...Un lucru trebiue sa intelegem cu totii: niciodata nu va aduce un antrenor care sa fie iubit de tribune.A facut aceasta greseala cu Hagi si nu o va mai repeta.Cand la Cluj el a fost huiduit,iar Hagi aplaudat de tot stadionul a fost picatura care a umplut paharul.Atunci a innebunit de tot...
Desi poate parea un simplu scenariu, si eu am inceput sa cred tot mai serios ca ceea ce s-a intamplat la Steaua in ultimul timp are urmatoarele motivatii si explicatii :
- Becali a cumparat emblema Steaua cu scopul de a-si creste popularitatea si implicit puterea.Aici a avut intuitie.
- Pus in situatia de a cauta antrenor in aceasta vara, s-a gandit ca aducerea lui Hagi nu va face decat sa creasca cota de popularitate a Stelei, si implicit a sa.Probabil asta a urmarit si la tentativa anterioara de a-l aduce pe Hagi la Steaua.Faptul ca ar fi vrut sa-l faca mare antrenor e o vrajeala de 2 lei, pe care nici un pusti de la gradinita nu ar crede-o.
- In momentul in care, la primul meci oficial, a vazut reactia tribunelor fata de Hagi, a inceput sa se teama ca popularitatea de care se bucura Hagi, va pune in umbra propria sa popularitate si personalitate.Asa ca a si inceput sa-si indrepte sagetile in directia lui Hagi, pentru a-i stirbi autoritatea si pozitia la Steaua.
- In continuare, cum se stie, atitudinea sa anti Hagi a culminat dupa meciul de la Cluj, cand a inceput un adevarat razboi mediatic si psihologic, menit a-l face pe Hagi sa-si dea SINGUR demisia.
- Campania anti Hagi a fost argumentata si sustinuta si, probabil, de nemultumirile unor jucatori din lotul Stelei, care au acceptat mai greu personalitatea marelui fotbalist.Aici s-ar putea ca si lipsa de experienta si calitati de comunicare ale lui Hagi in relatiile cu jucatorii sa fi dus la crearea unei atmosfere neplacute cu unii dintre ei.Pe acest fond s-a nascut un "concubinaj" nefiresc si penibil intre patron si unii jucatori, avand ca scop determinarea plecarii lui Hagi.
Rezultatul : in cele din urma, in ciuda marii sale iubiri si atasamnet fata de culorile ros-albastre, Hagi nu a putut accepta prea mult incalcarea demnitatii sale de om si, in mod firesc si previzibil, si-a dat demisia.
Discutia despre calitatile sau defectele lui Hagi antrenorul nu-si are niciun rost pentru ca timpul a fost mult prea scurt pentru a se putea face o analiza obiectiva (chiar si pentru specialisti) si au fost o serie de circumstante care nu pot fi neglijate (accidentarile masive ale unor jucatori importanti).
Faptul ca Becali, dupa cum afirma, si-a dat seama imediat, dupa 2-3 meciuri, ca Hagi nu e bun de antrenor, vine sa confirme faptul ca, de fapt, nu a facut nicio analiza obiectiva a activitatii de antrenor a lui Hagi, ci motivatia debarcarii a fost cu totul alta.Mai ales ca, privind prin prisma rezultatelor, lui Hagi nu I se putea reprosa prea multe.
Jocul echipei, intr-adevar, a suferit.Dar el sufera de foarte mult, muuult inainte de venirea lui Hagi.Noi suporterii am sperat insa ca cel care a fost marele fotbalist Hagi va "transfera" peste noapte multe din calitatile sale de jucator si actualilor componenti ai echipei, si vom vedea imediat un joc dupa chipul si asemanarea lui Hagi.Acest lucru nu era posibil si aici a fost greseala noastra.In sinea noastra sau pe fata ne-am alaturat si noi, unii din suporteri, corului de contestatari sau dezamagiti de realizarile de antrenor ale lui Hagi.Pacat, nu merita asta.