ZAGLEBIE LUBIN, RETROGRADATA PENTRU CORUPTIE!
Joi, 24 Ianuarie 2008
Drumul de la agonie la extaz este foarte scurt pentru jucatorii polonezi
Drumul de la agonie la extaz este foarte scurt pentru jucatorii polonezi
O nouã echipã din prima ligã polonezã, Zaglebie Lubin, fosta adversarã a Stelei în preliminariile Ligii Campionilor din aceastã ediție, a fost retrogradatã dupã ce a fost doveditã implicarea oficialilor sãi în acte de corupție în sezonul 2004/2005 al campionatului, anunțã Mediafax. Sancțiunea urmeazã sã fie aplicatã în ediția 2008/2009, au anunțat, joi, responsabili ai federației.
"Am avut de-a face cu o promovare a echipei Zaglebie Lubin în urma unui act de corupție, în sezonul 2004/2005. Fãrã acest act de corupție, promovarea nu ar fi fost posibilã", a declarat Michal Tomczak, președintele Comisiei de Disciplinã a Federației Poloneze de Fotbal.
Retrogradarea campioanei Poloniei, care vine dupã ce Arka Gdynia și Gornic Leczna au primit sancțiuni similare în decembrie 2007, iar Widzew Lodz a fost retrogradatã în luna ianuarie, este asociatã cu o penalizare de zece puncte și cu o amendã de 100.000 de zloți, echivalentul a 27.700 de euro, a precizat Tomczak.
Zaglebie Lubin ocupã acum locul șapte în campionatul Poloniei.
În cadrul unei ample anchete privind corupția din fotbalul polonez, alte șase cluburi, dintre care trei din prima ligã, au fost deja retrogradate, iar 17 persoane, între care arbitri și responsabili din cadrul federației, au fost condamnate, în decembrie 2007, la închisoare cu suspendare.
www.prosport.ro
Poate o fi așa și la noi...
