Si problema Mihai e ca noi nu mai avem timp de pierdut si de facut experimente.
Dar deh in perioada pregatirii de vara faceam experimente in loc sa cristalizam primul 11.
"Noi"?!
Poate ciobanul sef. El are nevoie de voturi, popularitate care sa nasca alta popularitate, interviuri, mediatizare, voturi, bani, anturaj, voturi, rezultate imediate care sa arate cat de mare conducator este el, antrenori care sa ii explice pe larg in asa mod incat sa ramane cu senzatia ca a inteles tot, voturi si branza de oaie.
Clubul Steaua are nevoie de o politica de dezvoltare coerenta, orientata pe termen mediu si lung, cu un manager adevarat, fara alte imixtiuni ale oierului. Parafrazandu-l pe Churchill: spuneti ca aveti de ales intre a avea rezultate imediate si a face experimente pe baza unui proiect de perspectiva, ati ales sa nu faceti experimente pentru a avea rezultate imediate, si ne-am ales cu totii cu a nu avea nici rezultate si nici proiecte de perspectiva care sa ne asigure ca rezultatele vor veni.
"Sa cristalizam primul 11"...
Ce sa cristalizam daca nu am lamurit macar ce vrem de la acest prim 11?! Cum vrem sa joace, pe ce profil trebuie sa fie jucatorii, de care parametri trebuie sa se ocupe acestia (si nu neaparat strict fotbalistici: ore de odihna recomandate, regim alimentar, forma fizica)!? Si daca atunci cand incepe timid o incercare de proiect, oierul da cu parul si o face praf fiindca nu ii satisface neuronul, cum vrem sa depasim stadiul de diletantism in care se scalda clubul de cativa ani buni?!
Nu antrenorul este problema, el este doar o consecinta continua a problemei.