ani de comunism este ca a inoculat spiritul de gasca la nivel de conducatori. Mentalitatea care sfideaza. Ei stiu totul (dar nimic), ei fac totul (dar nimic)! Acest spirit s-a transmis sine-die si in fotbal.[...]

 

Problema e mai veche si mai profunda decat cele cateva zeci de ani de comunism. "Cea mai buna si mai dreapta" dintre oranduiri nu a facut decat sa exalteze racilele deja existente si sa ascunda inapoi in mocirla firavele tentative de a insemna ceva manifestate intre cele doua razboaie. Originile raului sunt de gasit in sute si sute de ani de istorie in care s-au putut afirma cu precadere doar caracteristicile sociale cele mai jenante, justificate cu necesitatea supravietuirii.

andyro18.06.2008 08:16

Cum spunea si cineva mai sus, meciul mi-a lasat un gust amar. Am inceput temator, cu aceeasi idee ca in meciul cu Franta - ne aparam 90 de minute, speram la un gol norocos - ca in meciul cu Italia - sau la un egal in celalalt meci.

 

Golul olandezilor mi-a dat senzatia de "ba, am inceput cu rezervele, n-am atacat deloc, am mai gresit si noi, ca oamenii, da' voi chiar sunteti retardati !". Mai mult nu putea sa faca Olanda pentru noi. Sa schimbi aproape toti jucatorii, sa schimbi un portar care e aproape jumatate din echipa, sa nu ataci ca in celelalte 2 meciuri ci sa te multumesti cu pase in lateral, in aut, ratari singur cu portarul care n-ar fi existat intr-un meci normal, toata astea sunt la limita decentei fotbalistice. Chiar autogol nu-si puteau da.

 

Si ce facem noi, in conditiile in care Olanda marcheaza (si ce evident s-au bucurat olandezii...mi-au adus aminte de Bunica) si Italia conducea cu 1-0 si avea un om in plus, deci in conditiile in care aveam nevoie de 2 goluri ? Pai, nimic. Intai o schimbare post pe post, Niculae-Niculae, care era clar ca nu poate aduce nimic. Apoi, asteptam inca 20 de minute ca sa mai bagam un jucator de atac, in conditiile in care era clar ca nu miscam nimic, ca avem 1, maxim 2 jucatori in fata. Si culmea ridicolului, mai facem ultima schimbare cu 5 minute inainte de final. Il tinem pe Banelinho in teren cand cele 2 centrari ale lui au ajuns in peluza, respectiv intr-o zona unde nu era nimeni, tinem 3 maini moarte la mijloc, si asteptam ca Mutu sa scoata ceva dintre 3 aparatori adversi, dupa una din zecile de mingi lungi aruncate pe el. Cred ca, vorba unui francez, daca mai jucam 100 de ani tot nu le dadeam gol asa.

 

Si in loc sa dam vina pe o tactica jalnica, pe o selectie facuta prost, partial si datorita unui campionat intern prost, ce declara marele nostru antrenor : "rezultatul de la Zurich a avut un efect negativ asupra moralului nostru". Pai ce te asteptai Piti, sa fie 0-0 90 de minute la aia ? Era clar ca o echipa va marca, pentru ca nu aveau alta sansa. Eu as fi vazut un rezultat de 2-2, daca nu era eliminarea din echipa Frantei. Nu era de datoria TA sa ii pregatesti MORAL pentru astfel de cazuri ?

 

"Am fost obositi/nu am avut inlocuitori pentru prima echipa". Surpriza, a trebuit sa jucam 3 meciuri, nu te asteptai deloc la asta cand ai facut selectia, nu Piti ? Pai daca jucam in sferturi cum era, nici nu ne mai prezentam din cauza epuizarii ? Cine e vinovat ca am avut jucatori obositi dupa 2 meciuri, respectiv de faptul ca nu avem rezerve, Van Basten ?

 

Ultima parte a declaratiei a fost chiar amuzanta, o redau in engleza - "We definitely took enough risks". Corect, am jucat in atac tot timpul, am dominat, am avut 3 atacanti si 2 mijlocasi ofensivi, nu ne-am aparat deloc cu 6-8 oameni cand trebuia sa dam 2 goluri. Piti, tu sigur ai vazut acelasi meci ?

supervladiTM18.06.2008 08:19

Haideti sa nu ne mai ascundem dupa cuvinte false. Am iesit lamentabil de la acest turneu, asta este adevarul dureros. Am dat cu piciorul unei sanse imense de a iesi dintr-o grupa a morti in urma unor meciuri cu o Franta la pamant, cu o Italia care s-a trezit doar cu cutitul la os si pe care doar noi am lasat-o sa traiasca, dar cel mai mult in fata unei Olande care practic NE-A INVITAT sa inscriem in prima repriza. Inteleg ca Robben care a tras la misto pe langa poarta singur cu Lobont si Affelay care a prferat o pasa inapoi singur cu portarul s-au plictisit si ei de frica si de neputinta noastra si in inertia lor au facut ce trebuia: au inscris.

 

Una peste alta, nu meritam. Doar Grecia cred ca a avut un joc la fel de urat ca noi la Euro, dar ghinionul lor a fost ca nu au avut un Zambrotta care sa le serveasca un gol pe tava. Cand te aperi cu toata echipa in meciuri in care e clar ca nu poti primi gol, iti meriti soarta. Cat despre Mutu, am asteptat cu totii sa fie salvatorul nostru (ca na, noi romanii, avem nevoie de un conducator, nu putem actiona ca o echipa) si a fost doar o umbra penibila a ceea ce a aratat la Fiorentina (unde totusi are o echipa si un sistem de joc). Bravo lui ca a fost pe faza cand a gafat Zambrotta dar penaltyul din meciul cu Italia ne putea califica a fost tras la misto, usor si pe centru (chiar el a spus ca visa la o scarita). Intr-un meci cu campioana mondiala in car arbitrul le scoate mingea din poarta italienilor, nu trebuie sa faci cadouri.

 

In concluzie, ma bucur ca Olanda si-a respectat blazonul, m-am intristat ca desi ei au vrut noi n-am vrut si sper ca portocala sa castige Euro pentru ca merita dupa jocul din grupe.

victor18.06.2008 08:26

asa cum orice popor isi are conducatorii pe care ii merita, cred ca e valabil si comentariul ca jucatorii sunt pe masura suporterilor! nu va mai iluzionati ca ei sunt cei rai si noi suntem cei buni! daca nu exista comparatie intre tribunele de pe anfield, bernabeu, nou camp, old trafford, etc. si cea din Ghencea, de ce fotbalistii nostri ar trebui sa fie mai buni! cand violenta, injuraturile, golania si suburbanul primeaza in tribune, de ce ne miram ca si calitatea exprimarii pe teren este in suferinta la noi?! cand emirates se umple meci de meci, indiferent de adversar, iar Ghencea abia aduna 6-7000 la un joc de UCL (sub scuza ca "nu avem ce vedea?!"), ce pretentii mai avem in orice comparatie?

 

poate ar trebui ca fiecare sa se analizeze intai pe el si abia dupa aceea sa inceapa sa ceara de la altii!

«12346»