Vom prinde locul 2 doar daca la echipa se va lucra de acum incolo cu inteligenta si realism. Dar din pacate nu sunt semne in acest sens....
Unul din motivele pentru care s-a pierdut la Timisoara este strategia aleasa de Lacatus in revigorarea
echipei. In opinia mea, Lacatus are o abordare gresita. El a presupus ca la Steaua sunt doar probleme de ordin psihic, jucatorii sunt buni, dar trec printr-o perioada proasta- iar el trebuie doar sa le redea placerea jocului.
Da, corect doar pentru unii jucatori - gen Dica. In schimb marile probleme la Steaua (pe langa cretinatatea patronului si stupiditatea colaboratorilor sai, gen Ad.Ilie) sunt lipsa de motivatie a jucatorilor vechi, lipsa de valoare a majoritatii jucatorilor, modul in care este alcatuit primul 11 si MAI ALES modul in care sunt asezati in teren.
Partida de la Timisoara a mers pe aceeasi linie cu ceea ce am vazut la Hagi sau Massimo.
Este incredibil, antrenorii care vin la Steaua parca vin de undeva de la capatul pamantului si n-au vazut nici un meci de-al echipei Steaua in ultimii 2 ani.
Hagi, in meciurile de pregatire, il testa pe Gigel Coman!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Apoi testa apararea
cu Ov. Petre fundas central... Si atacul cu Dica si Neaga care se calcau in picioare. Hagi a pierdut toata perioada de pregatire aiurea, si la sfarsit tipa ca are nevoie de jucatori urgent! Va mai amintiti, nu?
Pai bine Gica, dar tu ai venit cu pluta la Steaua, nu-i stiai pe jucatorii aia???
Pentru mine, Lacatus este un zeu, omul pe care il respect si il iubesc cel mai mult din fotbalul
romanesc, dar asta nu ma impiedica sa-l critic - atunci cand merita.
Cum este posibil sa continui sa joci cu Surdu mijlocas stanga dupa tot ce s-a intamplat sezonul asta?
Mai ales cand stii ca Surdu este de meserie atacant central? Si din pacate unul modest.
Cum este posibil sa-l dispui pe Dica DIN NOU undeva la mijlocul terenului sa alerge dupa mingi??
Prin aceasta greseala, ce tine de abc-ul antrenorului, pierzi un atacant letal si castigi un mijlocas
sub-mediocru. Si ii ratezi si cariera lui Dica. E ILOGIC!!!! In loc sa ai un atacant in careu, care sa nu rateze din 2m precum Nicolita, ai un mijlocas prost, care da doar pase laterale si inapoi, si doi atacanti impotenti.
Cum este posibil sa joci cu P.Marin cand pe stanga, cand pe dreapta, cand acesta a dovedit
ca pe dreapta este o nulitate totala (si asta de 2 ani incoace, Oli gresea la fel cu el) iar pe stanga nu mai poate.
Cum este posibil sa-l lasi pe Nesu pe banca? cand Nesu e jucatorul cu cea mai mare vitalitate, si
care s-ar potrivi perfect pe banda stanga la mijloc (Protasov a simtit asta, dar ciobanul i-a
interzis sa-l lase acolo, deh... cioban prost)
Ce sens are sa tot incerci cu Croitoru si Zaharia, cand acestia au dovedit deja ca sunt doi jucatori
de valoare, dar nu de Steaua...
De ce joci cu nulitatea Ov. Petre? care a inceput sa-i pacaleasca pe toti cei ce se "pricep" la fotbal,
intr-un mod foarte siret. El fuge de minge!!! Uitati-va la meciuri! Ov. Petre n-a gresit, nu pentru
ca a jucat "ceas". El stie ca nu stie cu mingea si se duce tot timpul intr-o zona a terenului unde
mingea nu e. Genial, ce sa zic! Dar nu ajuta nici apararea, nici atacul. In schimb, lumea zice: da, meciul asta n-a gresit, el e defensiv, nu e treaba lui sa ajute atacu'.
BA DA, daca echipa adversa se apara cu 10 oameni, e si treaba lui sa ajute atacul!
Daca la asta se adauga si lipsa totala de valoare a lui Nicolita si Iacob, rezulta clar de ce am pierdut
la Timisoara, in fata unei echipe sub-mediocre, in care doar atacantul care a marcat si unul-doi fundasi
au ceva valoare.