FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Dezamagire

«123»
Miaus03.10.2007 10:17
@mirceaor

 

Tu ai o parere pe care ti-o respect, dar te intreb atat: daca un jucator care da 10 goluri pentru echipa nu e de valoare, atunci cine e? Incearca sa intelegi ce am vrut sa spun: la CFR ca si alte echipe s-a vrut eliminarea jucatorilor aflati in sfera de influenta a lui Adrian Ilie, vezi cazul buga la rapid.

Ai dreptate cu Gigi, el a profitat de ocazie. hai sa-i mai dam putin timp, uite in ce convulsii a gasit Steaua.

 

@Mihai Somanescu

 

Si daca eu dau 10 goluri in Divizia D am si eu valoare nu? Il sun pe Becali sa ma autopropun?

 

Important e cu cine a dat el alea 10 goluri.Si problema Mihai e ca noi nu mai avem timp de pierdut si de facut experimente.

 

Dar deh in perioada pregatirii de vara faceam experimente in loc sa cristalizam primul 11.

mirceaor03.10.2007 10:22

Bineinteles ca-i mai dam timp.

Mai am o singura chestie de spus: un jucator care joaca bine la o echipa de mijlocul clasamentului are sanse sub 50 la suta sa confirme la una de top- avem atatea exemple, din pacate si din curtea Stelei.

Din partea mea sa confirme si sa fie golgheter: eu voi fi unul dintre cei care-si vor cumpara tricoul cu numarul 84 pe spate. Dar nu-mi place deloc faptul ca atat de multi jucatori din lotul actual sunt intr-o eclipsa evidenta de forma.Si nici Surdu nu rupe deloc gura targului.

 

Ma rog,timpul ne va arata cum sta treaba,si cu Surdu si cu ceilalti . Dar din pacate , jocul echipei si rezultatele nu stiu sa aiba rabdare.

diego_cj03.10.2007 10:35

Surdu, Ov. Petre, Iacob etc etc..bla bla bla... daca si cu parca se plimbau pe-o barca... problemele noastre sunt mult mai grave... pornind de la conducere (oierul + Adrian Ilie, Argaseala - excelenta analiza lui Il Soldatino in noul articol despre ei), marketing (geniala ideea cu masina la tombola tipic mentalitatii conducerii noastre), instabilitatea antrenorilor, modul de alegere al unor jucatori, dar cea mai grava problema este INDEPARTAREA SUPORTERILOR. Am mai zis-o si ma repet, nu am inteles acest "armistitiu".. la ce ne-a folosit? am rezolvat ceva cu el? nimic , nada , zero..

bobochyka1703.10.2007 11:54

Eu cred ca era mai echitabil un egal chiar daca au fost momente in care Arsenal si-a aratat pe deplin clasa.

mdionis03.10.2007 13:37
Si problema Mihai e ca noi nu mai avem timp de pierdut si de facut experimente.

 

Dar deh in perioada pregatirii de vara faceam experimente in loc sa cristalizam primul 11.

 

"Noi"?!

Poate ciobanul sef. El are nevoie de voturi, popularitate care sa nasca alta popularitate, interviuri, mediatizare, voturi, bani, anturaj, voturi, rezultate imediate care sa arate cat de mare conducator este el, antrenori care sa ii explice pe larg in asa mod incat sa ramane cu senzatia ca a inteles tot, voturi si branza de oaie.

Clubul Steaua are nevoie de o politica de dezvoltare coerenta, orientata pe termen mediu si lung, cu un manager adevarat, fara alte imixtiuni ale oierului. Parafrazandu-l pe Churchill: spuneti ca aveti de ales intre a avea rezultate imediate si a face experimente pe baza unui proiect de perspectiva, ati ales sa nu faceti experimente pentru a avea rezultate imediate, si ne-am ales cu totii cu a nu avea nici rezultate si nici proiecte de perspectiva care sa ne asigure ca rezultatele vor veni.

"Sa cristalizam primul 11"...

Ce sa cristalizam daca nu am lamurit macar ce vrem de la acest prim 11?! Cum vrem sa joace, pe ce profil trebuie sa fie jucatorii, de care parametri trebuie sa se ocupe acestia (si nu neaparat strict fotbalistici: ore de odihna recomandate, regim alimentar, forma fizica)!? Si daca atunci cand incepe timid o incercare de proiect, oierul da cu parul si o face praf fiindca nu ii satisface neuronul, cum vrem sa depasim stadiul de diletantism in care se scalda clubul de cativa ani buni?!

 

Nu antrenorul este problema, el este doar o consecinta continua a problemei.

DOUBLE03.10.2007 13:38

@ Il Soldatino

Daca imi permiti, ai ales bine titlul in ceea ce ma priveste: dezamagire in ceea ce te priveste este ce am simtit cind am citit acest articol. Te rog sa nu te superi si sa vezi lucrurile prea personal. Fiecare are dreptul sa aiba si sa isi exprime opiniile, in conditii normale de conversatie. Cei care doar citim parerile voastre (voi ca moderatori care sunt intr-o masura mai mica sau mai mare formatori de opinie, in special pentru cei mai tineri si mai avintati dintre utilizatorii site-ului) asteptam ceva mai multa obiectivitate in articlole voastre.

Imi permit sa te citez mai jos:

[b]Personal am platit 200 de lei pentru a vedea echipa favorita la Praga, iar in acesti bani am avut incluse atat trasportul cat si biletul la meci.[/b]

Tot asa, ca sa nu te simti jignit in vreun fel, libera circulatie "functioneaza" si pentru mine. Dar nefiind pe stadion aseara (esti liber sa vii sau nu) e foarte dificil si poate si nepotrivit sa faci aprecieri pe care, daca i fi putut sa simti si pulsul peluzelor, mai ales, nu le-ai mai fi facut. Iar insistenta in a critica anumiti jucatori care aseara, cel putin, au primit aplauze in timpul si dupa joc, nu-si are locul in articole de fond. Discutii libere, ok, oricind.

ion1803.10.2007 15:02

Nu poate fi vorba de dazamagire decat pentru cei ce viseaza. O echipa este mare nu atunci cand primeste goluri putine ci atunci cand da cu un gol mai mult decat adversara. Cu lotul pe care-l are, cu indisponibilitatile si forma de moment a disponibililor, Steaua nu este o echipa mare. Si nu pentru ca a avut acum, in fata o echipa evident mai valoroasa, ci urmarind meciurile din tot acest sezon. S-a miscat mai bine, jucatorii au dat tot ce pot, antrenorul de asemenea, atata poate acum. Steaua ramane echipa noastra si speranta noastra!

think_again03.10.2007 16:14

nu sunt deacord cu tn Ovidiu Petre a jucat bn in aparare a recuperat cam totul

dica_10steaua03.10.2007 17:35

A fost un joc bun, in care meritam macar un egal daca Iacob nu tragea de frica la acea faza!!

roman66603.10.2007 19:02

Corect articolul in unele locuri.

 

Surdu era tot in contratimp, zici ca se lupta cu fundasi adversi ? saracu de el ce era sa faca daca pierdea mingea aiurea iar de Neaga no commnet, deci am avut 2 aripi moarte implicit 2 oameni in minus.

 

Ovidiu Petre imi pare rau sa zic dar cam era peste tot, incep sa cred ca e adevarat ce se zice la lucrat pe Hagi.

 

Iacob merita sa fie scos din fotbal, oriunde daca suta pe poarta era gol, n-are sange-n.....

 

Baciu, Dica, Rada, Ov. Petre ne-au cam fost toti jucatori, restul cu unele excepti au facut numai prezenta...

adynezu03.10.2007 20:01

Un articol bun!.. Nu sunt de acord cu faptul ca Surdu a jucat bine. Inteleg, 2 recuperari... dar... asta inseamna una pe repriza! Parerea mea e ca e slab 2 recuperari (zic asta pentru ca practic fotbal la nivel de juniori). Nu pot sa zic despre celelalte aspecte ale evolutiei sale, nu l'am urmarit special. Zapata motiveaza echipa cu interventiile sale, iar Baciu isi merita locul la Steaua.

endorama03.10.2007 22:24

vad ca acuma ca Steaua pare sa se indrepte in directia buna sub Pedrazinii, au aparut slugile lui ZerOli inapoi pe site...

Vivelura03.10.2007 22:37

Personal consider cã Neaga, Surdu, Badea și Iacob au fost cei mai slabi de pe teren. De la meciul cu Urzicenii îl urmãresc pe Surdu în speranța cã apare un nou jucãtor de valoare în echipa noastrã. În afarã de faptul cã "se învârte ca un c...i în cãldare" nu am observat nimic deosebit la acesta. Chiar este un jucãtor foarte modest.

În rest Ov.Petre, Baciu, Emegara și Rada au fãcut un meci de zile mari. Bravo lor.

DanStan03.10.2007 23:15
Si bunica-mea daca juca ar fi avut mai mult succes decat PETARDA, ZEROUL, RETARDUL, IMPIEDICATUL asta de Surdu.A fost in plus pe teren tot meciul si de-aia am avut noi 0 ( ZERO - CITESTE BINE INCA O DATA ZERO cornere) .Pentru ca oamenii de banda au luat-o in mana.

 

Am revazut meciul.

Min 6. Ocazie Badea la centrarea lui Surdu.

Min 20. Englezii repun de la margine, recuperare Surdu, combinatie, mingea ajunge la Dica, sut de la distanta putin pe langa.

Min 59. Lansare lunga, Surdu sprinteaza, incomodeaza portarul, acesta degajeaza prea scurt, iar lobul lui Dica este scos de pe linia portii.

Min 73. Pasa Banel pentru Iacob, mare ratare. Surdu era liber pe aceeasi linie cu Iacob, pe partea dreapta. Asta l-a determinat pe unul din fundasii centrali ai lui Arsenal sa se deplaseze spre dreapta si astfel Iacob a avut posibilitatea sa insele vigilenta singurului fundas ce-l supraveghea.

 

Daca asa joaca un zero absolut as zice ca nu-i rau deloc. De fapt problema lui Surdu e ca l-a gadilat pe Radoi la sentiment si astfel a intrat in gratiile patronului. Asta insa nu ar trebui sa ne determine sa-l injuram chiar si atunci cand reuseste sa faca ceva pentru echipa.

 

p.s : oare ar trebui sa-l 'desfiintam' pe Emeghara desi a fost probabil jucatorul cu cele mai multe pase gresite si este si cel ce ar fi trebuit sa-l supravegheze pe Van Persie la faza golului ? Eu cred ca nu. La fel cum n-ar trebui sa ne legam nici de Baciu, omul ce l-a scapat de sub supraveghere pe Adebayor.

udaradu04.10.2007 06:39

@DanStan

 

 

daca tot ai posibilitatea sa revezi meciul si sa analizezi contributia fiecarui jucator,tare curios as fi sa vad cite pase bune adat Dica si care a fost contributia lui in acest meci (exceptind cele 2 suturi la poarta)

poate nu ma pricep eu dar......????

sadeyes05.10.2007 07:03
Am revazut meciul.

Min 6. Ocazie Badea la centrarea lui Surdu.

Min 20. Englezii repun de la margine, recuperare Surdu, combinatie, mingea ajunge la Dica, sut de la distanta putin pe langa.

Min 59. Lansare lunga, Surdu sprinteaza, incomodeaza portarul, acesta degajeaza prea scurt, iar lobul lui Dica este scos de pe linia portii.

Min 73. Pasa Banel pentru Iacob, mare ratare. Surdu era liber pe aceeasi linie cu Iacob, pe partea dreapta. Asta l-a determinat pe unul din fundasii centrali ai lui Arsenal sa se deplaseze spre dreapta si astfel Iacob a avut posibilitatea sa insele vigilenta singurului fundas ce-l supraveghea.

 

Daca asa joaca un zero absolut as zice ca nu-i rau deloc. De fapt problema lui Surdu e ca l-a gadilat pe Radoi la sentiment si astfel a intrat in gratiile patronului. Asta insa nu ar trebui sa ne determine sa-l injuram chiar si atunci cand reuseste sa faca ceva pentru echipa.

 

p.s : oare ar trebui sa-l 'desfiintam' pe Emeghara desi a fost probabil jucatorul cu cele mai multe pase gresite si este si cel ce ar fi trebuit sa-l supravegheze pe Van Persie la faza golului ? Eu cred ca nu. La fel cum n-ar trebui sa ne legam nici de Baciu, omul ce l-a scapat de sub supraveghere pe Adebayor.

 

Nu vreau sa revad meciul, pentru simplul motiv ca mi-as face o multime de nervi. Daca Surdu a jucat bine cu Arsenal, inseamna ca tu esti antrenorul de care are nevoie Steaua. Daca in 85 de minute cat a jucat tu ne pui pe tapet 4 faze la care chipurile Surdu ar fi fost protagonistul, asta ar insemna o faza jucata la 21 de minute. La a 5 situatie, mai bine ca a tras Iacob, crede-ma macar asa mingea a ajuns in peluza, cu Surdu cred ca depasea stadionul. Nu vreau sa intru in detalii cu cate mingi jucate si care au fost pierdute de Surdu sau felul in care pur si simplu innota pe teren. Asta ca sa nu mai pomenesc de meciul de la Praga, cand imi amintesc ca a pierdut aproape toate mingile ajunse la el. De cand a venit la Steaua eu nu-i retin decat o faza importanta: mingea trimisa de el a lovit bara laterala din meciul cu FC Vaslui. Dar uita-te cine a dat pasa...

DanStan05.10.2007 07:33

N-ai inteles. Nu ma intereseaza sa demonstrez ca Surdu a jucat bine pentru ca NU a facut-o. Ceea ce vroiam sa subliniez e faptul ca a fost prezent acolo unde trebuia si a facut exact ceea ce trebuia sa faca un mijlocas ofensiv. Dupa parerea mea acest baiat are potential si daca va fi 'prelucrat' cum trebuie de antrenor ar putea ajunge un jucator foarte bun. Nu trebuie desfiintat aiurea pentru ca - vezi Doamne - trebuia sa rupa gura targului exact in Champions League.

 

p.s : retii faptul ca Surdu a pierdut foarte multe mingi la Praga pentru ca S-A IMPLICAT in multe faze. Prefer oricand un jucator care se implica unuia despre care sa nici nu stiu c-a existat pe teren. Si mai e ceva : si Banel pierde aiurea foarte multe mingi. Dar Banel e la Steaua de 3 ani juma. Ce pretentii putem avea de la un jucator care e la Steaua de 2 luni si care a jucat cel putin la fel de bine (sau de prost) ca si Banel ?

mirceaor05.10.2007 08:06

Dupa parerea mea, Banel este mult mai util Stelei decat Surdu, Banel a avut perioade foarte bune in care a confirmat , Banel a facut meciuri senzationale pentru Steaua , nu-l poti compara in nici un fel pe Banel cu tanarul Romica...Parerea mea

DanStan05.10.2007 10:16

Eu zic mai intai sa luati meciul si sa-l studiati cu atentie. Lasati la o parte parerile preconcepute gen 'ala imi place, ala nu'. Vedeti ce face fiecare pe teren si de-abia apoi pronuntati-va. Fireste, unele meciuri sunt mai edificatoare decat altele. Un meci cu Bacaul poate fi needificator pentru ca adversarul a fost mediocru. Un meci cu Arsenal insa poate spune ceva despre potentialul jucatorilor. Iar in cazul lui Surdu potentialul exista. Acum mai ramane de vazut cum va fi modelat si cata ambitie va dovedi 'tanarul Romica'. Pentru primele meciuri la Steaua se poate spune ca s-a descurcat foarte bine.

yo_marius_xxx05.10.2007 10:26
Acum mai ramane de vazut cum va fi modelat si cata ambitie va dovedi 'tanarul Romica'. Pentru primele meciuri la Steaua se poate spune ca s-a descurcat foarte bine.

 

 

what????? :ohmy:

 

1. tanarul?????? la 24 de ani?????? atunci Razvan Ochirosii ce e????????

 

2. a jucat bine pana acum??????? cate meciuri are surdu la Steaua??? ia sa te uiti tu atent si o sa vezi ca surdu are mai multe meciuri decat actiuni reusite la Steaua!!!!!!!daca alearga ca bezmeticu inseamna ca are potential?????? pai macar Banel o data la 2 ani face un meci ca ala de la sevilia [Sevilla ?!]( si pentru meciu ala o sa fie mult peste surdu!).......in cate combinatii de joc a intrat Surdu cu jucatorii Stelei??????? sau in cate lansari in adancime surdu chiar a ajuns sa preia?????

immortal198505.10.2007 11:14

bun articol dar .... NU STIU CUM AI VAZUT TU CA SURDU A JUACT BINE.....s-a zbatut fara folos....nu a realizat aobsolut NIMIC notabil.....jucator de div B momentan

andyro05.10.2007 14:05
N-ai inteles. Nu ma intereseaza sa demonstrez ca Surdu a jucat bine pentru ca NU a facut-o. Ceea ce vroiam sa subliniez e faptul ca a fost prezent acolo unde trebuia si a facut exact ceea ce trebuia sa faca un mijlocas ofensiv. Dupa parerea mea acest baiat are potential si daca va fi 'prelucrat' cum trebuie de antrenor ar putea ajunge un jucator foarte bun. Nu trebuie desfiintat aiurea pentru ca - vezi Doamne - trebuia sa rupa gura targului exact in Champions League.

 

p.s : retii faptul ca Surdu a pierdut foarte multe mingi la Praga pentru ca S-A IMPLICAT in multe faze. Prefer oricand un jucator care se implica unuia despre care sa nici nu stiu c-a existat pe teren. Si mai e ceva : si Banel pierde aiurea foarte multe mingi. Dar Banel e la Steaua de 3 ani juma. Ce pretentii putem avea de la un jucator care e la Steaua de 2 luni si care a jucat cel putin la fel de bine (sau de prost) ca si Banel ?

 

Pai daca il vad titular intr-un meci de Champions League, scuza-ma, dar chiar ma astept sa rupa gura targului. Sau macar sa joace. A fost prezent acolo unde trebuia sa fie ? Daca statea pe teren 90 de minute si tot se lovea mingea de 4 ori de el. N-am reluarea meciului, dar numara si actiunile ratate din cauza lui. Daca "prelucrat cum trebuie" inseamna "e in teren ca e preferatu' lui nea' Jiji" atunci da, Surdu e prelucrat cum trebuie. El trebuia sa demonstreze intai ca are valoare sa joace cu Arsenal, trebuia rodat in meciuri mai slabe, introdus pe final, samd; dar probabil a pupat in dorsal pe cine trebuie si brusc, marea valoare Surdu e titular cu Arsenal dupa doar cateva saptamani de cand a ajuns la echipa. N-am vazut asa ceva la nici o echipa din Europa, nici chiar cand noutatile sunt vedete (re)cunoscute, nu rezerve la tzefere.

 

In alta ordine de idei, gasim explicatia pentru declaratiile lui Becali referitoare la Petre Marin :

 

"BADOI, DIN NOU TITULAR

Vineri, 5 Octombrie 2007

 

SANSA Forma slaba a lui Petre Marin, criticat si de finantatorul Gigi Becali, îl va propulsa pe fostul rapidist în primul ''11'' al Stelei pentru meciul de la Mioveni."

sadeyes05.10.2007 15:14
N-ai inteles. Nu ma intereseaza sa demonstrez ca Surdu a jucat bine pentru ca NU a facut-o. Ceea ce vroiam sa subliniez e faptul ca a fost prezent acolo unde trebuia si a facut exact ceea ce trebuia sa faca un mijlocas ofensiv. Dupa parerea mea acest baiat are potential si daca va fi 'prelucrat' cum trebuie de antrenor ar putea ajunge un jucator foarte bun. Nu trebuie desfiintat aiurea pentru ca - vezi Doamne - trebuia sa rupa gura targului exact in Champions League.

 

p.s : retii faptul ca Surdu a pierdut foarte multe mingi la Praga pentru ca S-A IMPLICAT in multe faze. Prefer oricand un jucator care se implica unuia despre care sa nici nu stiu c-a existat pe teren. Si mai e ceva : si Banel pierde aiurea foarte multe mingi. Dar Banel e la Steaua de 3 ani juma. Ce pretentii putem avea de la un jucator care e la Steaua de 2 luni si care a jucat cel putin la fel de bine (sau de prost) ca si Banel ?

Ti-ai si gasit jucator cu care sa-l compari. Cu Nicolita, care de vreo 1 am si ceva nu a mai castigat un duel unu la unu in ofensiva. Nu ma refer la jocul lui defensiv care, de altfel, este unul bun. La Praga Surdu s-o fi implicat el in multe faze dar sa nu dea o pasa corecta unui coleg de echipa e altceva. In tenis asa ceva se cheama greseli nefortate...In fotbal nu stiu cum s-or numi...Cate centrari de calitate ai vazut de la acest Surdu in aceste 2 meciuri de C.L.

«123»