Lacatus a demonstrat prin acest meci ca nu e un antrenor mare.
Un antrenor mare, cand vine la o echipa, vine cu o idee de joc, un stil de joc, o tactica.
Iar pe aceasta tactica isi aduce jucatori care sa ocupe posturile.
Lacatus nu are o tactica anume.
Din ce vad eu doar 2 lucruri sunt constante la jocul Stelei in acest moment: folosirea unui varf de careu-pivot si jocul pe benzi.
Din pacate jocul cu pivot e de rahat(daca va uitati la toate echipele mari, nici una nu foloseste pivot:Arsenal,Manchester,Real,Barca,Bayern,Ajax,etc) iar pentru jocul pe benzi noi nu avem oameni de banda.
Folosirea unor extreme ca mijlocasi de banda e o prostie pentru ca un mijlocas are nevoie de creier in primul rand.Ca sa vada jocul si sa gandeasca unde si cand sa distribuie mingi.
Surdu e extrema.El stie sa stea la panda si sa fuga dupa mingi pe care sa le suteze spre poarta.(ca varf retras a jucat foarte bine azi.s-a vazut ca se simte bine atunci cand primeste mingea si poate sa intre in careu de pe stanga ca sa traga la poarta cu dreptul)
Banel e mijlocas dar nu prea gandeste.
Noi nu avem mijlocasi de banda pe care sa ne putem baza.
Lacatus a primit niste jucatori si incearca sa ii bage pe toti in echipa.Asta nu se poate.
Laca tre sa isi gaseasca cat mai repede o tactica si sa foloseasca doar acei jucatori care se potrivesc acelei tactici.
Nu inteleg de ce e neaparat sa joace Dica.Sau Badea.Sau Dayro Moreno.
Pe Dayro Moreno si Mendoza i-a folosit azi ca mijlocasi centrali.
S-a vazut clar ca Dayro nu are nici o treaba cu acest post.In momentul cand a facut schimb de post cu Dino Eze si Steaua a renuntat la 4-4-2 in favoarea unui 4-2-3-1(tot sistem de rahat) cu Eze si Petre inchizatori si Dayro-Dica-Surdu in spatele varfului impins Badea, atunci s-a vazut ce poate Dayro Moreno.
Era pe partea stanga si a primit cateva mingi cu fata la poarta.A plecat in dribling in viteza spre careu si a mai fost oprit doar prin fault.De asemenea, la inceputul primei reprize, a primit o pasa pe care a preluat-o cu mana.Pasa a primit-o in pozitie foarte avansata.Practic juca varf.A facut preluarea(chiar daca gresita) si a bagat viteza spre poarta dribland si portarul.
Dayro trebuie folosit varf.Nu retras ci impins.Si nu pivot cu spatele la poarta ci varf-golgeter cu fata tot timpul la poarta.El trebuie sa stea la offside si sa astepte mingi pe jos.Se aseamana in joc cu Gigel bucur.
La Mendoza la fel.E un jucator la fel ca Dayro Moreno avand in plus fata de acesta forta si fizicul.
Nu poti sa pui un atacant sa joace mijlocas.
Din punctul meu de vedere, daca Laca o sa ii foloseasca pe cei 2 pe alte posturi decat cele pe care sunt obijnuiti atunci vom avea la echipa alte cazuri "Surdu".
Repet.
Laca TREBUIE NEAPARAT SA FORMULEZE UN STIL DE JOC SI O TACTICA SI PE ACEASTA TACTICA SA ASEZE JUCATORI.NU CONTEAZA NUMELE LOR.SA FIE CEI MAI BUNI PE ACELE POZITII!
Daca trebuie sacrificat Dica ca sa poata juca Steaua cu 2 varfuri impinse Dayro-Mendoza foarte bine.
Daca trebuie sacrificati cei 2 ca sa joace cu un pivot(Pepe) si un varf retras(Dica) la fel.
Dar aceste reprofilari trebuie oprite!
Lacatus trebuie sa realizeze ca antrenorul face echipa, nu jucatorii!
