Superliga #5: FC Steaua 3-2 FC Farul! Campioana a spart gheața!

de | august 9, 2024

Roș-albaștrii au spart gheața și au obținut prima victorie în Liga 1 din acest sezon. Darius Olaru a adus campionilor cele 3 puncte.

Campionii României au reușit prima victorie din acest sezon al Superligii, scor 3-2, împotriva celor de la Farul Constanța.
Partida a fost una cu răsturnări spectaculoase de situație, oaspeții reușind să conducă în două rânduri, grație golurilor lui Ionuț Vînă (minutul 5) și Narek Grigoryan (minutul 43).
Pentru FCSB au punctat Marius Ștefănescu (care a făcut 1-1 în minutul 42) și Darius Olaru, ultimul fiind autorul undei ”duble” în a doua parte (minutele 87 și 90+4).
Astfel, roș-albaștrii au ajuns la cinci puncte obținute în patru jocuri din campionat și au primit, astfel, un boost de moral înaintea partidei cu AC Sparta Praha, de marțea viitoare, contând pentru a doua manșă a turului 3 preliminar al UEFA Champions League (1-1 la Praga în primul meci).
Clubul nostru le mulțumește celor aproape 7.000 de suporteri prezenți pe Stadionul Steaua și îi așteaptă să umple tribunele la partida de marți!
” – scrie clubul pe pagina oficială de Facebook.

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

AVANCRONICA

Meciul FC Steaua – FC Farul Constanța va juca pe Stadionul Steaua din Ghencea vineri, 9 august, de la ora 21:00.

FC Steaua și-a amânat meciul de la Botoșani, din runda anterioară, pentru a pregăti meciul din UEFA Champions League contra Spartei Praga în turul al treilea preliminar. Campioana României a reușit un egal, scor 1-1, pe terenul campioanei Cehiei. „Roș-albaștrii” au condus până în minutul 78 datorită golului înscris de Dawa (61).

În campionat, steliștii din Liga 1 au rezultate modeste după 3 meciuri jucate: 2 remize și o înfrângere. Cel mai recent duel din Superliga a fost pe 26 iulie, tot în Ghencea, când Campioana României a fost învinsă în mod surprinzător de Oțelul Galați cu scorul de 2-0.

Roș-albaștrii au nevoie de un succes în runda a cincea pentru a mai avansa în clasamentul din Superliga, dar va fi foarte greu. Astăzi, Elias Charalambous va alinia o formație din care vor lipsi mulți titulari, odihniți pentru returul cu Slavia Praga.

Farul Constanța a fost și ea una dintre codașele din clasamentul Superligii, dar a mai avansat după succesul din runda anterioară. Constănțenii au izbutit să o învingă pe Poli Iași cu 2-0 în etapa a patra. În runda a treia, Farul a pierdut acasă cu 1-0 contra celor de la FC Botoșani. În rest, echipa pregătită de Hagi a scos un 0-0 pe terenul Oțelului, iar în prima rundă a pierdut cu 0-1 contra Unirii Slobozia.

Farul Constanța se află pe poziția a 9-a în Superliga după patru etape. „Marinarii” au acumulat patru puncte, la fel ca CFR Cluj sau Gloria Buzău.

Să sperăm că steliștii vor sparge gheața astăzi și vor obține prima victorie din acest sezon de Liga 1.

X Ray

Un comentariu la „Superliga #5: FC Steaua 3-2 FC Farul! Campioana a spart gheața!

1. P.I.G

Nu e bine.
    Aceleasi prostii care vor distruge tot sezonul.
    Ce sa cautam noi in grupele UCL? Fotbalistic vorbind, ca nu am de gand sa o iau pe aratura cu zecile de milioane visate de cioban. Nu stiu daca avem fata de UEL.
    Un nou sezon in care s-au promis mari transferuri si am adus Kiki si de un leu ridichii. Mai nou s-a intors si Tanase, marele jucator care a trebuit sa plece ca sa luam si noi un campionat. In fine…