FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Despre Liga 2 Si A-3-a

«12345»
axl2323.11.2007 16:17
Callatis Mangalia 2 - 1 Portul Constanta

I-am ars, ****-i in *** de constanteni!

stelistub23.11.2007 17:53
CS Buftea 2 - 0 UFC Chitila asa mai da,...simt si io ca sunt de la Buftea :)))

 

Chitila are 2 puncte in 17 etape :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Maine pe la pranz Clasamente Liga 3,maine deoarece nu s-au incheiat toate meciurile

cRiss4Steaua23.11.2007 17:58

Somesul Satu Mare 3 - 1 Maris Tirgu Mures :> Olimpia pe unde`i ?:))

-=Danny=-23.11.2007 20:29

Vreau si iop sa aflu pe cce loc e CSM ramnicu Valcea .... :biggrin:

stelistub24.11.2007 06:47
Vreau si iop sa aflu pe cce loc e CSM ramnicu Valcea .... :biggrin:

 

 

Momentan pe 3 Vedem azi ce face

stelistub24.11.2007 13:09

Inter Gaz Bucuresti 0 - 0 Dunarea Giurgiu

FC Sacele 0 - 2 Delta Tulcea

FC National 0 - 1 Forex Brasov

Petrolul Ploiesti 1 - 2 Dinamo II UAU!!!!!

FCM Cimpina 4 - 0 Dunarea Galati

Prefabricate Modelu 3 - 1 Concordia Chiajna

FCM Bacau 1 - 1 CSM Focsani

FC Brasov 3 - 0 Sportul Studentesc

 

 

CSM Rimnicu Vilcea 2 - 5 FCM Resita BOMBAAAA!!!!!!!!!

Gaz Metan Medias 2 - 0 Liberty Oradea

IS Cimpia Turzii 1 - 0 Severnav Turnu Severin

Corvinul Hunedoara 1 - 1 Apulum Alba Iulia

Poli II Timisoara 0 - 2 FC Tirgoviste

Jiul Petrosani 3 - 0 Ariesul Turda

Minerul Lupeni 3 - 1 FCM Caracal

FC Bihor 1 - 0 CFR Timisoara

 

Clasamente

 

 

Seria I

 

 

1 FC Brasov 17 15 1 1 44-8 36 46p

2 CS Otopeni 16 11 2 3 33-22 11 35p

3 Concordia Chiajna 17 10 2 5 28-18 10 32 p

4 Dinamo II 17 8 5 4 34-31 3 29p

5 Delta Tulcea 17 9 2 6 23-17 6 29 p

6 CS Botosani 16 7 5 4 20-16 4 26p

7 Sportul Studentesc 17 7 5 5 20-22 -2 26p

8 Petrolul Ploiesti 17 7 4 6 25-21 4 25p

9 Dunarea Giurgiu 17 6 6 5 18-17 1 24p

10 Forex Brasov 17 7 3 7 16-13 3 24p

11 Prefabricate Modelu 17 5 6 6 20-24 -4 21 p

12 Progresul Bucuresti 17 4 6 7 15-19 -4 17 p

13 FCM Bacau 17 2 9 6 12-18 -6 15 p

14 CSM Focsani 17 3 6 8 22-30 -8 15 p

15 Dunarea Galati 17 4 3 10 15-31 -16 15 p

16 Inter Gaz Bucuresti 17 3 5 9 21-24 -3 14p

17 FCM Cimpina 17 3 4 10 15-30 -15 13p

18 FC Sacele 17 0 8 9 6-26 -20 8 p

 

 

 

Seria II

 

 

# Echipa M V E I Gol +/- Pct.

1 FC Arges 16 13 1 2 37-9 28 39 p

2 Gaz Metan Medias 17 12 1 4 39-21 18 37 p

3 CSM Rimnicu Vilcea 17 10 4 3 28-16 12 34 p

4 Muresul Deva 16 9 3 4 23-14 9 30 p

5 Liberty Oradea 17 9 3 5 13-9 4 30 p

6 Jiul Petrosani 17 9 6 2 21-9 12 28 p

7 Drobeta Turnu Severin 17 8 2 7 21-17 4 26 p

8 FC Bihor 17 7 4 6 15-13 2 25 p

9 Apulum Alba Iulia 17 6 5 6 20-17 3 23 p

10 CSM Resita 17 6 4 7 23-20 3 22 p

11 IS Cimpia Turzii 17 6 3 8 14-21 -7 21p

12 Minerul Lupeni 17 5 6 6 19-23 -4 21p

13 Ariesul Turda 17 5 4 8 14-24 -10 19 p

14 FC Tirgoviste 17 4 6 7 18-26 -8 18 p

15 CFR Timisoara 17 5 3 9 13-17 -4 18 p

16 Corvinul Hunedoara 17 3 3 11 10-31 -21 12p

17 Poli II Timisoara 17 3 2 12 11-33 -22 11p

18 FCM Caracal 17 1 2 14 9-28 -19 5p

puiu mordasan25.11.2007 00:18
:steagcruce: Eu sper la o revenire a Gazului in Liga I !!! Acum suntem pe 2!!!
stelistub25.11.2007 09:49
:steagcruce: Eu sper la o revenire a Gazului in Liga I !!! Acum suntem pe 2!!!

 

Numai tu......

stelistub25.11.2007 12:23

FC Arges 6 - 0 Muresul Deva final

CS Botosani 2 - 1 CS Otopeni final

stelistub26.11.2007 19:00

FC Arges este ,,campioana,, de toamna in Liga II la fel si FC Brasov care fce legea in seria 1

stelistub29.11.2007 15:54

VERIGEANU: "ACUM, VOM PLANGE IARNA SI VOM RADE VARA"Joi, 29 Noiembrie 2007

Deși a pierdut teren în lupta pentru promovare chiar în ultima etapã a turului, dupã 2-5 în Zãvoi cu FCM Reșița, vâlcenii sperã sã recupereze în retur.

 

CSM a încheiat turul pe locul 3, loc sub pretențiile șefilor din Zãvoi. "Lucrurile nu vor rãmâne așa, ne vom bate cu Gaz pentru locul 2, pentru cã Argeșul nu mai poate pierde promovarea. ªi noi aveam patru puncte peste Mediaș în tur, situația s-a rãsturnat acum, dar ne vom întãri în iarnã și sper sã recuperãm diferența care ne desparte de sibieni în retur. În ultimul meci, cu Reșița, am stricat tot ce am fãcut bine în precedentele 16 etape. Pânã acum, mereu ne bucuram iarna, dar vara plângeam. Acum, poate va fi invers, plângem iarna, dar ne vom bucura în varã" a spus directorul-general Florin Verigeanu, fãcând aluzie la sezoanele trecute, când CSM mergea strunã în tur, însã dezamãgea în retur.

 

"Nici acum nu-mi iese din cap jocul pierdut de noi cu Reșița, au fost 4-5 jucãtori care au evoluat inexplicabil de slab, e o tâmpenie sã dai cu șutul într-un meci la munca din tot sezonul. Trebuie sã ne întãrim în acesatã iarnã, sã luãm 2-3 jucãtori cu adevãrat valoroși. Eu am întocmit și o listã cu 5-6 jucãtori la care propun sã se renunțe, însã decizia aparține conducerii clubului" a susținut și antrenorul Marian Bondrea.

 

 

 

În primul joc-test susținut dupã terminarea campionatului, gruparea pregãtitã de Marian Bucurescu s-a impus cu 1-0 în fața fostei divizionare secunde CS Building Vânju Mare.

 

Singurul gol al amicalului disputat pe stadionul "Severnav" i-a aparținut lui Cristian Poianã, jucãtor pe care FC Drobeta i l-a suflat Buildingului în pauza competiționalã din varã. În minutul 49, mijlocașul de 19 ani a profitat de neatenția fostului sãu coechipier de la Vânju Mare, Constantin Gãdãleanu, și l-a învins, cu un șut plasat, din colțul careului, pe portarul Dan Doran.

 

FC Drobeta a început amicalul cu CS Building în formula: Starcevic – N. Poenaru, Amzucu, D. Ignat, C. Trofin – Tobã, C. Bucã, Moutinho, Cr.Poianã, Fl.Epure – Jenaru. Pe parcurs au mai intrat: M. Munteanu, I. Ivan, Ad. Neacșu, Purcel, A. Dicu, Vãcaru, C. Crișan și Firițeanu. Accidentați, I. Pãun, M. Mitic și D. Ciucu nu au evoluat, în timp ce I. Gheorghe, Brajovic si Boboescu nu au intrat în planurile lui Bucurescu. Convocat la naționalã, africanul Jassi Demba a ratat si el amicalul cu Building. Cele douã echipe mehedințene se vor întâlni și miercurea viitoare într-o nouã partidã de verificare, ce va avea loc pe terenul de la Vânju Mare.

Pe 7 decembrie, jucãtorii Drobetei vor intra în vacanțã, reunirea lotului fiind programatã pentru data de 10 ianuarie.

 

 

 

 

Vâlcenii nu se bucurã de iminenta penalizare a Argeșului. "Nu ne încãlzește cu nimic dacã va fi depunctat Argeșul, eram bucuroși sã fie penalizați rivala noastrã la locul 2, Mediașul" a mai spus Bondrea.

stelistub02.12.2007 08:33

Liga A II-A Consiliul de Administratie al echipei devene a dat afara sase jucatori de baza pentru "atitudinea si evolutia nesatisfacatoare din ultimele patru etape ale turului". Acestia sunt Vasile Rahoveanu (capitan de echipa), Marius Pacurar (golgheterul echipei), Alin Bitis (cel mai bun jucator în tur), Ionel Cires, Daniel Baciu si Lucian BuneaDeva a pierdut ultimele patru etape din tur, jucate cu Vâlcea, ISCT, Medias si FC Arges.Rahoveanu, Pacurar, Cires, Baciu s Bunea sunt liberi de contract, iar Bitis este pus pe lista de transferari.

Deva a promovat în vara în Liga a II-a, iar la finalul turului este pe locul cinci, având 30 de puncte!

 

 

 

Conform unor surse din cadrul Federatiei Române de Fotbal, clubul FC Arges, lider în seria a II-a din Liga a II-a, risca sa piarda la "masa verde" jocul cu CFR Timisoara. Motivul? Argesenii ar fi folosit la Timisoara un fotbalist în stare de suspendare în jocul din runda a XVI-a. Pe teren, FC Arges s-a impus la Timisoara cu 1-0, prin golul lui Balasa, din minutul 75.

 

Curios este faptul ca nu cei de la CFR Timisoara au facut contestatia la Federatie. "Nu stiu nimic de asa ceva. CFR Timisoara nu a facut nicio contestatie împotriva celor de la FC Arges. Chiar nu stiu nimic", a declarat pentru prosport Robi Benczik, directorul sportiv al banatenilor.

 

Cazul va fi dezbatut la sediul FRF miercuri, 5 decembrie 2007.

 

FRF Dupa ce saptamâna trecuta a aprobat amânarea returului Ligii a II-a, Comitetul de Urgenta a decis ieri, la solicitarea mai multor cluburi din Liga a III-a, ca etapele a 18-a si a 19-a, programate initial pe 30 noiembrie, respectiv 7 decembrie, sa se dispute anul viitor. Astfel, returul Ligii a III-a va începe pe 29 februarie, iar etapa a 19-a pe 7 martie. Campionatul se încheie pe 16 mai, iar jocurile de baraj pentru promovarea în Liga a II-a se vor disputa pe 23, 27 si 30 mai.

SURSA:

Prosport

stelistub05.12.2007 13:08

Sanatatea Cluj o echipa din esalonul al treilea infunta azi Dinamo

stelistub06.12.2007 16:50

Ce Meci este Intre FC Brasov si Otelul cel mai frumos din optimi 2-2 dupa 120 minute

La penalty:1-0 inscrie Ilyes pentru Brasov,Jula pentru, Otelul 1-1,Cristi Ionescu 2-1,Daniel Stan Rateaza!!!!,

Adriano pentruBrasov 3-1,Gaby Paraschiv pentruOtelul Rateaza!,Hadnagy pentru. Brasov Rateaza!,Jelev 3-2,Cristescu pentruBrasov Rateaza!,Szekely 3-3,Roman 4-3 pentru. Brasov,Semeghin pentru. Otelul 4-4,Horob 5-4 pentru Brasov,RATEAZA LABUKAS!!!!!!!!!! 5-4 pentru. Brasov FC Brasov este in sferturi.Scor total 7-6 pentru Brasov

stelistub07.12.2007 12:42

Ne-ai zapacit cu reclama Andreeo

1on09.12.2007 11:03

'COMISARUL' VINE LA FOCSANI!

Sambata, 8 Decembrie 2007

 

Ion Moldovan

NOUTATE Ion Moldovan va prelua frâiele echipei CSM Focsani, asta dupa ce antrenorul Ionel Augustin i-a anuntat vineri pe oficialii clubului ca a semnat un contract cu Dinamo II

 

Dupa trei luni în care s-a ocupat de pregatirea echipei de pe Milcov, "Oneata" a plecat de la echipa, nu înainte de a-si lua ramas bun de la jucatorii sai si de la conducerea clubului.

 

Daca la începutul acestui sezon competitional, focsanenii l-au pierdut pe presedintele executiv Marius Bratu (actualul antrenor cu portarii la Rapid), a venit rândul si lui Augustin, care a acceptat oferta clubului Dinamo Bucuresti. Joi, "Oneata" a contramandat antrenamentul obisnuit al echipei sale si, dupa ce si-a încasat restantele financiare, i-a anuntat pe elevii sai ca nu mai revine la Focsani în partea a doua a campionatului. "Am ales cu inima oferta celor de la Dinamo Bucuresti. Am fost dinamovist de mic copil si mi-a fost greu sa refuz o oferta pe care mi-a facut-o conducerea lui Dinamo. Le multumesc jucatorilor pentru tot ceea ce au facut atât timp cât le-am fost aproape si celor din preajma echipei, care au facut tot posibilul ca CSM Focsani sa aiba rezultate cât mai bune. In viata trebuie sa alegi si cu inima. Voi fi alaturi de CSM, chiar daca voi fi la alt club", a declarat la plecare Ionel Augustin.

 

Tehnicianul asteapta sedinta Consiliului de Adminstratie al clubului din Sos. Stefan cel Mare pentru a afla noua functie, antrenor secund la prima echipa sau antrenor principal la Dinamo II. Conducerea tehnica a CSM-ului nu a stat cu mâinile în sân si a început deja tratativele cu Ion Moldovan. "Comisarul" i-a urmarit pe focsaneni la ultimul meci de pe teren propriu din tur, 3-1 cu Inter Gaz Bucuresti. "Este cea mai viabila solutie în acest moment. Avem nevoie de un antrenor valoros", a spus presedintele Consiliului de Administratie al vrâncenilor, Dan Dumitru. In afara faptului ca a condus nationala de tineret a României, Ion Moldovan (53 de ani) a antrenat pe FC Arges, Otelul Galati, Dinamo Bucuresti, Dacia Mioveni, Ceahlaul Piatra Neamt si în Libia.

 

Pe lista este si Damian Bancila

 

Daca negocierile cu Ion Moldovan nu se vor concretiza, focsanenii au si o varianta de rezerva, Damian Bancila. Acesta antreneaza pe FC Bârlad (locul 5 în Liga a treia) si este vrâncean de origine. In sezonul 1997-1997, Bancila a activat ca jucator la Unirea Focsani.

 

Sursa: Prosport

stelistub10.12.2007 16:45
Nu facea fata chiar cu brio. Imi aduc aminte de niste infrangeri cu 6-0.

Sannicolaul mare 6-0 Olimpia Satu Mare in Liga 2 in 1999

-=Danny=-13.12.2007 20:51

Pe ce loc e Valcea ?? Si dupa parerwea ta ... are sanse la promovare ??:D

stelistub15.12.2007 10:06
Pe ce loc e Valcea ?? Si dupa parerwea ta ... are sanse la promovare ??:D

3,sanse are dar daca castiga

stelistub17.12.2007 14:06

Fundașii centrali Sorin Chirciu, Bogdan Mocioacã, Marius Cumpãnașu și mijlocașul stânga Ionel Cilean sunt primii jucãtori care au fost puși pe liber de CSM Rm. Vâlcea în aceastã iarnã.

 

Cei patru fotbaliști au fost deja anunțați de șefii din Zãvoi cã trebuie sã își caute alte echipe. Dacã la Cilean și Chirciu, jucãtori de bazã în tur s-a renunțat definitiv, conducãtorii CSM-ului intenționeazã ca Mocioacã și Cumpãnașu, vâlceni la origine, sã fie împrumutați pânã în varã la alte echipe. ;Dacã s-a renunțat la mine, eu îmi doresc sã plec definitiv, nu împrumutat, sper sã mi se dea drumul gratis, pentru cã am o vârstã și cred cã mi-am fãcut datoria fațã de acest club; a spus Marius Cumpãnașu, cãpitanul din sezonul trecut al CSM-ului, care nu a fost folosit în acest tur niciun minut. Cumpãnașu a jucat pentru CSM încã de la înființarea clubului, în urmã cu trei ani.

 

?Cilean a fost evoluat în 12 partide, dar prestațiile sale au lãsat mult de dorit. Am avut mare încredere în acest jucãtor, are reale calitãți, dar el m-a dezamãgit. În ceea ce-l privește pe Chirciu, deși a avut o evoluție mulțumitoare în partidele în care a jucat, caracterul sãu a lãsat mult de dorit? ? a explicat antrenorul CSM-ului, Marian Bondrea. Chirciu venise în Zãvoi în toamnã, liber de contract, în timp ce Cilean a venit în urmã cu un an, fiind adus de fostul tehnician Costel Panã. Lista jucãtorilor care vor fi puși pe liber în aceastã iarnã de la CSM ar putea fi mai lungã, însã șefii din Zãvoi așteaptã mai întâi sã vadã ce transferuri vor reuși.

 

CSM l-a achizționat deja pe juniorul atacant Csongor, venit din Italia și îl mai dorește și pe mijlocașul Grãdinar(FC Sibiu). Ambii jucãtori au venit în probe dupã încheierea turului și l-au convins pe antrenorul Bondrea.

 

Fabio de Matos Pereira ?Fabinho? (în alb)FC Brasov Trupa lui Razvan Lucescu a dat prima lovitura pe piata transferurilor. ?Stegarii? au reusit sa-l înregimenteze pe mijlocasul brazilian Fabio de Matos Pereira ?Fabinho? (26 de ani, foto, în alb) de la Anorthosis Famagusta. ?Este un jucator care ne-a atras atentia la meciurile dintre Anorthosis si CFR, din Cupa UEFA. Fiind în ultimele sase luni de contract, ne vom putea baza pe serviciile lui doar de la vara, dar încercam sa-l aducem mai repede?, a spus presedintele Dinu Gheorghe.

 

 

FCM BACAU (B1) Chiar daca are lotul cel mai tânar din Liga a II-a, antrenorul Costel Orac (foto) spune ca este multumit de jucatorii pe care-i pregateste. Totusi, Orac mai vrea câtiva fotbalisti experimentati: ?Lotul este echilibrat, dar mai avem nevoie de doi-trei jucatori de valoare. Daca vom reusi sa ne mobilizam, va fi greu pentru oricine sa ia puncte la Bacau. In campionatul viitor trebuie sa punem în practica tot ce avem mai bun?, a spus tehnicianul.

 

 

FCM BACAU Galben-albastrii vor avea liber pâna pe data de 14 ianuarie. ?Fiecare jucator a primit un program de mentinere, bazat în primul rând pe alergari. Sper sa-l respecte, altfel îi va costa?, a avertizat antrenorul Costel Orac. Astfel, pentru fiecare kilogram în plus cu care se vor prezenta la reluarea pregatirilor, fotbalistii vor trebui sa plateasca 100 de dolari. ?La reluarea pregatirilor vom da o serie de teste, astfel încât e de dorit ca jucatorii sa se tina de programul pe care l-am întocmit?, a mai spus Orac.

 

Sursa Prosport.ro

-=Danny=-17.12.2007 20:20

@Stelistub Ms pentru informatile despre CSM :D

stelistub21.12.2007 19:20

Managerul echipei Jiul Petroșani, Ioan Sdrobiș, a declarat cã Steaua l-a ofertat deja pe atacantul de 18 ani, Alin Abuzãtoaie, iar Adrian Ilie, managerul steliștilor i-a și fãcut o evaluare jucãtorului adus de Sdrobiș.

 

"Jucãtorul acesta valoreazã un milion de euro la ora actualã, așa a exclamat Adrian Ilie când l-a vãzut la București, în meciul fãcut de Abuzãtoaie cu Steaua ll. Steaua insistã pentru Abuzãtoaie, de fapt toatã trupa de șoc de la Steaua e cu ochii pe el. Noi le-am cerut un preț de pornire de 500.000 de euro. Pãrerea mea este cã jucãtorul trebuie lãsat la Jiul sã se cãleascã sã nu pãțeascã ca Bicfalvi. Ce folos cã Eric este la Steaua și nu prinde echipa, îl macinã degeaba", a spus Sdrobiș .

 

"Pãrintele" a adus în aceastã varã un numãr de 27 de jucãtori cu vârsta între 17 și 20 de ani. "Pe toți acești jucãtori Jiul a plãtit 4 000 de dolari pentru cã mulți dintre ei i-am adus gratis. ªi voi mai aduce și alți tineri de viitor așa cum am procedat la toate echipele pe la care am fost", a explicat managerul. Acesta a mai afirmat cã se bucurã pentru victoria echipei Poli Timișoara împotriva lui CFR Cluj. "Dacã Poli nu câștiga, campionatul ar fi fost mort, așa lupta erst6e mai interesantã și mai multe echipe au șanse la primul loc", a conchis oficialul din Vale.

Trimite pe E-mail | Print | Share | Prosport-Alert

Loredana JUGLEA

Trimite pe E-mail

Print

Share

STIRI DIN "Liga 2"

?BANCARII? SE VOR PREGATI IN TURCIA

?BANCARII? SE VOR PREGATI IN TURCIA

BRUNCEVICI SI ASTILEAN VOR SEMNA CU MINERUL LUPENI

PUSTII SALONTEI, RECITAL IN ITALIA

IONEL AUGUSTIN, SECUND LA Dinamo II

Sursa prosport

 

 

 

ROGRESUL (B1) Elevii pregatiti de antrenorul Basarab Panduru vor efectua doua stagii de pregatire dupa Anul Nou.

 

Intre 21 si 30 ianuarie vor fi cantonati în nordul Moldovei, la Sucevita, iar între 11 si 23 februarie au programate sase partide amicale în Antalya (Turcia).

 

?In acest sezon ne-am propus sa formam o noua echipa cu care sa abordam în campionatul 2008-2009 promovarea în Liga I?, ne-a spus Marian Dodu, noul patron al ?bancarilor?.

cRiss4Steaua21.12.2007 22:06

stelistub, da-mi si mie niste informatii de echipele satmarene, Olimpia si Somesul. Mersi mult!

stelistub22.12.2007 09:23

De ieri, jucãtorii sãtmãreni sînt în vacanțã, reunirea urmînd sã aibã loc la mijlocul lunii ianuarie. Pînã atunci, clubul își va schimba și numele, în CF Olimpia 1921, și e foarte posibil ca noul antrenor al echipei sã fi numit Tiberiu Csik. "E prioritar pentru mine sã revin acasã. Sînt disponibil", a spus Csik.

 

 

Trista aceasta situatie in care se afla aproape tot personalul clubului Olimpia. Si cand te gandesti ca majoritatea sunt barbati, atunci nu le este usor sa mearga acasa in ziua de salar cu buzunarele pline de... promisiuni. Degringolada a inceput imediat dupa ce fostul presedinte al clubului, Mircea Govor, s-a retras de la comanda, in februarie 2005. Noul presedinte, Catrinel Rat, a incercat din rasputeri sa plateasca macar jucatorii, restul personalului avand de suferit pana in decembrie 2005, cand, din bunavointa consilierilor judeteni si inclusiv a presedintelului CJ pe vremea aceea, Szabo Stefan, au fost alocate niste fonduri. Se pare ca atunci a aparut un scurt-circuit care apoi a afectat serios relatiile dintre Consiliul Judetean si club, aceasta datorandu-se grosimii plicurilor cu salarii, la unii deloc justificabile. De atunci si pana astazi antrenorii centrului de juniori, fostii antrenori Bolba si Nastrut, toti au inca de incasat restante salariale. Exista persoane care din decembrie 2005 si pana in martie 2007, cand au parasit clubul, nu au incasat niciun leu. A urmat mascarada cu firma Videli si, desi acestia au promis ca vor achita toate salariile restante, au platit antrenorilor de la juniori doar unul. Dar asa cum au venit au si plecat, lasand clubul de izbeliste. Nici cu venirea pseudofinantatorului Beniamin Kira problemele salariale ale antrenorilor nu s-au rezolvat, desi si acesta se angajase ca le va plati. Asa ca prof. Kalmar Iosif, Imi Kincses, Nicu Marcu, Both Gabi, Lulu Dragomir si, mai nou, Ioan Dragos, sportivi care au adus glorie fotbalului satmarean, au fost si sunt in continuare pur si simplu umiliti de catre fostii si actualii conducatori care ar trebui sa stie ca atunci cand ajungi la conducerea unei institutii au obligatia legala si mai ales morala sa asigure salariile prevazute in contractul de munca. Va veti intreba din ce au trait acesti capi de familie. Singurul care a scapat de acest cosmar a fost Gabi Both care a fost numit administratorul stadionului si este platit de primarie, respectiv ADP. Ceilalti raman sa supravietuiasca cu cateva milioane pe luna date de catre unii parinti mai milostivi sau cu mai mare dare de mana. Si atunci, cum sa te astepti la rezultate deosebite? Dar, in ciuda atator vicisitudini, trupele lui Marcu si Kincses au participat la turneele zonale de anul trecut, iar in acest campionat, juniorii A sunt pe locul 6, in timp ce trupa lui Marcu defileaza in grupa. Cum in viitor nu se intrezareste preluarea clubului de catre cineva potent financiar, tare mi-e ca si aceste sarbatori vor fi triste, la fel ca si ultimele.

stelistub30.12.2007 12:05

Paraschiv, Hadnagy, Miron, Pârșã, Drãgan, Costel Ilie și, acum, Ionuț Irimia - iatã cum aratã o "listã" a ultimilor douã sezoane în care clubul de eșalon secund SC FC Petrolul a fost târât prin tribunale și reclamat de cãtre jucãtori.

 

Ultimul pe listã, Irimia, este pe cale de a se lãsa de fotbal, pânã la finele contractului cu gruparea ploieșteanã, în vara anului viitor, dupã ce a încercat, prin Comisia pentru Statutul Jucãtorului, sã devinã liber de contract, fãrã succes însã. "Când tatãl îl judecã pe fiu, nu va câștiga vecinul niciodatã" - este concluzia lui Irimia, care spune cã "Petrolul este un club foarte puternic la comisii"!

 

Pãcãleala actului Adițional

 

Ca mai toți jucãtorii ce sunt sub contract cu SC FC Petrolul, portarul Ionuț Irimia și-a pus semnãtura pe douã hârtii: obișnuita convenție civilã, cu un venit asigurat, lunar, extrem de "generos", anume 210 RON (!), precum și pe un act Adițional, în care erau stipulate sumele cu adevãrat importante pe care urma sã le primeascã fotbalistul. Clubul nu a înregistrat însã, acest al doilea act, niciodatã, la FRF, unde jucãtorul este "agãțat", pe întreaga perioadã a angajamentului cu convenția ce-i asigurã cei 210 Ron. Astfel cã, în momentul în care jucãtorul (Irimia nu este singurul pãțit) reclamã neplata unor drepturi, constatã faptul cã nu are nici o șansã la comisii, pentru cã acel act Adițional nu se aflã în registrele FRF! Mai mult, sumele primite de jucãtor, în baza actului Adițional, au fost "transformate" în "avans, din convenția civilã", așa încât, rezultã cã fotbalistul a luat deja cei 210 Ron, pânã în 2009, la finele contractului! Asta, deși, sumele încasate nu au nimic în comun cu cei 210 Ron.

 

Comisia nu vede problemele

 

Irimia și-a luat și un avocat, care sã-l reprezinte, cel ales fiind unul dintre juriștii cu care FRF a colaborat, anume Justin ªtefan (cel cãruia SC FC Petrolul îi ceruse daune de 5 milioane de euro, în varã, în rãzboiul cu CSM-ul). În memoriul depus sunt câteva probleme foarte grave, pe care Comisia pentru Statutul Jucãtorului nu le considerã suficiente pentru a elibera jucãtorul de contract. Irimia reclamã: "o platã din data de 17.01.2006, fãcutã de cãtre SC FC Petrolul, datã la care subsemnatul eram sub contract cu Zimbru Chișinãu" și, mai grav, "chitanța nr. 10, din 15-10-2006, apare ca o platã cãtre subsemnatul, fara a avea semnãtura, seria și nr. de buletin!" Portarul reclamã, în memoriul depus la FRF și "diferențe între sumele depuse de club, ca venit al jucãtorului, la Registrul de Finanțe și cele depuse la dosarul depus la Comisie, care nu coincid", dar toate acestea nu au fost suficiente probe în favoarea jucãtorului la C.S.J., care i-a respins memoriul. "Sunt în situația de a mã lãsa de fotbal. Împrumutul la Unirea Alba Iulia mi-a expirat, din varã, în tur nu am jucat nicãieri, pentru cã SC FC-ul vrea 10.000 de euro pe mine, pentru un an și jumãtate de contract, care-l mai am cu ei. Eu, ca jucãtor al acestui club, mã consider un sclav"! - spune fostul internațional. Sursa Prosport

«12345»