FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Prevenirea și combaterea... bișniței

«1234»
superglue13.03.2008 15:03
:) Fiecare avem cate o soluție realã, din câte vãd... Sã-ți spun de ce nu cred cã a ta ar funcționa: motivația marginalã pentru fiecare persoanã este prea micã sã facã ce spui tu acolo. Adicã eu vreau neapãrat sã vãd meciul și știu cã și dacã fac sacrificiul de a nu mai cumpãra de la bișnițari totuși sunt șanse foarte mici ca acțiunea mea sã aibã impact din cauzã cã probabil ceilalți oameni tot vor cumpãra.

 

E ca la vot când fiecare se gândește "oricum un vor în plus sau în minus nu conteazã" iar rezultatul e o prezențã de sub 50% la urne.

 

Singura problemã pe care o vãd pânã acum la soluția propusã de mine e reprezentatã de aspectul legal... ce anume poate face clubul în momentul în care primește un bilet despre care spunem cã a fost cumpãrat de la bișnițari. Trebuie sã recunosc cã aici nu cunosc prea bine cum stã treaba, dar o minimã mãsurã ar putea fi ca respectiva persoanã sã primeascã interdicție la a mai cumpãra bilete vreodatã în Ghencea...

 

 

Pai ce spui tu e ca si cum ai propune companiilor de telefonie mobila sa blocheze terminalele furate. Interesul e 0 atata timp cat scopul comercial e satisfacut.

 

Daca vrei neaparat sa vezi meciul te duci din timp la case, daca nu ai cum / nu prinzi ... te resemnezi si realizezi ca banii dati pe bilet de la bisnitari rivalizeaza sau tinde spre pretul abonamentului ;).

 

Cand ii vedeti grasi si umflati asa... v-ati gandit vreodata ca voi ii umflati ?:).

 

Eu de 3 ani de cand m-am mutat in Bucuresti nu cred ca am ratat 3 meciuri ale Stelei, indiferent daca oficial sau nu ... dar n-as cumpara in veci de la bisnitari

septi_eu13.03.2008 15:18

@superglue

 

asemeni tie, sunt oameni care n-ar cumpara de la bisnitari, dar marea majoritate cumpara, mai ales unul ce vine de la 300, 400 km distanta.

 

@greco, @cata86

 

solutiile propuse de voi sunt pentru PRINDEREA si nu pentru oprirea bisnitarilor. si dupa cum observam clubul nu are nici cea mai mica intentie sa prinda bisnitarii. pentru simplu motiv ca daca ar vrea ar ar putea sa ii filmeze, sa angajeze politisti sub acoperire.... etc, dar nu exista interes din partea clubului, pentru ca ar fi prea mare bataie de cap.

 

mie mi-a trecut prin cap inainte de meciul cu CFR, cand am auzit ce s-a intamplat, o idee, care presupune eforturi MINIME din partea clubului si care ar OPRI bisnita...

 

solutia e relativ simpla, la fiecare meci care se joaca cu casa inchisa (pentru ca doar atunci apar bisnitarii, la meciurile importate) sa se lase in stadion inainte cu doua ore jumate, pentru o ora jumate, DOAR oamenii cu bilete, iar apoi in ultima ora sa lase intrarea libera.

superglue13.03.2008 15:21
@superglue

 

asemeni tie, sunt oameni care n-ar cumpara de la bisnitari, dar marea majoritate cumpara, mai ales unul ce vine de la 300, 400 km distanta.

 

Pentru ei ziceam ca ar fi bun sa isi ia anticipat biletul online.

 

Sper ca ai glumit cu intrarea libera

MoWeed13.03.2008 15:25
solutia e relativ simpla, la fiecare meci care se joaca cu casa inchisa (pentru ca doar atunci apar bisnitarii, la meciurile importate) sa se lase in stadion inainte cu doua ore jumate, pentru o ora jumate, DOAR oamenii cu bilete, iar apoi in ultima ora sa lase intrarea libera.

Asta era o gluma presupun

Daca ar fi intrarea libera in ultima ora cine si-ar mai lua bilet??

septi_eu13.03.2008 15:33

deloc

 

daca imi iau bilet mi-e greu sa merg la stadion inainte cu doua ore? oricum marea majoritate a oamenilor vin si asa inainte cu doua ore, pentru a nu se inghesui.

 

daca nu imi iau bilet sunt doua cazuri

 

1. nu vreau sa imi iau, in speranta ca voi intra gratis (dar daca procedez asa, e posibil sa nu se joace cu casa inchisa => nu se va lasa intrarea libera si voi putea sa isi ia bilet de la stadion, cand ajung sau voi intra gratis, dar voi intra pe "baza" biletului cumparat de bisnitar, care automat va iesi in pierdere)

 

2. nu am ajuns sa imi iau bilet si atunci am doua cazuri din nou

 

A. stau frumos acasa si ma uit la TV, neriscand sa vad meciul in barul de langa stadion (asta daca sunt un tip confortabil, ce merg la meci doar ca sa stau jos si sa ma bucur de "spectacol")

 

B. merg la meci, in speranta ca o sa intru pe "baza" biletelor luate de bisnitari, iar daca nu apuc sa intru, ma uit fain frumos in bar cu alti zeci de stelisti si ma simt aproximativ ca la stadion, inconjurat de "ai mei"

 

in oricare din cazuri cei care au cumparat bilete in speranta de a-si pune niste banuti in portofel pe de-a moca ies in pierdere si dupa doua trei asemenea meciuri, nu cerd ca mai au ei chef sa cumpere bilete in plus.

MoWeed13.03.2008 15:37

Asta ar insemna ca tocmai oamenii care aduc bani clubului(platitorii de bilete) sa sufere prin faptul ca vin cu 2 ore inainte.

2. DAca meciul este cu casa inchisa cum sa mai dea drumu si altora pe stadion??Ar rezulta haos pentru ca nu stie nimeni cate bilete sunt luate de bisnitari si cate de fani. Deci s-ar putea sa dea intrare libera desi stadionul e aproape plin

Si iti zic eu ca ar fi mii de oameni care ar veni sa intre pe moca la meci ca sa stea sa sparga seminte apoi.....

ANTIgigi13.03.2008 15:43
@superglue

 

asemeni tie, sunt oameni care n-ar cumpara de la bisnitari, dar marea majoritate cumpara, mai ales unul ce vine de la 300, 400 km distanta.

 

@greco, @cata86

 

solutiile propuse de voi sunt pentru PRINDEREA si nu pentru oprirea bisnitarilor. si dupa cum observam clubul nu are nici cea mai mica intentie sa prinda bisnitarii. pentru simplu motiv ca daca ar vrea ar ar putea sa ii filmeze, sa angajeze politisti sub acoperire.... etc, dar nu exista interes din partea clubului, pentru ca ar fi prea mare bataie de cap.

 

mie mi-a trecut prin cap inainte de meciul cu CFR, cand am auzit ce s-a intamplat, o idee, care presupune eforturi MINIME din partea clubului si care ar OPRI bisnita...

 

solutia e relativ simpla, la fiecare meci care se joaca cu casa inchisa (pentru ca doar atunci apar bisnitarii, la meciurile importate) sa se lase in stadion inainte cu doua ore jumate, pentru o ora jumate, DOAR oamenii cu bilete, iar apoi in ultima ora sa lase intrarea libera.

 

Prinderea nu e totuna cu oprirea, corect. Dar daca acest aspect e rezolvat de doua-trei ori, sunt convins ca data urmatoare bisnitarii vor veni mai precauti la urmatorul meci important, sau poate deloc si isi vor cauta alte "surse de finantare". Deci pana la urma oprirea lor tine si de prindere....sau prevenire mai exact.

septi_eu13.03.2008 15:46

@NoWeed

 

Oricum acei oameni vin cu cel putin o ora mai repede, ce conteaza o ora in plus? Imi iau o revista (100 de personalitati, Men's Health, sau ce mai citeste lumea) si o citesc o ora cat stau pe scaun.

 

Pai nu e intrare ce numara oamenii de pe stadion? E chiar asa de greu sa scada din capacitatea maxima cei care au intrat deja cu bilet, in acea ora jumate si sa mai lase exact diferenta?

 

@ANTIgigi

 

dar nu vezi ca pe mult "iubitii" nostri conducatori ii doare in fund de prinderea bisnitarilor? E chiar asa de greu sa faca ce a scris cata86? Dar nu au interes pentru asta, pentru ca oricum biletele se vand, si spre "norocul" lor sunt destui oameni care sa cumpere de la bisnitari astfel incat daca se joaca cu casa inchisa.... chiar va fi stadionul plin, aspect asupra carora se pot ascunde de presa sau de suporteri. "Uite... am jucat cu casa inchisa, a fost stadionul plin, nu au fost bisnitari, astea sunt zvonuri pornite de golani ca sa destabilizeze echipa... etc etc"

 

Asa, daca ei si-au vandut biletele... ce pierd daca lasa intrarea libera in ultima ora (sau jumatate de ora, daca merge repede), dar atentie IN LIMITA LOCURILOR DISPONIBILE...

 

@andyro

 

solutia cu bilete (maxim 3) doar pentru persoana scrisa pe buletin e foarte buna pentru reducerea numarului de bilete pentru bisnitari.

cannavaro13.03.2008 16:02

daca s-au vandut toate biletele cum sa lase intrarea libera? Ar fi mai multe persoane decat locuri disponibile pe stadion.

 

Intrarea libera nu va fi lasata niciodata, tocmai din cauza noii legi aparute prin care orice spectator trebuie identificat.

septi_eu13.03.2008 16:14

nu m-am exprimat clar... intrarea libera IN LIMITA LOCURILOR DISPONIBILE

 

da, avand in vedere noua lege TAMPITA, ai dreptate, nu se va lasa intrarea libera (desi este o solutie pentru oprirea bisnitei), dar atunci sa faca precum bine sugera andyro, cumperi maxim 3 bilete pe un buletin si nu poti cumpara decat cu buletinul tau.... foarte simplu

superglue13.03.2008 16:23
nu m-am exprimat clar... intrarea libera IN LIMITA LOCURILOR DISPONIBILE

 

ar fi omor la porti.

 

Si-asa e scandal mereu la porti (cu oamenii care AU bilete) de cand cu noul sistem pe turnicheti. Imagineaza-ti cum ar fi cu lumea venita la pomana.

 

Exemplele pot continua cu meciurile de handbal de pe polivalenta cand tot asa era intrarea libera in limita locurilor.... si se fortau portile si geamurile

cannavaro13.03.2008 16:33
nu m-am exprimat clar... intrarea libera IN LIMITA LOCURILOR DISPONIBILE

 

da, avand in vedere noua lege TAMPITA, ai dreptate, nu se va lasa intrarea libera (desi este o solutie pentru oprirea bisnitei), dar atunci sa faca precum bine sugera andyro, cumperi maxim 3 bilete pe un buletin si nu poti cumpara decat cu buletinul tau.... foarte simplu

 

 

pai si ce facem? Se lasa intrarea libera teoretic, intra x oameni, apoi vine unul cu bilet si doreste sa intre dar nu este lasat din cauza unuia care a intrat fara bilet.

 

Singura solutie: [ fara intrari libere / fara veniri cu 7 ore inainte de meci si 10 ziare in brate] omul si biletul! Sau biletul si buletinul. Asa cum unii pot veni sa stea la rand la bilete asa ar putea si altii. Biletele se pun in vanzare cu mult timp inainte de meci si in maxim 1 ora va puteti achizitiona biletul. O ora lipsa de la munca nu inseamna f mult. Sau daca chiar nu puteti lipsi de la servici, dati cuiva buletinul si va va lua bilet. Iar pentru. cei din provincie ar exista varianta bilete luate prin internet. Fiecare bisnitar are cam 50 - 100 de bilete sa zicem. I-ar trebui 100 de buletine pentru 100 de bilete ... cam greu.

In momentul de fata 100 bilete / 12 bilete pe buletin = 8 buletine ... usor de gasit.

Cata8613.03.2008 17:48
1. data viitoare nu vei prinde bilet din acelasi motiv ca si pana acum

 

propunerile tale:

1) nu am vazut pe nimeni sa fie obligat la case sa cumpere bilete pentru bisnitari. De cele mai multe ori bisnitarii vin cu rudele lor s.a.m.d. la bilete.

 

2) P-asta n-am inteles-o. Daca nr maxim de bilete care se pot da pe un buletin este 4, atunci oricine poate cumpara 4 bilete iar calculatorul nu poate elibera un nr. mai mare de bilete pe acelasi buletin. [ E un sistem automat la care nu se poate umbla]

 

3) filajele se identifica mai mult cu filmele americane cu james bond, si asta nu se va face niciodata in Romania.

Un buletin blocat nu incurca cu nimic bisnitarii sa vina cu altcineva sau cu alt buletin, sa cumpere bilete.

 

pentru cei din provincie exista solutia Internet. Sa isi comande biletele pe internet si sa le ridice in ziua meciului de undeva.

 

Asadar intotdeauna exista o rezolvare sau o scapare.

 

1. eu am vazut.

2. am precizat.. in cazul in care s-a intamplat. chiar daca exista sistem computerizat, asta nu inseamna ca pe un buletin nu se pot da 50 de bilete.

3. lasa ca au mai fost faze cu luare de mita (nu de remes zic). ideea e ca se poate teoretic. practic.. e vb de ignoranta politiei.

 

nici cu internetul nu merge. asa cum poti lua din provincie de pe net, poti lua din Bucuresti de pe net.

 

cum a mai zis cineva.. maxim 3 bilete de persoana, iar acea persoana sa fie doar cu buletinul ei. si intr`un fel sau altul, cineva sa se asigure ca se intampla asa.. bisnitarii tot vor lua bilete, dar macar vor lua mult mai putine..

 

 

s-a gandit cineva la facut poze (filaj din partea suporterilor) cu slinosii care stau ca vulturii cu orele in fata caselor de bilete si eventual in ziua meciului cand se vand efectiv biletele? dupa ce ar fi facute publice, macar s`ar simti cineva sa ia o masura ceva.. nu stiu cine, nu stiu ce, dar pozele lor pe toate site`urile ar fi mai bine decat nimic.

cannavaro13.03.2008 18:01

calculatorul odata ce ai luat biletele te are in baza de date si nu poti lua mai multe bilete decat este specificat.

 

Nu se merita sa facem filaj cum ii spui tu, adica sa va ajutam pe voi, atat timp cat oricat de multe am face, tot huligani si needucati suntem considerati de marea majoritate. Faceti voi filaj daca doriti.

mikutu13.03.2008 18:03

''Oricum foarte mulți dintre noi plãtesc deja peste prețul oficial "la negru". De ce sã nu intre o parte a acestor bani în buzunarele clubului? ''. imi permit sa iti adresez o intrebare vis-a-vis de aceasta fraza: de unde nu stii ca acesti bani se duc si ei tot la club? ca prea nu se ia nici o masura impotriva lor!!!!!!

yo_marius13.03.2008 18:07

Tocmai am aflat ca stau acasa... Bilete nu mai sunt, si e vina mea ca nu m-am dus mai devreme sa cumpar.

 

Totusi, n-o sa cumpar de la aia, la meciul urmator o sa stau iar la coada 2 ore in prima zi cand se pun in vanzare si cu asta basta. Pentru sezonul urmator abonament si gata!

 

Daca imi permiteti sa va dau un sfat: Nu cumparati frate de la jegosii aia. Vad un meci la TV. asta e, nu moare nimeni si meciul urmator o sa ma trezesc mai repede!

ultrash13.03.2008 18:09
crafft13.03.2008 18:21

nu cred ca este buna ideea,dar actiunea e superba

in primul rand bisnitarii pot veni cu foarte multi oameni,fiecare sa cumpere un numar maxim de bilete,deci ,ce am rezolvat?

in al doilea rand clubul nu va fi niciodata deacord,ei nu fac mai multe porti de acces,niste wc-uri decente sau scari de acces,sa nu mai vorbesc de parcari,asfalt sau alte mofturi cum ar fi baruri ,restaurante etc

atat timp cat bisnitarii vand mana in mana cu politia,ce pot sa mai spun?

mikutu13.03.2008 18:28
enjoy13.03.2008 18:35

of doamne, am ras cu o pofta nebuna dupa ce am citit in diagonala postarile anterioare; solutii gen "daca", filaj, bgs, etc. nu dau rezultate. a-ti vazut de ce sunt in stare bronzatii nostri; nu intra nici politia, nici jandarmeria, nimeni. abonamentul si biletul pe internet sunt solutiile. conducerea clubului trebuie sa vanda intai pe internet si abia dupa sa puna in functiune casele. oricum daca ajungi sa iei 2 bilete de la bisnitari ai platit abonamentul. oamenii, chiar si cei din provincie, trebuie sa inteleaga diferenta intre a sta la coada si abonament sau internet. succes si HAIDE Steaua!

 

of doamne, am ras cu o pofta nebuna dupa ce am citit in diagonala postarile anterioare; solutii gen "daca", filaj, bgs, etc. nu dau rezultate. a-ti vazut de ce sunt in stare bronzatii nostri; nu intra nici politia, nici jandarmeria, nimeni. abonamentul si biletul pe internet sunt solutiile. conducerea clubului trebuie sa vanda intai pe internet si abia dupa sa puna in functiune casele. oricum daca ajungi sa iei 2 bilete de la bisnitari ai platit abonamentul. oamenii, chiar si cei din provincie, trebuie sa inteleaga diferenta intre a sta la coada si abonament sau internet. succes si HAIDE Steaua!

laur_2313.03.2008 19:13

Bineinteles ca cea mai buna metoda este si va fi mereu procurarea unui abonament...cum a fost si in anii din urma;

Eu mi-am facut primul abonament in sezonul 1999-2000...si de-atunci nu a fost an in care sa nu fiu abonat!, pana anul trecut, cand din cauza celor petrecute la echipa( scandalul g.b.-Hagi) am renuntat, in toamna nefiind prezent decat la meciul cu mizerabilii de la d...

acesta este primul sezon, in ultimii 9 ani, in care nu posed abonament...

 

e adevarat ca ar fi cea mai buna metoda, aceasta cu abonamentele, insa noi nu suntem Barca, Real, Liverpool sa putem spune ca abonatii sunt majoritari...plus ca la aceste echipe ( ca si la altele de afara) tratamentul conducerilor fata de suporteri, de fanii care vin meci de meci este unul exemplar...

atunci cand se vor crea anumite facilitati si pe Ghencea/wc-uri, locuri de parcare, puncte de desfacere(bauturi, racoritoare, sandwichuri...) vom putea spune ca si noi beneficiem de conditii decente din partea conducerii si vom avea cel putin 15.000 de abonati, poate mai multi...

greco13.03.2008 20:00
''Oricum foarte mulți dintre noi plãtesc deja peste prețul oficial "la negru". De ce sã nu intre o parte a acestor bani în buzunarele clubului? ''. imi permit sa iti adresez o intrebare vis-a-vis de aceasta fraza: de unde nu stii ca acesti bani se duc si ei tot la club? ca prea nu se ia nici o masura impotriva lor!!!!!!

 

Sincer, mi s-ar pãrea foarte dubios sã se ocupe clubul cu așa ceva... pur și simplu, pare cã ar fi prea mare complicația pentru ei, nu înțeleg de ce ar face asta.

 

Referitor la caracterul moral al conducerii noastre... poți sã te aștepți la absolut orice.

sergiu_olteanu13.03.2008 22:34

Nu e adevarata faza ca poti sa iei doar 4 bilete ca asa e setat calculatorul....Eu am cumparat ieri 7 bilete pe buletinul meu pentru meciul Steaua - Uriziceni si nu sunt bisnitar....Oricum sper sa se gaseasca o solutie impotriva acestor bisnitari, caci nu o data am cumparat de la ei cand nu am mai gasit bilete si am fost dispus sa dau acea sma dubla, sau tripla de bani pe acel bilet....Ma rog, cel mai important e sa mearga echipa bine....Va salut...FORZA Steaua !!!

DelPiero1013.03.2008 22:44

Bisnita exista si va exista atat timp cat vor locui tiganii pe taramul acestei tari!

danimarcu13.03.2008 22:53

Propun un sistem inovator pentru a starpi bisnita:sistemul invers.

Adica merge omul la meci,care la peluze,care la tribune,iar dupa terminarea partidei,la iesire plateste biletul.

Glumesc?Nu.Dar ma mira faptul ca in anul de gratie 2008 nu se poate gasi o solutie impotriva bisnitarilor...Si ma enerveaza ca conducerea si jandarmeria+politia sunt total lipsiti de reactie!

«1234»