Felicitari pentru articol,foarte adevarata afirmatia,intr-adevar in momentele grele se formeaza caractere,insa la noi nu prea exista asa ceva. Foarte multi suporteri sunt suporteri de rezultat,mai degraba spectatori decat suporteri.
Insa ce s-a intamplat astazi pune la incercarea rabdarea si celui mai fidel suporter. Era o sansa unica de a lua titlul dupa ce 70% din campionat nici nu visam la locul 1. Si l-am fi luat la pechinezi acasa,ar fi fost de vis ce mai. Cred sincer ca exista caractere intre suporterii Stelei,si chiar destule,noi ne bucuram sau ne intristam pentru rezultatele echipei noastre,nu ca alti rahati care considera o victorie impotriva Stelei realizarea vietii lor.
Din pacate insa,degeaba sunt caractere in randul suporterilor pentru ca sunt prea putine caractere adevarate in echipa ca sa nu mai vorbesc de conducere. Tot ce trebuiau sa faca jucatorii nostri era sa nu piarda pe terenul rivalilor,atata tot,iar daca antrenorul si jucatorii erau caractere adevarate,se gandeau la suporteri si faceau tot posibilul sa bata,asa au jucat la ciupeala si fotbalul i-a pedepsit.
Dar de fapt,ce sa inteleaga ei cand patronul le da de inteles ca dinamu nu va juca foarte tare? Stiati ca ciobanul a baut sampanie inainte de meci,la loja, fiind sigur ca nu luam bataie azi? Bag pariu cu oricine de pe forum ca daca azi nu luam bataie 90% din jucatorii Stelei considerau meciul cu Buzau gata rezolvat,iar asta nu e o atitudine normala,insa este o atitudine incurajata de ciobanel. Chiar daca nu luam titlul vreau sa batem buzaul si acestia sa cada,pentru a nu se mai bucura Becali ca are satelit in prima Liga.
Titluri vom mai lua,poate vom mai lua si cupe,insa spiritul nostru cand ni-l recuperam? Becali a pervertit acest spirit,de fapt el nici nu mai exista la echipa,singurii jucatori care au aratat ceva atitudine astazi au fost zapata,Ghionea,Radoi,Dayro,deci vreo 4 din 11.
Antrenor nu avem,oricat l-ati apara pe Lacatus,astazi a jucat cu fundul in poarta si am incercat sa jucam pe contratac FARA JUCATORI DE VITEZA, cum sa porti un contratac cu Dica, cel ce sta un an pana se intoarce cu mingea si cu pepe moreno,un jucator greoi. Daca tot vrei sa joci pe contratac joci cu Dayro si habib,2 jucatori rapizi. Si nu,nu ma dau antrenor,astea sunt doar niste decizii logice, lucruri pe care le-a spus si Ienei si Balint,daca joci pe contre,joci cu jucatori rapizi,cum au facut azi pechinezii,de la 1-0 incolo au jucat numai la asteptare lansandu-l pe bratu,de unde a pornit si golul 2.
Probabil vom pierde si acest titlu si anul viitor va fi cam la fel,sa stiti ca paradoxal cel mai bun lucru care s-ar putea intampla ar fi sa pierdem calificarea in CL ca sa ne concentram pe campionat pentru ca e clar ca nu putem duce lupta pe 2-3 fronturi deodata,fugim dupa atatia iepuri si ramanem cu buza umflata.
Vazand evolutia Stelei in acest meci crucial(vb de pregatire a meciului si de motivarea jucatorilor) imi e clar ca nu meritam titlul,chiar daca printr-o minune il vom lua. Cand nu poti sa bati echipe de 2 lei precum Poli Timisoara,Rapid si dinamu nu meriti sa fii campion al Romaniei. Da,stiu ca CFR le-a pus capra pe Rapid si dinamu si nici ei nu merita titlul,dar eu nu vb de ei,vorbesc de Steaua Bucuresti,campioana noastra,care nu mai joaca fotbal de vreo 2 ani de zile ci se amageste prin participari razlete prin CL si evolutii penibilie in Liga1 si Cupa Romaniei. Chiar,nu prea vad suporteri amarati pe aici ca nu mai luam cupa de nici nu mai stiu cand,inca o dovada ca s-a dus dracu spiritul nostru.
Sunt curios daca miercuri se va lua atitudine impotriva ciobanului si a unor jucatori,desi sunt sigur ca daca u Cluj ne va da titlul cadou multora o sa li se stearga amintirile neplacute ale acestui sezon cu buretele.
Sperand la un sezon cu trofee...
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.