Stati ma oameni ati innebunit ce dracu'. Eu, privind in ansamblu cred ca Urziceni e campioana de drept. Steaua NU MERITA SA IA CAMPIONATUL, NICI CFR NU MERITA.
Stiu ca o sa-mi iau o tona de injuraturi de la cei care se cred mai stelisti si care il injurau pe Becali. dar care acum sunt in culmea fericirii ca Steaua e pe primul loc. Si eu ma bucur ca Steaua e pe primul loc, dar doar pentru ca i-a luat fata CFR-ului, care nici ea nu merita sa fie acolo, deoarece nici CFR nu are jocurile 100% castigate pe merit, si pentru asta trebuie doar sa ne aducem aminte ca in tur au fost foarte avantajati. Acesta este motivul pentru care spun ca Urziceni e campioana de drept, ea nefiind avantajata, sau cel putin eu nu am auzit de vreun meci in care Urziceniul sa fie ajutata clar de arbitri sau sa fie acuzata de blat.
Eu nu zic ca Steaua nu merita sa fie campioana pentru ca ar exista o echipa mai buna, ci pentru ca Steaua in retur a avut meciuri in care daca nu au tras arbitri de ea, a jucat singura, iar acest lucru mi se pare cel putin suspect si este doar vina lui Becali.
Eu chiar cred ca Steaua poate sa castige orice meci si de asta il urasc eu cel mai tare pe Becali, pentru ca din cauza lui nu pot eu sa ma bucur linistita de o victorie a Stelei, ca apar mereu scandaluri si "Mureseni" cu replici ca: "Mioveni e o alta Steluta!" sau "N-am vazut meciul, dar am auzit ca a fost un joc suspect!". Si, daca esti un pic atent, oricat de stelist ai fi si oricat de tare te-ar durea sa admiti ca Steaua nu joaca asa cum ti-ai dori (cred ca prima repriza cu CFR e cea mai buna din tot campionatul) nu poti sa nu te intrebi de ce arbitrii gresesc atat de tare in favoarea Stelei, acel 5% e cam grosolan, sau cum dracu' se face ca jucam singuri.
Si pentru am sustine afirmatiile am si exemple:
1. Steaua-CFR Cluj 3-1: in care amfacut o prima repriza foarte, foarte buna, dar in a 2-a CFR a avut cel putin un penalty clar din 2.
2. Steaua-Unirea Urziceni 1-0: meci in care Steaua a jucat mai mult decat urat; e adevarat ca am avut un penalty neacordat la Dica, dar si ei au avut unul la Golanski si ar fi echitabil pana aici daca golul n-ar fi fost marcat asa cum toata lumea stie.
3. Rapid-Steaua 0-3: la momentul respectiv majoritatea celor carora le-am citit comentariile erau de parere ca meciul ar fi trebuit rejucat, iar acestia sunt cei care ca si mine au incredere in Steaua si care au inteles probabil faptul ca Deaconu nu a procedat corect fluierand sfarsitul meciului fara a mai astepta 3 min dupa ce se decisese sa continue. Nu i se pare nimanui suspect faptul ca nimeni de la Steaua nu a luat in calcul niciun moment rejucarea? Nu vi se pare ca Lovin a fost suspendat doar ca sa nu fie balanta inclinata doar in favoarea Stelei, cu toate ca cativa rapidisti chiar meritau sa fie suspendati deoarece l-au bruscat pe arbitru? Nu credeti ca lucrul asta a fost facut asa pentru ca meciul nu a fost incadrat tocmai unde trebuia, adica la alea 3 min.?
4.Vaslui-Steaua 0-1:nu ridica semne de intrebare jocul Vasluiului cu noi in comparatie cu cel prestat in compania celorlalte echipe, plus ca jucau pe o prima uriasa?
5.Steaua-Dacia Mioveni 2-0: puteam sa o batem si cu cei 8 titulari care in Ghencea n-au jucat pentru ca au fost raciti !!! sau ceva de genul asta; nu ai cum sa nu-ti pui intrebari cand mai auzi si ca s-au intalnit Netoiu cu Giovani (cred) inainte de meci si nu stiu ce valiza. Si toate astea cand stii ca echipa ta poate bate lejer o echipa ca Mioveni, care vorba aia; cum sa nu te apuce toti nervii???
6.Gloria Bistrita-Steaua 1-3: nu are cum sa nu fie suspect cand vine Gigica (ala care cica s-a lasat de vorbit aiurea, stati linistiti pana dupa alegeri!!!!) si spune ca el, cu Giovani si cu Gigi Netoiu (ala cu valiza) formeaza cei 3G, in conditiile in care Tatarusanu il are impresar pe Giovani (cel putin asa spun astia pe la televizor), care a jucat cum a jucat si care isi mai pune si cenusa in cap pentru primul gol; plus ca toata lumea stie ca meciurile cu Bistrita din ultimii ani nu sunt chiar amintiri placute pentru Steaua; asa ca nu ma surprinde ca Gigi Becali a vrut sa fie sigur ca nu "scapa CFR-ul din ochi", iar numele lui Netoiu nu vine decat sa mai puna inca odata la indoiala corectitudinea meciului cu Mioveni.
Toate aceste meciuri si mai sunt inca 6 de jucat nu va produc decat bucurie si atat? Nu va fac decat sa va preocupati pentru ce va face Steaua in Champions League? Nu va fac sa va ganditi la nimic mai mult, sa va puneti intrebari? Toate petele puse de unii sau altii: adversari, ziaristi si chiar de Gigi Becali, pe imaginea Stelei nu conteaza?
Mie, personal, toate aceste lucruri nu fac decat sa-mi produca o dorinta din ce in ce mai tare ca Becali sa dea ortu' cat mai repede ca alta solutie nu vad ca sa scapam de el?
Stiu ca fiind stelist e greu sa privesti obiectiv si sa accepti ca nenorocitul de Becali pune din ce in ce mai multe pete pe Steaua.
Nici mie nu mi-e usor sa vad ca in meciul cu Bistrita, care datorita experientelor anterioare putea fi un meci cu surprize pentru Steaua, Lacatus il foloseste pe Banel in loc sa-l foloseasca pe Dayro Moreno. Ca tot va intrebati de ce nu joaca Dayro? Sincer si eu m-am intrebat lucrul asta si am primit un raspuns la fel de sincer de la o persoana pe care daca nu o cunosteam si daca nu stiam ca e stelist, l-as fi banuit de rautate, invidie si de toate sentimentele urate la adresa Stelei, dar daca stai s-o gandesti la rece are dreptate, deoarece nu-l folosesti pe Banel intr-un meci in care nu esti de la inceput sigur ca nu vei avea niciun fel de surprize; Nicolita un jucator care nu are fata de Steaua, cand il ai pe Dayro Moreno pe banca. Il pastrezi pe Dayro pe banca doar daca ai un jucator mai bun, iar in ceea cel priveste pe Nicolita nu e cazul.
Banel Nicolita joaca deoarece 2008 e an electoral (poate suna tembel dar e singurul motiv pe care-l vad) si Becali are nevoie voturi de la putinii rromi care au buletin si pot sa voteze, iar in ceeea ce priveste tacerea lui asa subita, ca i-a zis ma-sa nu stiu ce dracu', e tot din acelasi motiv. Daca el ar vorbi vrute si nevrute iar si-ar atrage ostilitatea fanilor care sunt in culmea fericirii si carora daca le pune pe tava "24" exista toate sansele sa-l voteze, de altfel el a si spus ca "se retrage" dee la Steaua (a se intelege ca tace), dar nu si din politica. Cu toate ca si-a propus sa fie tacut si impaciuitor mie nu mi-a scapat faza cu 3G care sigur nu face parte din lucrurile pe care ar fi vrut sa le zica.
In tur ne-a batut "U" Cluj, a fost un accident si stiu ca Steaua poate sa castige, are toate atuurile si totusi cred ca Gigi nu va sta cu mainile-n san nu doar acum ci pana la sfarsitul campionatului. Daca ma gandesc ca ultima etapa se joaca in Ghencea cu Gloria Buzau, nu m-ar mira deloc sa aud replici de genul: "Steluta a decis campioana!".
Eu dupa cum se si vede nu mi-am propus s-o critic pe Steaua ci pe Gigi Becali, deoarece toate suspiciunile care se ridica asupra meciurilor Stelei pun in umbra munca jucatorilor si ii afecteaza si pe ei dar si pe suporteri.
pentru jucatori nu e corect si pentru ca ei nu au cu cine sa-si masoare fortele, nu pentru caq sunt mai valorosi ca restul ci si deoarece atunci cand adversarul din diverse motive nu pune probleme nu stii la ce nivel esti, iar in Champions League se dau cu capul de pragul de sus cand isi dau seama ca desi in campionat sunt cei mai tari nu pot sa faca fata pentru ca acolo nu joaca singuri.
pentru suporteri nu e corect, deoarece noi ne punem tot sufletul in Steaua si o incurajam fie din tribuna fie de acasa cu pumnii stransi si ne bucuram pentru un eventula titlu, caapoi sa avem o mare dezamagire in Liga. In tot acest timp Becali, i-a o caruta de bani si o gramada de voturi ca apoi cand noi o sa ne plangem amarul, el sa ne rada-n nas ca e puternic, doar ne-a facut din nou, nu? Si bineinteles, nu o sa uite sa se intoarca la celebrele lui declaratii etc. care pe noi ne vor face sa-l contestam ca de atatea ori, iar el o sa spuna ca doar ne-a mai adus un titlu, ce am avea vreun motiv sa-l injuram?
In concluzie cred ca inainte sa ne preocupam de ce se va intampla in Liga si sa visam la cai verzi pe pereti, ar trebui sa nu trecem asa usor cu vederea comportamentul lui Gigi, fie el mai bun sau mai rau si efectele acestuia in ceea ce priveste performantele Stelei si cum sunt ele vazute, deoarece SCOPUL NU SCUZA MIJLOACELE, iar daca vrem sa fim mandrii de echipa noastra, oricum suntem, dar sa nu le dam celorlalti motive de a pune la indoiala realizarile Stelei, trebuie sa avem grija pentru ce ne bucuram. Si tocmai pentru ca Steaua e capabila sa-si obtina toate victoriile singura fara manariile lui Becali ar trebui sa ne gandim de 2 ori inainte sa punem botul la faptul ca se cuminteste Becali, si tace si bla, bla , bla...
Pe mine personal ma deranjeaza extraordinar de tare faptul ca toata lume pune pete si umbre pe Steaua si asta doar din cauza lui Becali.
DACA ATI AVUT RABDAREA NECESARA SA CITITI TOT SPER CA ATI SI INTELES CE VREAU SA SPUN!