Avem de-a face cu doua aspecte diferite:
1. Politisti idiot, corupti, care nu stiu sa foloseasca o arma, care sunt manipulati de conducerile unor tari in propriul interes.
2. Ultrasi de 10-16 ani care isi refuleaza probleme sociale, de educatie si de crestere, lipsurile de afectiune din familie si alte incetiniri mintale si de crestere, prin fenomenul "ultras".
In ambele cazuri de mai sus, este injust sa manjim toata politia din cauza unor idioti si toata masa ultras din cauza altor idioti. La baza ambelor fenomene sta UN OM, iar daca inima acelui om e stricata si mintea lui bolnava, acel om va face rau unui semen de-al lui fara nici un motiv. Indiferent de care tabara esti, nu ai voie sa folosesti arma si insigna din dotare, respectiv bata si lantul, ca sa nenorocesti pe viata oameni, cu suflet, cu viata, cu familie ... suporterul lazial nu avea nici o vina, politistul din catania nu avea nici o vina, cameramanul TVR nu avea nici o vina in fata lui Tweety ... aici vorbim despre NEBUNIE UMANA.
In ciuda tuturor aparentelor, fenomenul ultras este ceva frumos, a pornit avand la baza simpatia sau dragostea pentru un club si pentru culorile lui. Tinerii in special dadeau tonul unor manifestari care faceau cinste fotbalului. In anii '90-'95, cand ma uitam la derby-uri Lazio - Roma si Milan - Inter, se ridica parul pe mine ...
Politia la randul ei, sau Armata si jandarmeria (la nivel global), trebuie sa asigure o protectie impotriva haosului, o respectare a unor legi. Fara aceste forme, am trai primitiv, ca in pesteri pe vremuri, ne-am da in cap fiecare fiecaruia la fiecare colt de strada. De fiecare data cand seful meu nu ar fi de acord cu mine, l-as omori fara resentimente si as scapa de el. Asta daca nu m-ar omori el pe mine primul, fiind nu ar exista o lege sa-i interzica si niste politisti sa-l poate baga in puscarie.
In ambele fenomene, politie si ultras, multe lucruri au inceput sa se intample foarte gresit. Nici unii nu ar trebui sa ii acuze pe ceilalti, ci fiecare ar trebui sa se uite in propria ograda. Politistii ar trebui sa inceapa sa-i impuste din greseala pe Iliescu, pe Nastase, pe Geoana, vreo 100 de deputati, cativa colegi corupti, etc
Ultrasii ar trebui sa inceapa sa se curete de toti inadaptatii sociali care au intrat printre ei cu bata, cu lantul, cu cutitul, cu bombitza, cu ghidul micului terorist, incercand sa instaureze o forma de anarhie pe care o au in capul lor insuficient dezvoltat din cauza sindromului Down.
In felul acesta nu ar mai muri oameni nevinovati, nici ultrasi si nici politisti. Si jur ca de ar muri acele animale idioate cu topoare si sabii (cum am vazut aseara la stirile Pro TV) respectiv sute de deputati care arata ca porcii, NU AS SIMTI NICI O COMPASIUNE.
Ca o ultima adaugare: de ce ii urati sa se odihneasca in pace unui om, daca unii dintre voi isi doresc in continuu razboi? De ce mai folositi cuvantul PACE? De ce mai credeti ca la Dumnezeu in cer ar fi PACE si de ce v-o doriti, daca nu sunteti in stare sa luptati pentru ea pe pamant? Ati ajuns sa ii considerati pe cei care vor pace, poponari? Atunci, cand moare cate unul, va rog eu ipocritilor, nu ii mai urati "sa te odihnesti in PACE", urati-i mai bine: sa te odihnesti printre BOMBE, PETARDE, FUMIGENE, TOPOARE, SABII, CUTITE, TORTE, GLOANTE, OBUZE, CRIME, VIOLURI, IDIOTI, MAFIOTI, DROGURI, POPONARI ... nu asa arata o lume a smecherilor? De ce ar fi in cer diferit? Ipocritilor ...
P.S.: ar mai fi o scurta chestie, dar importanta, pe care vreau sa o adaug: comunismul a ucis milioane de oameni, nu v-ati revoltat impotriva lui. Minerii au ucis tineri nevinovati in centri capitalei, nu v-ati revoltat impotriva lor. Si cei care i-au chemat o duc bine. In lume mor anual milioane de oameni de foame. Nu va pasa de ei. Problema voastra nu sunt politistii din fata voastra, ci nenorocitii din spatele lor. Cand o sa vad o galerie din asta de-a romei sau pe la noi, ca se duc la Camera Parlamentului si fac putina curatenie, atunci DA, o sa am toata stima pentru ei ... in rest, voi va ucideti intre voi, oameni nevinovati, si tarfele din spatele cortinei isi freaca palmele ... cu gusa groasa, burta de 100 de kile, in jipuri, cu badigarzi ... L-) fara numar.