Mereu trecutul e glorios iar viitorul luminos. Dar ce ne facem cu pacostea de prezent ? Evocând trecutul, fotografia alb-negru devine sepia, nu de vechime, ci fiindcã o vedem prin ochii împãinjeniți de lacrimile aducerii aminte. Evocãrile suportã acel 5% de exagerare, procent cu care ne-au obișnuit arbitrii gãzdari. "Dacã îți uiți trecutul, riști a-l repeta" ne avertizeazã toți moraliștii lumii (Doamne, fã-ne amnezici și repetã mãcar deceniul IX din secolul trecut al Stelei continentale; redã-ne prin acea miraculoasã țesãturã de pase covorul fermecat din Ghencea).
88 de zile, 990 de minute a trebuit sã îndure Regele umilința unui rândaș de la grajdurile regale(la 303, fostele grajduri ale Hohenzollernilor, îl purta atât de neinspiratul Gicã pe insignifiantul strungar la oi, Gigi). ªi pentru cã a calificat Steaua în grupele Champions League, cu un turn over(despre ce turn vorbești, bãi hahalero ?) de 12 milioane euro, grosolanul fin l-a hãrțuit pe nașul sãu din dealul Feleacului pânã pe câmpia Urzicenilor. Ce trist, Steaua îngrãmãditã temporar în stâna nãtângului oier cu avere de boier. Caz unic: un machedon umilește public un alt machedon, un poltron jignește un geniu al balonului, un fariseu calcã pe demnitatea unui cetãțean respectat planetar, un feudal apãrut din rãtãcirea unor celule tarate intenționa sã facã o slugã la palat dintr-un star. Un zãpãcit gata sã preschimbe mitul Mioriței într-o manea. Strãin complet de fenomenul fotbalistic, din care doar stoarce sume fabuloase, influențabil și rãzbunãtor, viclean și narcisistic, anticomunist chipurile(dar și-l angajeazã consilier de doctrinã pe un fost redactor la "Convingeri comuniste", Dan Pavel) și fals religios(iertatã fie-mi blasfemia, dar la puținãtatea circumvoluțiunilor sale Rãzboinicul Luminii Chioare ar fi în stare sã creadã cã Duhul Sfânt e atunci când râgâie Dumnezeu !!!) .
Cel de Sus le-a trimis deja mesajul divin celor trei veri ai Apocalipsei, nici unul nefiind în stare sã procreeze un bãiat, care sã perpetueze infamul nume de Becali, dar cine sã priceapã ? Un Ceaușescu în ediție revãzutã, adãugitã și aiuritã. Fãrã a i se da mãcar un tur grație, sã-și arate competența, Hagi a fost hãrțuit etapã de etapã. Þineți minte avertismentul sãu cutremurãtor: "Becali îți ia totul, dar absolut tot: onoare, demnitate, personalitate, minte, tot, tot, tot". Polonezul Golanski a îngãimat uluit: "Chiar așa e în România ? Mamã, mamã". Cât de sinistrat ar trebui sã fii sã-ți dai soarta pe mâna degeneratului lider al "Noii Generații"? Iatã cu ce monstru din Jurassik-ul Piperei s-a procopsit Steaua din cauza demolatorului Victor Babiuc, intrigantului Marcel Pușcaș, indolentului Gațu și somnolentului Viorel Pãunescu. Peste un sfert de veac, fotografia mișcatã a acestor momente dramatice din primii 7 ani ai mileniului III va arãta edulcolorã: "Steaua a fost mereu pe podium, 3 titluri de campioanã, 3 primãveri europene, sub biciul omului de culturã(cu precãdere furaje) George Becali. S-au remarcat prin metode date dracului Pițurcã(zis Satana), sobrul Protasov, Zenga("omul pãianjen", salvat de la ratarea unui titlu de mâna forte a Pãstorului Pastor), dar mai ales de strategul fortificațiilor, Oli, ajuns în preajma finalei cupei UEFA, despãrțindu-l de ea doar un gol.
Puțin timp a fost la timona echipei, vicepreședintele de astãzi al UEFA, Hagi, cunoscut pentru fasta sa carierã sportivã, dar și datoritã filmului, consacrat acelei experiențe bizare, «2 luni, 3 sãptãmâni și 5 zile», care a câștigat Oscarul pentru coloana sonorã, dominatã de «hãhãitul» marelui conducãtor. Disearã nu scãpați la Becali TV filmul «Turmentatele turme" și un «Te Deum» în interpretarea Pipernicitului". Mã opresc aici fiindcã mã bușesc lacrimile. Revoltat de cele de mai sus, smardoiul Zmãrãndescu mi-a cârpit un dos de palmã, ca sã-mi bag mințile în cap și sã nu le mai risipesc pe pamflete inutile.
Constantin Ardeleanu

