FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Becali face si lucruri bune (ProSport)!

«123»
novac24.11.2007 09:53

@Catalin

Cred ca o luam razna cu totul, ca s-a creat o confuzie pe masura ce s-a postat iar discutia s-a dus in balarii. O iau de unde a ramas....

 

Demersul lui Tavone de a se dona bani pentru Majearu a deviat intr-o discutie, inutila in contextul acesta, despre AISS si cat timp trebuie sa-si dedice fiecare pentru Steaua. Ideea initiala era ca unii doresc sa doneze o suma de bani pentru un anumit proiect (pentru Majearu in acest caz). Nimeni nu a contestat aici bunele intentii ale AISS-ului ba din contra s-a facut apel la AISS sa organizeze/gestioneze aceasta strangere de fonduri. Pentru ca oamenii au incredere in ei si ei sunt singurii in masura sa faca lucrul asta. Am recitit toate trei paginile si cred ca trebuie sa continuam postarile pentru Majearu pentru ca:

 

Daca "domnul - comod" va simti ca putinul lui efort depus pentru cauza, a contat , el va deveni mai activ la urmatorul eveniment/solicitare.

Daca "domnul - lenes" va fi incurajat, poate ca i-si va depasi starea actuala de "ne" (putinta/interes/implicare) si va gasi mai multe resurse/timp in viitor.

Daca "domnul - as vrea sa ma implic mai mult" va fi privit cu mai multa incredere poate chiar va face mai mult pentru Steaua sau pentru AISS.

 

Pana una alta el "lenesul"este un potential membru al AISS-ului si trebuie motivat pentru a se alatura. Pana atunci cineva trebuie sa-i defineasca proiectele si nazuintele asociatiei, sa-l faca sa creada ca este util. Este posibil ca Tavone sa perceapa gresit AISS-ul din cauza lipsei de timp si nu din dezinteres sau reaintentie. Reactia lui( tinand cont de societatea in care traim) este una de autoaparare : nu inteleg = nu ma bag. Nici eu personal nu sunt lamurit ref. la proiectele viitoare ale AISS-ului iar pana cand voi intelege prefer sa particip la actiuni concrete si palpabile de genul: bani pentru Majearu. Adica sa fac un pic mai mult decat nimic.

 

Si mai este ceva, cred eu, foarte important. Exista unii oameni care cred ca Steaua trebuie sa aiba cea mai "jmechera coregrafie" la fel cum exista altii care cred ca Majearu trebuie ajutat. Si intr-un caz si in celalat este vorba tot despre Stelisti iar AISS-ul va trebui sa reprezinte ambele tabere. Sper sa ma fi exprimat destul de clar si sa fiu inteles. Si poate se intampla astazi sa facem un meci mare cu dinamu iar oamenii vor fi mai buni, mai deschisi la suflet si pungi.

 

HAI Steaua!

CaTaLiNsm StElIsTu25.11.2007 10:23

 

Perfect deacord cu tine!Acuma ce-i drept nu poti constrange pe cineva,care dealtfel si-asa face destule pentru suporterii stelisti,sa faca mai multe sau cazul nostru,sa se mobilizeze pe o cauza data.Eu ii inteleg,stiu ca nu e o treaba deloc usoara,dar am zis ca daca se poate de ce sa nu incercam sa ajutam o fosta mare glorie a noastra;asta pentru a nu fi nevoit sa cada la picioarele ciobanului pentru o punga de bani.Initiativa s-ar putea sa nu reuseasca si sa nu se stranga o suma multumitoare,dar macar vom stii ca am incercat,iar cu banii se pot face alte lucruri.Eu sunt comvins ca suporterii au incredere in AISS,asta chiar daca mereu se mai gasesc"carcotasi".

Am mai spus-o si o repet a nu stiu cata oara...nu stiu in ce consta organizarea unui"teledon",daca este posibil asa ceva,etc si nu in ultimul rand daca cineva are intentia sa se ocupe de asa ceva;daca nu sa se spuna frumos ca nu exista disponibilitate pentru un asemenea proiect sau posibilitati,sau nu mai stiu ce si-atunci macar stiu ca imi iau gandul de la asta.

Daca o astfel de idee ar prinde contur eu sunt dispus sa incerc sa fac ceva ca un articol referitor la acest aspect sa apara intr-un ziar local(din SM).

«123»