Mihai Stoica... ne place sau nu? a fost bun sau a fost rau? parerile sunt impartite, dar cu un lucru sper ca suntem toti de acord: MM este reperul fata de care vom compara urmatorii manageri care vor fi la Steaua. el a deschis conceptul de manager in epoca moderna la Steaua.
ce inseamna sa fii manager la Steaua? multi dintre noi habar n-avem ce scrie in fisa postului, dar cu siguranta distingem 2 planuri fundamentale:
a) un plan tehnic: transferuri de jucatori, strategie pe termen mediu si lung, organizare interna;
b) un plan estetic: relatia cu presa, relatia cu suporterii, purtator de cuvant.
acum este prematur sa comparam la nivelul transferurilor "era MM" cu "era Adi Ilie" (dar va veni si timpul bilantului). pe mine momentan ma doare lipsa unor reactii corente in fata atacurilor din presa. sigur ca in fotbal cel mai important este meciul, acele 90 de minute de care totul depinde, dar in acest mileniu conteaza si imaginea, aspectul, ambalajul...
traim o epoca in care presa conteaza, presa pune presiune, presa ataca, presa formeaza opinii. de cand a plecat MM Stoica (in curand se implineste un an), Steaua sufera la acest capitol. si presa stie asta. stie ca la Steaua nu are cine sa reactioneze coerent. cine ar trebui sa reactioneze OFICIAL?
1. presedintele Valeriu Argaseala;
2. managerul Adi Ilie;
3. siteul oficial;
4. patronul.
parerea mea despre cei de sus: Argaseala este soarecele de bilbioteca, omul care se simte bine la birou, persoana priceputa si cu experienta in organizarea si reprezentarea clubului in fata unor evenimente oficiale. ii sta bine acolo unde e (birou, cravata, foi in mana), dar nu este o voce puternica si autoritara in relatiile cu presa. siteul oficial emite din cand in cand cate un comunicat, dar totusi e prea rece, sobru si solemn fata de evenimentele incinse din jurul unui meci. Adrian Ilie este omul de care se leaga sperantele noastre la transferuri si viitor, dar are defectul de a veni in presa cu raspunsuri mai scurte decat intrebarile (ceva in genul regelui Hagi ca vocabular). cine a ramas? patronul. el este personajul care nu se va speria in viata lui de un microfon, caci doar de asta a bagat atatia bani in fotbal -->> sa se faca auzit. ii place sa vorbeasca, ii place sa fie natural, ii place sa rada (ba chiar e greu de oprit uneori). el face deliciul publicului in miez de noapte cand elodia, vadim sau taraf TV sunt prea plictisitoare. vrei rating? il suni pe Becali. conteaza despre ce vorbeste? nu, caci el isi da cu parerea despre orice subiect si are talentul sa distreze publicul pe orice tema. iar presa stie asta si profita la maximum.
de cand a plecat MM, Steaua sufera la nivel de credibilitate informationala pentru ca relatia cu presa a preluat-o Becali. si MM are pacatele lui, dar totusi era o voce coerenta, puternica, priceputa la fotbal si suficient de acida la adresa tuturor celor care atacau Steaua. a fost trup si suflet pentru FC Steaua. si il apreciez pentru asta.