FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Pledoarie pentru MM

«1234»
andyro02.04.2008 19:31

Lasa I.N.Money, ce conteaza ca nimeni nu o sa vrea sa tina cu o echipa manjita si blatista (asa cum este vazuta acum si asa cum a fost redata in presa in tot returul, pentru ca nimeni nu a miscat un deget sa schimbe asta), ca tinerii care veneau pentru jocul vitezistilor nu vor mai veni pentru ca imaginea este acum alta. Atat timp cat noi suntem superiori, nimic nu mai conteaza. Cine stie, poate devenim si singuri impotriva tuturor...

costhinia02.04.2008 19:35

nu am vazut si nu vad in MM un mare presedinte

personal nu l-as mai vrea niciodata in Ghencea. cred ca jocul Stelei din ziua de azi se trage din timpul domniei sale asa ca....lasa-ne, lasa-ne......

da-ti pe Telesport si amintiti-va de un mare presedinte pe care l-a avut Steaua: Ioan ALEXANDRESCU. UNICUL PRESEDINTE.

Padrese02.04.2008 19:56

Cred ca sunteti cam obisnuiti cu scandalul si tiganeala si va cam pare rau ca nu mai e unu ca Stoica sa abereze pe toate posturile TV. Eu ma bucur ca oamenii de acum din conducere ( inclusiv Becali de la o vreme - sa vedem cat il tine nu mai dau apa la moara presei avide de scandal si raspund elegant prin comunicate pe siteul oficial astfel incat nimeni sa nu le poata rastalmaci vorbele - macar in acest caz avem un club de tlie europeana.

dr.adrian902.04.2008 19:59
Plecarea sa din Ghencea a lasat un gol enorm , chiar daca a intrat de multe ori in polemici inutile , chiar daca a lovit acel "suporter" pentru a il apara pe Dica , insa niciodata nu am putea sa spunem ca Meme nu s-a luptat pentru Steaua si ca nu a iubit si iubeste acest club ( exemplul de acum cateva saptamani de la meciul cu Urziceniul este elocvent ) .

 

 

[.. .........]

ce gest la meciul cu Urziceni. cand a tras tot stadionu in teapa dupa ce a facut pariu cu Jiji. chiar el a spuso.

 

tot ce face MM e un show de 2 bani. si fraierii pun botu

 

Editat de moderatori.

axl02.04.2008 20:07

Cred ca am ratat o postare sau doua deoarece am dedus ca e vorba de niste bere pe-aici. Vreau si eu.

I.N.Money02.04.2008 20:11

@dr.adrian9

Daca 25.000 de suflete l-au aplaudat inseamna ca totusi nu a facut numai prostii, nu crezi ? Sau toti suntem orbi si nu vrem sa vedem?

Nimeni nu spune ca Stoica e usa de biserica , cand a fost cazul a fost criticat ( mai ales cand a inceput sa il critice aiurea pe Zapata asta toamna si sa vorbeasca prostii ) , dar nu putem spune ca nu omul nu a tinut la Steaua si chiar la suporterii ei .

A plecat Stoica , ce s-a intamplat ? Suporterii tratati ca niste animale , asta vara stateam cu orele pentru un bilet , am fost lasati pe afara la Constanta . Pe suporterul stelist nu ar trebui sa il preocupe si sa il deranjeze cum si-a batut joc Stoica de Becali , cu comisioane si firme fantoma , pe suporterul stelist trebuie sa il preocupe in primul rand atitudinea pe care el a avut-o cand cineva a ironizat Steaua .

Decat un Becali nebun si un Argaseala arogant si ignorant prefer de 1000 de ori un Meme Stoica "pervers" .

SSK02.04.2008 23:17

Nici eu nu-i duc lipsa lui MM. Sigur, nimanui nu-i convine linsajul mediatic din ultimele zile, dar personal, prefer sa pastram o liniste decenta (chiar daca paguboasa), decat un perpetuu scandal. Ne plangem de iesirile grotesti ale lui Becali si acum il regretam pe MM, care ajunsese sa "faca" audienta "specialelor"? Adrian Ilie nu se lupta cu presa, treaba lui e sa se lupte sa gaseasca jucatori cu care sa castigam fara brichete si alte prostii. Asta e treaba lui, asta era si a lui MM. La fel, treaba lui Argaseala e sa se preocupe de chestiuni organizatorice, nu sa tina prima pagina cu declaratii flamboaiante in presa noastra "de 2 bani" (ca tot e la moda expresia).

 

Desigur, ar fi bine daca am avea si noi un responsabil cu presa care sa poate da uneori replici - un fost stelist, care sa raspunda din convingere, dar civilizat si cu argumente. E rau ca nu-l avem. Dar nu putem sa ne dorim sa fim la fel de spurcati la gura ca Zotta, Rada sau Iancu. Asta nu!

 

Si jos palaria pentru o fraza pe care nimeni nu putea s-o spuna la fel de bine:

 

Nu imi e antipatic MM. Nici simpatic. Imi e indiferent, ca orice arlechin.
ariven2103.04.2008 06:39

Personal nu vad rostul acestui articol.

 

Sincer ar trebui sa ne vedem de prezent, decat sa tot ridicam osanale celor care au fost, repet, au fost, angajati ai clubului nostru. In aceeasi ordine de idei nu vad pe nimeni publicand un articol despre cel are multi ani a fost eminenta cenusie a echipei: Tica Danilescu.

 

Suspendarea lui Lovin este intr-adevar ciudata, mai ales ca incetul cu incetul a devenit din blamatul si mult hulitul Lovin-pasa-acasa, un jucator util si bine angrenat in mecanism, dovada si ultimele meciuri cand, spun eu s-a autodepasit la toate capitolele.

 

Nu stiu care sunt mecanismele care au stat in spatele acestei decizii. Dar in apele aceste tulburi in care innotam acum, neatacarea deciziei mi se pare totusi in acest moment, un lucru intelept. Sunt si victorii si esecuri...important e sa stim sa le gestionam pe ambele.

il_scorpio03.04.2008 07:50

Nici MM nu era perfect, dar decat Ilie care ne minte dupa fiecare meci ca suntem in progres si ca am facut un joc bun si la fiecare atac asupra Stelei zice sec "nu comentez", il prefer de 10000 de ori pe MM.

ssinpadureacualune03.04.2008 08:19

Sincer...nu sunt de acord.E mai bine asa sa nu raspunda nimeni.Sa le raspundem pe teren prin castigarea titlului sau macar a meciurilor directe.Atitudinea lu MM in astfel de momente ar fi adus si mai multe scandaluri si mai multa ura.Cea mai buna solutie este,exact topicul de pe forum,boicotarea presei...a massmediei in general.Si gata...sa vorbeasca toti,sa zica ce vor...si care e problema...ca se pierd suporteri...lasa sa se piarda ca inseamna ca nu au tinut cu Steaua niciodata...ca ni se face o imagine proasta,de hoti...sa fie la ei acolo...ca Dinamo a furat in acest retur mai mult ca noi,iar CFR in tur nu mai vorbesc,noi suntem mici copii.Ca nu apara nimeni clubul...fratilor nu suntem in NICIUN PERICOL.Sa dea in noi cat vor...TOT NOI LUAM CAMPIONATUL...si de presa si de toti cei care vorbesc aiurea ma doare in ....

David_Copperfield03.04.2008 08:37
TOT NOI LUAM CAMPIONATUL...si de presa si de toti cei care vorbesc aiurea ma doare in ....

 

 

In ce te doare? Fii mai concret! Nu ne lasa pe noi sa presupunem. In suflet? In cele trei litere? Hai fa-o! De dragul nostru. :worthy:

 

 

In alta ordine de idei si eu sunt de acord ca a raspunde la provocari inseamna a inflama rau de tot spiritele. Totusi cum bine spunea cineva pe aici, nu poti sta tot timpul cu mainile in san. Trebuie sa reactionezi. Cea mai buna metoda de a reactiona o reprezinta aceea de a-i chema pe cei care ne tulbura linistea in fata comisiei de disciplina a FRF-ului. Apreciez si opinia cuiva care a spus ca Steaua ar avea nevoie de un compartiment de PR, care sa intervina ori de cate ori se considera ca e nevoie de o lamurire publica.

stelutawillis03.04.2008 09:30

Asa este ar fi trebuit ca cineva din conducerea Stelei in acele momente sa apere Steaua mult mai mult, din pacate nu s-a intamplat acest lucru :(

forzza Steaua

O-Ne03.04.2008 11:27
Sincer...nu sunt de acord.E mai bine asa sa nu raspunda nimeni.Sa le raspundem pe teren prin castigarea titlului sau macar a meciurilor directe.Atitudinea lu MM in astfel de momente ar fi adus si mai multe scandaluri si mai multa ura.Cea mai buna solutie este,exact topicul de pe forum,boicotarea presei...a massmediei in general.Si gata...sa vorbeasca toti,sa zica ce vor...si care e problema...ca se pierd suporteri...lasa sa se piarda ca inseamna ca nu au tinut cu Steaua niciodata...ca ni se face o imagine proasta,de hoti...sa fie la ei acolo...ca Dinamo a furat in acest retur mai mult ca noi,iar CFR in tur nu mai vorbesc,noi suntem mici copii.Ca nu apara nimeni clubul...fratilor nu suntem in NICIUN PERICOL.Sa dea in noi cat vor...TOT NOI LUAM CAMPIONATUL...si de presa si de toti cei care vorbesc aiurea ma doare in ....

 

Un raspuns foarte corect si pe masura. Suporterii care se pierd in momentele mai grele ale echipei si sunt cu Steaua doar cand echipa merge bine aceea sunt suporteri de ocazie ... probabil ca o fac pentru ca asa e la "moda" nu pentru ca tin la echipa.

 

FORZA Steaua !!! Pana la moarte si dupa ...

ssinpadureacualune03.04.2008 12:25
In ce te doare? Fii mai concret! Nu ne lasa pe noi sa presupunem. In suflet? In cele trei litere? Hai fa-o! De dragul nostru. :worthy:

 

 

In alta ordine de idei si eu sunt de acord ca a raspunde la provocari inseamna a inflama rau de tot spiritele. Totusi cum bine spunea cineva pe aici, nu poti sta tot timpul cu mainile in san. Trebuie sa reactionezi. Cea mai buna metoda de a reactiona o reprezinta aceea de a-i chema pe cei care ne tulbura linistea in fata comisiei de disciplina a FRF-ului. Apreciez si opinia cuiva care a spus ca Steaua ar avea nevoie de un compartiment de PR, care sa intervina ori de cate ori se considera ca e nevoie de o lamurire publica.

Nebunule stai la un loc sa nu te accidentezi cu avantu' asta.Unde te arunci asa??Nu te intereseaza pe tine unde ma doare pe mine.Si nu ai tu treaba cu mine.Concret,nu ma tragi tu pe mine la raspundere...Asa ca,de dragul tau,nu te mai baga in seama aiurea! Mai bine mergi si reactioneaza cu prietenii tai de la FRF si trage presa la raspundere acolo.Ce penal...

 

Si mai departe imi mentin parerea,cei ce ne ataca sunt niste nimikuri si nu tb bagati in seama,nu tb ascultati pentru ca asa le dam importanta.Si ei de fapt sunt niste corupti infecti,sau niste oameni care nu pot desparti profesia lor de echipa cu care tin.

victor03.04.2008 13:45

nu trebuie chiar idealizat MM. dupa ce a plecat de la Steaua s-a dovedit in cateva randuri cam "derbedeu" (vezi de ex. reactiile lui la meciul din tur si chiar comportamentul la retur - in oglinda cu cel al lui DP)?!

 

sa-l vedem cu CFR! acolo o sa constatam cat de stelisti sunt MM si DP, caci dincolo de prea multe vorbe, importante sunt faptele!

kosm1n03.04.2008 18:04

Eu personal nu-i duc lipsa smekerasului de MM! Cand MM al tau era la echipa era toata ziua bagat in polemici fara rost si gesturi neomenesti ...! Incet incet se vede ca si Adi incepe sa-si intre in mana cu transferurile si cel putin in decalaratii mi se pare foarte cumpatat precum si Argaseala (desi il pupa in fund pe cioban). Numai bine!

shofris03.04.2008 20:44

oarecum ai dreptate , dar nu inseamna ca trebuie sa ne coboram la nivelul mURESAN sau Iancu , lasa-i pe ei in mocirla pe care tot ei au creat-o si noi sa ne vedem de drum.

Alex88pl03.04.2008 21:45

am citit cu un prieten mai mic articolul asta(eu am 19 ani).si mi-a zis sec:pentru ca Steaua nu trebuie sa se coboare la mintea tuturor tampitilor care altfel nu stiu sa-si strige umilinta.si tind sa ii dau dreptate.ce se intampla mai nou la noi in fotbal,faptul ca Steaua a legat greoi(ce-i drept) cateva victorii irita "specialistii" de la noi si mai ales adversarii care numais tiu cum sa opreasca asta...vezi sapun care spune:"o sa dau si autogol daca e nevoie,doar sa nu ia Steaua campionatul"...ce e de spus la astfel de lucruri?nimic...pentru ca nu ai cu cine sa te certi.si totusi ai dreptate...cineva trebuie sa apere imaginea Stelei

cicerone04.04.2008 06:47

Ca orice om(nu numai in calitate de presedinte)MM-ul a facut si bune si rele,a luptat,vorbit,aparat,iritat,jignit,lovit si toate astea. Ca sa tragem o linie si sa raspundem cum era mai bine cu sau fara MM trebuie sa avem rabdare si rezultatele vor fi cele care dau raspunsul la toate intrebarile despre MM si rolul sau la Steaua,daca a fost sau nu un manager si scouter bun si daca actiunile lui au fost sau nu de bun augur. Referitor la reletia cu fanii cum naiba sa nu incerce sa-si apropie suporterii si galeria?

eminem04.04.2008 07:29

Mihai Stoica... ne place sau nu? a fost bun sau a fost rau? parerile sunt impartite, dar cu un lucru sper ca suntem toti de acord: MM este reperul fata de care vom compara urmatorii manageri care vor fi la Steaua. el a deschis conceptul de manager in epoca moderna la Steaua.

ce inseamna sa fii manager la Steaua? multi dintre noi habar n-avem ce scrie in fisa postului, dar cu siguranta distingem 2 planuri fundamentale:

a) un plan tehnic: transferuri de jucatori, strategie pe termen mediu si lung, organizare interna;

b) un plan estetic: relatia cu presa, relatia cu suporterii, purtator de cuvant.

acum este prematur sa comparam la nivelul transferurilor "era MM" cu "era Adi Ilie" (dar va veni si timpul bilantului). pe mine momentan ma doare lipsa unor reactii corente in fata atacurilor din presa. sigur ca in fotbal cel mai important este meciul, acele 90 de minute de care totul depinde, dar in acest mileniu conteaza si imaginea, aspectul, ambalajul...

traim o epoca in care presa conteaza, presa pune presiune, presa ataca, presa formeaza opinii. de cand a plecat MM Stoica (in curand se implineste un an), Steaua sufera la acest capitol. si presa stie asta. stie ca la Steaua nu are cine sa reactioneze coerent. cine ar trebui sa reactioneze OFICIAL?

1. presedintele Valeriu Argaseala;

2. managerul Adi Ilie;

3. siteul oficial;

4. patronul.

parerea mea despre cei de sus: Argaseala este soarecele de bilbioteca, omul care se simte bine la birou, persoana priceputa si cu experienta in organizarea si reprezentarea clubului in fata unor evenimente oficiale. ii sta bine acolo unde e (birou, cravata, foi in mana), dar nu este o voce puternica si autoritara in relatiile cu presa. siteul oficial emite din cand in cand cate un comunicat, dar totusi e prea rece, sobru si solemn fata de evenimentele incinse din jurul unui meci. Adrian Ilie este omul de care se leaga sperantele noastre la transferuri si viitor, dar are defectul de a veni in presa cu raspunsuri mai scurte decat intrebarile (ceva in genul regelui Hagi ca vocabular). cine a ramas? patronul. el este personajul care nu se va speria in viata lui de un microfon, caci doar de asta a bagat atatia bani in fotbal -->> sa se faca auzit. ii place sa vorbeasca, ii place sa fie natural, ii place sa rada (ba chiar e greu de oprit uneori). el face deliciul publicului in miez de noapte cand elodia, vadim sau taraf TV sunt prea plictisitoare. vrei rating? il suni pe Becali. conteaza despre ce vorbeste? nu, caci el isi da cu parerea despre orice subiect si are talentul sa distreze publicul pe orice tema. iar presa stie asta si profita la maximum.

de cand a plecat MM, Steaua sufera la nivel de credibilitate informationala pentru ca relatia cu presa a preluat-o Becali. si MM are pacatele lui, dar totusi era o voce coerenta, puternica, priceputa la fotbal si suficient de acida la adresa tuturor celor care atacau Steaua. a fost trup si suflet pentru FC Steaua. si il apreciez pentru asta.

axl04.04.2008 08:23
cine ar trebui sa reactioneze OFICIAL?

Ofiterul de relatii cu presa.

Steaua are, a fost numit in functie acum nu stiu cate saptamani, imi pare ca a aparut chiar si aici un articol.

carminastan04.04.2008 08:38

Catalin Fainis sau ceva de genul

ytse jam04.04.2008 15:17

foarte misto articolul. imi place ca parerile sunt impartite, si tot odata argumentele sunt foarte serioase. si eu votez cu linistea totala. pur si simplu nu e treaba conducatorilor sa se bage in astfel de rahaturi, si ma bucur din toata inima ca Gigi usor usor incepe sa isi puna arici la gura. pai va dati seama ce haos ar iesi daca s-ar mai baga si Jiji in scandalul asta? din toata afacerea asta, numai presa are de pierdut, pentru ca MM facea rating cat carul, iar daca si Jiji incepea sa apara la TV dezbatand acest subiect... se alegea praful in ultimul hal de imaginea noastra. in fine, asta e realitatea, si din pacate nu prea avem de ales. de fapt nu ma bucur pentru cele 3 puncte castigate de Steaua, ci ma bucur pentru cele 3 puncte pierdute de Rapid, sa le fie invatatura de minte si usor usor sa se integreze si ei in rand cu civilizatia din capitala.

 

@flo2203

si eu am fost tot timpul de parere ca Pedrazzini este creierul Stelei. Zenga este un nimic fara Pedrazzini. nu ai vazut cum a plecat de la Dinamo? ca un caine alergat de hinghieri. pacat ca Hagi nu a stiut sa profite de el si de sansa ce i s-a ivit. si mare pacat ca Jiji nu a avut rabdare cu Pedrazini atunci cand a fost instalat ca principal. oricum, eu cred ca mergem pe drumul cel bun. ne trebuie doar un pic de rabdare....

David_Copperfield04.04.2008 15:36
Nebunule stai la un loc sa nu te accidentezi cu avantu' asta.Unde te arunci asa??Nu te intereseaza pe tine unde ma doare pe mine.Si nu ai tu treaba cu mine.Concret,nu ma tragi tu pe mine la raspundere...Asa ca,de dragul tau,nu te mai baga in seama aiurea! Mai bine mergi si reactioneaza cu prietenii tai de la FRF si trage presa la raspundere acolo.Ce penal...

 

Si mai departe imi mentin parerea,cei ce ne ataca sunt niste nimikuri si nu tb bagati in seama,nu tb ascultati pentru ca asa le dam importanta.Si ei de fapt sunt niste corupti infecti,sau niste oameni care nu pot desparti profesia lor de echipa cu care tin.

 

Era o gluma nevinovata bai... duda. Nu prea bei lapte. De-aia nu te prinzi.

 

 

@flo2203

si eu am fost tot timpul de parere ca Pedrazzini este creierul Stelei. Zenga este un nimic fara Pedrazzini. nu ai vazut cum a plecat de la Dinamo? ca un caine alergat de hinghieri. pacat ca Hagi nu a stiut sa profite de el si de sansa ce i s-a ivit. si mare pacat ca Jiji nu a avut rabdare cu Pedrazini atunci cand a fost instalat ca principal. oricum, eu cred ca mergem pe drumul cel bun. ne trebuie doar un pic de rabdare....

 

Cred ca ti se pare. Pedrazzini e doar ceea ce e. Un secund. Daca ar fi fost creier ar fi ramas pe mai departe antrenor principal. Un secund foarte apreciat de Becali. Unul care e posibil sa-i faca "sefului" cunoscut, tot ce se intampla in vestiar. O simpla limbuta in ureche cat o apasare de buton.

dark chocolate04.04.2008 17:13

lipsa lui MM se simte asta e clar dar meciurile Stelei nu sunt decise,sau nu erau decise de MM!Steaua ar trebui sa isi revina si sa dovedeask celorlalte echipe ca nu e asa cum se spune!lasi si imbecili sau mai stiu eu cum sunt rapidistii care nu sunt in stare sa recunoask faptul ca greseala meciului a fost a lor...iar restul echipelor care ne atak cu jigniri nici macar nu merita comentate.ar trebui sa se comenteze pe ele si sa se intrebe ce au insemnat pentru fotbalul Romaniei.Steaua a insemnat mult si vreau sa o vad tinand cupa!!! fular-campionii

«1234»