Liga 1: FC Steaua 2-0 CSU Craiova! De pe ultimul loc, sus pe podium!!!

de | decembrie 20, 2019

?⚽️??? FC Steaua a șters pe jos cu trupa lui Pițurcă și a încheiat en fanfare anul 2019, urcând pe locul 3 în campionatul Ligii 1, după 22 de etape. În fața a peste 13.000 de suporteri roș-albastri prezenți aseară pe Arena Națională, Vicecampioana României a făcut instrucție cu oltenii de la CSU Craiova. Numai ratările uriașe ale lui Florin Tănase au limitat scorul la 2-0, într-o partidă în care Steaua a dominat copios la toate capitolele.

ℹScorul s-a stabilit în finalul primei reprize, când Craiova a fost la un pas KO tehnic cu 3 goluri încasate în 5 minute.
?️În minutul 41, Dennis Super Man a făcut o cursă senzațională pe partea dreaptă, după o pasă cu exteriorul a lui Moruțan, l-a lăsat în urmă pe Acka și l-a executat pe portarul oltenilor, Laurențiu Popescu, cu o scăriță de mare finețe.
?️După 3 minute, Steaua recuperează un balon de la Bălașa, urmează o tesatură de pase și „Mbappe” Florinel Coman a majorat diferența pe tabelă, cu un şut care nu i-a lăsat șanse tânărului Popescu. În drumul spre plasă, mingea l-a șters si pe Dennis Man.
?️În minutul 45+1, tot Florinel Coman a scăpat singur spre poartă, însă a fost faultat de goal-keeper-ul oltenilor. Marcel Bîrsan a arătat punctul cu var, dar, din nefericire, Florin Tănase a trimis peste transversală și a amânat KO-ul oltenilor.

FCSB – CSU CRAIOVA 2-0 (2-0)
Marcatori: Man (41), Coman (44)
??FCSB: Bălgrădean – Crețu, Planic, I. Cristea, Soiledis (Filip 12) – Moruțan (Hora 83), O. Popescu, Panțîru – Man, Fl. Tănase (Vână 73), Fl. Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă.
⚪?CSU Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (Mățel 71), Bălașa, Acka, Vătăjelu – Zakaric, Cosic (Ivanov 59), Cicâldău, N. Bancu (Bărbuț 15) – A. Ivan, V. Mihăilă. Antrenor: Victor Pițurcă.

Cartonaşe galbene: Tănase (70), Moruțan (80), Man (81), Hora (90+1) / Cicîldău (20), Popescu (45+2), Bălașa (90)

FORZA STEAUA!❤??

Avancronică

?⚽️?Meciul de fotbal FC Steaua (FCSB) – CSU Craiova va avea loc duminică, 22 decembrie 2019, în etapa a 22-a a Ligii 1, pe stadionul „Arena Naţională” din Bucureşti, de la ora 20:00. Partida va fi televizată de Telekom Sport 1 HD, Digi Sport 1 HD şi Look Sport/Plus. Este ultima etapă care se mai dispută în anul 2019!

⚽️??FC Steaua
▪️Echipa antrenată de Bogdan Vintilă este după 20 etape disputate pe locul 4 în clasament, având 36 puncte și un meci restant din etapa a 18-a, cel cu FC Voluntari;
▪️”Roş-albaştrii” au câştigat în ultima etapă, 2-0 în deplasare cu FC Viitorul și vor mai juca în etapa următoare în deplasare cu CFR Cluj, pe 02.02.2020;
▪️FC Steaua este cu 5 etape înainte de finalul sezonului regular la 4 puncte de lidera CFR, dar poate urca pe podium;
▪️Steliștii au 7 victorii în ultimele 8 etape susţinute în sezonul regular;
▪️Bilanţul echipei după 20 etape disputate în Liga 1 este de 11 victorii, 3 egaluri şi 6 înfrângeri, golaveraj 31-24.

⚽️⚪?CSU Craiova
▪️Echipa antrenată de Victor Piţurcă este după 21 etape disputate pe locul 3 în clasament, având 37 puncte;
▪️”Alb-albaştrii” au câştigat în ultima etapă, 2-1 acasă cu FC Voluntari și vor juca în etapa următoare acasă cu Gaz Metan Mediaş, pe 31.01.2020;
▪️Gruparea din Bănie poate încheia anul 2019 pe podium dacă nu va pierde pe Arena Naţională cu FCSB,
▪️Craiovenii nu au nicio victorie în ultimele 5 deplasări din care s-au ales cu 2 remize şi 3 înfrângeri;

În ultimele 5 meciuri directe, FC Steaua a bifat 4 victorii și o înfrângere în Bănie, scor 2-1,  pe 21 octombrie 2018. În turul acestui sezon, Steaua a învins-o cu 1-0 pe CSU prin golul lui Juvhel Tsoumou. Partida s-a disputat în etapa a 9-a din 15 septembrie 2019,  pe stadionul craiovean Ion Oblemenco.

15 comentarii la „Liga 1: FC Steaua 2-0 CSU Craiova! De pe ultimul loc, sus pe podium!!!

1. keyser-soze

Avem sansa sa terminam anul pe locul 3 daca batem pe CSU. Am fi la doua puncte de Astra (la un punct daca se mentine decizia de azi) si la cinci de CFR (daca bate la Voluntari) iar in playoff punctele se injumatatesc. Bineinteles ca trebuie sa batem in meciul restanta de la Voluntari.
    Craiova nu are nici o victorie in ultimele cinci deplasari (trei infrangeri si doua egaluri) iar Steaua are un parcurs foarte bun (si acum mi-e ciuda de cat de usor am pierdut cu Astra).
    Ar mai fi doua argumente in favoarea noastra. Jucatorii Craiovei au facut in avans, acum o saptamana, petrecerea de Craciun. Din cat fotbal mai cunosc si eu, stiu ca petrecerile trebuie lasate pentru sfarsitul campionatului altfel intervine o relaxare in jocul echipei.
    Al doilea argument care ar trebui sa-i ambitioneze pe stelisti este aroganta lui Piturca care l-a ironizat pe antrenorul Arges Vintila si care nu scapa nici o sansa sa ne atace cu privire la….scandalul care ne-a scindat 🙁
    Forza Steaua!!

10
  2. keyser-soze

Cred ca jucatorii Craiovei au ramas inca la petrecerea de Craciun. Desi jocul a inceput greu eram totusi primii la minge, faceam recuperari dar nu ajungeam la poarta, nu aveam ocazii. Ultimul sfert de ora din prima repriza a fost de vis. Am pus presiune mare pe echipa Craiovei, ocaziile au inceput sa apara, eram primii la minge…plus cursa incredibila a lui Man si driblingul de vis a lui Coman in faza penalty-ului ratat de Tanase. 2-0 la pauza plus un penalty ratat si mi-a fost teama ca daca oltenii dau gol repede iar tremuram pe final. Au stat mai mult in terenul nostru in repriza a doua dar i-am tinut departe de poarta lui Balgradean iar iesirea lui Tanase si intrarea lui Vana a echilibrat jocul si am iesit iar la atac.
    Final de an reusit dar raman totusi cu cu dezamagirea ca nu jucam in Europa.

3
    1
  3. vasglo

DECLARATIA ANULUI:

„Deja în momentul când noi câştigăm e o stare de bine generală.
    Mi-a zis mie cineva, bă parcă atunci când câştigaţi voi nu mai sunt probleme la intersecţie, nu mai claxonează lumea, e traficul liniştit.
    Când câştigă FCSB, mi-a spus cineva aşa ceva. Sunt curios, o să mă uit şi eu acum”.

(Bogdan Arges Vintila in fanatik.ro)

5
    1
  4. adrian0808

L-am criticat pe MAN ptr. jocurile mai puțin reușite…. Dar victoria de aseară e 75% meritul lui.
    La primul gol s_au răzbunat toate ratările din meciurile anterioare.

De-ar avea și constanta în evoluții chiar dacă nu marchează…. Ar fi un jucător fantastic…

8
    1
  5. dang

În cele 15 meciuri susținute în Liga I cu antrenorul Bogdan Argeș Vintilă, , echipa noastră a obținut 35 de puncte (din 45 posibile, procentaj 77,77%).
    Merită subliniată performanța și în comparație cu antrenorii actuali ai celorlalte contracandidate la titlu:
    – Dan Petrescu are un procentaj de 66,67% (44 de puncte din 66 posibile) la CFR Cluj;
    – Bogdan Andone are un procentaj de 90% (27 de puncte din 30 posibile) la Astra Giurgiu;
    – Victor Pițurcă are un procentaj de 50% (21 de puncte din 42 posibile) la Craiova;
    – Gh. Hagi are un procentaj de 53% (35 de puncte din 66 posibile) la Viitorul Constanța.