SOS!!!
Ieri:
Dau ieri drumul la calculator, merge vreo jumatate de ora dupa care imi "ingheata" ecranul la modul brutal. Nu se mai misca maus, nici task manager, nici nimic. Ascultam radio la TV tunner, care continua sa mearga si dupa ce s-a blocat.
Dau reset de la buton, singura solutie ramasa, calculatorul ma asculta dar ecranul ramane negru in timp ce sursa si hardul se auzeau mergand.
Il inchid de la spate, ii dau drumul iar, si merge fara probleme toata ziua de ieri.
Azi:
Dau drumul la calculator, incepe sa praseasca, dupa vreo 5 secunde de la apasatul butonului, il aud cum se inchide. De tot, nu mai scotea niciun sunet nici sursa nici hardul.
Apas iar butonul magic, iar incepe sa-mi mearga cu ecranul negru.
Dau reset, boot-eaza dar, dupa ce incep sa deschid mess-ul, iar se blocheaza ca ieri.
Iar dau reset, iar ecran negru, iar intrerupt curentul, iar deschis, iar boot-at, iar blocat. De vreo 4 ori, cel putin. Merge vreo 5 minute, iar se blocheaza. Dau reset, merge, se blocheaza. Dau reset, merge, boot-eaza, se inchide singur. Dau drumul, acuma vad ca merge.
Sistemul e P4 2400, placa de baza Gigabyte, 1 GB DDRAM Geil, hard Seagat 80 GB + WD 160 GB, cumparat din octombrie 2003, placa video ATI Radeon 9200 SE. Il tin cu Windows XP Pro cu toate update-urile la zi si antivirus avast (la care-mi expira lincenta peste 2 saptamani).
Care poate fi problema? Am sanse sa ma mai duca macar saptamana asta?