FCSTEAUA.RO

Liga 1: FC Steaua 2-0 CSU Craiova! De pe ultimul loc, sus pe podium!!!

?⚽️??? FC Steaua a șters pe jos cu trupa lui Pițurcă și a încheiat en fanfare anul 2019, urcând pe locul 3 în campionatul Ligii 1, după 22 de etape. În fața a peste 13.000 de suporteri roș-albastri prezenți aseară pe Arena Națională, Vicecampioana României a făcut instrucție cu oltenii de la CSU Craiova. Numai ratările uriașe ale lui Florin Tănase au limitat scorul la 2-0, într-o partidă în care Steaua a dominat copios la toate capitolele.

ℹScorul s-a stabilit în finalul primei reprize, când Craiova a fost la un pas KO tehnic cu 3 goluri încasate în 5 minute.
?️În minutul 41, Dennis Super Man a făcut o cursă senzațională pe partea dreaptă, după o pasă cu exteriorul a lui Moruțan, l-a lăsat în urmă pe Acka și l-a executat pe portarul oltenilor, Laurențiu Popescu, cu o scăriță de mare finețe.
?️După 3 minute, Steaua recuperează un balon de la Bălașa, urmează o tesatură de pase și „Mbappe” Florinel Coman a majorat diferența pe tabelă, cu un şut care nu i-a lăsat șanse tânărului Popescu. În drumul spre plasă, mingea l-a șters si pe Dennis Man.
?️În minutul 45+1, tot Florinel Coman a scăpat singur spre poartă, însă a fost faultat de goal-keeper-ul oltenilor. Marcel Bîrsan a arătat punctul cu var, dar, din nefericire, Florin Tănase a trimis peste transversală și a amânat KO-ul oltenilor.

FCSB – CSU CRAIOVA 2-0 (2-0)
Marcatori: Man (41), Coman (44)
??FCSB: Bălgrădean – Crețu, Planic, I. Cristea, Soiledis (Filip 12) – Moruțan (Hora 83), O. Popescu, Panțîru – Man, Fl. Tănase (Vână 73), Fl. Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă.
⚪?CSU Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (Mățel 71), Bălașa, Acka, Vătăjelu – Zakaric, Cosic (Ivanov 59), Cicâldău, N. Bancu (Bărbuț 15) – A. Ivan, V. Mihăilă. Antrenor: Victor Pițurcă.

Cartonaşe galbene: Tănase (70), Moruțan (80), Man (81), Hora (90+1) / Cicîldău (20), Popescu (45+2), Bălașa (90)

FORZA STEAUA!❤??

Avancronică

?⚽️?Meciul de fotbal FC Steaua (FCSB) – CSU Craiova va avea loc duminică, 22 decembrie 2019, în etapa a 22-a a Ligii 1, pe stadionul „Arena Naţională” din Bucureşti, de la ora 20:00. Partida va fi televizată de Telekom Sport 1 HD, Digi Sport 1 HD şi Look Sport/Plus. Este ultima etapă care se mai dispută în anul 2019!

⚽️??FC Steaua
▪️Echipa antrenată de Bogdan Vintilă este după 20 etape disputate pe locul 4 în clasament, având 36 puncte și un meci restant din etapa a 18-a, cel cu FC Voluntari;
▪️”Roş-albaştrii” au câştigat în ultima etapă, 2-0 în deplasare cu FC Viitorul și vor mai juca în etapa următoare în deplasare cu CFR Cluj, pe 02.02.2020;
▪️FC Steaua este cu 5 etape înainte de finalul sezonului regular la 4 puncte de lidera CFR, dar poate urca pe podium;
▪️Steliștii au 7 victorii în ultimele 8 etape susţinute în sezonul regular;
▪️Bilanţul echipei după 20 etape disputate în Liga 1 este de 11 victorii, 3 egaluri şi 6 înfrângeri, golaveraj 31-24.

⚽️⚪?CSU Craiova
▪️Echipa antrenată de Victor Piţurcă este după 21 etape disputate pe locul 3 în clasament, având 37 puncte;
▪️”Alb-albaştrii” au câştigat în ultima etapă, 2-1 acasă cu FC Voluntari și vor juca în etapa următoare acasă cu Gaz Metan Mediaş, pe 31.01.2020;
▪️Gruparea din Bănie poate încheia anul 2019 pe podium dacă nu va pierde pe Arena Naţională cu FCSB,
▪️Craiovenii nu au nicio victorie în ultimele 5 deplasări din care s-au ales cu 2 remize şi 3 înfrângeri;

În ultimele 5 meciuri directe, FC Steaua a bifat 4 victorii și o înfrângere în Bănie, scor 2-1,  pe 21 octombrie 2018. În turul acestui sezon, Steaua a învins-o cu 1-0 pe CSU prin golul lui Juvhel Tsoumou. Partida s-a disputat în etapa a 9-a din 15 septembrie 2019,  pe stadionul craiovean Ion Oblemenco.