FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Probleme legate de calculator, internet, etc.

«1474849505158»
vlad17.01.2011 16:14
Ok, mi-am instalat windowsul, am bagat cdul cu placa de baza acum s-o instalez si nu ma lasa. Imi zice ca cdul nu suporta sistemul acesta de operare. Stiti ce-as putea sa fac? :) Tre sa reinstalez din nou alta versiune?

trebuie sa rulezi ca administrator cateva aplicatii pe 64.

click dreapta si run as administrator

Ronnie17.01.2011 20:23

Am rezolvat vlad deja. Multumesc pentru toate si sanatate! :*

Ronnie18.01.2011 17:52

Rezolvat pe dracu'. Windows tufut ca asta n-am mai vazut. So, am instalat mai multe aplicatii si joculete pe el. Ultima oara mi-am instalat 2 jocuri (nba si manager, n-are importanta). Am deschis primul joc sa verific, merge fara probleme, deschid si-al doilea joc nimic, nu se intampla nimic. Dau ca nebunu' dublu click, calculatorul nu reactioneaza-n niciun fel. Dau sa deschid iar primul joc, nimic, la fel, calculatorul parca e paralizat.

 

In fine, dau restart, iar calculatorul se deschide, intra-n windows si ramane la imaginea cu "welcome" si se incarca asa mereu. Dau restart din buton, intru in safe mode, dau sa dezinstalez un antivirus bagat, cand ajunge sa se dezinstaleze pana la jumatate apare imaginea albastra si se restarteaza pc-ul. Intru iar in safe mode, incerc sa dezinstalez iar antivirusul, de data asta merge si apoi dau restart sa intru in modul normal. Imi intra normal calculatorul, se deschide, parea ca totul a revenit la normal. Dau acum sa verific si al doilea joc daca s-a instalat, intru in el fara probleme, il inchid, dar daca incerc sa intru iar in el la fel, nicio reactie. Dau dublu click degeaba.

 

Solutii ceva? :) Raman dator.

 

vlad18.01.2011 18:14
Rezolvat pe dracu'.

Solutii ceva? :) Raman dator.

 

Iti zic pe pm.

AG14.02.2011 20:37

vinde cineva vreun desktop ?

1on15.02.2011 10:56

SOS!!!

 

Ieri:

Dau ieri drumul la calculator, merge vreo jumatate de ora dupa care imi "ingheata" ecranul la modul brutal. Nu se mai misca maus, nici task manager, nici nimic. Ascultam radio la TV tunner, care continua sa mearga si dupa ce s-a blocat.

Dau reset de la buton, singura solutie ramasa, calculatorul ma asculta dar ecranul ramane negru in timp ce sursa si hardul se auzeau mergand.

Il inchid de la spate, ii dau drumul iar, si merge fara probleme toata ziua de ieri.

 

Azi:

Dau drumul la calculator, incepe sa praseasca, dupa vreo 5 secunde de la apasatul butonului, il aud cum se inchide. De tot, nu mai scotea niciun sunet nici sursa nici hardul.

Apas iar butonul magic, iar incepe sa-mi mearga cu ecranul negru.

Dau reset, boot-eaza dar, dupa ce incep sa deschid mess-ul, iar se blocheaza ca ieri.

Iar dau reset, iar ecran negru, iar intrerupt curentul, iar deschis, iar boot-at, iar blocat. De vreo 4 ori, cel putin. Merge vreo 5 minute, iar se blocheaza. Dau reset, merge, se blocheaza. Dau reset, merge, boot-eaza, se inchide singur. Dau drumul, acuma vad ca merge.

 

 

Sistemul e P4 2400, placa de baza Gigabyte, 1 GB DDRAM Geil, hard Seagat 80 GB + WD 160 GB, cumparat din octombrie 2003, placa video ATI Radeon 9200 SE. Il tin cu Windows XP Pro cu toate update-urile la zi si antivirus avast (la care-mi expira lincenta peste 2 saptamani).

 

Care poate fi problema? Am sanse sa ma mai duca macar saptamana asta?

RobYnho15.02.2011 12:01

Am avut si eu odata aceasta problema si am fost nevoit sa schimb placa de baza.

navodarean15.02.2011 12:02

@ 1on , daca ai sanse incearca sa instalezi Ace Utilities si sa-i dai un clean la fisiere si registrii.

 

Poate te ajuta intr-un fel...

Bogdan15.02.2011 15:29

@Ioane pot sa fie mai multe cauze:

1) Racirea. Nu se mai invarte ventilatorul procesorului sau placii video, praf etc.

2) Sursa. Daca poti sa o desfaci si sa vezi daca are condensatori bubuiti sau cu burta.

3) Placa de baza. La fel, ferica condensatorii daca sunt bubuiti sau umflati.

 

 

Eu tind sa dau vina pe sursa. Incearca cu alta sursa de la altcineva... si vezi ce si cum

Ronnie15.02.2011 15:49

Si eu am avut problema asta si mergeam asa cu el pana intr-o zi s-a suparat si a scos fum :D I-am schimbat sursa+placa video. ditamai paguba..

pytycrys15.02.2011 15:50

Pe o configuratie de a lui o sursa de vreo ~250 de watti reali n-are stres. Deci cred ca ar duce si un Delux de 400~.

Poate e de la windows, da-i un format.

Catalyn0715.02.2011 16:57

uite-te la temperatura procesorului in bios. Daca e prea mare, pune-i pasta

Bogdan15.02.2011 19:12

La racire m-am gandit si eu prima data. Dar procesorul e unul foarte rece, se incalzeste foarte greu. Plus ca are protectie si nu se blocheaza ci isi da restart.

Mai mult ca sigur e sursa. Nu-ti lua deluxe sau chinezisme dastea ieftine. Sursa e un important pion la calculator. Cauta ceva bun cu protectie pe caderi de tensiune si scapi de griji.

greenyes15.02.2011 20:56

Salutare,

 

Poate ma poate ajuta cineva.

 

Am un laptop Sony Vaio model VGN-NS21E care are kit-ul de instalare al Windows-ului Vista salvat undeva pe un fisier ascuns. Nu am decat o singura partitie.

 

Poate stie cineva cum sa fac sa-mi reinstalez din nou windows-ul.

 

Multumesc anticipat!

 

Marius

Bobel15.02.2011 22:53

Salutare,

 

A mai avut cineva probleme cu cd-ul la macbook pro? nu-l mai pot scoate......i-am dat cu eject pana am tocit butonul, m-am dus in "utility" i-am dat eject si nimic, restart plus click si iar nimic. Ma lasa nervii cu el !!!! Acum l-am restartat si de o ora se tot "gandeste".

Mai am vreo sansa sa-l scot fara ajutorul surubelnitei ?

 

Orice ajutor e binevenit...

Bogdan16.02.2011 07:58

Cam greu cu mac-urile pe aici. mai multi utilizatori de windows.

AG16.02.2011 18:36
Pe o configuratie de a lui o sursa de vreo ~250 de watti reali n-are stres. Deci cred ca ar duce si un Delux de 400~.

Poate e de la windows, da-i un format.

am avut eu 400 si mi s-a prajit asta vara, dupa cateva luni de functionare.. caldura mare moncher.. mi-am luat de 550 :D

pytycrys16.02.2011 19:06

Daca luati delux, aline, kme, modecom si alte tampenii. :D

vlad16.02.2011 20:32
Daca luati delux, aline, kme, modecom si alte tampenii. :D

 

Chieftec este o sursa buna si nu este exagerat de scumpa. Pentru una de 600 de w nu treabuie sa faci credit ipotecar s-o cumperi.

razvan2817.02.2011 19:12

Thermaltek sunt cele mai bune surse.Eu am una cu cutie rosu cu verde mortii masii de firma si vad ca inca merge dar daca stati mai mult pe PC , bagati Thermaltake clar .

pytycrys17.02.2011 19:23

Seasonic sunt cele mai bune, urmati de Enermax si Corsair-urile pe baza de electronica tot Seasonic. Ca electronica mai sunt bune si cele cu baza FSP sau Delta, mai slabe cele CWT, dar totusi unele modele ok.

gio_stgloria20.02.2011 22:17

In ultimul timp cand ma uit la o stire video pe net, sau pe realitatea calculatorul merge greu rau si-mi da urmatoarea eroare : "the following plug-in has crashed : Shockwave Flash " . Ce e de facut ?

1on20.02.2011 23:37

Ce configuratie poate cineva sa-mi recomande la vreo 1500 ron, neaparat cu hard de 1 TB, preferabil doua de 500 si de marci diferite (din motiv ca sa nu tin toate ouale intr-un cofraj) si procesor Intel? Si nu cu placa grafica integrata. Ce saituri is cu variante avantajoase? Evident, doar cutia si cu ce-i intr-insa, fara monitor. Si vreau ca respectivii a fie dispusi sa-mi puna cd-rw-ul vechi si, mai ales, TV tunnerul (sa nu-mi bage pe gat componente cumparate mort-copt de la dansii).

razvan2822.02.2011 18:16

Daca vrei sa ti le si monteze poti sa mergi la Depozitul de calculatoare , daca vrei doar sa le cumperi poti sa iei de la emag sau pc garage

pytycrys22.02.2011 18:56

@Ioane

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/336236/

 

Din pacate ai doar 2gb de ram, si doar 500gb hard, bugetul nu permite mai mult.

Cand bagi comanda introdu voucher-ul asta si vei avea 1% reducere.

Daca mai vrei detalii vorbim pe messenger.:)

«1474849505158»