Hai sa fac si eu o scurta analiza a acestui meci (una personala)
12. Marius Popa - Goalkeeperul Timisoarei, practic a somat pe intregul meci, avand maxim 2 interventii pe toata durata partidei. Nota 6
2. Cosmin Contra - Un meci excelent facut de Contra, practic rusii au fost inexistenti pe partea lui "Gurita". Respectele mele Contra, si sper sa treci peste moartea tatalui tau. Nota 8
4. Gabriel Tamas - Desi s-a accidentat prematur, Tamas a reusit sa ii tina in sah pe rusi, pana la iesirea sa de pe teren. Nota 6.
15. Dorin Goian - Foarte sigur pe el, a fost un adevarat stalp in aparare, si... cum a spus generalul Eremia Grigorescu la Batalia de la Marasesti, "pe aici nu se trece". Nota 8.
3. Razvan Rat - A avut cateva scapari ale atacantilor rusi (acoperite cu succes totusi de Goian), dar deasemenea si cateva incursiuni in atac, care au provocat panica la fundasii sovietici. Nota 7.
6. Mirel Radoi - Prima jumatate de ora, inexistent (asta este rolul recuperatorului), insa cand a fost trecut pe postul de fundas central, o data ne salva, o data gresea (una calda, alta rece). Nota 7.
5. Cristian Chivu © - S-a vazut ca este accidentat totusi, nu a jucat asa cum ne obisnuise in 2007 (deasemenea, s-a vazut ca postul de mijlocas stanga, nu este de el). Pana un' alta, ne rugam ca sa nu recidiveze accidentarea lui Chivu, pentru ca este greu fara el. Nota 7.
11. Razvan Cocis - A incercat sa isi puna in valoare tehnica (desi este destul de greu in fata "moscovitilor"), putea mai mult, insa pana pe data viitoare, Nota 7.
7. Florentin Petre - "Piticul atomic" al nationalei, nici daca voia, nu cred ca ar fi reusit sa ii dea o asemenea pasa lui Niculae, la golul 2, insa un luft cu noroc. S-a evidentiat deseori in atac, astfel ca primeste de la mine, Nota 7.
10. Adrian Mutu - "Briliantul" nostru, a cam fost sters astazi. In afara de o lovitura libera, altceva nu prea am mai notat la el (in afara de driblinguri si incursiuni nereusite). Slab, chiar foarte. Nota 6.
9. Ciprian Marica - Inexistent si el pana la faza golului, insa, prin asta se diferentiaza un atacant bun, de unul obisnuit. Sper sa isi revina in Bundesliga, ca am avea nevoie de un Marica de acum 1 an jumate. Nota 6.
8. Ovidiu Petre - Recuperator eficient, si-a facut treaba eficient, rusii neavand posibilitati de a-si crea ocazii mari de gol. Nota 7.
Dupa pauza....
20. Nicolae Dica - Cum am mai spus inainte, este cel mai mare talent din Liga I, dar si cel mai puturos. Nu a reusit cine stie ce in aceasta partida, dar valoarea sa nu poate fi pusa la indoiala. Nota 6.
18. Marius Niculae - Spre surprinderea mea, jocul s-a animat in special dupa intrarea lui pe teren. Recupera, pasa, si se afla si la finalizare. Nota 9. (Man of the Match)
21. Daniel Niculae - Si el a hartuit apararea sovietica cu succes, astfel incat ma simt obligat sa ii dau nota 8 si lui.
14. Banel Nicolita - Mh... a avut pofta de joc, dar la fel ca la Steaua, nu intotdeauna cu succes (tin minte chiar la prima minge, a facut 1-2 cu tusa). Ramane totusi co-autor la golul 3, asa ca primeste Nota 7.
16. George Ogararu - Se cunoaste lipsa meciurilor de la Ajax, nu mai este la fel de sigur ca la sfarsitul anului trecut. Golul 3, totusi a pornit de la el, recuperare - centrare - respingere a fundasilor rusi, si mai departe stiti si voi. Nota 6.
Ultimii 3 intrati, au evoluat prea putin ca sa imi dau cu parerea.
17. Marian Aliuta
19. Laszlo Sepsi
1. Razvan Stanca
In acest meci, s-a vazut mai mult jocul in echipa, decat o individualitate. (in a 2-a repriza). Sper sa jucam asa, cat mai mult.