- vad ca unii vor sa luam jumatate de divizie, pentru. ca apoi dupa cateva jocuri sa se intrebe mirati cine a adus "parasute" la Steaua. in echipa noastra de azi se intra f.greu, iar valorile din tara sunt limitate ca nr. si calitate. numai pretul este piperat!
- trebuie inteles ca nu poti sa cumperi, daca nu "vanturi" un pic banca. deja ai doua echipe si trebuie sa mai vinzi ca sa eliberezi niste locuri. problema este si de buget, pentru. ca multi jucatori de la Steaua au salarii mari (din primii 16 nimeni nu coboara sub E60mii, iar media este 90-100mii), si nici un presedinte din tara nu doreste sa preia o astfel de povara (de ex. Cristocea - jucator de 25 ani cu 43 goluri marcate in divizie) avea la Farul salariul de 15mii pe an si is se propunea 30mii pentru. extindere). dornic sa mai aduca cateva nume, e posibil ca Gigi sa incerce pana la urma sa-i forteze sa plece pe unii din actualii jucatori, dar asta va declansa un nou scandal in media, care abia asteapta sa ne toace.
- Timisoara in aceste zile da mult din gura, dar are probleme cu fondurile (de altfel s-a vazut ca patronii BkP nu au reusit sa stranga suma necesara pentru. achizitia "Solventului" si au pierdut licitatia - au ofertat E20mil. si au prezentat garantii bancare de numai E12mil). transferul lui Oprita este in impas si nu se face decat daca Poli plateste suma ceruta de Steaua. ceilalti doi ar intra intr-un schimb. numai ca dupa pataniile lui Tudor (cel care acum da tel. plangacioase baietilor), si jucatorii sunt mai atenti si cer asigurarea cel putin a veniturilor pe care le aveau la Steaua (pentru. Oprita si Dinita in jur de 140-150mii pe an).
- fratii Iancu nu sunt interesati de performanta cat de o campanie mediatica. pentru. ei ianuarie se anunta critic, avand in vedere ca au infatisarea decisiva la tribunal cand se va decide inculparea lor eventuala in dosarul rafo. cand ai deja 128 zile de arest evoluezi pe muchie de cutit si orice noua acuzatie e o problema uriasa. de aceea pare improbabil ca se vor incarca cu plata unor salarii mari pentru. urmatorii ani, iar oricum credibilitatea lor in fata jucatorilor nu e prea mare. azi toata lumea le cere plati in avans (inteleg ca si Gica si-a luat salariul pe un an). nu uitati ca Timisoara a transferat pana acum numai jucatori de la national, sportul si alba-iulia, echipe renumite nu doar pentru. slariile miniscule cat si pentru. platile cam rare.
- nu e nimic rau sa cumperi jucatori la sfarsit de contract. daca acestia se dovedes valorosi e mai degraba o dovada de competenta managerial, nicidecum de zgarcenie sau prostie. orice fraier stie sa cheltuie fara masura banii, putini sunt insa cei care stiu sa cheltuie rezonabil, dar cu eficienta max.. Azi la Steaua numai castigurile jucatorilor te obliga la cheltuieli de E2-2.5mil. anual. iar cand mai aduci si un antrenor strain precum Protasov, care castiga probabil cat toata divizia la un loc, portofelul se goleste f.repede.
