FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri in perioada verii 2008

«1434445464763»
victor14.07.2008 11:15

daca Goian pleaca mai facem inca 2 transferuri! Dayro va trece varf doi, pozitie mai apropiata de calitatile care le are! nu poate juca la coordonare!

 

pe de alta parte tot felul de nepriceputi isi dau cu parerea despre abel moreno, pe care nici nu l-au vazut! transferul lui la Steaua nu este legat de trecerea lui rada la murcia. macar de ar accepta sa vina in Ghencea. e un jucator experimentat care in ultimele 3 sezoane a jucat titular! vrea salariu de 325mii anual (contract pe 2 ani in timp ce noi dorim minim 3,5 ani) + prima de instalare de 250mii. in plus ar trebui sa preluam o datorie a murciei fata de el si fata de malaga (in total vreo 700mii).

dudu_specialistu14.07.2008 11:39
daca Goian pleaca mai facem inca 2 transferuri! Dayro va trece varf doi, pozitie mai apropiata de calitatile care le are! nu poate juca la coordonare!

 

pe de alta parte tot felul de nepriceputi isi dau cu parerea despre abel moreno, pe care nici nu l-au vazut! transferul lui la Steaua nu este legat de trecerea lui rada la murcia. macar de ar accepta sa vina in Ghencea. e un jucator experimentat care in ultimele 3 sezoane a jucat titular! vrea salariu de 325mii anual (contract pe 2 ani in timp ce noi dorim minim 3,5 ani) + prima de instalare de 250mii. in plus ar trebui sa preluam o datorie a murciei fata de el si fata de malaga (in total vreo 700mii).

ok, Abel e unu, al 2-lea care e ? Sau macar. pe ce post joaca ?

ps. sper sa nu il mai vad pe Dayro mijlocas pentru ca altfel il stricam de tot :(

MoWeed14.07.2008 11:44

@Victor

 

Daca cei 2 jucatori care ii luam sunt adusi tot pe celebrul principiul "ia-i ca sunt moca" nu rezolvam absolut nimic.

Bogdan4Steaua14.07.2008 12:01

Eu unul nu l-am vazut pe Abel Moreno jucand.

 

Are valoare de Champions League? Esti absolut sigur ca ne va fi de folos in sezonul viitor?

c.ronaldo1714.07.2008 12:05

Eu sunt super multumit cu campania de transferuri. Neagoe poate fi acea scanteie care sa explodeze, Claudiu Ionescu este mult mai talentat la varsta sa decat a fost Hagi, Banel Nicolita poate face un sezon de senzatie daca are putina sansa, iar Vali Badea poate fi acel Inzaghi al Stelei. Am mare incredere ca Baciu s-a plictisit de postura de rezerva si va fi un stalp al defensiva, Fabio Canavaro de Romania, Romeo Surdu va fi in vana maxima, Vatca poate sa faca iar meciul care la facut impotriva Stelei pe vremea cand juca la Galati, Kapetanos poate fi Luca Toni junior, coordonator de joc nu va fi nimeni, pentru ca Spania nu a avut asa ceva la Euro, iar Tiago "Fabregas" Gomes va fi marea descoperire a scout`ului ggigi bbecali:x.

dudu_specialistu14.07.2008 12:38
Eu unul nu l-am vazut pe Abel Moreno jucand.

 

Are valoare de Champions League? Esti absolut sigur ca ne va fi de folos in sezonul viitor?

 

nu cred ca l-a vazut nimeni, insa din ce am citit pe site--ul fostei lui echipe, era jucator de baza, care facea toata treaba la mjloc, un numar 10 adevarat, insa din ce am citit este cam in genul lui Dica, tehnic insa lent (mie greu sa cred ca gasim jucator mai lent ca Dica) si care cam nu pune osul, ca de altfel toti marii jucatori . Interesant este o fraza de pe site-ul lor "nu e genul de jucator care sa iti ia mingia din propriul teren si sa dribleze tot pana in jumatatea cealalta"

Una peste alta, daca vine va fi un transfer foarte util avand in vedere ca cel putin jumate din lot este atehnic.

LeGenD14.07.2008 13:28

Acest Abel Moreno sigur merita sa joace la Steaua.Daca nea` Gigi a declarat ca e jucatorul de care avem nevoie la mijloc,pai asa si e.Nu spunea el ca vrea sa faca o echipa campioana europeana cu Surdu si Banel?Nu a reusit doari cu ei doi,asa ca acum ia intariri.Kapetanos,Neagoe,Abel Moreno.

 

Incredibil ce jucatori se transfera in Romania.Abel Moreno prin simplu fapt ca a purtat tricoul cu nr.10 la o echipa din Segunda Division este jucator de vis.Nemaipomenit ce jucatori reuseste sa aduca Steaua.Maine,poimaine mai ia inca unul din parcare de la Barcelona si unul de pe eBay si asta e echipa campioana.

martanu14.07.2008 20:21

Este adevarat ca Surdu va fi trimis la Buzau?

se7en14.07.2008 20:26

El Ciobandante a zis ca a ajuns la un acord cu cei de la Buzau in privinta lui Surdu, urmatorul ar fi Ionescu.

Joga Bonito14.07.2008 20:30

"Eu nu mai am nici o treabã cu Buzãul și nu mai vreau sã se mai facã speculații. Acolo e patron altcineva, cu care am ajuns la un acord în privința lui Surdu. Despre Ionescu nu am ajuns la un acord. Mai vreau sã dicut cu Marius Lãcãtuș"

-extras gsp - interviu acordat de cioban.

 

Banel rezerva si atentie, pastrat in lot, pentru ca Janos nu cred ca va duce 34 de etape; la Galati a avut mari probleme musculare si incet-incet scapam de verigile slabe din lotul stelist.

xDaJACKALx14.07.2008 20:52
Despre Ionescu nu am ajuns la un acord.

Noi pe asta l-am transferat ca e noul Hagi nu din alte motive nu? :whistle:

victor16.07.2008 14:41

cu Gigi nu se stie niciodata! cum nu l-am vandut pe Goian si nici pe rada, vad ca pista abel a fost stopata (aici are un "merit" si giovanni care nu era multumit ca jucatorul venea pe filiera Ilie).

 

jucatorul de care vorbeste Becali ca va mai fi transferat este dorit in mod expres si de Lacatus, care a spus ca-l prefera lui abel. eu am intrebat cine este si daca nu vor fi probleme cum ca vine atat de tarziu si astfel pierde pregatirea de baza! mi s-a raspuns ca nu sunt probleme, respectivul fiind in luna august in competitie si ca deci nu ne va durea capul cu integrarea lui dpdv fizic! am inteles de aici ca este vorba de un jucator ce va participa la olimpiada!? cum lotul este plecat si Becali a fost si el in austria, e greu de luat acum alte confirmari! transferul este aranjat exclusiv de Gigi cu giovanni si omu' nostru pare extrem de incantat! exista insa o temere cum ca din club se tot scurg informatii despre intentii de jucatori si sume (vezi cazurile alfaro perreira si prette) si de aceea totul este tinut sub strict control. ultimul comentariu al lui Becali a fost ca vom rezolva astfel faza ofensiva a jocului nostru!

I.N.Money16.07.2008 18:37

Probabil cei de la TVR au nimerit-o cu acest viitor transfer , fiind vorba de acel jucator de la Dallas , insa daca este cum spui tu @Victor , un jucator ce participa la Olimpiada , cu ce ne ajuta pe noi ? Asta inseamna ca ar lipsi in jur de o luna , plus cele hai sa zicem 2 saptamani de acomodare ar insemna ca abia la inceputul lunii septembrie am putea sa il folosim pe acest jucator , adica dupa mult discutatul tur 3 preliminar din UCL !

Stryker16.07.2008 20:03

se vorbeste de transferul lui toja de ceva vreme , daca e bun atunci e bine venit mai ales ca acesta ar acoperi un post deficitar in opinia mea , cel de mijlcas stanga (Ochirosii promite , insa el mai are de cresut in valoare si experienta pt a putea aspira la un post de titular) ...

 

dar in acelasi timp am vazut ca la echipa secunda a ajuns andre nunes, dupa ce a fost inprumutat la gloria buzau ... acuma ma intreb, ca si asa nu stam extraordinar la capitolul atacanti , nu ar merita si el o sansa , macar acuma in amicale ... ? sau nu are loc de marile vedete din atacul nostru ?

 

si ca tot am zis de atacanti , de ce nu este jucat deloc arthuro ? se spune ca cica ar fii in urma cu antrenamentul tactic , dar ce , kapetanos , abia venit si el la echipa si dupa o absenta indelungata la fostul club este oare la zii ?

razvan_stelist200716.07.2008 20:07

macar sa vina toja asta la Steaua

Joga Bonito16.07.2008 21:10
si ca tot am zis de atacanti , de ce nu este jucat deloc arthuro ? se spune ca cica ar fii in urma cu antrenamentul tactic , dar ce , kapetanos , abia venit si el la echipa si dupa o absenta indelungata la fostul club este oare la zii ?

 

Din ambitie...

 

Nu stiu, dar am vaga impresie ca jucatorii liberi de contract o sa se dovedeasca mai buni decat astia imprumutati pe 300 de mii sau cumparati pe 8-900 de mii.

DanStan16.07.2008 21:38
jucatorul de care vorbeste Becali ca va mai fi transferat este dorit in mod expres si de Lacatus, care a spus ca-l prefera lui abel. eu am intrebat cine este si daca nu vor fi probleme cum ca vine atat de tarziu si astfel pierde pregatirea de baza! mi s-a raspuns ca nu sunt probleme, respectivul fiind in luna august in competitie si ca deci nu ne va durea capul cu integrarea lui dpdv fizic! am inteles de aici ca este vorba de un jucator ce va participa la olimpiada!?

 

Daca-i vorba de Toja de la Dallas tare ma indoiesc c-ar avea vreo treba cu olimpiada. Columbia nu-i calificata.

se7en16.07.2008 22:11

Toja a semnat cu Steaua

 

tojaeb0.jpg

 

Jucãtorul și-a dat acordul, iar Becali i-a anunțat ieri prin fax pe americani cã e de acord cu prețul fixat, 500.000 de dolari pentru un transfer definitiv

 

 

Cine e jucãtorul despre care Gigi Becali a spus la finalul amicalului cu Beșiktaș cã "va fi ultimul transfer al Stelei în aceastã varã"? Surse din club au dezvãluit cã este vorba despre columbianul Toja, așa cum Gazeta a anunțat încã de acum douã sãptãmîni (foto).

 

8 strãini va avea Steaua în lot dupã aducerea lui Toja, jumãtate dintre ei fiind extracomunitari: Zapata, Emeghara, Dayro și Toja

 

Propus lui Pedrazzini

 

Mijlocașul ofensiv în vîrstã de 23 de ani joacã de un sezon și jumãtate în Statele Unite, la FC Dallas. Transferul lui la Steaua este aproape parafat. Jucãtorul i-a fost propus secundului Pedrazzini, italianul i l-a prezentat lui Lãcãtuș, iar "Fiarei" i-a plãcut foarte tare. Dupã ce Gigi Becali a vãzut un DVD cu prestațiile sale și a fost impresionat, imediat s-a luat legãtura cu Toja, care și-a dat acordul în scris pentru a veni în Ghencea.

 

15 meciuri și 3 goluri are Toja în naționala Under 20 a Columbiei, cu care în 2005 a cîștigat Campionatul Americii de Sud

 

Zapata și Dayro au garantat pentru el

 

A urmat un schimb de faxuri între gruparea din Ghencea și cea din Dallas. Americanii au solicitat 500.000 de dolari în schimbul fotbalistului, iar Gigi Becali a cerut termen de gîndire. Apoi li s-a cerut pãrerea celorlalți columbieni din lotul Stelei, Zapata și Dayro Moreno, despre Toja. Referințele au fost dintre cele mai bune, cei doi sud-americani spunîndu-le șefilor cã ar fi o investiție excelentã, așa cã Steaua a trimis oferta oficialã în America. Zilele viitoare vor fi semnate actele, iar Toja va ajunge la București.

 

 

"Acest jucãtor pe care îl aducem mi-a plãcut foarte mult și a fost Dorința mea sã-l luãm. L-am vãzut pe casete și m-a convins"

Gigi Becali patron Steaua

 

Ce joaca

 

Mijlocaș stînga sau central

 

Postul pe care evolueazã Toja este cel de mijlocaș. El poate juca pe banda stîngã, dar la fel de bine poate fi folosit ca mijlocaș central ofensiv. Așa cã ar putea fi o soluție pentru a face cuplu cu Dayro în centrul liniei de 4 mijlocași ofensivi care sã-l susținã pe atacantul împins. Toja este agresiv, aleargã mult și are intrãri energice.

 

Juan Carlos Toja Vega

 

- s-a nãscut pe 24 mai 1985, la Bogota

- are 1,86 metri și 75 de kilograme

- între 2003 și 2005 a evoluat în Columbia, la Independiente

- în 2006 a fost împrumutat de River Plate, dar n-a rãmas decît un an, jucînd doar 3 meciuri în campionat și 5 în Copa Libertadores

- în februarie 2007 a fost transferat la FC Dallas, echipã pentru care a jucat 31 de meciuri și a înscris de 7 ori

MoWeed16.07.2008 22:17

Daca e adevarat ar putea fi o solutie, mai ales ca singurul mijlocas stanga de meserie din lot este Ochirosii. Pe Neagoe nu-l pun la socoteala deoarece sunt mari sansele sa-l vedem pe la buzau

Dan_Original_TB9616.07.2008 22:28

L-am urmarit in multe meciuri si este unul din jucatorii care imi plac mult de aici. Este foarte muncitor, alearga mult, are viziune, da pase bune si stie sa dribleze. Nu se fereste de dueluri 1 la 1, sau chiar 1 la 2, 3, nu da pasa sa scape de minge ci dribleaza. S-ar intelege excelent cu Dayro.

Asta cu mijlocasul stanga e vrajeala. Joaca si in centru si pe dreapta la fel de bine. Foarte polivalent. Sezonul trecut pe vremea asta era intr-o forma excelenta. Acum pare un pic iesit din forma, dar o fi si chestie de imprejurari. FC Dallas e una din echipele slabe de aici, iar in sezonul asta nu prea joaca nimic.

Suma de 500.000 mi se pare suspect de mica. Ma rog, stim toti cum e cu sumele de transfer anuntate in presa din Romania. Oricum, pana nu vad contractul semnat si jucatorul transferat oficial, nu mai cred nimic.

Chiar ma intrebam cand o sa vad pe cineva din MLS transferat in Romania. Sunt o gramada de pusti talentati aici, foarte ieftini si dornici sa se transfere in Europa, pentru ca aici in primii ani, jucatorii tineri au salarii mici, iar prime de victorie nu exista. Vin infometati, sunt obisnuiti cu munca, si nu au aere de vedete ca alti europeni sau tarani din campionatul nostru infect. Villareal l-a transferat pe un pusti american de 18 ani, Altidore, pe doar 2 milioane, iar ala e peste toate varfurile care joaca acum in Romania. Daca se acomodeaza o sa ajunga apoi la Barca sau Real pe 15-20mil. Daca il transferam pe Toja sa speram ca se vor forma niste conectii cu Liga de aici si vor urma si altii.

Darkkkkkk16.07.2008 23:04

Sunt jucatori buni in America.Stiu si eu pe unul Alex Nimo.E un mijlocas ofensiv foarte bun.In legatura cu jozy altidore:foarte bun atacant,puternic,tehnic,rapid.

metzzz17.07.2008 04:37

prietene seven , cand vezi jucatorul cu tricoul in mana pe site-ul oficial atunci poti spune ca e transferat. Pana atunci asteptam.

LeGenD17.07.2008 08:42

Nu stiu nimic despre el.Sper insa sa merite sa joace pentru noi.

 

P.S: Cum naibii l`ati urmarit mha voi?Cum apare un jucator pe care Steaua vrea sa il achizitioneze se trezesc toti ca "l`am urmarit cateva meciuri,e super bun/super prost".As vrea sa aduca Steaua un jucator din Trinidad Tobago sa vedem daca mai zice vreunu` ca l`a urmarit.

bodanelu17.07.2008 09:05

@legend, Dan traieste in america :)

victor17.07.2008 16:22

nu era toja jucatorul de pe prima pozitie din lista noastra de achizitii. si el este o varianta de rezerva. noi cautam un varf si un mijlocas stanga, fara de care suntem morti.

 

transferurile noastre par a se invarti prin nisipuri miscatoare. cu toja nu s-a mai vorbit de o luna, iar discutiile de atunci au fost destul de generale, asa ca venirea lui e destul de incerta. si cu celalalt varf, de care parea ca suntem foarte aproape, lucrurile par ca s-au incurcat. ne trebuie un manager general, oricare ar fi el, dar sa fie numit si sa aibe responsabilitate si putere de convingere in fata lui Becali. asa Ilie este acum in concediu pe la ruia si inteleg ca e blocat acolo de niste investitii pe care vrea sa le inchida saptamana aceasta, iar giovanni umbla brambura prin lume dupa sapunaru, tamas si alte interese. intre timp noi batem pasul pe loc si jucatorii pe care punem ochii semneaza cu alte cluburi.

 

ma enerveaza ca si "nea mariusica" o scalda si nu da din pinteni sa inchidem transferurile discutate. pe Gigi il arde mai putin, caci el e bucuros daca nu cheltuie si nebun cum este, pare convins ca putem intra in UCL cu ce avem acum?! ce tampenie am putut sa facem cu ratarea campionatului si a intrarii direct in Liga?! ne-am intors la perioada de acum 3-4 ani cand aveam un buget de pana in 10-15mln?!

 

ref. arthuro, si aici a aparut o problema. absenta din meciurile de pana acum se datoreaza unei contracturi, care pare a fi in prag de ruptura. asa ca e posibil ca brazilianul sa se loveasca oricand si astfel sa lipseasca o perioada mai lunga.

«1434445464763»