31-10-09

CSA Steaua Turabo - CSU Municipal Brasov 106-76 (32-15; 27-25; 31-20; 16-16)

Etapa a saptea din liga nationala de baschet a adus o noua victorie pentru Steaua-Turabo. Echipa lui Teo Cizmic a zdrobit pe brasovenii de la CSU Municipal cu scorul de 106-76 intr-un meci foarte spectaculos, probabil cel mai spectaculos al etapei.

4.Voinescu - 5.Timus -7.Mack - 21.Pantelic - 32.Papic

Stelistii au inceput puternic, preluand conducerea jocului inca de la inceput si au castigat primele trei sferturi cu 32-15; 27-25; 31-16, ultimul sfert terminandu-se la egalitate 16-16. Americanii Stelei s-au dovedit a fi oameni decisivi, jucatori valorosi de care Steaua are nevoie in acest campionat. Acestia au facut spectacol, alley hoop-urile lor incantand publicul prezent la meci.

Daca Ron Timus si-a facut prezenta simtita in joc inca din primul minut, Monty Mack, noua achizitie a Stelei, a aratat ce poate doar in a doua jumatate a meciului. Americanul de 32 de ani si 1,91 metri inaltime a venit la Steaua de la Selcuk Universitesi, din Turcia. Mack a avut in sezonul precedent medii de 14.9 puncte, 3.5 pase decisive si 2.2 recuperari in 32.1 minute petrecute in medie pe meci. Americanul are o experienta bogata, avand la activ multe sezoane in campionate ca cel al Italiei, Belgiei sau Cehiei.

Dupa un inceput de meci mai slab, Mack si-a intrat in mana in sfertul al treilea si a aratat publicului ca e un maestru al aruncarilor de 3 puncte. Monty a reusit nu mai putin de 6 astfel de aruncari, din 9 incercari.

Cei mai buni jucatori ai Stelei au fost Timus(22 puncte, 5 recuperari si 2 pase decisive), Mack(21 puncte, 4 recuperari, 5 pase decisive) si Papic(21 puncte, 3 recuperari si 4 pase decisive) dar trebuie scos in evidenta si tanarul jucator Iulian Orbeanu(20 de ani, 204 cm. inaltime). Acesta a reusit 13 puncte si 10 recuperari, fiind cel mai bun de pe teren la acest capitol.

Steaua a castigat fara probleme meciul cu Brasovul si a rulat aproape tot lotul, Minea fiind singurul lasat pe banca. Inainte ca aceasta etapa sa ia sfarsit, Steaua ocupa locul 7, cu 10 puncte, cosaveraj 577 la 553.